dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 65
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał kenji
    gościu01: w swoich obliczeniach masz jeden drobny błąd. za 3,5k PLN dostajesz pompę ciepła z zasobnikiem 150l. Także jakby nie patrzeć okres amortyzacji będzie krótszy.
    Skłaniałbym się nawet do urządzenia droższego z inwertorem za ok. 6 kzł.
    ( tylko PCi, bez wyposażenia ).
    Biorąc pod uwagę jakość podzespołów, zwrot kosztów ( czas bezawaryjnej pracy będzie 2x taki ) będzie pewnie podobny, a i spokojna głowa przez dłuższy czas bez niespodzianek

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Coś mi się wydaje, że można by podejść do problemu także tak:

    Dom trzeba grzać (czasem).
    Dom trzeba chłodzić (też czasem).
    W domu powinna być ciepła woda - i trzeba ją zrobić. (zawsze, cały rok).

    Aby grzać - to robi się piece i podłogówki, kaloryfery itp... (jakby nie na lato).
    Aby chłodzić - to kupuje się klimatyzatory (i płaci za ich pracę). Ciepło się wyrzuca za okno.
    Aby grzać CWU stawia się bojler - i zwykle grzałę elektryczną. Ciepło wrzuca się do bojlera.

    Można by sobie postawić taką zabawkę, która może ochładzać wnętrza i pozyskane ciepło wrzuca do bojlera. A jak nie trzeba ochładzać wnętrz, to można ochładzać zewnętrze - i ciepło pchać do bolera.
    W obu przypadkach, aby tego ciepła była jakaś "przyzwoita" ilość, to "przerób" powietrza musi być naprawdę spory!
    - Znaczy, skuteczność chłodzenia dużej ilości powietrza MUSI być duża!
    A do tego chłodzenie tą metodą oznacza jednocześnie mocne osuszanie powietrza - a to jest/może być kontrola wilgotności wnętrz.

    Albo mamy DWIE jednostki "powietrzne" pozyskujące powietrze do ochładzania - jedną w domu jedną poza nim - albo tylko JEDNĄ.
    Przełączamy wtedy strumienie powietrza - z domu poprzez ochładzacz do domu lub z dworu, poprzez ten sam ochładzacz, na dwór.
    W każdym przypadku pozyskane ciepełko ląduje w bojlerze. (skraplaczu z płaszczem wodnym).
    Nie ma siły! MUSI zadziałać!
    Tyle, że TO trzeba by sobie zbudować.
    Wtedy obliczenia byłyby takie, że łeb boli!
    Bo...
    Chodzenie razy lata pracy przez komfort razy cena dzienna/nocna = CWU minus (czy plus? ) lata pracy przez temperaturę zaokienną z zakresu 0-25stC minus komfort razy cena "nocna" prądu......

    Policzy to ktoś?
    Zwróci się?
    Kiedy?

    Bo technicznie - to da się to zbudować.
    Pozdrawiam Adam M.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nawet rozpatrując bezpośrednie „zyski” eksploatacyjne tylko z PCi w przypadku CWU, to jakby nie liczyć, wynoszą one 2/3 dotychczasowych kosztów grzania CWU energią elektryczną lub gazu „z butli” i troszkę niższe niż grzanie CWU gazem „z rury”.

    Trzeba mieć jednak na uwadze, że w „gratisie” otrzymujemy również kilka innych możliwości, przy stosunkowo niskim koszcie wykonania, np.:
    - w przypadku wentylacji grawitacyjnej, w sezonie grzewczym (ale nie tylko) możliwość dodatkowego „przewietrzania” pomieszczeń,
    - osuszanie i schładzanie powietrza np. w spiżarni.

    Koszt zakupu i instalacji, w zasadzie niższy niż solarów.

    Instalacja takiego „ustrojstwa” jest prosta i nie wymaga jakiś wielkich „przeróbek”.

    Trwałość i niezawodność PCi można porównać do lodówki.

    Biorąc to wszystko pod uwagę, moim zdaniem, taka PCi może być alternatywą dla solarów.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Kwestia mocy i czasu - czytaj - pracy wykonanej nad układem...
    Duży solar pracujący od czasu do czasu (bo nocą nie działa) to mała PC pracująca non stop. Ekonomiczny efekt ten sam.

    Teraz potrzebna decyzja...
    Adam M.

  5. #45

    Domyślnie

    Adamie zaraz tutaj dojdziemy do układów kogeneracyjnych

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Ja w tym roku za ogrzewanie CWU prądem zapłacę ponad 1500 zł.
    Jezier,
    Ile osób się u Ciebie pluska? Jakiej pojemności masz zasobnik? Grzejesz tylko w nocnej taryfie? Bo się motam z tą CWU.....
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    4 osoby. Zasobnik mam 200 litrów. Wywaliłem sterownik czasowy od zasobnika, bo się psuły i wtedy woda się nie grzała albo przestawiał się od przerw w zasilaniu i grzał tylko w drogiej taryfie. Ale nawet jak działał to zdarzało się, że potrafiła skończyć się ciepła woda co mnie wkurzało bo grzałka 3 KW nie podgrzeje 200 litrów od razu. Bez sterownika ciepłą wodę mam zawsze.
    Ok. 10 kWh dziennie energii zużywam na CWU. W przeliczeniu na gaz ziemny to 1 m3.
    Jeśli pracujesz żeby żyć, to po co zabijasz się pracą?

  8. #48

    Domyślnie

    Witam

    U mnie ogrzanie 100 l wody do temperatury uniemożliwiającej kąpiel bez zmieszania z zimną kosztuje 1 zł . Piec elterm 12KW i bojler Kombi z węzownicą .Proces trwa 12-15 minut . Uprzedzając posty "mundrołków" ktorzy zaraz powiedzą ze to niemozliwe bo .....i tu wyliczenia , stwierdzam ze piec nie grzeje wody od temp 10 C tylko wyższej . Nie wiem jakiej ale jest letnia ,mysle ze ma ze 35 C ale to jest roznie w zaleznosci od tego jak spadla temperatura wody .Piec grzeje wodę raz lub dwa na dobe -różnie ,ale włącza sie tylko w II taryfie . Pobiera przy każdym grzaniu 4 KW po 24 gr Brutto (19gr netto ). Czyli 5 tyś zł pompa - 5 tyś x włączenie pieca na 15 minut .

    pozdrawiam

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    10 lat temu w lipcu 1999 r. w moim zakładzie energetycznym prąd kosztował
    G11 - 27,13 gr
    G12:
    drogi - 30,15
    tani - 13,56

    Od tego czasu podrożał o:
    G11 - 85%
    G12:
    drogi -87%
    tani - 140%
    Jeśli pracujesz żeby żyć, to po co zabijasz się pracą?

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    I jakby tak jeszcze "zimnełko" (odwrotność ciepełka) które taka pompa musi wytwarzać skierować latem do domu ...
    Problem w tym, że takowy podgrzewacz w lecie długo nie pracuje - jakieś 3-5 h na dobę. Zdecydowanie za mało na dom-chyba że z małymi okienkami
    U mnie podgrzewacz "chłodzi" garaż. Ledwo wyrabia aby utrzymać obecnie 25st.C. Na wlocie PCi jest jakieś 24-27stC na wylocie 18-20stC. Ale pomysł dobry-przy obecnych upałach każdy stC na wagę złota. No i kwestia wilgotności powietrza, również istotna.
    zastanawia mnie natomiast inna sprawa. czy zima czy lato (czy 0 stC czy 25stC) podgrzewacz "ciągnie" średnio tyle samo na m-c (poniżej 100kWh)

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    10 lat temu w lipcu 1999 r. w moim zakładzie energetycznym prąd kosztował
    G11 - 27,13 gr
    G12:
    drogi - 30,15
    tani - 13,56

    Od tego czasu podrożał o:
    G11 - 85%
    G12:
    drogi -87%
    tani - 140%
    Inflacja w tym czasie ( zależy jak liczyć ) 48-52%, a więc relatywny wzrost cen prądu to ok;
    G11 - 35%
    G12:
    drogi -37%
    tani - 90%[/quote]

    ... czyli szybciej drożeje niż pozostałe elementy koszyka dóbr i naszych pensji

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    wrócę do tematu, PCi na splitach.
    a raczej chodzi mi o multi-split.

    Coprawda mocno zajmowalem się PCi, ale na sprężace scroll, a o splitach mam małe pojęcie.

    Czy można w multisplicie np 2 kanałowym ( albo splicie 1-kanalowym z rodzielaczem ), wykorzystać jeden kanał do grzania/chłodzenia z jednostką wewnętrzną, a drugi do podłączenia np. bezpośrednio do wężownicy zasobnika ?
    Coby mi wody w zasobniku nie chłodziło!

    Jakie temperatury są na wyjściu z jednostki zewnętrznej ?

    Czy można osobno sterować jednostką wewnętrzną - pierwszy kanał ?
    wykonać własne sterowanie dla zasobnika - drugi kanał ?
    ... a może jeszcze inaczej ?

    HenoK,
    czytałem Twoje wpisy w innym wątku i na Elektrodzie i liczę na Twoje zdanie i doswiadczenia w tym względzie, a także pozostałe opinie Wielkich tego Forum

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś

    Zakładając średnioroczne COP powietrznej PC na 3 (w deklarowane 3,5 nie wierzę) to koszt użytkowania PC=500 zł.
    Różnica w cenie pomiędzy 300 l. Atlanticem a PC Dimplexa (u mnie około 3500 zł) zwróci się po ok. 3 i pół roku.
    I tyle.

    pzdr
    Ten COP=3,0 to trochę optymistycznie
    średnia temp sezonu grzewczego to 0-3C ( zalezy od strefy ) i jest to 200-215 dni.
    średnia zezonu letniego to 14-16C i jest to ok. 150 dni.

    COP dla pPCi powietrze-woda z jednostką zewnętrzną odpowiednio można przyjąć ( zależy od wieeeelu czynników, ale niech będzie ) 2,2 oraz 3,5. Licząc proporcjonalnie wychodzi ok. COP=2,7.
    A i nad tą wartością można podyskutować ...
    Tak bezpiecznie to bym przyjął średnioroczny COP=2,5.
    Lepsze urządzenia z inwerterem pewnie będą miały lepszy COP, te najprostsze nawet 2,0.

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosciu01
    wrócę do tematu, PCi na splitach.
    a raczej chodzi mi o multi-split.

    Coprawda mocno zajmowalem się PCi, ale na sprężace scroll, a o splitach mam małe pojęcie.

    Czy można w multisplicie np 2 kanałowym ( albo splicie 1-kanalowym z rodzielaczem ), wykorzystać jeden kanał do grzania/chłodzenia z jednostką wewnętrzną, a drugi do podłączenia np. bezpośrednio do wężownicy zasobnika ?
    Coby mi wody w zasobniku nie chłodziło!

    Jakie temperatury są na wyjściu z jednostki zewnętrznej ?

    Czy można osobno sterować jednostką wewnętrzną - pierwszy kanał ?
    wykonać własne sterowanie dla zasobnika - drugi kanał ?
    ... a może jeszcze inaczej ?

    HenoK,
    czytałem Twoje wpisy w innym wątku i na Elektrodzie i liczę na Twoje zdanie i doswiadczenia w tym względzie, a także pozostałe opinie Wielkich tego Forum
    W swoim rozwiązaniu wykorzystałem sterowane z klimatyzatora, który przerobiłem na pompę ciepła. Nie było to zbyt skomplikowane, bo były gotowe czujniki temperatury + możliwość nastawy temperatury.

    Multisplit, to zbyt szerokie pojęcie, żeby móc powiedzieć, jak to będzie działało w poszczególnych modelach. Są systemy z jedną jednostką zewnętrzną i kilku-, a nawet kilkunastoma jednostkami wewnętrznymi.
    Wszystko zależy od połączeń układu chłodniczego. W najprostszych modelach odwrócenie działania pompy ciepła (grzanie - chłodzenie) jest dokonywane przy pomocy zaworu czterodrogowego. Taki układ nie pozwoli na jednoczesne grzanie i chłodzenie. W bardziej rozbudowanych systemach jest możliwość przełączania jednostki zewnętrznej po stronie parownika lub skraplacza, i w takim układzie można uzyskać niezależnie grzanie i chłodzenie.
    Najlepiej byłoby zaprojektować cały układ chłodniczy do podstaw - wtedy masz możliwość dowolnej konfiguracji .

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Najlepiej byłoby zaprojektować cały układ chłodniczy do podstaw - wtedy masz możliwość dowolnej konfiguracji .
    Właśnie to zrobiłem, ale na dobrych podzespołach ( Copeland, Danfoss, thermokey ) cena po rabatach wychodzi prawie 1,5x większa od tej powietrznej na allego razem z zasobnikiem.
    Mój projekt ma sens do ogrzewania ( podłogówka=kolejne koszty )+cwu.
    Do samej cwu za drogo wychodzi.
    A coraz bardziej jestem skłonny ogrzewać prądem i coś zrobić z cwu-inaczej niż samym prądem.
    Z kolei moja wiara nie wytrzymuje presji wrażenia, że za 3,5 kzł dostanę PCi na 15-20 lat

    Ekh... i bądź tu mądry!!!!

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Witam,

    Policzyłem sobie co-nieco i wyszło następująco.

    Dom
    Zapotrzebowanie na ciepło+cwu – 5470 kWh/rok ( po uwzględnieniu zysków )

    Koszty co+cwu:
    Tylko prąd – 1920 zł/rok
    Prąd+PCi powietrze-woda 1220 zł/rok
    Oszczędność ok. 700 zł
    Dodatkowe inwestycje w PCi typu Split ( Abatronic )+ ustrojstwa – 8600 zł

    Zwrot po ok. 12,3 lat.
    Czy się opłaca, niech każdy osądzi sam.

    Metoda i dane do obliczeń.
    Obliczałem na dwa sposoby ( dwoma drogami ) i wyszło bardzo podobnie.
    Oczywiście bilans budynku zrobiony wcześniej-dokładnie, uwzględnione zyski bytowe i słoneczne.
    Przyjąłem średnie temp. dobowe dla każdego miesiąca, COP PCi dla tychże temperatur oraz uwzględniłem proporcjonalnie wykorzystanie PCi ( lato-100%, zima-25%, wiosna/jesień - 50% ), reszta czysty prąd.
    Uwzględniłem już koszty przesyłu czynników ( glikol, powietrze, woda ).
    Przyjąłem cenę prądu średnią dla dwóch taryf 0,35 zł.

    Wnioski.
    Instalując PCi z glikolowym DZ w gruncie uzyskujemy lepszy COP średnioroczny oraz możliwość pracy niemalże TYLKO w tańszej taryfie przy domu o dużej akumulacyjności, co pozwala nam zejść z ceną 1kWh do celów grzewczych poniżej 10gr. ( przy prądzie + PCi powietrze-woda ok. 22gr, przy samym prądzie dwie taryfy - średnio 35 gr ), ale za instalację glikolowej PCi z DZ w ziemi zapłacimy dużo więcej. Okres zwrotu więc jest co-najwyżej taki sam przy wieeeelu pracach wykonanych samodzielnie. Większy natomiast przy pracach calkowicie zleconych. Większa jednak będzie żywotność PCi niż splita.

    I jeszcze jedno porównanie.
    całkowity koszt instalacji oraz kosztów eksploatacyjnych, przeglądów itp. w okresie 20 lat, z uwzględnieniem rożnej amortyzacji dla poszczególnych składników instalacyjnych.

    Prąd – 59,0 tys. zł
    PCi – glikolowa z poziomym DZ w ziemi firmowa ( cena PCi 35 tys. ) – 53,5 tys. zł
    PCi glikolowa z poziomym DZ w ziemi ( własne wykonanie, całość instalacji 24 tys. zł ) – 40,6 tys. zł
    PCi powietrze-woda ( całość instalacji 8600 zł + ogrzewanie prądem ok. 5 tys. zł ) – 42,8 tys. zł
    Gaz ziemny GZ-50 - 42,9 tys. zł*

    * bez uwzględnienia kosztów projektu, przyłacza ( GZ-50 mam w ziemi ), komina ( można bez ), dodatkowej wymaganej powierzchni na kotlownie ( można ją wykorzystać na pralnie, suszarnie itp. ). Ponadto dodatkowy rachunek co miesiąc.
    Cena 1KWh z gazu do celów grzewczych wychodzi ok. 17-18 gr.

  17. #57
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    redlum

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    483

    Domyślnie

    Podbiję trochę temat.
    Ostatnie wyliczenia są prawie z przed roku. Od tego czasu trochę ceny się zmieniły. U mnie specjalista namawia mnie na PCi powietrze-woda do C.W.U. pomimo tego że mam ogrzewanie gazowe. Czy przy gazie z ziemi - opłaca się alternatywne źródełko tylko do c.w.u.?

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    każde dublowanie źródeł ciepła jest droższe i ma mały sens ekonomiczny, chyba że chodzi o bezpieczeństwo zapewnienia dostaw.
    Gaz to ok. 17-18 gr/kWh,
    PCi przy COP=3,0 i cenie prądu 0,45gr - podobnie.

    Gdzie tu zysk?
    Ostatnio edytowane przez gosciu01 ; 09-06-2010 o 22:18
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  19. #59

    Domyślnie

    Dobra mam mam takie coś chyba z jakiejś sklepowej zamrażarki:


    Czy da rady, a jeżeli tak to co umieścić w bojlerze/zasobniku z CWU?
    Rurka Cu ? Jaka średnica? Ile tej rurki?
    Czy napełnić? Adam_mk wspominał coś o propanie? Lepsze/wydajniejsze toto od standardowych gazów "lodówkowych" czy bardziej chodzi o cenę?

    Toto traktowałbym bardziej jako ustrojstwo testowe, jeżeli sprawiałoby się dobrze - coś lepszego.

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    pompa ciepła to temperatury i przepływy, a przepływy to temperatury.
    w zasobniku cwu, wężownica będzie wymiennikiem ciepła i dobrze ją policzyć.
    Lepiej przewymiarować, jeśli będzie mocno za mała, to szybko pożegnasz się ze sprężarką.

    Z propanem daj sobie spokój, chyba że masz warsztat i WIESZ co robisz,
    zdrowie i życie ważniejsze!
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony