dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar iwett27
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    887
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    50

    Domyślnie Okna-drewno czy plastik?

    Nie wiem czy na tym forum temat okien moze byc poruszany ( najwyzej usuna) jestem na etapie budowy murów i w sierpniu palnujemy juz okna...no własnie jakie okna mozecie polecic, ktore sa lepsze drewniane czy plastikowe? Moze jakas firma konkretna???? Poradzcie!

  2. #2

    Domyślnie

    Polecam do poczytania:

    http://forum.muratordom.pl/wszystko-...rum,t40173.htm

    Temat "rzeka" a dyskusja zawsze przypomina tę o wyższości jednych Świąt nad drugimi. Choć ostatnio uśmiałam sie mocno, bo ktoś znowu podjął temat "BK+styropian jest beeeeeeee"...

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Uuu, to jest mega wątek, poruszany "sryljard" razy na forum i nie ma jednej, jedynie słusznej odpowiedzi. Oba materiały mają wady i zalety, ale w skrócie :

    - okna drewniane są zazwyczaj droższe. Zazwyczaj nie oznacza zawsze
    - dla mnie okno drewniane ma sens jedynie gdy jest lakierowane lazurem (lakier przezroczysty, podkreślający naturalny rysunek drewna). Drewno i farby kryjące (np. białe) to dla mnie nieporozumienie. Wtedy tylko PCV.
    - okno drewniane zazwyczaj wygląda lepiej (w sensie bardziej prestiżowo i elegancko) niż okno PCV w okleinie drewnopodobnej. Zazwyczaj nie oznacza że zawsze
    - okna drewniane są podobno bardziej stabilne pod względem rozszerzalności cieplnej w stosunku do okien z PCV (w ciemnej okleinie), co ma znaczenie np. w dużych oknach tarasowych na elewacji południowej (PCV może się w trakcie dnia "zacinać" bo się profile rozszerzą)
    - o okna drewniane należy bardziej dbać, znaczy czyścić i od czasu do czasu konserwować specjalnym preparatem do drewna (woskiem)
    - prawdopodobnie okna drewniane po kilku - kilkunastu latach będą wymagały odświeżenia, czyli przeszlifowania lekko papierem i ponownego lakierowania.
    - okna drewniane powinny być montowane raczej po wykonaniu tynków i wylewek (dużo wody), co nieco komplikuje prace na budowie (np. glify obrabia się po montażu okien a to oznacza że tynkarze muszą pojawić się ponownie na budowie), PCV można montować zaraz po postawieniu murów
    - okna drewniane nie są zabezpieczone folią i trzeba uważać aby ich nie usmolić farbą , tynkiem. PCV mają folię zabezpieczającą
    - oba typy okien są szczelne, mają porównywalną przenikalność cieplną i można wyposarzyć w takie same bajery (nawiewniki, HS, ograniczniki rozwarcia itp.). Oczywiście jeżeli są dobrze wykonane.
    - do drewnianych stosuje się najczęściej klejone warstwowo sosnę i red merantii (zbliżone cenowo). Oczywiście można na zamówienie inne gatunki drewna wybrać, ale będzie drożej.

    Co do konkretnej firmy to się nie odważę Natomiast jak poczytasz forum (to co poleca anna99 to napewno spotkasz takie nazwy jak Oknoplast Kraków, Jezierski, MS (PCV), Urzędowski, Adpol, Natura, Goran, Sokółka, MS (drewno).

    BTW, ja zdecydowałem się na drewniane

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar iwett27
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    887
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    50

    Domyślnie

    Badzo Wam dziekuje!!!!!! Poczytam, i cos wybiore Pozdrawiam
    iwona

  5. #5

    Domyślnie

    Wydaje mnie sie ze przy oknach drewnianych musisz byc ostrozna z wyborem podlog drewnianych i miec juz zaplanowana aranzacje wnetrz, zeby potem sie nie okazalo ze podloga drewniana nie pasuje do okien itp.

    Wlasnie wczoraj sprzeczalismy sie z mezem o okna, chyba wole PCV biale wewnatrz i jakies drewnopodobne zewnatrz.Bo szkoda malowac drewniane okna w srodku na bialo...

    Pozdrawiam

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar iwett27
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    887
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    50

    Domyślnie

    A jakiej firmy okna wybraliście??

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwett27
    A jakiej firmy okna wybraliście??

    Jeszcze zadnych nie wybralismy, jestesmy na etapie szukania ekipy budowlanej na przyszla wiosne ale szczerze mowiac juz mam caly zarys aranzacji wnetrz mojego domu

    Wydaje mi sie ze pewnie wezmiemy okna naszego lokalnego sprzedawcy AMMA

    Pozdrawiam i zycze przemyslanych decyzji

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Ja wybrałem Stollar Olecko drewno meranti. Jeżeli zdecydujesz się na konkretną firmę, to spróbuj zobaczyć te okna wstawione w jakimś domu, w salonie jest zawsze wszystko super pięknie, a na żywo jest zawsze inaczej. Jak to zrobić - zapytaj dystrybutora gdzie ostatnio montował, zapytaj na lokalnej grupie budującej czy ktoś takich nie ma itp. Napewno ktoś się zgodzi aby pokazać, mi się udało

  9. #9

    Domyślnie

    O oknach na forum muratora było już sporo a nawet bardzo duzo.
    Zanim wybierzesz to zajrzyj na www.oknotest.pl
    Znajdziejsz tam bardzo wiele informacji co nalezy wiedziec zanim zdecydujesz się kupić. Z wymienionych tutaj polecam Oknoplast Kraków PCV, z drewna Adpol

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzabij
    Ja wybrałem Stollar Olecko drewno meranti. Jeżeli zdecydujesz się na konkretną firmę, to spróbuj zobaczyć te okna wstawione w jakimś domu, w salonie jest zawsze wszystko super pięknie, a na żywo jest zawsze inaczej. Jak to zrobić - zapytaj dystrybutora gdzie ostatnio montował, zapytaj na lokalnej grupie budującej czy ktoś takich nie ma itp. Napewno ktoś się zgodzi aby pokazać, mi się udało
    Stollar Olecko? Dawno kupowałes? I gdzie je znalazłes w swoich okolicach? No chyba ze nie jest to ten Henryków k. Ząbkowic Śląskich..
    Obecnie ze Stollara została tylko nazwa. No i technologia. Ok, i tradycja..

  11. #11

    Domyślnie

    Finlandia jak zwykle wszechobecny Pozdr.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Stollar Olecko? Dawno kupowałes? I gdzie je znalazłes w swoich okolicach? No chyba ze nie jest to ten Henryków k. Ząbkowic Śląskich..
    Obecnie ze Stollara została tylko nazwa. No i technologia. Ok, i tradycja..
    Henryków koło Piaseczna w mazowieckim

    Jeszcze nie mam tych okien, mam zamówione na koniec czerwca.

    Mam się bać ?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzabij
    Stollar Olecko? Dawno kupowałes? I gdzie je znalazłes w swoich okolicach? No chyba ze nie jest to ten Henryków k. Ząbkowic Śląskich..
    Obecnie ze Stollara została tylko nazwa. No i technologia. Ok, i tradycja..
    Henryków koło Piaseczna w mazowieckim

    Jeszcze nie mam tych okien, mam zamówione na koniec czerwca.

    Mam się bać ?
    Chyba niekoniecznie. Stollar został przejęty przez dawne Euro - Okno z Suwałk(producenta niedrogiego plastiku). Ten wykorzystał lepsze logo, a produkcję przeniósł do Suwałk. A wiec.. zostały sentymenty, ale mam nadzieję, że okna Stollar do dalej dobry produkt. Nie montowałem, nie sprzedawalem, chociaz do swojego okna ekspozycyjnego zastrzeżeń nie mam. Mam za to inne typy

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Dzięki, trochę mnie uspokoiłeś. Przed zakupem objechałem kilka budów gdzie te okna były wstawione, podotykałem, pokręciłem i wydawały się OK, więc się zdecydowałem. Przy okazji koleżanka teściowej je sprzedaje, więc cena był dobra

  15. #15

    Domyślnie

    MS Pomorska Fabryka - okna w okleinie orzechowej
    solidnie wykonane okna! polecam!
    sąsiad i sąsiadka

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie są okna firmy plastico z Kołobrzegu. Profil Veka 5 komorowy półzlicowany. okucia Vinkhaus. Na razie sprawują się nieźle.

    Pozdr,

  17. #17

    Domyślnie

    do mojej ostatniej inwestycji okna Nexbaum - i jestem zadowolony

  18. #18

    Domyślnie

    AVANTE - okna plastikowe z okleiną (złoty dąb) v-komorowe, profil stalowy 2mm (a nie 1,7mm - bardzo częsty), szyba zewnętrzna 6mm (a nie 4mm) chyba że ktoś chce "klejonkę" , okucia Roto.
    nie chciałem drewnianych bo... pracowałem jako stolarz przy drewnie
    "Lepiej zrobić małe COŚ niż wielkie NIC"

    Budujemy domek: http://picasaweb.google.pl/pawolc/

  19. #19

    Domyślnie

    Wzmocnienie 2 mm czy 1,7 dla większości okien to przerost formy nad treścią, wystarczy jak jest 1,5, natomiast najczęściej w oknach występuje 1,1-1,3 - niestety.
    Szyba 6 mm od zew ??? a to niby po co czemu ma to służyć ? Możesz to uzasadnić, 6 najczęściej stosuje się kiedy szyba przekracza dopuszczalne gabarytu tj 3m2 w innych przypadkach nie ma sensu stosować tej grubości chyba ze masz za dużo pieniędzy i nie wiesz co z nimi zrobić.
    A co do twojej tezy ze PCV lepsze od drewna, bo robiłeś jako stolarz, to wybacz ale pozostawię to bez komentarza.

  20. #20

    Domyślnie Re:

    Nam właśnie zamontowali okna drewniane z takiej rodzinnej stolarni w Wesołej koło Warszawy - jak na razie to wyglądają solidnie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony