dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie fundament pod ogrodzenie z klinkieru

    Witam wszystkich,

    rozpoczynam budowe, i jest to moj pierwszy wpis na forum, zatem Dzien Dobry wszystkim forumowiczom i do rzeczy:

    Robie fundament pod ogrodzenie z klinkieru. Z tego co udalo mi sie wyczytac na forum sa 2 szkoly:

    1 - dol po calej szerokosci + fundament jednolity zbrojony pretami.
    2 - fundament pod murek (plycej), oddzielony dylatacja od fundamentu pod slupek ( glebiej ).

    Ja robie tak:
    Wypozyczylem swider z wiertlem 23 cm i wywiercilem dolki pod slupki na glebokosc 1m. Gore wykopu szaluje ok 10 cm ponad ziemie szalunkiem 30x30cm. W to, na czas budowy, pojdzie slupek metalowy pod ogrodzenie z siatki.

    Pod koniec budowy, planuje wykopac miedzy slupkami, dol pod fundament pod murek, na glebokosc ok. 60 cm. i wybudowac na calosci ogrodzenie z klinkieru.

    Pytania:
    1. Czy kopiac dol pod murek (60cm glebokosci), podkopujac fundament pod slupki ( 100cm glebokosci ) i zalewajac go potem betonem, nie spowoduje, ze mi sie slupki "rozleza" ?
    2. Czy zbroic fundament pod murek ? ( dl. 2,36m )
    3. Czy wogole sobie darowac i zrobic fundament jednolity, zbrojony.

    Pozdrawiam wszystkich i bardzo prosze o w miare szybki odzew, bo dziury w granicy dzialki juz sa, co prawda zabezpieczone, ale wkoncu ktos w nie wlezie

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    groomek

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    358
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Moim zdaniem opcja 3 tylko i wyłacznie
    nie ma sensu komplikwać sobie życia, a opcje 1 i 2 to spowoduja

  3. #3

    Domyślnie

    ja zalałem jednolity metrowy tzw ślepy a na tym dopiero poziomy wylane w szalunkach i klinkier bez zbrojenia metr betonu swoje wytrzyma... no ale co kto woli, poszło 9m3 na fundament sam

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Nika1111

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    A ktoś może mi napisać jak się wykonuje taki murek z klinkieru z deskami drewnianymi między słupkami ? Jakie prace się wykonuje po kolei ? Mam zamiar w przyszłości sobie sprawić taki murek ale chciałabym się na początek trochę więcej na jego temat dowiedzieć.
    Pozdrawiam

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    quest1985

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    2

    Domyślnie Ogrodzenia z klinkieru

    Osobiście odradzam robienia ogrodzenia z klinkieru samemu

    [ moderowano - reklama ]

    pytaj na pewno odpowiemy .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał quest1985 Zobacz post
    Osobiście odradzam robienia ogrodzenia z klinkieru samemu

    [ moderowano - reklama ]

    pytaj na pewno odpowiemy .

    Ha, ha, a co pomocnik Ci potrzebny do trzymania cegły??
    Nie znam się na tym, nie umiem a wogóle to mi się nie uda.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    chrobry

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Odgrzeje temat.

    1) Czy lejąc fundament w całości, podczas szalowania trzeba zrobić go szerszego w miejscu gdzie będą słupki ?
    2) Czy można zalać fundament troche niższy a potem na to dać bloczek betonowy i wówczas można by go dać wzdłuż pod murek i w poprzek pod słupki ?
    3) Czy lanie fundamentu troche niższego (z gruchy) a potem dolewanie drugiej warsty już w szalunku (z betoniarki) to dobry pomysł ?

  8. #8

    Domyślnie

    ja u siebie lałem najpierw na głebokość 120cm do minus 20cm beton z gruchy, pozniej na tym ukladalem szalunek (pod slupek szerzej, pod murek wezszy) i go zazbroilem pretami (wyszlo go ponad 30cm), i to znowu z gruszki (samemu nigdy nie zrobi sie tak dobrego betonu jak ten z betoniarni). Na tym murowałem ogrodzenie, jak macie czas i cierpliwosc mozna samemu spokojnie dac rade
    Ostatnio edytowane przez kulca ; 06-05-2012 o 20:06

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    chrobry

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To jak rozumie zbroiłeś tylko te górną część fundamentu (te 30cm) a do dolnej nie dawałeś belki ?

  10. #10

    Domyślnie

    tak, dól potraktowalem jako posadowienie, a zbrojenie gorna trzyma aby mur nie pękał, kierbud mowił że można zbroić dołem (jak w tradycyjnym fundamecie), jak i górą, że obie metody są dobre, ja tak zrobiłem z racji wygody przy robieniu (na sztywnym podłożu łatwiej je układać, a w chudziaka na dno nie miałem czasu)

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    chrobry

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Sam murowałeś i z czego jak można wiedzieć?

  12. #12

    Domyślnie

    sam, klinkier czerwony

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    klinkierowe

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-223
    Posty
    1

    Domyślnie

    odradzam samemu zabierać się za ten temat , ponieważ z klinkierem nawet ''fachowcy '' sobie poradzić nie potrafią jeżeli chcesz mieć dobrze wykonane ogrodzenie z klinkieru to zlecić to należy wyspecjalizowanej tylko w tej danej dziedzinie firmie ! co do fundamentów pod klinkier muszą one być po całej długości wykopane i zalane poniżej strefy przemarzania gruntu w przeciwnym razie wystąpią pęknięcia które spowodują także pęknięcia murków klinkierowych które znajdować się będą na tak źle wykonanym fundamencie kolejna sprawa to zbrojenie -nie powinny to być wrzucone pręty.... tylko odpowiednio związana belka zbrojeniowa umieszczona na dnie wykopu nie spoczywająca bezpośrednio na ziemi ,zbrojenie powinno być w całości oblane betonem więc nie może stykać się w żadnym miejscu z ziemią odpowiednio zazbrojony wykop zalewamy z gruszki do poziomu gruntu, zatapiamy belki zbrojeniowe -słupki wg. uprzedniego rozmierzenia , następnie robimy szalunki... nanosimy najlepiej niwelatorem poziom fundamentu ew. uskoki i nadlewamy fundament z betoniarki . robiąc silny beton na drugi dzień można już rozszalować cały fundament . i o to cała filozofia a jeżeli komuś wydaje się że podejmuje odpowiednia decyzje oszczędzając na kilku kubikach betonu i robi płytki fundament to jest w wielkim błędzie bo tak naprawdę wznosi ruinę z opóźnionym zapłonem co za tym idzie wyrzuca pieniądze na to aby nabrać świadomości popełnionego błędu .
    KLINKIER - aby budowla cieszyła oko latami czyli była estetycznie wykonana bez docinek typu skrawki cegły -a zawsze można tego uniknąć ! aby była tak trwała że nie zmieni swego wyglądu przez dziesiątki lat czyli nie wykruszą się fugi nie wyjdą białe naloty ''wykwity'' nie zarośnie mchem to musi to wykonać prawdziwy fachowiec który podczas murowania nie stosuje listew dystansowych ( uwierzcie że tak będzie równiej tylko wymaga to wielu lat praktyki którą osiadają tyko wyspecjalizowani fachowcy ) murarz wówczas rozmierza całe ogrodzenie z głową murując nakłada zaprawę pod całą powierzchnię cegły , zaprawa musi zostać wyciśnięta przed lico cegły wtedy mamy pewność że została ona odpowiednio zagęszczona - na listwach jest to nie do wykonania bo w przeciwnym razie listewka by wypadła ,a wpływa to na późniejszą szczelność fugi (przyczyna wykwitów) tak więc nadmiar zaprawy zbiera kielnią wysokość warstwy odmierza metrem co do mm. pion i poziom natomiast kontroluje poziomicą . W zależności od czynników takich jak temperatura , wiatr , promienie słoneczne , wilgotność powietrza uzalezniony jest moment w którym fudze mozna nadać odpowiedni estetyczny kształt . nie chcę się bardziej szczegółowo rozpisywać bo myslę że to są wystarczające informacje które pomoga wybrać odpowiedniego fachowca do wykonania z klinkieru czegokolwiek ... gdyby ktos miał pytania zawsze służę pomocą na PW. ale warto sie zastanowić czy oszczędzenie kilku stówek jest tego warte Pozdrawiam Kurowski Paweł

  14. #14

    Domyślnie

    Kilku stówek na pewno nie warte, ale kilku tysięcy to już można przemyśleć (tak jak w moim przypadku).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony