dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    martik01

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    2

    Domyślnie Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

    Witajcie,

    W połowie miesiąca wyjeżdżam za granicę do pracy (przynajmniej na rok). W Polsce posiadam kupione na kredyt mieszkanie, którego jestem jedyną właścicielką.
    Żeby mieszkanie nie stało puste a kredyt "się spłacał" postanowiłam mieszkanie wynająć. Mam chętnych na ten wynajem i zamierzam z nimi podpisać umowę, którą oczywiście zarejestruję w Urzędzie Skarbowym i wedle której będę odprowadzać należny podatek. Umowa ma być zawarta na rok, z możliwością przedłużenia.
    Ustaliliśmy ponadto, że rozwiążę umowy z Energetyką i Gazownią a nowi lokatorzy te umowy podpiszą na siebie, tak by mogli bezpośrednio regulować swoje należności.
    Wniosą też jednomiesięczną kaucję, która ma być zabezpieczeniem ewentualnych roszczeń z mojej strony.
    Do tej pory wydawało mi się, że te wszystkie zabiegi gwarantują mi bezpieczeństwo realizacji tejże umowy. Ale dzisiaj usłyszałam, że Wynajmujący będący w podobnych sytuacjach jak ja miewali kłopoty z odzyskaniem lokalu. Podobno prawo polskie chroni Najemców i nawet jeśli zakończy się umowa lub zostanie rozwiązana z powodu rażących naruszeń, to i tak nie mogę eksmitować ludzi, którzy tam mieszkają.
    Bardzo proszę o podzielenie się Waszymi doświadczeniami w tym zakresie. Czy to prawda? Czy mimo, że ja jestem właścicielem i posiadam tytuł prawny do lokalu, nie mogę z niego wyrzucić ludzi, którzy np. mi nie płacą?

    Ponadto, jakie zapisy zawrzeć w umowie, żeby się zabezpieczyć? Ja oddaję mieszkanie w pełni umeblowane ze sprzętami agd. Nie chciałabym aby po roku użytkowania okazało się, że w mieszkaniu nie ma nic z tego, co w nim było przed moim wyjazdem.

    Będę bardzo wdzięczna za wszelkie porady.

    Pozdrawiam,
    marta

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Aguu
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    martik01, jestem w podobnej sytuacji i również interesuje mnie możliwość jak najlepszego zabezpieczenia swoich interesów przy wynajmie mieszkania obcym ludziom. Też słyszałem, że polskie prawodawstwo skutecznie broni praw (?) najemcy, a w trudnej sytuacji stawia wynajmującego. Jeżeli dowiem się czegoś konkretnego na temat bezpiecznej umowy o wynajem to dam Ci znać. Myślę, że w necie można znaleźć takie informacje i od netu właśnie rozpocznę poszukiwania.
    Nagroda Nobla dla polskiego budownictwa mieszkaniowego za koncepcję domów bez kątów prostych.
    Dziennik: 1
    Komentarze i dyskusje: 3

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    martik01

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    Aguu, od kilku dni buszuję po internecie i powiem szczerze, że tonę w gąszczu sprzecznych informacji.
    Niektóre portale odsyłają do przepisów kodeksu cywilnego, inne opierają się na orzeczeniach sądów... Jak dla przeciętnego człowieka, nieedukowanego w prawie, to dość spory problem aby się w tym wszystkim połapać.
    W internecie też niestety naczytałam się o nielegalnych zasiedleniach, o przedłużających się wynajmach, mimo niepłacenia zobowiązań...
    Mam sporą wiarę w ludzi ale przyznam się, że po takich opowieściach zostaje ona nieco zachwiana.

    Dlatego będę wdzięczna za wszelkie spostrzeżenia i rady!

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    Do niedawna wynajmowalem mieszkanie i wlasciciele mieszkania kazali mi od razu podpisac papier o rozwiazaniu umowy najmu – paier był bez daty. W razie „wu” wpisywali sobie date i po sprawie. A i nie chcieli wynajmowac mieszkan rodzinom z dziecmi i kobietom w ciazy, bo podobno wtedy w razie czego trudniej zrobic eksmisje. Najlepiej isc do posrednika nieruchmosci i wynajac mieszkanie przez niego, wtedy jakby cos sluzy porada prawną.

  6. #6

    Domyślnie

    Ciężka sprawa. Może rzeczywiście iść do pośrednika, albo wynająć znajomemu

  7. #7

    Domyślnie

    czy coś w tej kwestii się zmieniło? nadal tak niebezpiecznie jest wynajmować mieszkanie?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    MRS.CONSTR.

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    838
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Ja tez jestem zainteresowana tym tematem.
    Czytajac ogloszenia zaczelam sie zastanawiac nad jedna sprawa ,mianowicie zawsze jest napisane odstepne plus liczniki.Zastanawiam sie czy czynsz ujety jest w odstepnym ,czy traktowany jako liczniki .

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał MRS.CONSTR.
    Ja tez jestem zainteresowana tym tematem.
    Czytajac ogloszenia zaczelam sie zastanawiac nad jedna sprawa ,mianowicie zawsze jest napisane odstepne plus liczniki.Zastanawiam sie czy czynsz ujety jest w odstepnym ,czy traktowany jako liczniki .

    Jest to sprawa indywidualna. Nie zawsze właściciel płaci czynsz jako taki.
    A jeśli chodzi o zabezpieczenie to 100% nie ma.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar jea
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.548

    Domyślnie Re: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

    Cytat Napisał martik01
    Witajcie,

    W połowie miesiąca wyjeżdżam za granicę do pracy (przynajmniej na rok). W Polsce posiadam kupione na kredyt mieszkanie, którego jestem jedyną właścicielką.
    Żeby mieszkanie nie stało puste a kredyt "się spłacał" postanowiłam mieszkanie wynająć. Mam chętnych na ten wynajem i zamierzam z nimi podpisać umowę, którą oczywiście zarejestruję w Urzędzie Skarbowym i wedle której będę odprowadzać należny podatek. Umowa ma być zawarta na rok, z możliwością przedłużenia.
    bezpieczniejsza 6 miesieczna
    Ustaliliśmy ponadto, że rozwiążę umowy z Energetyką i Gazownią a nowi lokatorzy te umowy podpiszą na siebie, tak by mogli bezpośrednio regulować swoje należności.
    Osobiście uważam, że przepisywanie liczników jest bez sensu.
    Wniosą też jednomiesięczną kaucję, która ma być zabezpieczeniem ewentualnych roszczeń z mojej strony.
    Kaucja 3 miesięczna (mieszkanie w pełni umeblowane ze sprzętami agd)
    Do tej pory wydawało mi się, że te wszystkie zabiegi gwarantują mi bezpieczeństwo realizacji tejże umowy. Ale dzisiaj usłyszałam, że Wynajmujący będący w podobnych sytuacjach jak ja miewali kłopoty z odzyskaniem lokalu. Podobno prawo polskie chroni Najemców i nawet jeśli zakończy się umowa lub zostanie rozwiązana z powodu rażących naruszeń, to i tak nie mogę eksmitować ludzi, którzy tam mieszkają.
    Bardzo proszę o podzielenie się Waszymi doświadczeniami w tym zakresie. Czy to prawda? Czy mimo, że ja jestem właścicielem i posiadam tytuł prawny do lokalu, nie mogę z niego wyrzucić ludzi, którzy np. mi nie płacą?

    Ponadto, jakie zapisy zawrzeć w umowie, żeby się zabezpieczyć? Ja oddaję mieszkanie w pełni umeblowane ze sprzętami agd. Nie chciałabym aby po roku użytkowania okazało się, że w mieszkaniu nie ma nic z tego, co w nim było przed moim wyjazdem.
    Dlatego lepiej przez pośrednika

    Będę bardzo wdzięczna za wszelkie porady.

    Pozdrawiam,
    marta
    Urodziłem się zmęczony-więc żyję by odpocząć

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar jea
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.548

    Domyślnie

    Cytat Napisał MRS.CONSTR.
    Ja tez jestem zainteresowana tym tematem.
    Czytajac ogloszenia zaczelam sie zastanawiac nad jedna sprawa ,mianowicie zawsze jest napisane odstepne plus liczniki.Zastanawiam sie czy czynsz ujety jest w odstepnym ,czy traktowany jako liczniki .
    Najczęściej czynsz jest w odstępnym.
    Urodziłem się zmęczony-więc żyję by odpocząć

  12. #12

    Domyślnie

    Proponuję udac się do prawnika i sporządzic razem z nim dobrą umowę pod wynajem mieszkania.

  13. #13

    Domyślnie

    Dlaczego lepiej podpisać umoweo wynajem przez pośrednika? A co on WAm da w razie czego? Co może osobiście pójdzie i nakopie do d... niepokornemu Najemcy??? Dajta se na spokój...

  14. #14

    Domyślnie

    Czy słyszał ktoś z Was moze o agencji Ober hause ? Podobno również przez nich mozna wynając mieszkanie. Jestem ciekawy czy w ogole warto w to wchodzić, czy samemu szukac najemcy.

  15. #15

    Domyślnie

    Nigdy mieszkania nie wynajmowałem ani w jedną ani w drugą stronę. Ale tak sobie myślę. Mieszkanie jest moje a najemca nie płaci? No więc wchodzę tam, bo mam prawo i mieszkam sobie uprzykrzając życie najemcy. Wykręcam żarówki, rozłączam instalację albo zgłaszam do ZE żeby odłączyli całkiem, zakręcam wodę. Kto mi tego zabroni? Wówczas może się obejść bez eksmisji, policji, sądów, bo koczownik sam stwierdzi, że w tych warunkach mieszkać się nie da. Tak czy nie?

  16. #16

    Domyślnie

    Wynajmujący zawsze ponosi pewne ryzyko, ale jest ono nieuniknione. warto się skupić na znalezieniu zaufanych lub przynajmniej wzbudzających zaufanie lokatorów. I pamiętać, że nie każdy potencjalny lokator zastanawia się jak Cię oszukać, okraść i przechytrzyć

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kallkulator77

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-007
    Posty
    17

    Domyślnie

    Najlepiej wynająć rodzinie albo komuś poleconemu, spotkać się z kilkoma osobami i ocenić, intuicja, plus dobra umowa

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar niemodna
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    podkarpacie
    Posty
    714
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Można też zastrzec w umowie, że wynajmuje się na cele inne niż mieszkalne, tj. rekreacyjne. Dzięki takiemu zabiegowi wynajmujący nie będzie mógł się zameldować, a co za tym idzie będzie łatwo taką umowę rozwiązać.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Meldunek nie jest potrzebny do załapania sie pod ustawę o ochronie lokatorów.
    Jedyne rozwiązanie to nie wynajmować lokalu mieszkalnego.
    Nazwać w umowie swój lokal lokalem usługowym.
    Albo nie wynajmowac a odstąpić na czas określony za odstępne płacone w ratach miesięcznych.

    Mozna też podpisac z najmującycm akt notarialny w którym najmujący wskazuje lokal, do którego będzie go można eksmitowac po rozwiązaniu umowy (dzięki temu właściciel mieszkania nie musi niepłacacemu lokatorowi innego mieszkania załatwiać).

  20. #20

    Domyślnie

    [Metody badania wiarygodności firm deweloperskich]

    Uprzejmie proszę o wypełnienie ankiety poświęconej kupnie mieszkania od firmy deweloperskiej. Wiarygodność dewelopera to obecnie temat często dyskutowany i omawiany, dlatego zachęcam do poświecenia kilku minut.
    Ankieta jest kierowana do osób obecnie poszukujących mieszkania na rynku pierwotnym, choć każdy może kwestionariusz wypełnić - profil pożądanego respondenta jest weryfikowany przez pierwsze pytania.

    Bardzo dziękuje osóbom które wezmą udział w ankiecie.

    LINK:
    https://docs.google.com/forms/d/1rq5...ewform?c=0&w=1

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony