dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 12
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 228
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie Elfir stawia klocka - dziennik

    No to zaczynamy.
    Jestem mocno zdeterminowana. Nie chcę mieszkać dalej w bloku, ale przede wszystkim chcę mieć własny ogród, gdzie mogłabym sie wyszaleć, jako projektant.

    Marzenia jak zwykle rozbijają się o finanse.

    Najważniejsze jest: działka. W zasadzie nie jedna ale dwie. Z tym, ze nie moje Za to w pełni uzbrojone i przy drogach utwardzonych.
    Jedna działka jest mojej matki, druga - rodziców TŻ. Sama posiadam mieszkanie własnościowe - które w zasadzie otrzymałam w prezencie od rodziców.
    Działka matki - niecałe 700 m2
    Działka ewentualnych teściów - można się budować obok ich domu - po podziale działki zostaje do dyspozycji jakieś 394 m2 (17,5 x 22,5 m), przy czym jest możliwośc budowy w "ostrej" granicy.

    Nie da się ukryć, że wolałabym ogród na 700 m2. Ale...
    Rozpatrywałam różne warianty - gdzie sie budować.
    Po pierwsze - nie chcę sprzedawać mieszkania. Wolę je wynając i z czynszu częściowo spłacać kredyt. Jeżeli kredytu nie będę mogła udźwignąć, to mieszkanie sprzedać zawsze można.
    Ale... Jeżeli mam dostać działkę matki, muszę oddać mieszkanie bratu.
    Tak więc nie będę miała dochodów do spłaty kredytu, a nie wiem czy wydolę finansowo z samych pensji.
    Chcąc, nie chcąc, staneło na tym, ze wybuduję się obok przyszłych (ewentualnych) teściów.
    Co mi przypomniało, ze powinniśmy z TŻ wziąć w końcu ślub, bo przyłacza mamy dostać podobno w ślubnym prezencie. Tak więc budowa i w miedzyczasie ślub do tego.

    Kiedy już sie zdecydowałam na działkę, wzięłam się za przeglądanie setek projektów w katalogach. Założyłam sobie, ze dom nie może mieć większych wymiarów niz 9x12m. Ściana od północy przylegałaby w całości do muru i budynku gospodarczego sąsiada. Dłuższy bok domu skierowany byłby na południe.
    Ponieważ skosów nie znosze, dom musi być piętrowy (parterowy się nie zmieści na działce :/). Aby nie był za wysoki, zdecydowałam się na dach płaski, tym bardziej, ze przy ulicy stoja już takie "klocki" z lat 70-tych. Gmina nie uchwaliła planu zagospodarowania przestrzennego, więc mam argument by wyrwać sie z "dworkowej" sztampy, która obecnie dominuje i wybudowac dom o maksymalnie prostej bryle - MÓJ KLOCEK.
    Po wielomiesięcznych analizach nie znalazłam niczego, co by pasowało do moich wyobrażeń. Przerabianie projektu gotowego kosztowałoby tyle, co zrobienie nowego.
    A mnie się marzyło:
    nowoczesnie, energooszczędnie, ekologicznie, TANIO

    Tak więc:
    1. Dom piętrowy
    2. 3 pokoje + salon z jadalnią (najlepiej aby jeden z pokoi był na parterze)
    3. jedna duża łazienka na piętrze, jedna mała, tylko z wc i prysznicem, na dole.
    4. Kotłownia (bedzie gaz) wraz z pomieszczeniem gospodarczym (pralnia, rekupertaor) może być na piętrze.
    5. Schody beż żadnych łuków i zakrętasów. Po prostu dwubiegowe, ze spocznikiem.
    6. kuchnia z wyjściem na taras.
    7. Dach płaski, odwrócony, może z murawą?
    8. wentylacja mechaniczna
    9. Ogrzewanie podłogowe

    Do tego momentu doszlismy z TŻ do porozumienia. Sprzeczki zaczęły sie przy piwnicy. Ja na nie, TŻ na tak. Chciałam wykorzystac przestrzeń pod schodami na schowek, garderobę i ograniczyć koszty budowy. TŻ chce miec "na wszelki wypadek" miejsce na kocioł węglowy, bo "co będzie jak gaz zdrożeje"?. Ale wtedy ze schodów robi nam się wielka klatka schodowa, jak w bloku. Nie mówiąc już o dodatkowej izolacji i kubaturze do ogrzania.
    Bo piwnicy do przechowywania gratów nie potrzebujemy. Wraz z działką otrzymamy przyległy budynek gospodarczy (w przyszłości przerobimy na garaż)

    W lipcu spotkanie z architektem. Może on wybije TŻ z głowy piwnicę?

    Ja od kilku miesięcy przebijam się przez sterty informacji zawartych na forum i mam metlik w głowie. Z czego ściany? Jakie rury? jaka folia? Jak wymusić na architekcie maksymalną energooszczędność?
    jestem ogrodnikiem, nie budowlańcem!

    Ponieważ bierzemy kredyt, chcemy jak najszybciej zakończyć budowę i wynająć mieszkanie, aby mieć doatkowy dochód.
    Myslałam wczesniej o silikatach + ocieplenie, ale w ten sposób nie wybudujemy sie pod klucz w ciągu sezonu. Pozostają prefabrykaty do rozważenia - przy czym technologia szkieletu drewnianego do mnie nie przemawia. A o prefabrykatach jest na forum bardzo mało informacji i panują o nich skrajne opinie.
    Chyba beda to pustaki styropianowe. Prawie jestem zdecydowana.
    Ale pojawia się problem - jak zabezpieczyć ich powierzchnię od strony muru sąsiada, do którego dostawiamy dom? Bez tynku nie będzie się utleniał?

    Tutaj prosze o komentarze: Elfir stawia klocka - komentarze

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    No i po spotkaniu z projektantem - cena indywidualnego projektu ok. 4 000 zł
    Tyle, ze to też standartowy projektant:
    "Pani, ten termomur, to lepiej nie, Ja radze siporeks i styropian - wszyscy tak budują"
    "Po co Pani 20 cm styropianu? Ja robie 12-15 cm i jest dobrze. Jak dom za ciepły to nie jest za dobrze. Ale jak Pani chce to moge i 30 cm styropianu zaprojektować."
    "Po co będzie Pani budować w granicy? Lepiej postawić tam garaż i dom odsunąć"

    Na szczęscie nas pocieszył, ze w starostwie powinno się przepchnąć budowę w ostrej granicy i projekt klocka bez problemów (klocki stoją w okolicy).
    Na wszelki wypadek teściowa idzie do sąsiada w sobotę na nagocjacje, coby podpisał oświadczenie, ze nie będzie blokował inwestycji.

    Geodeta do podziału działki też umówiony. Podział podobno załatwia się w dwa miesiące.
    Zobaczymy.

    Tutaj link do komentarzy

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Szukam architekta do projektu indywidualnego.

    Niestety, na razie mamy ofertę z kosztem 15 000 zł za projekt - to jest za duzo :/

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Znalazłam projekt, ktory zaczyna odzwierciedlac to o czym mysle.


    I mozna go sobie przyrównac do tego co narysowalam kilka postów wyżej.

    Co prawda to projekt domu z użytkowym poddaszem, ale mysle ze da sie przerobic , przeprojektowac... tylko za ile?

    Kluczowe pytanie. Ale zaczęły sie targi Budma i wystawialy sie tam najslynniejsze biura architektoniczne, słynace z katalogów gotowych projektów.
    W zasadzie Archon, Archipelag, MG odpadały ze wzgledu na swoje tradycyjnie dworkowate projekty. Jak cos było u nich nowoczesne to mialo powierzchnie powyzej 200 m2. Nie bylo sensu pytać.
    Trafilam na stoisko Lipinskich. Troche przereklamowanych, jak wynika z doswiadczen budowlanych kilku forumowiczow (bledy w projektach domow).
    Za projekt indywidualny domu energooszczednego o pow. 120 m2 zazyczyli sobie ponad 17 000 zł!
    Az w koncu odnalazlam autorów projektu Z44, nazywają się: "Z500". Zagadalam o przerobieniu projektu na plaski dach. I odpowiedz mnie zaskoczyla. Zazyczyli ok. 7 tys a moze i mniej (podali zakres 4-7 tyś), bo planuja przechodzic na dachy plaskie oraz domy piętrowe w nowoczesnym wydaniu. Dlatego po prostu moj projekt ostatecznie znajdzie sie w katalogu (jesli za bardzo go nie udziwnię).

    Trochę mają klasyczne podejscie do projektowania. Dlaczego wszyscy architekci odradzaja mi płytę fundamentową jako "niepotrzebną", "drogą", skoro doświadczenia forumowiczów mowia o czyms zupelnie innym?
    Moze ponegocjuję z nimi, zeby mi fundamentu nie projektowali i odjeli od ceny wykonania dokumentacji, to zaplace architektowi od plyt, ktorego polecaja forumowicze, za zrobienie dodatkowych dokumentow?

    Po targach Budma ja juz naprawde nie wiem z czego budowac

    Na poczatku byl wariant: silikaty + styropian
    Potem kształtki styropianowe (system thermomur, isodom), bo zależało mi na czasie budowy. W okolicy gdzie sie buduje juz taki dom stoi, bylaby do budowy ekipa, ktora zna system, sasiedzi dostali spazmow na widok tempa budowy. Moj entuzjazm ostygl gdy naczytalam sie o mrowkach i myszach pod styropianem i dzięciołach kujących w nim dziury.
    Natomiast znajomi budowlancy stale: beton komórkowy, tani i solidny.
    No to moze jednak beton komorkowy + styropian?
    Ale ceny BK i silikatow sa porownywalne za 1 m2 sciany.
    Boje sie jednak styropianu po lektutrze forum A wełna mineralna jednak drozsza i mniej ciepla, co przeklada sie na grubsze ocieplenie.

    Na targach natomiast przestawiono system HotBlok - pustaki keramzytowe wyplnione styropianem, ale w grubszej warstwie niz w bloczkach Fortis.
    U = 0,15 !
    Zalety - sciana jednowarstwowa, keramzyt jest zawsze na zewnatrz sciany (mozna troche poczekac z otynkowaniem, jakby co), przez co styropian jest chroniony całkowicie. Styropian jest Organiki (z kropkami), a nadproża systemowe ocieplane Neoporem.
    http://www.optymalnydom.com/hotblok.htm
    Wady- nowy system, nie znam nikogo kto by tak budował

    Okna montuje się w środku bloczka - wypada tam akurat warstwa styropianu . Ale i tak mozna zrobić styropianowe obrzezenia okien jako element dekoracyjny, wstający poza ścianę. Bedzie to dodatkowe ocieplenie ramy.

    Co robić!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    No cóż, Studio Z 500 pomimo swojego początkowego entuzjazmu, a później moich monitów się nie odezwało do dzisiaj. Szukam kolejnego architekta.
    Studio z Poznania zaoferowało się za 5600 zł netto bez szczegółowych projektów branżowych (czyli wod-kan, c.o., elektryki, itd.).
    Dużo-Mało? Może ktoś wie ile kosztuja takie projekty? Z wod-kan - zakładam jeden pion z rozgałęzieniami (na parterze wc i kuchnia, a na piętrze kotłownia i łazienka mają ze sobą sąsiadować).
    Elektryka bedzie bardziej rozbudowana, z kilkoma obwodami, wiec rzeczywiscie nie ma co jej wpisywac w standartowy projekt, bo pomysly na punkty świetlne i gniazdka beda sie rodzic w trakcie, podczas robienia projektu wnetrza.
    Wentylacja ma byc mechaniczna, wiec projekt chyba wykona firma od rekuperatora.
    Ogrzewanie - podłogówka - tu chyba tez projekt robi firma wykonująca instalację?

    boję się ze jak zaczne doliczac koszty projektow branzowych, wyjdzie mi znowu jakieś 15 000 zł.



    A co do budowy ścian, to z wyliczeń specjalistów z "Muratora" najtaniej wychodzi ściana 3 W z silikatów i wełny. Tylko dlaczego ona taka gruba przy założonych parametrach? :/

    Tutaj komentarze:
    http://forum.muratordom.pl/post3084920.htm#3084920

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dzisiaj do Urzedu trafił wniosek o wydanie warunków zabudowy.
    Wreszcie sie coś ruszyło.
    Niech ten cholerny kryzys się kończy!

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Korzystając z chwili wolnego czasu narysowałam sobie dwa rzuty ewentualnego rozplanowania wnętrz, w skali 1:100 (widać papier milimetrowy i linijki):

    1.


    Tutaj mamy:
    wiatrołap z duża szafą typu komandor i kącikiem ze stojakiem na kurtki. Z wiatrołapu jest widok na akwarium, które rozdziela pomieszczenia holu od salonu. Pod schodami na piętro wysuwane cargo, jako spiżarka, dalej łazienka (z prysznicem) i kuchnia. Obok kuchni i jadalni: miejsce na gabinet - wydzielony jednie niskimi ściankami, aby nie było widać bałaganu na stołach.
    Sądzę, że z miejsc przy komputerach będziemy częściej korzystać niż z kanapy przy TV, dlatego gabinet jest w centrum mieszkania (blisko do salonu, kuchni, wyjścia na taras).
    Na piętrze dwie sypialnie i łazienka z kotłownio-pralnią (mamy mieć piec gazowy). Na korytarzu biblioteka.
    Jak widać, narysowałam większe i mniejsze piętro - z garderobą lub z wbudowanymi szafami.

    Wady:
    - za duży metraż domu (145,5 lub 137,5 m2) jak na dwie, leniwe, nie lubiące sprzątać osoby.
    - w kuchni brak blatu do zjedzenia na szybko (ale chyba zamiast zabudowy przy jednej ze ścian weszłaby wyspa?)

    Zalety:
    - zaciszny kącik przy wejściu i od kuchni
    - na działce zmieści się samochód (linia zabudowy 4 m - wjedzie nieco we wnękę przy wejściu)
    - jeden pion wod-kan


    2.


    Tutaj podobnie, ale jeśli w wiatrołapie miałaby być garderoba a nie szafa, robi się trochę mało miejsca.
    Toaleta na parterze bez okna (ale z prysznicem). kuchnia większa (część zabudowy wysokiej pod schodami) - wejdzie blat do jedzenia, a nawet maleńki stoliczek przy oknie.
    Duży gabinet!
    Na piętrze łazienka z pralnio-kotłownią, dwie sypialnie, w tym jedna z dużą garderobą.
    Ale jak widać piętro nie zajmuje całości stropu parteru i nie wiem na ile kosztowne będzie kombinowanie z tym fragmentem, by nie przeciekał (nie chcę mieć tam tarasu)?

    Wady:
    - nadal nie mogę zejść poniżej 120 m2, teraz jest 129,25 m2
    - wyjście z rekuperatora i kotła przez ścianę chyba niemożliwy od tyłu domu, a na froncie czerpnia i wyrzutnia będzie wyglądała niezbyt atrakcyjnie.
    - brak osłoniętego tarasu od ogrodu

    Zalety:
    - jest jednak mniejszy
    - bardziej zwarta bryła (energooszczędność)

    Co myślicie?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Chciałabym dodać , że efekty estetyczne bryły zewnętrznej budynku są na ostatnim miejscu.
    Liczy się:
    1. Energooszczędność - niskie koszty eksploatacji
    2. Niskie koszty budowy (chcę wyeliminować budowę jakiegokolwiek komina, dużo okien "fixów")
    3. Sensowny, ergonomiczny układ przestrzenny
    4. Łatwość utrzymania w czystości i konserwacji
    5. Estetyka

    A tutaj proszę o komentarze:
    http://forum.muratordom.pl/post3084920.htm#3084920

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Taaaaddaaaa!
    Mam Warunki Zabudowy!
    Minimalna szerokośc domu: 8,8 m (11m + - 20%) - 30 cm więcej niz narysowałam w AutoCAD, ale jakoś to przezyję.
    Zgodzili się na zabudowę w granicy, na płaski dach.
    Zadzwoniłam już do architekt, niech wyceni moje bazrgoły.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mam rysunek domku w autoCAD ale nie mam pojecia jak przerobić go na .jpg, by tu wstawić
    ktoś chce w .dwg to nech pisze na prv.

    Po narysowaniu w CAD kilku, prezentowanych tutaj wersji, okazało się, że tylko jedna propozycja daje sensowny układ przestrzeni - ta ze schodami posrodku. To co fajnie wyglądało na kartce, rysowane ołówkiem, nie wyglądało dobrze po wstawieniu mebli w ich rzeczywistych wymiarach (posiłkowałam się katalogami). Jednak jedna kratka na papierze milimetrowym przy skali 1:100 (10 cm w naturze) ma ogromne zanczenie.

    Rysunek domu jest nawet w 3D. Można sobie zrobić wirtualny spacer. Jeszcze tylko musze się nauczyć pokrywania obiektów teksturami. Brat chce pokombinować w 3D Studio z naszym rysunkiem - dodać m.in. oświetlenie.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ok, to rysunek z CADa:


    http://img253.imageshack.us/i/domek.jpg/

    Bryła: 8,5 na 11 m
    (zgodnie z decyzja o warunkach zabudowy, muszę poszerzyć dom do 8,8 m, wiec kilka cm dojdzie)

    Tutaj komentarze:
    http://forum.muratordom.pl/post3084920.htm#3084920

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wycena od architekta polecanego na forum: 5300 zł netto. + 1000 zł za szczegółowe projekty instalacji, ale to chyba sobie podaruję:
    w rodzinie 2 elektroników i elektryk z uprawnieniami projektowymi - jakoś sobie poradza z siecią TV, komputerową, sterującą i oswietleniową.
    Instalacja wod-kan prosta - jeden pion. Cięzko spieprzyć.
    Gaz - tylko do kotłowni. Cięzko spieprzyć.
    Rekuperacja - projekt będzie wraz z montażem, od dystrybutora systemu - po co płacić 2x za to samo
    CO podłogowe - projekt będzie dobrany do rozstawienia mebli. Wolałabym, zeby przeliczył mi go specjalista od ogrzewania a nie architekt.

    Wysłałam zapytanie do jeszcze jednego biura polecanego na Muratorze. I umawiam się z pierwszą architektką na spotkanie celem uszczegółowienia ofert o takie detale jak odpowiedzialność za projekt.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Czas porzucić bujanie w finansowych obłokach i zejść na ziemię.

    Geolog.
    Oczywiscie przy moim wymyśle w postaci płyty fundamentowej potrzebne są badania geologiczne.
    Na szczęście kuzyn pracuje w firmie robiącej takie badania i mamy 50% zniżki
    Tyle, że trzeba z kuzynem ten odwiert zrobić razem. No cóż, zimno jak na stacji arktycznej - umówiliśmy się na odwilż.
    Az w sobotni ranek ze snu wyrywa nas dzwonek telefonu.
    Geolog: "Pani, jadę teraz do Kórnika robić odwierty pod McDonalda cięzkim sprzętem to i u Pani wywiercę." Moblizujemy teściów moich przyszłych, zeby pokazali co, gdzie i jak.
    Po kilku godzinach telefon. Odwierty niewykonane. Przyczyna - ziemia zamarznięta na 80 cm. Wiercić mozna tylko cięzkim wiertłem z wielkiego samochodu. A taki samochód jest większy do naszej małej działeczki
    W każdym razie nie udało im się wjechać cięzkim sprzętem. Tym samym czekamy jednak na wiosnę.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Prąd - Mamy już oświadczenie z ENEA o możliwości podłączenia. Czas odpowiedzi - tydzień.
    Oświadczenie z gazowni i wodociągów jest jeszcze rozpatrywane.

    Dziś została wpłacona 1 rata za projekt domu i tym samym [fanfara żałobna: tiuuuuuu......] rozpoczęły się faktyczne wydatki związane z budową domu.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Architekt stwierdziła, że płyta fundamentowa, jaką budują sobie poniektórzy forumowicze jest niezgodna z Polskimi Normami i w ogóle urząd nie powinien wydać pozwolenia na budowę.
    Zaproponowałam, ze sama poszukam konstruktora płyty, skoro ona ze swoim ma problemy.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A tutaj zdjęcia naszej działki:



    Na zdjęciach widać ścianę budynku, do którego będziemy się dobudowywać.
    Cień na działce rzuca budynek gospodarczy - jego dach zostanie znaczeni obniżony i do domu będzie docierać słońce.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tutaj prosze o komentarze: Elfir stawia klocka - komentarze

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mamy już warunki dotyczące przyłączenia gazu. Czekam jeszcze na wodę.
    Odwiert będzie robiony w przyszłym tygodniu.

    Jak na razie koszty stawiania domu nadal wynoszą 2800 zł (architekt I rata)

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dzisiaj robiły się odwierty geologiczne. Geolog stwierdził, że ziemię mamy idealną pod budowę:
    humus 50 cm
    piasek, dużo piasku, przedzielonego wąskim (10 cm) paskiem czegoś sinego (iły, glina?)
    dopiero poniżej 2 m gliny
    woda pokazała się najwcześniej na 2,4-2,6 m
    Grunt na pewno nie jest wysadzinowy. Przekrój glebowy pod przyszłym domem jest jednorodny we wszystkich odwiertach. Różnica poziomów między narożnikami domu max 10 cm.
    Nie mam zdjęć, bo przyjechali bez umówienia ("przy okazji") i nie było mnie na miejscu . Zadzwonili tylko do Krzycha, żeby uprzedził rodziców, że ktoś będzie się kręcił po działce. Odwiert robił kuzyn, a jego szef podobno dokumentację zrobi w promocyjnej cenie (50% zniżki).

    Przyszły tez warunki przyłącza gazowego.
    Została jeszcze woda.

    Tutaj prosze o komentarze: Elfir stawia klocka - komentarze

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dostałam info z Aquanetu, ze decyzja z wodą idzie pocztą.
    Na działce był też konstruktor i stwierdził, że można się dobudować do sąsiada.

Strona 1 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony