dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 65 z 65
  1. #61

    Domyślnie

    OK, ale konkrety - np czy zastosować zwiniętą spiralę z 3m rurki Cu 6mm (więcej czy mniej), czy doprowadzenie do niej (pomiędzy agregatem a bojlerem) też wykonać z takiej samej rurki czy może o większej średnicy, ew. doprowadzenie grubsze, a odprowadzenie cieńsze (ew. odwrotnie).
    Jak policzyć? ile powinna mieć powierzchni ? w stosunku do czego?- mocy? powierzchni istniejącego wymiennika?
    Z tym propanem pytam też o konkrety/informację - nie będę sam tego napełniał, sam wykonam mechanicznie.

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amanda1 Zobacz post
    OK, ale konkrety - np czy zastosować zwiniętą spiralę z 3m rurki Cu 6mm (więcej czy mniej), czy doprowadzenie do niej (pomiędzy agregatem a bojlerem) też wykonać z takiej samej rurki czy może o większej średnicy, ew. doprowadzenie grubsze, a odprowadzenie cieńsze (ew. odwrotnie).
    Jak policzyć? ile powinna mieć powierzchni ? w stosunku do czego?- mocy? powierzchni istniejącego wymiennika?
    Z tym propanem pytam też o konkrety/informację - nie będę sam tego napełniał, sam wykonam mechanicznie.
    Ojej!
    i co ja ma Ci napisać?
    To obszerny temat. Bardzo obszerny.

    właściwie wszystko znajdziesz w tym wątku:

    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203-0.html

    a i tu w muratorze jest już niemało.

    Wybacz, ale musiałbym napisać elaborat kilkustronicowy tytułem wstępu, o czymś co już było opisane bardzo dobrze np. na elektrodzie.
    Znajdziesz tam również tytuły książek i linki do artykułów.

    Zacznij od poznania charakterystyki pracy sprężarki, dobrania tej którą zamierzasz użyć; przepływy-V, temperatury-T i ciśnienia-p.
    Ściągnij sobie program sprężarek Copelanda. To inna niż posiadasz, ale weź przykładową z ich oferty a nauczysz się z niego naprawdę wiele.
    Są też programy do doboru wymienników np. Thermokey, sporo dobrej jakości podzespołów i materiałów znajdziesz na stronach Alfaco, Danfossa.
    ściągnij sobie darmowy program CoolPack do doboru wszystkich elementów układu.
    Następnie łatwo dobierzesz pozostałe elementy i całość jakoś tam ruszy.
    Jeśli będziesz chciał wycisnąć ze sprężarki wszystko, to trzeba będzie trochę postudiować temat jednak!
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  3. #63

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Niestety bardziej zależałoby mi na czymś w rodzaju: " ja zrobiłbym to tak, a tak".
    Wiem, ze to nie takie proste, ale wiele więcej osób pewnie zmajstrowałoby sobie (lepiej lub gorzej) podobne ustrojstwa, gdyby było więcej informacji od osób które "siedzą" w temacie, lub tych którzy już są "po" wykonaniu czegoś podobnego.
    Wiem, że w każdym indywidualnym przypadku powinny być porobione obliczenia przepływów, temperatur, ciśnienia i wiele wiele innych.
    Niestety dla osób które pomimo faktu iż maja zdolności manualne do zmajstrowania takiego czegoś, zagłębianie się w szczegóły tajników chłodnictwa (szczególnie w przypadku wykonywania tego typu małych urządzeń o mocy rzędu kilkuset watów i robienia tego jednostkowo) prowadzi do zniechęcenia i rezygnacji z planów.
    Wiem, że nie ma uniwersalnego "przepisu", ale jakieś proste podstawowe zasady w stylu: "przy mocy 1kw agregatu/sprężarki należałoby zastosować wymiennik o powierzchni wymiany na 1m2, stosując rurki o przekroju takim, a takim".
    Coś w tym stylu co podał adam_mk w TYM poście. Gdyby jeszcze kilka wskazówek - byłoby super.
    Co innego gdy projekt ma dotyczyć pompy/instalacji większej mocy np do ogrzewania całego domu - koszty elementów urządzenia są zbyt duże żeby robić to "na czuja", a nuż się uda. W takim przypadku albo należy zgłębić tajniki albo szukać pomocy u osoby znającej temat , a tylko ew. wykonanie mechaniczne zrobić samemu po okiem fachowca.

    Miłego dnia to All

  4. #64
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    No dobrze ...

    To poniżej tylko teoretycznie!
    Masz sprężarkę. Ta sprężarka pobiera np. 1kW prądu. i z tego możesz dostać od 1kW do 6kW ( ta wyższa cyfra to już czysty marketing )
    Załóżmy, że 3,5 kW jest OK. 1kW masz już z samej pompy ( pomijamy tymczasem straty ), 2,5 musisz pobrać z otoczenia.

    Projektujesz sobie DZ ( grunt, powietrze ) tak aby dało Ci 2,5 kW + zapas np. 25%. Dobierasz właściwą pompę obiegową i czynnik, aby w określonym czasie przeniosły tę energię.

    Pierwszy wymiennik, który przenosi ciepło z otoczenia do czynnika R-cośtam w sprężarce, powinien przenieść te 2,5 kW + ewentualny zapas . Drugi, który oddaje ciepło do Twojego bufora już 3,5 kW + tenże zapas.
    Ale przy jakiej delcieT będą te wymiany? Bo bezkarnie nie można ich zwiększać. Albo nie masz jej skąd wziąć, albo COP leci na łeb! A głównie od delty zależy wielkość ( powierzchnia wymiany ) wymiennika.
    Jaki czynnik zastosujesz? bo każdy ma inne ciepło właściwe i możliwości transportowe.
    A dajmy na to, jeśli chwilowo będą dostępne korzystne warunki i będzie można pobrać nie 2,5, a 4 kW?
    No to zastosujmy większy wymiennik!
    Niestety nic nie ma za darmo, a wymienniki są bardzo drogie. Droższe od samej sprężarki. Stąd optymalizacja układu.
    Pytanie, czy warto dla chwilowego pozyskiwania większej energii mocno przewymiarować wymiennik.
    ( przewymiarowanie wymienników ma wpływ na trwałość i jakość pracy układu w tym samej sprężarki, ale to już osobny temat, chociaż przewymiarowanie nie jest tak niebezpieczne, mało niebezpieczne, jak niedowymiarowanie ).

    Dalej, przy jakiej delcie temperatur czynników będziesz odbierać to ciepło?
    Mała delta to częste załączanie sprężarki + duże prędkości przepływu czynnika ( glikol, powietrze ) = duże opory = duże pompy obiegowe = koszty.
    Duża delta to np. często mocno ujemne temperatury na początku DZ ( glikol ) i związane z tym kłopoty.

    przy doborze wymienników ważna jest delta glikolu, ale ważniejsze jest aby przepływ był turbulentny i utrzymanie w ryzach czynnika R-cośtam, tzn. musi kolejnych cyklach osiągać określone stany p-v-t.

    Tyle ciepła ile dostarczysz do sprężarki, musisz odebrać.
    Jeśli nie odbierzesz, albo odbierzesz za dużo to przegrzejesz układ, albo spadnie Ci COP.

    Albo zoptymalizujesz, albo przepłacisz.
    Przepłacić możesz generalnie na dwa sposoby.
    I. przewymiarujesz ( koszt części, prądu na pompy obiegowe ).
    II. dramatycznie zmniejszając trwałość - głównie sprężarki i przy tym najczęściej przy okazji poleci COP. ( układ liczy się tak, aby dążyć do ciągłej pracy sprężarki, często niedowymiarowując w skrajnych warunkach, stosując nawet grzałki w buforze ).


    Jeśli chcesz gotowych recept to ściągnij sobie solidną instrukcję/DTR-kę jednej z pomp i skopiuj rozwiązanie, ewentualnie w pewnym zakresie skalując cały układ. Jeśli nie znajdziesz, daj znać, to napiszę jakie parametry wyszły mi dla Copelanda ZR18.

    Budowa PCi według indywidualnego projektu to liczenie, choćby pobieżne.
    Trzeba mieć chyba lata doświadczenia, aby to zrobić szybko i na oko, tak aby zadziałało.
    Może ktoś z branży, bardziej doświadczony się wypowie, ja tylko zrozumiałem temat gdyż zawodowo to baaardzo daleko od tego jestem.
    Stąd nie odważę się podawać gotowych recept, a tylko zwracam uwagę na fakt iż jest to układ wielowymiarowy i prosty tylko dla niewtajemniczonych. Jak wszystko zresztą, o czym się parę razy już boleśnie w życiu przekonałem.

    PCi to układ bardziej skomplikowany niż bufor ciepła, tak naprawdę to masz tam 5 takich układów/wymieników: DZ, skraplacz, sprężarkę, parownik, bufor. Często za buforem jeszcze podłogówkę, czyli 6 element. I wszystko musi współgrać!
    A każdy z elementów pracuje w zmieniających się warunkach, które należy spróbować przewidzieć.

    Podałem link do forum elektrody o PCi. Tam siedzą osoby doświadczone, zadaj pytanie, z pewnością Ci pomogą, albo skopiuj jedną z opisanych tam pomp.
    Ostatnio edytowane przez gosciu01 ; 14-06-2010 o 22:18 Powód: uzupełnienie
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  5. #65
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Odświeżam temat!

    Dla wszystkich zainteresowanych - polecam poczytać o vitocal - u 060A - nowa pompa do cwu!
    Gotowa do współpracy z fotowoltaiką.... z istniejącym systemem grzewczym, wygodna i niezawodna oraz oczywiście tania w eksploatacji!

    Więcej informacji : http://www.viessmann.pl/pl/budynki-m...cal-060-a.html
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony