dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ersiv

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    4

    Domyślnie podłączenie gazu i instalacja wewnętrzna

    Dzień Dobry!

    Man dom z 40r bez żadnych instalacji zabieram się do gruntownego remontu.
    Jestem na etapie instalacji co i cwu, nie wiem jak wygląda to od strony prawnej.
    Zdecydowałem sie na gaz - gazownia wydała warunki przyłącza i co teraz (skrzynka z gazem usytuowana jest na ścianie domu?

    Dom nie ma wentylacji, co do komina to jest solidny wysoki komin 2 otwory 20x16 cm.

    (pytanie dotyczy oczywiście podpięcia gazu)

    Czy jest ktoś w stanie podać mi kroki jakie należy wykonać aby w domu był gaz?
    Chodzi mi o to co trzeba załatwiać w urzędach, pozwolenia, zgłoszenia itp.

    I przy okazji dochodzi pytanie czysto ekonomiczne czy warto pchać się w gaz (dom z cegły bliźniak, ~80m2 (~210m3) ściany z cegły ocieplenie 8cm, okna plastikowe, strop nie ocieplony - jeszcze).

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    NIe wiem jak to jest w istniejących budynkach, bo przerabiam w nowobudownym.

    Występujesz o warunki. Podpisujesz umowę z dostawcą. Dostawca robi przyłącze (go granicy).

    W międzyczasie - występujesz o pozwolenie budowy przyłacza do domu ( pomiędzy granicą a domem) .
    Oto dokumenty, które dołączamy do wniosku o pozwolenie na budowę:
    projekt instalacji;
    opinia Zakładu Kominiarskiego (w przypadku już użytkowanych obiektów);

    zgoda zarządcy, właściciela lub współwłaścicieli budynku na zamontowanie wnioskowanych odbiorników gazu (gdy nie jest się jedynym właścicielem obiektu) .

    warunki techniczne dostawy gazu (wydane przez zakład gazowniczy).\

    Po otrzymaniu pozwolenia na budowę można wykonać domową instalację gazową.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ersiv

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

    Gdzieś słyszałem że pozwolenie o budowę przyłącza gazowego miedzy domem a miejscem gdzie gazownia zrobi swoje jest tylko wtedy gdy w warunkach od gazowni skrzynka jest przy granicy a w przypadku gdy jest na ścianie budynku jest to inna sytuacja. Czy przy budowie instalacji w istniejącym budynku tez muszę przechodzić przez te wszystkie procedury, orzeczenia kominiarskie itd.

    Jestem w kropce bo cała moja wiedza opiera się na tym że coś gdzieś usłyszałem

  4. #4

    Domyślnie

    Pół roku temu też przez to przechodziłem. Sprawa wygląda następująco: jeśli masz skrzynkę na budynku: Przede wszystkim znajdź kominiarza - wystawi Ci opinię wstępną o możliwości zainstalowania PIECA gazowego - do samej instalacji gazowej nic on nie ma. Jeśli masz komin przygotuj się na wydatek na wkład z kwasówki (no chyba że możesz wyprowadzić go bezpośrednio poziomo przez ścianę) Zrobić tez trzeba wentylację grawitacyjną o przekroju minimum 16cm. Tyle kominiarz. Z papierem od niego walisz do projektanta z odpowiednimi uprawnieniami i projektant ten powinien zająć się wszystkimi pierdołami jak określenie przez gazownie możliwości Twojego przyłącza , opinią konserwatora zabytków (jeśli trzeba) , zawiadomić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego , wyciągnąć odpowiednie mapki z miejscowego Urzędu no i zrobić projekt. Może byc on od razu kierbudem i założyć książkę budowy którą należy zgłosić i podstemplować w urzędzie. Przychodzi z urzędu zatwierdzenie projektu. Wykonujesz instalację , wieszasz piec , robisz wentylację i komin (jego wysokośc zależy od pieca , w moim przypadku nie może być wyższy niz 6m , nie wiem czy dotyczy to wszystkich pieców gazowych , zdaje się że kondensacyjne mogą być wyższe) , na koniec kominiarz robi odbiór i wystawia opinię końcową , dajesz to kierbudowi , odbiera on wykonaną instalację , podbija wszystkie wymagane pieczątki plus podpisy i możesz zgłosić zakończenie robót w urzędzie oczywiście Uruchomienie pieca przez uprawnioną osobę to oczywiście oczywista sprawa No i pamiętaj żeby osoba wykonująca instalację miała uprawnienia bo trzeba ich nr podać w książce budowy (fuchy ) Powodzenia i pozdrawiam

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ersiv

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    4

    Domyślnie

    @Trojan74 - dzięki

    Jeżeli mogę jeszcze zapytać ile kosztowała Cię opinia kominiarza i robota projektanta?

  6. #6

    Domyślnie

    Ja miałem do podciągnięcia tylko jakieś 8 metrów rury tylko do pieca , bez żadnych rozgałęzień na inne kondygnacje i projekt łącznie z opłaceniem kierbuda (był nim od razu projektant - tak było taniej i łatwiej) wyniósł niecałe 500 zł , a opinia kominiarska 150.
    No i jeszcze tak jak napisał @ersiv - zgoda spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty jeśli do takowych należysz.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ersiv

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    4

    Domyślnie

    wielkie dzięki za odpowiedzi...
    jak ktoś jeszcze coś chce dodać to czekam na uwagi im więcej ich będzie tym ja będę wiedział więcej

    @Trojan74 wspomniałeś No i pamiętaj żeby osoba wykonująca instalację miała uprawnienia bo trzeba ich nr podać w książce budowy
    hmm a mój domek sobie już stoi od lat hoho i jeszcze więcej i do tego w nim mieszka
    będę musiał jakąś książkę budowy prowadzić?

  8. #8

    Domyślnie

    Tak , ale to tylko formalność - w końcu to budowa instalacji i wymaga pozwolenia na budowę :] Chociaż gdy miałem odbiór z gazowni gazownicy stwierdzili że była w tym budynku już kiedyś instalacja gazowa (faktycznie były jakieś stare gazrurki w kawałkach) i trzeba było zrobić sobie nową bez żadnych formalność i tyle... W sumie mieli rację. W UM dokumentacja dotycząca budynków składana jest dopiero od '94 roku , a więc jeśli nic po tym roku nie były wydawane żadne pozwolenia z mapkami naszych pomieszczeń które mogą się znajdować do porównania w archiwum urzędu - hulaj dusza - można sobie przerabiac wnętrza do woli... Dotyczy to przynajmniej mojej kamienicy - z 1880 roku

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    trider1

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    1

    Domyślnie Podłączenie gazu do działki bez budynku

    Witam

    ja z prośbą o poradę i ew etapy dla podłączenia gazu.
    W VI 2008 zakupiłem działkę i pod koniec 2008 roku wystąpiliśmy z innymi sąsiadami do gazowni o poprowadzenie gazociągu (do tej pory nie było). Podpisaliśmy umowę przyłącza gazowego co spowoduje w okolicach końca 1 kw 2009 budowę gazociągu w drodze.
    z tego powodu pojawiają się moje pytania.
    - działka nie jest jeszcze ogrodzona a osoba z gazowni przekazała że konieczność do czasu budowy rury postawienie ogrodzenia z szafką gazową.
    - ok końca 2012 - 2013 r mamy w umowie odbiór gazu, ale nie wiem czy będzie potrzeba postawienia do tego czasu budynku. Co z gazem który zostanie podłączony do szafki a faktycznie nie będzie odbierany przez budynek?
    - co do ogrodzenia czy może to byc początkowo prowizorka (same słupki+ siatka)czy bardziej jiż przyszłościowo zrobić podmurówkę?
    - myslę że również warto zacząć rozglądać się za przyszłym projektem aby odległość rur od szafki do budynku była najkrótsza i w odpowiednim miejscu w ogrodzeniu ją umieścić
    będe wdzięczny za komentarze.
    Tom

  10. #10

    Domyślnie przyłącze gazu do budynku

    - po wykonaniu przyłącza - masz rok na przyjęcie gazu (wykonanie instalacji i zgłoszenie się do gazowni po odkręcenie kurka) - po tym czasie jeżeli nie będziesz odbierał paliwa - gazownia za każdy dzień liczy karę (około 2 zł)

    - co do skrzynki - postaw ją jak już będzie ogrodzenie i licznik i reduktor (w szafce) - wcześniej firma wykonująca przyłącze i instalację odpowiednio to zabezpieczy

    - jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości - napisz na priv lub wejdź na www.gazwroclaw.pl

    - jeżeli chodzi o projekt - upewnij się że nie wykonuje go gazownia ( czy masz go wykonać na swój koszt: 1000-2000 zł)

    pozdrawiam,
    t.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony