dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie dostal sie piach do studni wierconej co zrobic?

    Witam,
    Mam wiercona studnie na glebokosc 6.5 m, chcielismy zamontowac pompe\hydrofor przy studni aby w domu nie bylo halasu. Podczas montazu kregow, dostal sie piach do rury od studni. Od tego momentu za kazdym razem trzeba zalewac pompe\hydrofor oraz na poczatku leci brudna woda. Jak ususnac ten piach? czy mozna jeszcze ta studnie naprawic? czy trzeba wyciagnac rure z filtrem i od nowa wierciec?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Jeśli napewno nie doszło do przerwania siatki na rurze, to nie ma potrzeby wyciągania rury. Trzeba po prostu odłączyć pompę od hydroforu i pompować wodę do jakiegoś zbiornika cały czas sprawdzając w nim czy piasek jeszcze leci.
    jeżeli w pompowanej wodzie nie stwierdzamy piasku (nawet odrobiny), to nalezy zdemontować pompę i dać ją do warsztatu slusarskiego celem przetoczenia wirników, gdyż kazdorazowe pociągnięcie piasku przez pompę powoduje uszkodzenie krawędzi wirników. Wyremontowaną pompę montujemy znowu, podłączamy do hydrofora i jeden raz zalewamy. powinno już trzymać.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar RRobert
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    376
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    wydaje mi się, że autor wątku miał na myśli "zasypanie" rury piachem od góry (cokolwiek by to znaczyło) Czy opcja wpuszczenia w rurę grubego węża ogrodowego do samego dołu i próba wypłukania piachu (do góry) przyniosłaby pożądany efekt? Tylko skąd tu wziąć wodę bez hydroforu

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRobert
    wydaje mi się, że autor wątku miał na myśli "zasypanie" rury piachem od góry (cokolwiek by to znaczyło) Czy opcja wpuszczenia w rurę grubego węża ogrodowego do samego dołu i próba wypłukania piachu (do góry) przyniosłaby pożądany efekt? Tylko skąd tu wziąć wodę bez hydroforu
    u mnie (swego czasu) hydraulik stwierdziwszy obecność piasku w pompowanej wodzie pieprznął trzymaną w ręce żabką (taki klucz), że omal się nie rozleciała, wyłaczył pompę i poszedł na piwo. Na drugi dzień przyszedł z kumplem, przytachali ręczną pompę abisynkę, zakręcili ją na rurę i dotąd pompowali na zmiany, aż doszli do wniosku, że piasku już nie ma. oczywiście woda była pompowana do dużej balii i co parę - paręnascie minut dno balii było dokładnie sprawdzane na obecność piasku.
    Musisz zdawać sobie sprawę, że nawet kilkanaście ziaren piasku w pompie wirnikowej potrafi ją rozszczelnić trwale. Więc doświadczenie w ocenie tych spraw jest bardzo potrzebne.

    Aha, jeżeli ręczne pompowanie nie daje efektu i piasek ciągle się pojawia, to można podejrzewać uszkodzenie siatki filtra na rurze w studni. Wtedy trzeba to wszystko wyciągnąć, naprawić uszkodzenie i wiercić od nowa.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  5. #5

    Domyślnie

    Studniarze mają sposób na takie przypadki. Wpuszczają w środek rurę z zapadką w dnie, poruszają nią góra - dół i wyciągają piasek. Chyba ta rura nazywa się "szlamówka".
    Pozdrawiam

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marek.Bud

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Turza/W-aw
    Posty
    270

    Domyślnie

    poprostu pompujesz tak dlugo aby wyplukac caly piasek.
    przy okazji sa specjalne lejki do mierzenia zawartosci piasku w wodzie.sprawdz moze gdzeis pozyczysz.przy okazji jesli znasz parametry pompy mozesz sprawdzac poziom zwierciadla wody w studni i jej wydajnosc.
    doba / 2 doby powinno wystarczyc.

    ps: szlamowki do studni wierconej nie wpuscisz

  7. #7

    Domyślnie

    marek.Bud, dlaczego nie można wpuścić szlamówki do studni wierconej? Sądziłem, że właśnie do takiej studni szlamówka przydaje się najbardziej. Zaskoczyłeś mnie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony