dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24

Temat: OGRZEWANIE

  1. #1

    Domyślnie OGRZEWANIE

    Witam
    Buduję dom i jestem na etapie ogrzewania czy ktoś może już robił rekonesans
    jakie ogrzewanie najlepiej się oplaca w dlugiej perspektywie?
    Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
    Katarzyna

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Mój sąsiad mówi, że najtańsze zawsze będzie opalanie drewnem a potem w kolejności węglem.

    Zwolennicy nowych technologii biorą rekuperacje, gwc i solary.

  3. #3

    Domyślnie

    Zwolennicy nowych technologii biorą rekuperacje, gwc i solary.
    w naszym klimacie rekuperacja, gwc i solary to raczej do wspomagania ,
    do ogrzewania to np. pompa ciepła

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CoolaTT
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.419
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał ..::M:D::..
    Zwolennicy nowych technologii biorą rekuperacje, gwc i solary.
    w naszym klimacie rekuperacja, gwc i solary to raczej do wspomagania ,
    do ogrzewania to np. pompa ciepła

    Jeżeli w długiej perspektywie to chyba jednak nie pompa ciepła. Urządzenia te nadal są dość nowe, dość drogie i mają nadal bardzo niską sprawność. Pompy które powstaną za rok będą napewno dużo tańsze od tych budowanych teraz i z pewnością o wiele bardzie dopracowane.Sądzę, że za jakieś 5-7 lat pompa być może będzie dobrym rozwiązaniem, jednakże obecnie to chyba nie do końca ekonomiczne rozwiązanie.

  5. #5

    Domyślnie Re: OGRZEWANIE

    Cytat Napisał k_prz
    Witam
    Buduję dom i jestem na etapie ogrzewania czy ktoś może już robił rekonesans
    jakie ogrzewanie najlepiej się oplaca w dlugiej perspektywie?
    Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
    Katarzyna
    w jak długiej ?
    jak myslisz o okresie powiedzmy minumum 15-20 lat to stawialbym jednak na pompy ciepla i technologię solarną,
    koszt pozyskania energii raczej pozostanie stały (zerowy), co najwyzej moga wzrastac koszty jej utylizacji (naprawy istalacji, konserwacja itp.), te jednak nie powinny roznąc w takim tempie jak ceny paliw konwencjonalnych (gaz, prad, wegiel, olej),

  6. #6

    Domyślnie

    Bardzo sziękuję za wszystkie posty Skłaniam się właśnie do kupienia pompy. Zastanawiam się jednak nad ogrzewaniem podłogowym w całym domu, ale boję się, ponieważ chcę mieć drewnianą podłogę i zastanawiam się czy może to mieć duży wpływ na drewno. Co prawda wiem o specjalnych wylewkach, rodzaju drewna i lakierów, wolę jednak zdanie praktyków z góry BARDZO dziękuję - do podjęcia decyzji zostało tylko pięć dni

  7. #7

    Domyślnie

    Ja preferuję Gaz ziemny i do pomocy zastępczo piec na paliwa stałe (drewno+węgiel ) wspomagane rekuperatorem podłączonym do kominka jak komuś się zachce go rozpalić to przynajmniej cały dom skorzysta a nie tylko salon. Pompa ciepła fajna sprawa ale zbyt kosztowna co z tego że za 15-20 lat się zwróci koszt samej pompy a gdzie koszt instalacji pompy ? Pompy posiadają do 5 lat gwarancji a i nieraz 10 lat a więc za 10-15 lat kupię nową lub naprawię starą wydając 70% kosztu nowej pompy . Tak samo prawie jest z solarami i piecami kondensacyjnymi .

    Znam ten temat od kuchni i 90% sprzedawców i monterów woli montowac nowe technologie i je sprzedawać bo jest na nich znacznie większa kasa .

    Kupujesz nowinke "ekologiczną" "oszczędną" - płacisz więcej kasy
    przeglądy serwis "fachowca "dla nowinek" - płacisz więcej kasy
    po upływie gwarancji pada "coś" - płacisz więcej kasy ...

    oszczędności - pewnie ktoś je znajdzie ale czy ...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał CoolaTT
    Cytat Napisał ..::M:D::..
    Zwolennicy nowych technologii biorą rekuperacje, gwc i solary.
    w naszym klimacie rekuperacja, gwc i solary to raczej do wspomagania ,
    do ogrzewania to np. pompa ciepła

    Jeżeli w długiej perspektywie to chyba jednak nie pompa ciepła. Urządzenia te nadal są dość nowe, dość drogie i mają nadal bardzo niską sprawność. Pompy które powstaną za rok będą napewno dużo tańsze od tych budowanych teraz i z pewnością o wiele bardzie dopracowane.Sądzę, że za jakieś 5-7 lat pompa być może będzie dobrym rozwiązaniem, jednakże obecnie to chyba nie do końca ekonomiczne rozwiązanie.

    Kompletnie cię nie rozumiem. PC kupuje się właśnie ze względu na długą perspektywę!!! Ja przynajmniej tak zrobiłem.
    Mała sprawność??? A jakie to ma znaczenie??? Najważniejsze są efekty!!! A jak ona jest zbudowana mniej mnie interesuje. Ja jestem (byłem przed wydaniem kasy) zainteresowany: długą perspektywą, niezawodnością, doprowadzeniem temperatury w domu do 20 stopni, niskimi kosztami, bezpieczeństwem, moim osobistym lenistwem (bezobsługowość!) i wieloma innymi...

    A co te 5 lat zmienią? Może wpłyną na jeszcze lepszą jakość, ale to dość oczywiste. Powiem odwrotnie, gdybym chciał tak czekać na coraz to nowe technologie i bał się obecnych, to nigdy w życiu nie napisałbym tego posta, bo czekałbym na nowszą technologię IT, nowe komputery, etc.

    Uwaga! Lepiej nie inwestować w ogrzewanie gazowe, bo za 5 lat będą lepsze piece... Nie inwestujmy też w olejowe, bo za 5 lat będą bardziej efektywne... Może zainwestujmy w kozy? Tam chyba nic się nie zmieni, wrzucamy drewno podpalamy i stoimy wokół...

    Przepraszam za tą sarkastyczną uwagę. Dałem ją raczej z przekąsem i uśmiechem, a nie chęcią dowalenia...

  9. #9

    Domyślnie

    A kwestia ceny jest bezdyskusyjna. PC są jeszcze drogie. Może UE nam pomoże dotując te urządzenia. Dla mnie już "po ptakach"... właśnie skończyli montaż.
    Jednak właśnie w długiej perspektywie ceny urządzenia zaczyna być atrakcyjna, oczywiście biorąc pod uwagę koszty eksploatacji (łącznie z serwisem). Liczyłem to kilka razy i okazuje się, że jeśli nawet przepłaca się, to naprawdę niewiele. A zyski (poza finansowe), wartości dodane są baaaaaaardzo duże!!!

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał salmon969
    Ja preferuję Gaz ziemny i do pomocy zastępczo piec na paliwa stałe (drewno+węgiel ) wspomagane rekuperatorem podłączonym do kominka jak komuś się zachce go rozpalić to przynajmniej cały dom skorzysta a nie tylko salon. Pompa ciepła fajna sprawa ale zbyt kosztowna co z tego że za 15-20 lat się zwróci koszt samej pompy a gdzie koszt instalacji pompy ? Pompy posiadają do 5 lat gwarancji a i nieraz 10 lat a więc za 10-15 lat kupię nową lub naprawię starą wydając 70% kosztu nowej pompy . Tak samo prawie jest z solarami i piecami kondensacyjnymi .

    Znam ten temat od kuchni i 90% sprzedawców i monterów woli montowac nowe technologie i je sprzedawać bo jest na nich znacznie większa kasa .

    Kupujesz nowinke "ekologiczną" "oszczędną" - płacisz więcej kasy
    przeglądy serwis "fachowca "dla nowinek" - płacisz więcej kasy
    po upływie gwarancji pada "coś" - płacisz więcej kasy ...

    oszczędności - pewnie ktoś je znajdzie ale czy ...
    Salmonie, a czy posiadasz telefon komórkowy? Przecież to nowa technologia?
    A samochód? To też w miarę nowa technologia...
    Od nowych technologii nie uciekniemy, choć zgadzam się z tym, że nowe technologie to większe ryzyko. To nic nowego...

    A kwestii preferencji trudno dyskutować. Jeden lubi blondi, drugi brunetki. no może oprócz Dymszy (brunetki, blondynki, ja wszystkie was dziewczynki....)
    A tak na poważnie, wolę zaryzykować i iść w kierunku nowej technologii (PC) niż mieć w domu trzy urządzenia grzewcze (piec gazowy, węglowy, i kominek). Nie obraź się, ale pomyśl jeszcze może o piecu olejowym. Tak na wszelki wypadek...

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar woland1980
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    436
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Pompa ciepła.

    Nakłady większe niż przy kotłowni gazowej i gazu z butli średnio o 15tys. zł max, w moim przypadku jeszcze mniej. (wliczam brak kominów spalinowych,zakup lub dzierżawę ewentualnej butli z gazem, serwisy pieca,itp.)

    główne zalety to:
    - totalna bezobsługowość i niezauważalność systemu
    - stałe niewielkie koszta miesięczne

    Minusy to:
    - złe projekty
    - koszt dolnego źródła i samego urządzenia
    - złe wykonastwo.

  12. #12

    Domyślnie

    Mam pompę ciepła. Wybrałam ją bo ogrzewanie jest tanie, a urządzenie bezobsługowe.

  13. #13

    Domyślnie

    Woland, trochę mało tych plusów opisałeś... Ja przygotowując się do tej inwestycji wypisałem chyba ze 30...

    Do wad dodałbym ryzyko. Każdy dom może inaczej reagować, jest to w miarę nowa technologia... I dopiero po pierwszym mroźnym sezonie można stwierdzić cy była do dobra inwestycja.

    Kwestia kosztów u mnie wyszła podobnie. "Przepłaciłem" ok. 18 tysi, ale uwielbiam przepłacać za takie inwestycje... Inną sprawą jest to, że 18 tysi niemal znika przy ogólnych gigantycznych kosztach. Ja jestem zadowolony z "przepłacenia", choć dopiero w tym tygodniu zakopali mi kolektor i ułożyli podłogówkę.


    A kwestię złego projektu czy urządzenia, to należy zminimalizować wybierając się do markowej firmy, a nie do Pana Kazia...

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar woland1980
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    436
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Pisałem o głównych zaletach, choć wiem że drobnych jest więcej.
    Myślę że jak zacznę uzytkować to się wtedy bardziej uzewnętrznię

  15. #15

    Domyślnie

    A jaką masz PC? Znaczy firmę.
    I w jakiej części Wawy się budujesz?

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar woland1980
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    436
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Dopiero faza odwiertów 2x po 100m
    Firma to STIEBEL-ELTRON 11kW - użądzenie pewnie kupię za 1rok

    A buduję się w lasku pod Wawką - 30km na wschód.

  17. #17

    Domyślnie

    U nas też jest PC ze względu na ekonomiczność tego systemu. Źródło dolne to kolektor gruntowy 5 x 100 m.

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ENPRO

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    2

    Domyślnie OGRZEWANIE

    moim zdaniem najlepsze jest ogrzewanie elektryczne tanie i ekologiczne

  19. #19

    Domyślnie

    Gaz ziemny :komfort, wygoda, ekologia i ekonomika.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  20. #20

    Domyślnie

    Ale nie każdy może pozwolić na ogrzewanie gazem ziemnym, sama cena pieca potrafi być mocno odstraszająca. Ja wciąż bazuje na ekogroszku i nie narzekam.
    Energia elektryczna ekologiczna, OK, ale raczej nie w Polsce gdzie zdecydowana większość jest uzyskiwana z elektrowni węglowych;]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony