dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Drenaż w glinie

    Witam, mam pytanie: czy warto robić drenaż w glinie z której nie uchodzi woda? Niesty nie mam możliwości odprowadzenia wody do kanalizacji lub rowu, a robienie studzienki wchłaniającej nie ma sensu, ponieważ po deszczach które były 4 tygodnie temu woda w wykopie stoi jak stała (w ogóle nie wsiąka). Czy nie lepiej będzie dobrze zaizolować ściany izolacją pionową?
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli nie masz możliwości odprowadzenia wody z drenażu, wykonanie jego nie ma sensu.

  3. #3

    Domyślnie

    Wykop studnię ale nie chłonną tylko zbierającą wodę. Stamtąd będziesz musiał ją wypompowywać. Ja mam podpiwniczony dom w glinie i tak mam zrobione.
    Od 17.12.2007 na swoim

  4. #4

    Domyślnie

    ja również mam zrobione tak jak Piejar i to działa.

  5. #5

    Domyślnie

    A dokąd wypompowujecie tą wodę?
    Nasz dom też niestety stanie na glinie

  6. #6

    Domyślnie

    Wydaje mi się to bez sensownym rozwiązaniem i uciążliwym. Woda, którą będzie się wypompowywało trafiać będzie z powrotem do gruntu w pobliżu drenażu. Może poprostu lepiej skupić się na solidnej izolacji ściany???
    Pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja buduje dom bez podpiwniczenia. Fundamenty dobrze zaizolowane i na zewnątrz zasypane gliną, a do srodka piasek. Długo myślelismy nad drenażem, ale obserwacje mam podobne, jak napadało na glinę to nic nie wsiąkało. Tak więc chyba woda nie będzie dostawać sie do fundamentów.

    Jeżeli masz dom z piwnica to już chyba drenaż musi być i nie ma co się zastanawiać.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yaro666
    Wydaje mi się to bez sensownym rozwiązaniem i uciążliwym. Woda, którą będzie się wypompowywało trafiać będzie z powrotem do gruntu w pobliżu drenażu. Może poprostu lepiej skupić się na solidnej izolacji ściany???
    A dlaczego w pobliże? Przecież możesz ją wypuścić 10 metrów dalej w niższym punkcie. Woda pod górkę nie popłynie.
    Od 17.12.2007 na swoim

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli takie małe bajorko na działce nieuniknione?

  10. #10

    Domyślnie

    Witam
    Jestem w trakcie zakupu działki gdzie podłoże jest gliniaste i powiem szczerze że trochę się obawiam tej ziemi jak to będzie po deszczach czy nie będę miał jednej wielkiej kałuży i czy sam dom nie musi stanąć na jakiś palach? Bardzo bym prosił o wasze opinie i czy również borykaliście się z takimi problemami .
    Dziękuje …..
    stanek i ania i mała hania a teraz już rafał

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanek
    Witam
    Jestem w trakcie zakupu działki gdzie podłoże jest gliniaste i powiem szczerze że trochę się obawiam tej ziemi jak to będzie po deszczach czy nie będę miał jednej wielkiej kałuży i czy sam dom nie musi stanąć na jakiś palach? Bardzo bym prosił o wasze opinie i czy również borykaliście się z takimi problemami .
    Dziękuje …..
    Bez przesady nie stresuj się tak....będzie ok no chyba ,że masz np. torf albo iły
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  12. #12

    Domyślnie

    Podłoże gliniaste to żadna tragedia. Jeżeli na działce masz spad taki, że spokojnie wypuścisz u siebie wodę z drenażu to spałbym spokojnie. Zaletą gliny jest to, że wykopy większe i mniejsze trochę lepiej się trzymają (nie obsypują) ale z drugiej strony robi się je trudniej.
    Od 17.12.2007 na swoim

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    macwrobel

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Przasnysz
    Kod pocztowy
    06-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam
    A co w przypadku gdy dom biedzie w dołku a po badaniach gruntu wychodzi 30 cm humusu a potem 6 m glina. w przypadku gdy zrobi się drenaż i nie ma się gdzie go odprowadzi robi się wanna wkuło budynku zbierająca wody opadowe. Wypompować nie bardzo jest gdzie bo warunki podobne w okolicy a woda wypompowana będzie wracać do niecki. Czy warto inwestować w drenaż czy może podnieść ścianę fundamentową i obsypać wyżej gliną z wykopu uszczelniając w ten sposób ławy i ściany fundamentowe?.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    893

    Domyślnie

    Należy się poważnie zastanowić nad celowością zakupu takiej dzialki, tudzież budowy na niej domu.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    W takim przypadku zamiast domu lepiej zbudować basen i na nim zarabiać a dom zbudować gdzie indziej.
    A poważniej to kiepsko to wygląda. No chyba że na siódmym metrze masz piaski które odbiorą tę wodę.
    A co zrobisz z wodą z tego drenażu?
    Podnoś na ile można fundament i teren. To jedyna chyba rada.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    skresz

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o zasadność drenażu czy zasypanie gliną to miałem sytuacje że położyłem drenaż a ekipa miała zasypać piachem (ale z jednej strony zasypali gliną) po zimie w ubiegłym roku miałem z tej strony około 3cm wody w piwnicy. Wszystko odkopałem dołożyłem jeszcze jedną nitkę drenażu i zasypałem grubym piachem problem ustąpił teraz po pomalowaniu widać tylko jak odbija tylko miejscami farba (przy samej podłodze lecz może tyć to jeszcze stare zawilgotnienie bo odbicia są suche).

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dlatego prawie wszystkich "fachofców" budowlanych trzeba pilnować, patrzeć im na ręce i pytać.
    No tak, drenaż się spisze, tylko minus jego jest taki że woda sama z niego nie wyparuje w kosmos i trzeba mieć gdzie ją odprowadzić.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar dorkaS
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    3.507
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał skresz Zobacz post
    Jeśli chodzi o zasadność drenażu czy zasypanie gliną to miałem sytuacje że położyłem drenaż a ekipa miała zasypać piachem (ale z jednej strony zasypali gliną) po zimie w ubiegłym roku miałem z tej strony około 3cm wody w piwnicy. .

    W tym roku nie było zimy. Dlatego w mojej spiżarni można jedynie stopy zamoczyć, nie ma w tym roku mowy o pływaniu.
    Posiadam cudne iły.

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    macwrobel

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Przasnysz
    Kod pocztowy
    06-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam ponownie
    odebrałem badania gruntu i wygląda to tak:
    1 warstwa - 0,30 do 0,40 cm to humus po całości działki
    2 warstwa to glina pylasta brązowo szara - do 2,0 m p.p.t.
    3 warstwa to glina pylasta szara do 4.0 m
    Dodatkowo wód gruntowych brak ale występują sączenia wód gruntowych na warstwach największe na granicy humus glina.
    Działka jest położona przy drodze krajowej a za drogą jest staw (jakieś 25m od granicy działki). Dodatkowo z dokumentacji hydrologicznej terenu do której mam dostęp wychodzi że gruntu nieprzepuszczalne są do głębokości około 12 - 16 m. Teren działki jest w miarę równy z odchyłkami do 10 cm.
    Wszystko jest dobrze dopóki nie ma większych opadów deszczu lub roztopów. Jak pada jeden dzień to ok woda jakoś wsiąka potem odparowuje i jest dobrze , natomiast jak popada kilka dni to zaczynają się tworzyć oczka wodne w zagłębieniach.
    Jako że działka jest darmowa a chętnych na kupno nie mam muszę się dostosować i w związku z tym mam kilka pytań dotyczących drenażu:
    1 - najlepiej wykonać drenaż opaskowy zbierający w geowłókninie i odpompować go dalej poprzez odpompowywanie i pytanie czy wykopać studnie czy może jakieś oczko lub staw na gromadzenie wody z drenażu? ( czy fakt że z jednej i drugiej strony planowanego domu jest staw będzie miał wpływ na wilgoć w domu).
    2 - czy drenaż zasypać gruntem rodzimym (glina) czy przepuszczalnym (żwir)? chodzi mi o część nad geowłókniną do poziomu terenu.
    3 - jak i czym dodatkowo zaizolować ławę i ścianę fundamentową?

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    1. To zależy jak zbudujesz ten ten dom, może mieć wpływa a nie musi.
    Ja bym raczej studni w takich warunkach gruntowych nie robił ale po pierwsze każdego wolna wola, po drugie glina glinie nie równa.
    Jak masz dużą działkę może warto się zastanowić nad jakimś stawikiem.
    2. Generalnie to zależy moim zdaniem od sytuacji ale w twoim wypadku nie sypałbym nad rurę gliny tylko coś bardziej przepuszczalnego. Nie musi to być od razu żwir, może być też nie za drobny piasek.
    3. To już niech lepsi ode mnie się wypowiedzą.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony