dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Temat: fundament pod ogrodzenie z klinkieru

Domyślnie fundament pod ogrodzenie z klinkieru

Witam wszystkich,

rozpoczynam budowe, i jest to moj pierwszy wpis na forum, zatem Dzien Dobry wszystkim forumowiczom i do rzeczy:

Robie fundament pod ogrodzenie z klinkieru. Z tego co udalo mi sie wyczytac na forum sa 2 szkoly:

1 - dol po calej szerokosci + fundament jednolity zbrojony pretami.
    2 - fundament pod murek (plycej), oddzielony dylatacja od fundamentu pod slupek ( glebiej ).

Ja robie tak:
    Wypozyczylem swider z wiertlem 23 cm i wywiercilem dolki pod slupki na glebokosc 1m. Gore wykopu szaluje ok 10 cm ponad ziemie szalunkiem 30x30cm. W to, na czas budowy, pojdzie slupek metalowy pod ogrodzenie z siatki.

Pod koniec budowy, planuje wykopac miedzy slupkami, dol pod fundament pod murek, na glebokosc ok. 60 cm. i wybudowac na calosci ogrodzenie z klinkieru.

Pytania:
    1. Czy kopiac dol pod murek (60cm glebokosci), podkopujac fundament pod slupki ( 100cm glebokosci ) i zalewajac go potem betonem, nie spowoduje, ze mi sie slupki "rozleza" ?
    2. Czy zbroic fundament pod murek ? ( dl. 2,36m )
    3. Czy wogole sobie darowac i zrobic fundament jednolity, zbrojony.

Pozdrawiam wszystkich i bardzo prosze o w miare szybki odzew, bo dziury w granicy dzialki juz sa, co prawda zabezpieczone, ale wkoncu ktos w nie wlezie

STAŁY BYWALEC (min. 300)
    groomek

Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

Domyślnie

Moim zdaniem opcja 3 tylko i wyłacznie
    nie ma sensu komplikwać sobie życia, a opcje 1 i 2 to spowoduja

Domyślnie

ja zalałem jednolity metrowy tzw ślepy a na tym dopiero poziomy wylane w szalunkach i klinkier bez zbrojenia metr betonu swoje wytrzyma... no ale co kto woli, poszło 9m3 na fundament sam

WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Nika1111

Domyślnie

A ktoś może mi napisać jak się wykonuje taki murek z klinkieru z deskami drewnianymi między słupkami ? Jakie prace się wykonuje po kolei ? Mam zamiar w przyszłości sobie sprawić taki murek ale chciałabym się na początek trochę więcej na jego temat dowiedzieć.
    Pozdrawiam

WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    quest1985

Domyślnie Ogrodzenia z klinkieru

Osobiście odradzam robienia ogrodzenia z klinkieru samemu

[ moderowano - reklama ]

pytaj na pewno odpowiemy .

Domyślnie

Cytat Napisał quest1985 Zobacz post
    Osobiście odradzam robienia ogrodzenia z klinkieru samemu

[ moderowano - reklama ]

pytaj na pewno odpowiemy .

Ha, ha, a co pomocnik Ci potrzebny do trzymania cegły??
    Nie znam się na tym, nie umiem a wogóle to mi się nie uda.

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    chrobry

1

Domyślnie

Odgrzeje temat.

1) Czy lejąc fundament w całości, podczas szalowania trzeba zrobić go szerszego w miejscu gdzie będą słupki ?
    2) Czy można zalać fundament troche niższy a potem na to dać bloczek betonowy i wówczas można by go dać wzdłuż pod murek i w poprzek pod słupki ?
    3) Czy lanie fundamentu troche niższego (z gruchy) a potem dolewanie drugiej warsty już w szalunku (z betoniarki) to dobry pomysł ?

Domyślnie

ja u siebie lałem najpierw na głebokość 120cm do minus 20cm beton z gruchy, pozniej na tym ukladalem szalunek (pod slupek szerzej, pod murek wezszy) i go zazbroilem pretami (wyszlo go ponad 30cm), i to znowu z gruszki (samemu nigdy nie zrobi sie tak dobrego betonu jak ten z betoniarni). Na tym murowałem ogrodzenie, jak macie czas i cierpliwosc mozna samemu spokojnie dac rade
    Ostatnio edytowane przez kulca ; 06-05-2012 o 19:06

chrobry

1

Domyślnie

To jak rozumie zbroiłeś tylko te górną część fundamentu (te 30cm) a do dolnej nie dawałeś belki ?

Domyślnie

tak, dól potraktowalem jako posadowienie, a zbrojenie gorna trzyma aby mur nie pękał, kierbud mowił że można zbroić dołem (jak w tradycyjnym fundamecie), jak i górą, że obie metody są dobre, ja tak zrobiłem z racji wygody przy robieniu (na sztywnym podłożu łatwiej je układać, a w chudziaka na dno nie miałem czasu)

chrobry

1

Domyślnie

Sam murowałeś i z czego jak można wiedzieć?

Domyślnie

sam, klinkier czerwony

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia