dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lukasz1983

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    5

    Domyślnie Bardzo prosze o pomoc !!!

    Witam wszystkich.

    Na poczatku zaznacze ze jestem nowicjuszem, pierwszy raz na forum i pierwszy dom jaki buduje w zyciu. Moze odrazu przejde do sedna sprawy.

    Mianowicie moja babcia przepisala w spadku dzialke o powierzchni 22 ha na moja mame i na corke mojej mamy brata. Moja mama chce dac nam polowe tej dzialki zebysmy mogli zaczac sie budowac.

    Moje pytanie brzmi. Co i jak musimy zrobic krok po kroku, do kogo sie udac aby zalatwic wszystkie potrzebne dokumenty abysmy mieli akt wlasnosci dzialki w rece?

    Nie wiem jak to wszystko wyglada, jak dlugo to zajmie ale chcielibysmy juz w nastepnym roku wylac fundamenty jesli bedzie to mozliwe. Myslelismy rowierz zeby niedlugo udac sie do notariusza aby upowaznic mojego ojca do podejmowania jakichkolwiek decyzji w naszym imieniu w czasie naszej nieobecnosci.

    Prosze o rade i z gory dziekuje

    Pozdrawiam lukasz

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Pierwsza rada - zaznajomić się z podobnymi wątkami na forum. Temat spadków i podziału działek pojawia się co chwilę.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Druga rada - najpierw sprawdzić, czy działka darowana przez babcię została podzielona pomiędzy Twoją mamę i córkę Twojej mamy brata. Jeżeli nie - dopilnować tego.

    Jak już działka będzie podzielona na te dwie pierwsze osoby, dokonać kolejnego podziału - działki Twojej mamy na pół.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    W międzyczasie sprawdź, czy na tak podzielonej działce (w sumie będzie chyba 5,5ha) będziesz w stanie się wybudować. Może od razu podzielić Waszą działkę na kilka mniejszych - nawet na 5 po 1ha i je sprzedać za jakiś czas i mieć na budowę.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lukasz1983

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    5

    Domyślnie

    dzialka bedzie podzielona na moja mame i kuzynke czyli w sumie i kuzynka i mama dostana po 11 ha, natomiast moja mama 11 ha ktore naleza do niej przepisze na mnie i oja zone. skomplikowane to jak narazie dla mnie ale ...

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1983
    dzialka bedzie podzielona na moja mame i kuzynke czyli w sumie i kuzynka i mama dostana po 11 ha, natomiast moja mama 11 ha ktore naleza do niej przepisze na mnie i oja zone. skomplikowane to jak narazie dla mnie ale ...
    Coś mi się wydaje, że jak przepisze i na Ciebie i Twoją żonę, to od tej części przepisanej na żonę zapłacicie podatek, bo nie jest to chyba pierwsza linia dziedziczenia.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lukasz1983

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    5

    Domyślnie

    czyli lepiej by bylo jesli dzialka zostala by przepisana tylko na mnie ? w sumie to chyba znaczenia duzeo nie ma na kogo bedzie dzialka

  8. #8

    Domyślnie działka

    nie wiem czy aktualne,
    u mnie rodzice przepisali na mnie (I grupa podatkowa czy coś takiego) potam za dwa tychodnie dopisałam męża. Dwa razy notariusz ale bez podatku

  9. #9

    Domyślnie

    Pytałem 2 tygodnie temu u notariusza ale mówił, że czasy dopisywania się już skończyły i pozostaje jedynie darowizna od współmałżonka.
    Przykład dla innych:
    Moja żona ma pięcioro rodzeństwa i nawet jeśli dopisała by mnie do własności lub jak mówił teraz notariusz musiała by darować działkę sobie i mnie to i tak nic z tego nie wynika bo w razie śmierci należy mi się 1/8 spadku czyli 5 części dla rodzeństwa, 2 części dla Jej rodziców i 1 część dla mnie!?!Jedynym sposobem ominięcia tego jest spisanie testamentu np: tylko na mnie i wcale nie muszę być współwłaścicielem. To tak na marginesie
    U Was ten problem nie występuje.

    czyli lepiej by bylo jesli dzialka zostala by przepisana tylko na mnie ? w sumie to chyba znaczenia duzeo nie ma na kogo bedzie dzialka
    Oczywiście, że ma znaczenie na kogo działka będzie przepisana - tylko na Ciebie i optymalnie testament! Wtedy omijacie podatek i to wcale nie mały!
    "Obniżyć koszty budowy o 60%" - Niemożliwe?

  10. #10

    Domyślnie

    Hej,nie wiem,czy już załatwiłeś tą sprawę.My mieliśmy sytuację,że rodzice mojego Męża nam zaproponowali,że dadzą nam kawałek ziemi pod budowę domu.Najpierw geodeta musiał dokonać podziału działki,a następnie u notariusza nastąpił akt darowizny działki (rodzice podarowali ją mojemu Mężowi).W sumie to musieliśmy zapłacić za podział działki 900 zł a za akt darowizny u notariusza 200 zł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony