dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 55
  1. #1

    Domyślnie DOMEK LETNISKOWY BEZ POZWOLENIA

    Może ktoś z Państwa mi wyjaśni pewną sprawę, przeczytałam wiele informacji i im więcej czytam tym mniej wiem. Chodzi mi o to czy na działce oznaczonej RM02 mogę postawić domek letniskowy o powierzchni 80 m2 tyle, że jest to domek z użytkowym poddaszem a powierzchnia zabudowy to 5m x 6, 5m plus w taras w przyszłości, domek będzie postawiony na bloczkach bez fundamentu, działka ma 60 arów i w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie terenu zabudowa zagrodowa w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych rodzaj zabudowy wolno stojąca. Czy ja na tym terenie mogę postawić taki domek letniskowy i czy muszę mieć pozwolenie na postawienie takiego domku czy wystarczy tylko zawiadomienie? Może jest jakieś rozwiązanie, które mogę zastosować w moim przypadku?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Według aktualnie obowiązujących przepisów, pozwolenia na budowę nie wymaga np. wzniesienie parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, jeśli są one wykorzystywane do produkcji rolnej lub są uzupełnieniem istniejącej zabudowy działki siedliskowej. Na pozostałych działkach budowlanych, to samo dotyczy wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m kw. Jest tylko jeden warunek: liczba takich obiektów nie może być większa od dwóch na każde 500 metrów kwadratowych działki.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. #3

    Domyślnie

    Według obowiązujących przepisów mogę zapomnieć w takim razie o tym domku bo powierzchnie zabudowy to i mam 35m2 ale rozpiętość 5 m i we wniosku musiała bym to nazwać budynek gospodarczy a że można dwa po 25m2 to się zmieszczę w tym przedziale. Dobrze to zrozumiałam? czy tak bardzo chcę dostosować przepis do siebie?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Raczej to wersja numer 2
    Ale może po prostu postaraj sie o PnB - może się uda. Próbować trzeba. Pamiętaj tylko, żeby w projekcie domu był a nazwa "letniskowy" a nie "mieszkalny". To jest różnica..
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  5. #5

    Domyślnie

    Tyle że na to PnB trzeba czekać długo mieć 4 projekty, a ja myślałam że złoże to zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych dla których nie trzeba pozwolenia i za 30 dni postawią mi drewniany domek w 10 h i już.

  6. #6

    Domyślnie

    Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego znalazłam kilka informacji na nurtujący mnie temat i jest tam zapis tego typu :

    Jakie rodzaje budów lub robót budowlanych nie wymagają ani zgłoszenia, ani pozwolenia

    * Pozwolenia ani zgłoszenia nie wymaga budowa: altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
    * obiektów małej architektury poza miejscami publicznymi; (wymagane jest zgłoszenie w przypadku budowy obiektów małej architektury w miejscach publicznych).
    * ogrodzeń (wymagane jest zgłoszenie budowy ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m )
    * obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych;
    * tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniących jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel;
    * znaków geodezyjnych, a także obiektów triangulacyjnych, poza obszarem parków narodowych i rezerwatów przyrody;
    * instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu.


    to na czerwono moglo by dotyczyć mojej sytuacji? Jak uważacie?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    A czy Twoja działka to rodzinny ogródek działkowy ? Czy gabaryty pasują ? Jesli tak - stawiaj Jeśli nie - przemyśl to.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    ja buduję domek letniskowy .A raczej dla urzędu budynek gospodarczy
    Jest on 4,80x 4,80 .Poddasze nie mieszkalne (na papierze oczywiscie )Bedzie miejsce na materac na poddaszu
    Budujemy to na zgłoszenie Sama projket odrecznie zrobiłam itd itd .
    Powyzej 25m2 potrzebne jest pozwolenie na budowe

  9. #9

    Domyślnie

    Nie wiem, jakie są wymogi ogrodu rodzinnego, ale jest to przynależne do posesji moich rodziców gdzie stoi ich dom. Tam gdzie chciałam sobie postawić domek letniskowy jest już wg planu to RM02 i oddalone jakieś 30 m od ich domu, dla nich to ogród a dla urzędu to nie wiem . Moi rodzice są bardzo formalni, bo ja by sobie ten domek postawiła i już, ale...

    pati25, jakie rzeczy powinnam dołączyć do wniosku? I do starostwa z nim czy do gminy?

  10. #10

    Domyślnie

    altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;

    Jeżeli ja to chcę na wsi to wtedy mam do 35m2 ? i mogę również bez pozwolenia jak Ty pati25 ?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Albo to jest ogródek działkowy albo nie. Raczej nie wygląda
    W końcu ryzykujesz tylko tyle, że każą Ci go rozebrać...i przywalą karę jakby co.
    najlepiej zadzwoń do urzędu i się dowiedz.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  12. #12

    Domyślnie

    Gdyby w urzędzie mieli wiedzę to by mi odpowiedzieli od razu jak się do nich pofatygowałam, lecz oni chcą abym zwróciła się do nich z pismem a to będzie trwało kolejne kilka dni zanim mi odpowiedzą itp., Więc wymyśliłam sobie, że jak pismo to konkrety napisze i ewentualne 30 dni przeleci a tak to mi sie zrobi więcej jak będę z nimi korespondować. Ta kara to, w jakiej wysokości ewentualnie może być? Bo ewentualnie faktycznie ją zapłacę a domek przeniosę czy rozbiorę.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drut
    Gdyby w urzędzie mieli wiedzę to by mi odpowiedzieli od razu jak się do nich pofatygowałam, lecz oni chcą abym zwróciła się do nich z pismem a to będzie trwało kolejne kilka dni zanim mi odpowiedzą itp., Więc wymyśliłam sobie, że jak pismo to konkrety napisze i ewentualne 30 dni przeleci a tak to mi sie zrobi więcej jak będę z nimi korespondować. Ta kara to, w jakiej wysokości ewentualnie może być? Bo ewentualnie faktycznie ją zapłacę a domek przeniosę czy rozbiorę.
    Czyli rozumię że zrobisz zgłoszenie robut budowlanych pocztą? Wie ktoś czy tak można?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nie pismo, ale zgłoszenie budowy obiektu parterowego o powierzchni zabudowy do 25m2 - zgodnie z :
    Art. 30.2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

    5. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15

    Domyślnie

    jadę do urzędu dziś wiec będę wiedzieć więcej

  16. #16

    Domyślnie

    Ciekawy Temat. Czy już czegoś dowiedziałaś się w gminie. Jeśli tak, to daj znać.

    Pozdr,

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drut
    altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;

    Jeżeli ja to chcę na wsi to wtedy mam do 35m2 ? i mogę również bez pozwolenia jak Ty pati25 ?

    domek o 480x 480
    Jeszcze nie skonczony
    Pobrałam z gminy formularz tam o zgłoszeniu budynku gospodarczego
    dodałam wypis z planu zagospodarownia ,narysowałam projket opisałm w nim jakie okna ,drzwi ,strop ,fundament ,dach według wypisu z planu
    Dokument o prawie do dysponowania nieruchomościa .
    Narysowałam domek na mapce zasadniczej i jest ok

    Wszystko na zgłoszenie[/list]

  18. #18

    Domyślnie

    Witam,
    w Starostwie złożyłem podanie mieli gotowy druk, kopie aktu notarialnego, odręcznie narysowałem domek, rzut i przekrój oraz mapka z rysunkiem i tyle. Zobaczymy co dalej niby to ma być 30 dni przed, ale ja już będe go stawiać w przyszłym tygodniu.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Spoko spoko Bedzie ok

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Zobaczymy co dalej niby to ma być 30 dni przed, ale ja już będe go stawiać w przyszłym tygodniu.
    Wielki Brat czuwa i może widzieć wszystko
    Więcej umiaru i rozwagi w tego rodzaju wpisach. Różnie może to zaskutkować. Nawet samowolą budowlaną.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony