dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Andrzejowy

    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    2

    Domyślnie Spadek terenu - jak maksymalnie płaska powierzchnia ??

    Witam,
    Ile można uzyskać płaskiej powierzchni posiadając następujące informacje.
    Długość od tarasu do ogrodzenia 360 cm.
    Wysokość spadku terenu 150 cm.
    Stawianie murka oporowego na całej wysokości nie wchodzi w grę.
    Zakładam, że wszystko zależy od stopnia nachylenia skarpy.


    Pozdrawiam
    Andrzej

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    bez murka oporowego nie dasz rady musisz jakis postawic
    tylko jak zrobisz to z drewna i powbijasz je kolo siebie tak zeby to ustrojstwo bylo mocne to moze zdac egzamin a jak sie ziemia utwardzi i obronie skarpa trawa to juz masz klopot z glowy drewno z czsem zgnije i nie bedzie sladu
    pozdrawiam
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Andrzejowy

    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    Chodzi mi informacje ile maksymalnie można uzyskać płaskiego terenu.
    Bez murka oporowego oczywiście.
    Czy jest jakaś granica (maksymalny kąt nachylenia zbocza) aby ziemia się nie obsuwała ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    nie jestem znawca tematu ale widzialem jak ludzie stawiali murki do 75stopni pod warunkiem ze szla na to trawa z rolki bo ona szybko sie ukozenia i zapobiega obsowaniu sie ziemi pozdrawiam
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Nie spotkałam się nigdzie z generalnymi załóżeniami w tym temacie. Zalezy tez jaka masz ziemię-piasek łatwiej sie obsypie niż glina.Jednak wydaje mi sie że nie przekraczałabym kątu 45 stopni , a ten to tylko pod warunkiem że spadek terenu osadzisz czymś co przytrzyma skarpę. Najlepiej niech to będzie cos okrywowego, w siatce- taka pcv , zielona. W tym dziury, a dziurach blusz (w cieniu0, winobluszcz, niska igra albo niskie jałowce. Posadzić trzeba tak żeby dośc szybko zadarniło, więc nie żałować sadzonek- jak wybierzesz gatunek to mogę Ci podpowiedzieć Ci rozstawę ( czyli co ile cm.). No i nie jest to miejce po którym komuś wolno łazić.
    Przy kąie nachylenia 45 stopni, uzyskasz ok 2metrów płaskiego terenu.
    Pozdrawiam Marta

  6. #6

    Domyślnie

    Mam identyczna wysokość skarpy 1,5m, miejscami więcej , bez murka spokojnie skarpa się utrzyma, moja ma szerokość od ok 3, 50 m do 2 m w węższych miejscach. Przy szerokości 1,5 rozłożenie skarpy powinno mieć ok 3m czyli dwukrotną wysokość, bardzo łagodnie potrójną. Robienie ostrej skarpy czyli tak ok 2m będzie źle wyglądało i nie będzie bezpieczne, mam u siebie i początkowo też chciałam jak najmniejszą. Tak na upartego to i 2,50 może i byś wycisnął, czyli zostanie 1,10m nie zagospodarujesz tego sensownie , trawy nie posiejesz , bo będzie łyso przy ogrodzeniu a ewentualnie żywopłot zaraz za skarpą będzie dziwnie wyglądał , no i nie da się zejść z tej skarpy, bo nie będzie po czym chodzić . Może podziel skarpę na dwie części , zrób schody i taki a'la wąwóz rozciągnij do końca działki, bo i tak już sobie tam nie pobiegasz i ładnie „spagórkuj” aż do końca działki. Powstanie taka dolina ze schodkami przez część skarpy czyli ładnie wyprofilowanego zbocza . Nie upierałabym się na tą równą część bo jest za mało miejsca. Skarpę można bardzo ładnie obsadzić, odpadnie koszenie tej części, na dobrze zaplanowanej skarpie dzieci tez mogą się bawić i ganiać po niej , czyli może być całkowicie użytkową częścią ogrodu, tylko nie może być stroma. Jak rozciągniesz na całości czyli na 3,60m spadek będzie bardzo łagodny, można nawet ławkę wkomponować i inne cuda wianki, na końcu skarpy kilka zaskakujących efektów czyli pagórków, głazów, wyższej roślinności i tym podobnych i będziesz miał super miejsce wypoczynku, z tarasu na górze widok będzie super. Skarpa w ogrodzie jest mecząca, ja mam z trzech stron domu w tym od tarasu i jeszcze na końcu działki, początkowo chciałam wyrównać, ale teraz jestem z takiego skarpowego ogrodu bardzo zadowolona. Pomyśl jeszcze nad tym. Podaj jeszcze stronę świata, jaką masz ziemię w ogrodzie, to duże ułatwienie w obsadzaniu skarpy a i jeszcze jej długość . Może zdjęcie wstaw , będzie łatwiej. Nawet jak uzyskasz 2m wyciśniętego terenu i tak będziesz miał problem z sensownym jego wykorzystaniem, nie będzie ani ładnej skarpy ani ładnego miejsca za nią.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Zależy jaką masz glebę, bo od tego zależy tzw. kat naturalnego spoczynku gruntu. Dla piasków to 30-38 stopni dla gliny 8-20, dla ziemi ogrodowej coś pośrodku. Jeśli stabilizowana darnią to 30 stopni można w miarę bezpiecznie. Więcej bym nie ryzykował. Czyli tak jak pisze mokka. 1,5*tg 30=2,69 zostanie Ci 80-90 cm płaskiego, albo spadek na całości i będziesz mieć nachylenie ok. 22 stopnie

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Andrzejowy, dziewczyny dobrze radzą. Za fachowość Magnolii ręczę głową.

  9. #9

    Domyślnie

    witam,czy mogę też prosić o pomoc.Jestem lekko przerażona wyglądem naszej p rzyszłej działki.na długości 17 m mamy ok 1,5-2 m spadku terenu.Ile jesteśmy max w stanie uzyskać płaskiego terenu?Czy lepiej zrobić układ taras - fragment prosty -spadek terenu czy też taras -skarpa - i dalej już do końca prosty teren.Mam 3 małych dzieci i ogród ma być max bezpieczny dla nich .Proszę o radę!Wersja ze skarpą oznacza budowę schodów w ogrodzie a tego z racji bezpieczeństwa boję się bardzo(może niesłusznie??)

  10. #10

    Domyślnie

    masulda nie wiem czy się nie pomyliłam ale mi wyszło raptem trochę ponad 6* na całej długości, przy 3m szerokości skarpy spadek masz ok 35*,może przyda Ci się to
    poczytaj co pisze mokka i pooglądaj jej skarpę, zobacz jak ją świetnie urządziła http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=6788
    Pozdrawiam Duśka

  11. #11

    Domyślnie

    Pewnie jesteś bliska prawdy z tymi 6 metrami... .Skarpa ze zdjęć piękna,tylko ja nigdy nie myślałam że będę ją musiała mieć....W takim razie jeśli sensowna byłaby opcja nr 2 czyli taras-skarpa-płaska część to może ktoś ma doświadczenia w temacie jak wykońać bezpieczne zejście do ogrodu???Już widzę moje dzieci szlejące na schodach!Wiem że powinny być niskie-typu 12-15 cm ale z czego??

  12. #12

    Domyślnie

    6 stopniami
    weź kartkę papieru, otwórz tablice wartości funkcji trygonometrycznych tangens zastanów się ile chcesz płaskiego terenu i rozrysuj tak żeby nie było żadnych schodów tylko łagodne dojście do płaskiego, przecież to nie musi być w linii prostej

    no chyba że się rąbnęłam
    Pozdrawiam Duśka

  13. #13

    Domyślnie

    Dusia , ale z czego je zrobić żeby były bezpieczne nawet w jesieni i zimie?A może zrobić ze 3 schodki a resztę centymetrów "zgubić po drodze na trawie".Czy to w ogóle ma sens??6 schodów to duuuużo.3 jestem w stanie przeboleć.Swoją drogą te skarpy które oglądam na forum są pięknie zagospodarowane.Prośba do użytkowników-jakie macie zejście na płaski teren???

  14. #14

    Domyślnie

    masulda chodzi o spadek terenu 6 stopni, masz 17 m a różnica poziomów 2m, policz sobie a potem się martw
    Pozdrawiam Duśka

  15. #15

    Domyślnie

    Rany,jeszcze komputer mi szaleje bo miałam jak się okazuje fragmenty Twoich postów.Sprawa z działką ,ukształtowaniem terenu wyszła niejako przypadkiem.Do tej pory w ogóle nie żyłam wizją ogrodu-niestety skupiając się na początkowym etapie budowy.Jako że na dom zdecydowaliśmy się w dużej mierze z chęci posiadania ogrodu jest on, a raczej będzie ważnym elementem całości.Myślę o takim łagodnym zejściu ,unikając wykonania schodów.Chciałabym poznać zdania użytkowników.Ktoś napisał że skarpa nie jest wygodna.I niestety o to mi chodzi.Co zrobić żeby sprawiała jak najmniej kłopotów, szczególnie dla dzieci czy osób starszych.Dzięki dusia za pomoc-sama wiesz jak to wygląda na początku.Może nie ma się czym martwić ale póki co wygląda to okropnie-po prostu jeden wielki plac budowy....A skarpa ze zdjęć pięknie wygląda.Przeczytam i obejrzę całość dokładniej

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony