dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Do kiedy mozna nawozic trawe saletra amonowa?

    Ze wzgledu na duze ilosci trawnika stosuje nawoz Lubofoske (Polifoski nie dostalem) i saletre amonowa. Do kiedy mozna sypac te nawozy zeby mi trawa spod sniegu nie wyrasala . Chyba jest jakis ostateczny termin?

    Karol N.

  2. #2

    Domyślnie Re: Do kiedy mozna nawozic trawe saletra amonowa?

    Cytat Napisał Karol N.
    Do kiedy mozna sypac te nawozy zeby mi trawa spod sniegu nie wyrasala
    Nie wiem, jak to jest w przypadku trawników, ale w przypadku łąk i pastwisk wczesną wiosną (marzec) stosuje się saletrę amonowo-wapniową zwykle w ilości 10 kg/1000 m2. Potem stosuje się ją saletrę po każdym pokosie/wypasie (zwykle 2 razy do roku) , w ilości 5 kg/1000 m2.

    W okresie późnojesiennym (przełom października i listopada) łąki powinny być nawożone mieszankami nawozowymi, złożonymi z azotu, fosforu i potasu. Przykładowo dla typowej polskiej gleby o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym to tomasyna lub superfosfat w ilości 25 kg/100 m2 plus 20 kg "czystego", 50-procentowego nawozu potasowego. Raz na 4 lata jesienią stosuje się kompost (2-6 kg/1000 m2), a w następnym roku węglan wapnia (200-300 kg/1000 m2 - również raz na 4 lata).
    Wpis niezgodny z regulaminem forum...

  3. #3

    Domyślnie Re: Do kiedy mozna nawozic trawe saletra amonowa?

    Cytat Napisał Tomek_J
    Cytat Napisał Karol N.
    Do kiedy mozna sypac te nawozy zeby mi trawa spod sniegu nie wyrasala
    Nie wiem, jak to jest w przypadku trawników, ale w przypadku łąk i pastwisk wczesną wiosną (marzec) stosuje się saletrę amonowo-wapniową zwykle w ilości 10 kg/1000 m2. Potem stosuje się ją saletrę po każdym pokosie/wypasie (zwykle 2 razy do roku) , w ilości 5 kg/1000 m2.

    W okresie późnojesiennym (przełom października i listopada) łąki powinny być nawożone mieszankami nawozowymi, złożonymi z azotu, fosforu i potasu. Przykładowo dla typowej polskiej gleby o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym to tomasyna lub superfosfat w ilości 25 kg/100 m2 plus 20 kg "czystego", 50-procentowego nawozu potasowego. Raz na 4 lata jesienią stosuje się kompost (2-6 kg/1000 m2), a w następnym roku węglan wapnia (200-300 kg/1000 m2 - również raz na 4 lata).
    Z całym szacunkiem dla ciebie i tego co napisałeś powiem że tak zagmatwanej procedury to w życiu nie widziałem
    Moja propozycja jest taka-wszystkie nawozy podaje na 10000 m2-bo to standart w świecie
    -jesienią ok 300 kg polifoski 6-20-30--to NPK
    -wiosną 200 kg mocznika
    -i do tego ze dwa razy latem mocznik lub saletra w podobnej ilości
    powinno wystarczyć na standardowe polskie trawniki

    PS: powiedz mi Tomku gdzie w polsce kupić tomasynę?? i jaki nawóz ma 50 % K w czystm składniku?? --takie sa skutki przepisywania z książek ew upartego pisania tego co pani w szkole mówiła 25 lat temu-bez urazy
    pozdrawiam
    Życie jest pełne niespodzianek.

  4. #4

    Domyślnie Re: Do kiedy mozna nawozic trawe saletra amonowa?

    Troche głupi sie robi ten watek bo każdy pisze co innego ...ja teżnapisze inaczej...
    Jeżeli chodzi o trawniki przydomowe o niewielkiej powierzchni to myśle że możemy stosowac tzw. "nawozy trawnikowe" w których jest wyższy udział % N niż w Azofoskach, Polifoskach - radziłbym stosowac takie nawożenie do końca sierpnia a później wykonac jeszcze jeden zabieg -koniec września /początek października nawozami trawnikowymi jesiennymi. Dla oszczędnych wersja Polifoska + mocznik wiosną i Polifoska jesienią...ilości jak podaje weyn - 3 kg na 100 m kw.
    Zasady stosowania azotu - 60 % wiosną 30 - 40 % między czerwcem a sierpniem a 0-10 % jesienią - obliczą sobie Ci co chcą mieszać nawozy i wyliczą sobie zawartośc N w Polifosca i moczniku.

  5. #5

    Domyślnie

    Hm.
    Mam wrażenie ,że mówicie o dawkach nawozowych dla łąk przy stosowaniu wypasu intensywnego.
    Albo o exluzywnych polach golfowych .

    A tak serio serio, wydaje mi się, że stosowanie zwykłego Fructusa czy mieszanki nawozowej pospolitej pod nazwą "Trawnikowa " jest tym , co Tygryski lubią najbardziej.
    Ale to moje osobiste dywagacje.

    pozdrufka

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziaba
    Hm.
    Mam wrażenie ,że mówicie o dawkach nawozowych dla łąk przy stosowaniu wypasu intensywnego.
    Albo o exluzywnych polach golfowych .

    A tak serio serio, wydaje mi się, że stosowanie zwykłego Fructusa czy mieszanki nawozowej pospolitej pod nazwą "Trawnikowa " jest tym , co Tygryski lubią najbardziej.
    Ale to moje osobiste dywagacje.

    pozdrufka
    Wypas intensywny jest niczym w porównaniu z koszeniem intensywnym
    Każdy jest kowalem.........
    Życie jest pełne niespodzianek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał _weynrob_
    Wypas intensywny jest niczym w porównaniu z koszeniem intensywnym
    Pewny jesteś ?...

    Co do Twego wcześniejszego postu - tak, masz rację, pewne dane pochodzą z książek, a nie z praktyki. Ale w końcu po coś się te książki pisze... Prawdą również jest, że często napotyka się (w książkach, w wypowieziach fachowców) opinie "nieco" sprzeczne. Jeśli moja wypowiedź i Twoja reakcja spowoduje weryfikację tych opinii - to warto było się wypowiedzieć

    Tomasynę można było dostać jeszcze całkiem niedawno, mimo toksyczności była formalnie dopuszczona do obrotu jeszcze jakieś 3 lata temu. Jak jest teraz - nie wiem, może wyszedł jakiś zakaz, może nie. Napisz, proszę, jeśli wiesz.

    A 50% K nie znam, znam 46%.

    Pozdrawiam - Tomek_J bynajmniej nie urażony
    Wpis niezgodny z regulaminem forum...

  8. #8

    Domyślnie

    Z tym wypasem to taki żart do ziabki
    Co do tomasyny nie chodzi mi o dopuszczenie do obrotu lecz o dostepność w punktach sprzedaży
    Poza tym wszystko jest OK-nie ma najmniejszego problemu
    Trzymaj się
    Pozdrawiam
    Życie jest pełne niespodzianek.

  9. #9

    Domyślnie

    JAk (kiedy) sypać saletrę lub mocznik w gęstej trawie ? Kulki zostają na listkach - to może popalić trawę ...
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony