dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 86
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    ...nie jest wcale przypadkiem, że projektowaniem instalacji odgromowych zajmują się projektanci elektrycy, a nie strażacy.
    ...
    I na projektach się kończy - projekt mam i mam też w tym samym projekcie napisane, że nie potrzebuję tego.
    Gdybym miała najwyższy budynek w promieniu 100m, zamocowany maszt na dachu lub co innego przyciągającego pioruny zrobiłabym piorunochron. Ponieważ jest inaczej - nie robię, z tego samego powodu dla którego nie postawię wielkiego muru chroniącego przed pędzącymi ciężarówkami i nie zrobię schronu na wypadek ataku z powietrza.

  2. #42

    Domyślnie

    Masz prawo. Nie rób.
    A inni też mają prawo zrobić albo nie.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał anetabo

    I na projektach się kończy - projekt mam i mam też w tym samym projekcie napisane, że nie potrzebuję tego.
    Gdybym miała najwyższy budynek w promieniu 100m, zamocowany maszt na dachu lub co innego przyciągającego pioruny zrobiłabym piorunochron. Ponieważ jest inaczej - nie robię, z tego samego powodu dla którego nie postawię wielkiego muru chroniącego przed pędzącymi ciężarówkami i nie zrobię schronu na wypadek ataku z powietrza.
    Według przepisów, obowiązek wykonania instalacji odgromowej spoczywa na wykonawcy budynków przemysłowych, budynków użyteczności publicznej, domu wyższego niż 15 m i o powierzchni większej niż 500 m2 lub domu wykonanego z materiałów łatwopalnych (np. drewna).
    Warto jednak pomyśleć o instalacji odgromowej przy budowie domu jednorodzinnego. Nawet jeśli nie ma zagrożenia pożarem od pioruna, instalacja odgromowa zabezpieczy instalację elektryczną przed negatywnym wpływem prądu piorunowego. Im większe znaczenie ma instalacja elektryczna w budynku, tym większą wagę powinniśmy przykładać do instalacji odgromowej.

    Warunki doboru i wykonania instalacji odgromowej są określone przez następujące normy:

    * PN-IEC 60364-4-443:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa.Ochrona przed przepięciami. Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi lub łączeniowymi.
    * PN-86/E-05003.01 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Wymagania ogólne.
    PN-89/E-05003.03 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Ochrona obostrzona.
    PN-92/E-05003.04 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Ochrona specjalna.
    * PN-IEC 61312-1:2001 Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym (LEMP). Zasady ogólne.
    PN-IEC/TS 61312-2:2003 Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym (LEMP). Część 2: Ekranowanie obiektów, połączenia wewnątrz obiektów i uziemienia.
    * PN-IEC 61024-1:2001 Ap1:2002 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne.
    PN-IEC 61024-1-1:2001 Ap1:2002 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne. Wybór poziomów ochrony dla urządzeń piorunochronnych.
    PN-IEC 61024-1-2:2002 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne. Przewodnik B - Projektowanie, montaż, konserwacja i sprawdzanie urządzeń pioruno-chronnych.

    Jak widać / to co zreszta koledzy wcześniej zaznaczali / zakres pojęcia ochrona odhromowa jest bardzo rozległy - i tyczy się nie tylko zabezpieczeniem przed bezpośrednim uderzeniem pioruna - koloslne znaczenie ma zabezpieczenie instalacji elektrycznej budynku przed przepięciami i ochrona odbiorników elektrycznych w budynku .
    --
    Pozdrawiam

  4. #44

    Domyślnie

    Każdy ma swoje racje i to słuszne (pablitoo, anetabo). Ja nie robiłem z kilku powodów (przepisy teoretycznie nie wymagają, prawdopodobieństwo trafienia nikłe, ograniczenie wydatków, odrutowany dom...), ale po kilku opisanych przypadkach, nie jestem pewny czy dobrze zrobiłem. Na poddaszu będą pokoje dziecinne...
    Każdy indywidualnie musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy instalacja odgromowa w jego domu to 1. Dodatek-wydatek na wszelki wypadek, 2. Standard, czy 3. Luksus z nadwyżki finansowej dla spokojnego snu.
    Dylemat jak ze wszystkim przy budowaniu (rodzaje izolacji, odkurzacz centralny itd itd...)

  5. #45

    Domyślnie

    jaro'71
    nie ma specjalnie znaczenia czy poddasze użytkowe czy nie. Jak uderzy piorun dom się pali cały i często nawet z parteru trudno jest wyjść i nie tylko z powodu ognia ale głównie z powodu szoku, oślepienia, ogłuszenia lub nawet utraty przytomności, zakładając że nie będziemy porażeni przy okazji.

    Pewnie że każdy może zrobić jak uważa poruszając się ciągle w granicach prawa. Jak widzę powodzian, którzy budują w rejonach górskich tuż przy strumyku, który przeradza się w rzekę co wcale nie jest dla nich zaskoczeniem i świadomie nie ubezpieczają swojego jedynego dobytku to tak sobie myślę - też nie ma obowiązku. A deszcz przyjdzie lub nie.

    I jeszcze jedno instalacje odgromowe NIE PRZYCIĄGAJĄ piorunów. To mit. Jak ktoś coś na ten temat to nie pisze takich rzeczy.
    Fakt występowania wysokich obiektów o ostrych krawędziach powoduje że jest dużo łatwiejsze wyprowadzenie ścieżki pilotującej do chmury i po tej ścieżce przepływu prądu po wcześniejszym zjonizowaniu kanału.
    Tak w teorii. W praktyce miejsce uderzenia pioruna nie jest takie oczywiste, o czym świadczą liczne przykłady. Wpływ na to ma wiele czynników takich jak zanieczyszczenie powietrza, rozkład ładunków elektrycznych w chmurach, kształt i rozmieszczenie obiektów itp.
    Natomiast sytuacja stojących obok siebie dwóch domów, z których jeden na takową instalację jeszcze nie przesądza o tym który piorun wybierze.

    Pewnie mało kto zastanawia się nad tym, że w przypadku uderzenia pioruna w naszą instalację płynący prąd w zwodach spowoduje indukcję w instalacjach wewnętrznych, która może spowodować powstanie różnicy potencjałów rzędu kilkuset tysięcy woltów. Słuchanie mp3 przez słuchawki siedząc w fotelu przy ścianie za którą jest zwód może być naszą ostatnią czynnością jaką robiliśmy. Ktoś powie to po co odgromówka?
    Zachowując odrobinę rozsądku nie będziemy w czasie burzy poprawiali anteny itp, a przypadkowe uderzenie przynajmniej oszczędzi nad dom i nas, co jest bezcenne, za resztę zapłacisz kartą

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofh
    Pewnie mało kto zastanawia się nad tym, że w przypadku uderzenia pioruna w naszą instalację płynący prąd w zwodach spowoduje indukcję w instalacjach wewnętrznych, która może spowodować powstanie różnicy potencjałów rzędu kilkuset tysięcy woltów. Słuchanie mp3 przez słuchawki siedząc w fotelu przy ścianie za którą jest zwód może być naszą ostatnią czynnością jaką robiliśmy. Ktoś powie to po co odgromówka?
    No tu już Cię trochę poniosło

  7. #47

    Domyślnie

    Witam

    Po pierwsze to jestem "całym sercem " za instalacją odgromową ,ale tylko dlatego ze moze ona ochronić nasze domy przed uszkodzeniem lub pozarem . Jednak zastanawiają mnie głoszone teorii przez niektórych kolegów będących jak się domyslam "w temacie" że instalacja odgromowa ochroni nasz sprzęt elektroniczny przed uszkodzeniem w przypadku bezposredniego trafienia lub uderzenia w niewielkiej odleglosci od domu . Nic bardziej błędnego . Nie wyłaczenie urządzeń z gniazdka i anteny w czasie burzy w 99% spowoduje poważnie uszkodzenie całej elektroniki znajdującej sie w domu niezależnie od tego czy instalacja odgromowa jest czy jej nie ma .
    Takze instalacja odgromowa TAK ,ale tylko po to ,aby chroniła nasze zdrowie oraz nasz dach przed pożarem i uszkodzeniem -oczywiście w przypadku "chęci" uderzenia przez piorun w nasz dom wcale nie znaczy ze piorun uderzy w instalacje odgromową a nie w ścianę budunku ....
    Znam przypadek kiedy piorum uderzył w zbiornik z materiałem łatwopalnym niszcząc go . Zbiornik był zabezpieczony czterema masztami odgromowymi umieszczonymi w 4 rogach zbiornika . Niestety piorun uderzył w sam środek gdzie był zbiornik

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    Cytat Napisał krzysztofh
    Pewnie mało kto zastanawia się nad tym, że w przypadku uderzenia pioruna w naszą instalację płynący prąd w zwodach spowoduje indukcję w instalacjach wewnętrznych, która może spowodować powstanie różnicy potencjałów rzędu kilkuset tysięcy woltów. Słuchanie mp3 przez słuchawki siedząc w fotelu przy ścianie za którą jest zwód może być naszą ostatnią czynnością jaką robiliśmy. Ktoś powie to po co odgromówka?
    No tu już Cię trochę poniosło
    I tu jest włąśnie problem że mało kto zna i rozumie zjawiska towarzyszące wyładowaniom elektrycznym.
    Przy uderzeniu pioruna napięcie chwilowe na instalacji odgromowej może osiągnąć setki tysięcy woltów. Sama różnica potencjałów przed wyładowaniem osiąga wartość kilku milionów voltów.
    Skoro powstanie różnica potencjałów powiedzmy 300tys V to płynący prąc zwodami, a będzie znaczny wywoła spowoduje powstanie pola elektromagnetycznego o znacznej indukcji, która obejmie instalacje wewnątrz domu. Przy instalacjach elektrycznych mamy do czynienia z większymi długościami przewodów, więc i zaindukowane napięcie w tych przewodach będzie proporcjonalnie większe i może osiągnąć 300 -400kV przy otwartym obwodzie na jego końcach. Przykład słuchawek i kabelka w odległości 1m od zwodu wskazuje że zaindukowane napięcie na tym kablu będzie dużo niższe ale wystarczające do porażenia, wywołania szoku od takiego wysokiego potencjału. Nie musi zabić żeby nie demonizować ale trzeba to brać pod uwagę. Jak widać nie trzeba być podłączonym do instalacji elektrycznej aby zostać porażonym.
    Wartość prądu przepływającego będzie duża ale na tyle krótkotrwała że to często ratuje życie. Doświadczenia z wysokim napięciem dobrze pamiętam na własnej skórze jak mnie kopnął ładunek o wartości ok 25kV. Na szczęście tylko własnym ciałem rozładowałem tylko kondensator, ale przy tej okazji wykonałem taki skok że gdybym normalnie mógł tak skakać bez stymulacji chyba mógłbym się mierzyć z najlepszymi. Wrażenie przykre i nikomu nie polecam.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek Rz
    Witam

    Po pierwsze to jestem "całym sercem " za instalacją odgromową ,ale tylko dlatego ze moze ona ochronić nasze domy przed uszkodzeniem lub pozarem . Jednak zastanawiają mnie głoszone teorii przez niektórych kolegów będących jak się domyslam "w temacie" że instalacja odgromowa ochroni nasz sprzęt elektroniczny przed uszkodzeniem w przypadku bezposredniego trafienia lub uderzenia w niewielkiej odleglosci od domu . Nic bardziej błędnego . Nie wyłaczenie urządzeń z gniazdka i anteny w czasie burzy w 99% spowoduje poważnie uszkodzenie całej elektroniki znajdującej sie w domu niezależnie od tego czy instalacja odgromowa jest czy jej nie ma .
    Takze instalacja odgromowa TAK ,ale tylko po to ,aby chroniła nasze zdrowie oraz nasz dach przed pożarem i uszkodzeniem -oczywiście w przypadku "chęci" uderzenia przez piorun w nasz dom wcale nie znaczy ze piorun uderzy w instalacje odgromową a nie w ścianę budunku ....
    Znam przypadek kiedy piorum uderzył w zbiornik z materiałem łatwopalnym niszcząc go . Zbiornik był zabezpieczony czterema masztami odgromowymi umieszczonymi w 4 rogach zbiornika . Niestety piorun uderzył w sam środek gdzie był zbiornik
    Zgadzam się w całej rozciągłości z kolegą. Też to powtarzam że bezpośrednie uderzenie pioruna prawie zawsze skutkuje zniszczeniem podłączonej elektroniki. Czasem nawet odłączone urządzenia się psują. O tym w poprzednim poście. Ale to nie oznacza że mamy rezygnować z ochrony przeciwprzepięciowej, która na ogół jest skuteczna przy uderzeniach pośrednich i innych zakłóceniach w sieci elektroenergetycznej.

  10. #50

    Domyślnie

    Tak jak już wiele osób wspomniało z piorunami to jest loteria.

    U mnie w szeregówce (6 domów po 6m) nikt nie ma instalacji odgromowej, a wysokość od ziemi do komina to ponad 15m i stanowi największy budynek w okolicy. Szeregówka stoi już ok.12 lat.
    Dodatkowo mamy internet rozprowadzany kablowo do domów, kablem po dachu.
    Mówiłem, że to głupota, bo jak walnie w kabel sieciowy to wszystkim zniszczy komputery.
    Obok sąsiad ma dom, ale niższy i to u niego walnął piorun w antenę i zniszczył komputer, TV, odbiornik TV-SAT i magnetowid. Też nie miał instalacji odgromowej.
    Na razie nie zakładam, może jakoś to będzie.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofh
    Cytat Napisał NJerzy
    Cytat Napisał krzysztofh
    Pewnie mało kto zastanawia się nad tym, że w przypadku uderzenia pioruna w naszą instalację płynący prąd w zwodach spowoduje indukcję w instalacjach wewnętrznych, która może spowodować powstanie różnicy potencjałów rzędu kilkuset tysięcy woltów. Słuchanie mp3 przez słuchawki siedząc w fotelu przy ścianie za którą jest zwód może być naszą ostatnią czynnością jaką robiliśmy. Ktoś powie to po co odgromówka?
    No tu już Cię trochę poniosło
    I tu jest włąśnie problem że mało kto zna i rozumie zjawiska towarzyszące wyładowaniom elektrycznym.
    Przy uderzeniu pioruna napięcie chwilowe na instalacji odgromowej może osiągnąć setki tysięcy woltów. Sama różnica potencjałów przed wyładowaniem osiąga wartość kilku milionów voltów.
    Skoro powstanie różnica potencjałów powiedzmy 300tys V to płynący prąc zwodami, a będzie znaczny wywoła spowoduje powstanie pola elektromagnetycznego o znacznej indukcji, która obejmie instalacje wewnątrz domu. Przy instalacjach elektrycznych mamy do czynienia z większymi długościami przewodów, więc i zaindukowane napięcie w tych przewodach będzie proporcjonalnie większe i może osiągnąć 300 -400kV przy otwartym obwodzie na jego końcach. Przykład słuchawek i kabelka w odległości 1m od zwodu wskazuje że zaindukowane napięcie na tym kablu będzie dużo niższe ale wystarczające do porażenia, wywołania szoku od takiego wysokiego potencjału.

    W poprzednim poście miało zabić, teraz piszesz o tym że może zszokować - i proponowałbym abyś się tej wersji trzymał
    W kabelku od mptrójki może Ci sie dwojako wyindukować napięcie:
    - pierwszy przypadek to transformator, gdzie jednym przewodnikiem jest zwód, drugim ów kabelek, jak policzysz trafo powietrzne, liche amperozwoje, duże odległości, to jakieś napięcie będzie, ale amperków nie budiet
    - wyedukuje się też z fali elektromagnetycznej, ale jeszcze mniej
    No i jeszcze trzeba by ustalić skąd i dokąd ów wyindukowany prąd popłynie
    W każdym razie może przestraszyć, jak mptrókja nagle przestanie działać.

  12. #52

    Domyślnie

    Nie ma rzeczy które zabezpieczają w 100%. Znacie takie bo ja nie. Ale koszt instalacji odgromowej jest tak niski, że warto ją wykonać. Nawet jeżeli z instalacją odgromową będę miał 50% pewności, że po trafieniu piorunem będzie OK to mi to wystarcza. Każda naprawa skutków uderzenia piorunem, przewyższy koszt instalacji odgromowej. Więc nad czym tu się zastanawiać i po co snuć jakieś dywagacje. Jeżeli ktoś uważa, że jest taki mocny i poradzi sobie w spotkaniu z "Panem Prądem" to jego sprawa. Powodzenia

  13. #53

    Domyślnie

    Chciałbym tylko dodać, że problem jest z tego samego gatunku, co zakładanie systemów alarmowych.
    Znakomita większość ludzi zakłada alarm niepotrzebnie, bo albo nikt nigdy nie będzie próbował się włamać, albo włamie się tak, że alarm nie pomoże.
    Czyli skuteczność alarmu jako systemu należy oceniać jako bardzo niską, a jego opłacalność jest średnio rzecz biorąc żadna.
    Ale ludzie instalują alarmy.

    Odgromówka jest równie niepotrzebna, jak alarm.

    P.S. Nie znaczy to, że jestem przeciwnikiem alarmów i instalacji odgromowych - wręcz przeciwnie. Chodziło mi tylko o wykazanie, że nie wszystkie rzeczy muszą wprost się opłacać, żeby warto było je stosować.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  14. #54

    Domyślnie

    Reasumując:
    odgromówkę zakładają pesymiści, a optymiści wierzą, że nic się nie stanie.

  15. #55

    Domyślnie

    optymizm to jest wskazany w oczekiwaniu na wyniki w totolotka. Budowa domu jest troszkę poważniejszym zdażeniem i tutaj nie mam zamiaru ryzykować. Szczególnie, że oszczędności w przypadku nie zamonotwania istalacji odgromowej są żadne.

  16. #56
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar sli
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Ja jestem zdecydowany na odgromówkę.

    Co prawda mam ofertę na instalację z głowicą aktywną i na odgromówkę tradycyjną otokową (2 razy drożej). Instalator poleca instalację aktywną i dlatego mu jakoś nie ufam.
    Chcę jednak instalację standardową.


    Napiszcie kto może dobrze i niezbyt drogo wykonać instalację w Łodzi.


    Mój elektryk może mi co prawda zrobić odgromówkę, ale tylko do poziomu dachu (na dach nie wchodzą, bo się boją).
    Dekarz rozłożenia kabli podjąć się nie chce (bo się na tym nie zna, nie ma prostowarki do drutu itp.).

    Chcę wykonać odgromówkę przed wykonaniem elewacji, aby ukryć zwody w grubościennych rurkach w ścianie, mam na to miesiąc czasu.

    Prośba dajcie jakieś namiary na wykonawców.
    Nasz BOJCZA
    GG: 493301

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał sli
    Ja jestem zdecydowany na odgromówkę.

    Co prawda mam ofertę na instalację z głowicą aktywną i na odgromówkę tradycyjną otokową (2 razy drożej). Instalator poleca instalację aktywną i dlatego mu jakoś nie ufam.
    Chcę jednak instalację standardową.


    Napiszcie kto może dobrze i niezbyt drogo wykonać instalację w Łodzi.


    Mój elektryk może mi co prawda zrobić odgromówkę, ale tylko do poziomu dachu (na dach nie wchodzą, bo się boją).
    Dekarz rozłożenia kabli podjąć się nie chce (bo się na tym nie zna, nie ma prostowarki do drutu itp.).

    Już wcześniej pisałem o nich.
    www.spinpol.com.pl
    Są z Kielc. Do Łodzi nie tak daleko. Może nie są najtańsi, ale nikt lepiej nie zrobi.
    Chcę wykonać odgromówkę przed wykonaniem elewacji, aby ukryć zwody w grubościennych rurkach w ścianie, mam na to miesiąc czasu.

    Prośba dajcie jakieś namiary na wykonawców.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    Cytat Napisał krzysztofh
    Cytat Napisał NJerzy
    Cytat Napisał krzysztofh
    Pewnie mało kto zastanawia się nad tym, że w przypadku uderzenia pioruna w naszą instalację płynący prąd w zwodach spowoduje indukcję w instalacjach wewnętrznych, która może spowodować powstanie różnicy potencjałów rzędu kilkuset tysięcy woltów. Słuchanie mp3 przez słuchawki siedząc w fotelu przy ścianie za którą jest zwód może być naszą ostatnią czynnością jaką robiliśmy. Ktoś powie to po co odgromówka?
    No tu już Cię trochę poniosło
    I tu jest włąśnie problem że mało kto zna i rozumie zjawiska towarzyszące wyładowaniom elektrycznym.
    Przy uderzeniu pioruna napięcie chwilowe na instalacji odgromowej może osiągnąć setki tysięcy woltów. Sama różnica potencjałów przed wyładowaniem osiąga wartość kilku milionów voltów.
    Skoro powstanie różnica potencjałów powiedzmy 300tys V to płynący prąc zwodami, a będzie znaczny wywoła spowoduje powstanie pola elektromagnetycznego o znacznej indukcji, która obejmie instalacje wewnątrz domu. Przy instalacjach elektrycznych mamy do czynienia z większymi długościami przewodów, więc i zaindukowane napięcie w tych przewodach będzie proporcjonalnie większe i może osiągnąć 300 -400kV przy otwartym obwodzie na jego końcach. Przykład słuchawek i kabelka w odległości 1m od zwodu wskazuje że zaindukowane napięcie na tym kablu będzie dużo niższe ale wystarczające do porażenia, wywołania szoku od takiego wysokiego potencjału.

    W poprzednim poście miało zabić, teraz piszesz o tym że może zszokować - i proponowałbym abyś się tej wersji trzymał
    W kabelku od mptrójki może Ci sie dwojako wyindukować napięcie:
    - pierwszy przypadek to transformator, gdzie jednym przewodnikiem jest zwód, drugim ów kabelek, jak policzysz trafo powietrzne, liche amperozwoje, duże odległości, to jakieś napięcie będzie, ale amperków nie budiet
    - wyedukuje się też z fali elektromagnetycznej, ale jeszcze mniej
    No i jeszcze trzeba by ustalić skąd i dokąd ów wyindukowany prąd popłynie
    W każdym razie może przestraszyć, jak mptrókja nagle przestanie działać.
    Szanowny kolego, zjawiska występujące podczas wyładować atmosferycznych nie mają nic wspólnego z indukcją czy magnetyzmem w stanach ustalonych i tu istotnie trudno jest coś powiedzieć, że na pewno będzie tak czy inaczej.
    To nie 2+2=4
    Druga sprawa to czy wieszcz jakiej wielkości popłynie prąd zwodem, skoro drut stalowy fi 8mm czyli ok 50mm2 rozgrzewa się do 200stC?
    Jak ustalisz wielkość prądu to łatwiej będzie w dużym przybliżeniu określić wielkość indukcji, a w konsekwencji natężenie pola elektromagnetycznego.
    Uderzenie pioruna w pobliskie drzewo ( a właściwie skutki tego uderzenia) mogą spowodować zniszczenie TV, i innej elektroniki w pobliżu znajdującym się domu, a co dopiero strzał bezpośredni.
    Nie ma sensu się spierać, czy zabije czy połachoce, czy tylko przestraszy. Gwarancji na pewno nie ma co do następstw jeżeli rozpatrujemy bezpośrednie uderzenie pioruna w obiekt.
    To tyle

  19. #59
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    waldi1978

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    witam wszystkich. na mnie o malo drzewo nie spadlo trafione piorunem w trakcie tzw suchej burzy. ale nie o tym chcialem. kto mi powie czy sa jakies przepisy co do odgromow na dachu blaszanym? spotkalem sie z opiniami ze moge wykorzystac do instalacji pokrycie dachu ale potrzebuje do przekonania zony fachowych porad i opinii a najlepiej jakas norme
    waldi

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał nom
    Reasumując:
    odgromówkę zakładają pesymiści, a optymiści wierzą, że nic się nie stanie.
    I tu się pozwolę nie zgodzić: jestem niepoprawnym optymistą a odgromówkę zakładam. Takoż należy to w inny sposób usystematyzować. No chyba, że stanowię ten znany wszystkim wyjątek, co to ma potwierdzać regułę.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony