dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar konwalia31
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Lublin
    Posty
    246
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie Gaz czy Pompa ciepła??

    Witam,
    mam dylemat, czy ogrzewać dom gazem czy wykonać ogrzewanie z pomocą pompy ciepła. Na chwilę obecną instalacja gazowa byłaby wykorzystywana tylko do ogrzewania, ponieważ kuchnia będzie indukcyjna. Koszt wykonania instalacji gazowej począwszy od przyłącza gazowego, poprzez instalację doprowadzoną do domu, następnie kondensat i komin itd... kończą się wydatkiem około 13tyś złotych. Później dochodzą do tego stałe opłaty miesięczne za gaz, czy się korzysta, czy nie.

    Budujemy się na działce 13,5 arowej, dom o powierzchni użytkowej 154m2 ( bez piwnicy), po podłodze 200m2 + 44m2 garaż ( nieogrzewany). Ogrzewanie w całym domu podłogowe, plus dwie drabinki w łazienkach, rekuperator Proventa przeciwprądowy ( bez GWC). Ocieplenie 12cm 0,035 fundamenty + 18cm grafit 0,031 fasada + podłoga 15 cm 0,038 + stropodach 25cm + 18 na krokwiach, okna Uw < 0,8.

    Zastanawiam się czy nie szkoda robić instalacji gazowej w domu? Czy jest ona najlepszym rozwiązaniem? Czy może lepiej wybrać pompę ciepła. Jakie to będą koszty na starcie/eksploatacyjne vs gaz.

  2. #2

    Domyślnie

    W takim domu PCi to koszt 60 000 PLN (Dz, węzeł, pompa ciepła, wszystko z "górnej półki), koszt eksploatacji jak 1:1,8 (PCi ok. 2000PLN/rok, gaz ok. 3600 PLN/rok). Resztę musisz sama policzyć, także zgadnąć co będzie szybciej drożeć ? No i jeszcze: przeglądy: PCi jak nie zrobisz to nic (najwyżej nie będzie coś chodzić, bo się flitr zapcha), jak w gazie nie zrobisz, to możesz mieć spory problem (bombowa sprawa). Czyli takie "zupełne koszty to pewnie jak 1 :2,2 na korzyść PCi.
    Aha gdybyś robiła PCi to: gęsta podłogówka na te 200m2 MUSISZ położyć w sumie 1600mb rury ! (co 10 -15cm). Te 13 tys. za gaz , to chyba za mało ?
    Podłoga na gruncie: piasek ubity, styropian, folia b. szczelna, na to wylewka z rurkami podłogówki

  3. #3

    Domyślnie

    Mialem taki sam problem z wyborem. Bardzo dlugo sie zastanawialismy co zrobic czy inwestowac w PC czy zalozyc gaz tym bardziej ze mamy go przy dzialce wiec przylacze nie byloby dlugo bo ok 18 m.
    Wiadomo ze za piec gazowy wydatki na starcie beda mniejsze ale napewno nie tak niskie o jakich piszesz bo piec z raczej wyzszej polki to wydatek ok 8000 zl do tego projekty ,podlaczenia ,komin, odbiory to wszystko zwieksza koszty montazu pieca gazowego.
    My zdecydowalismy sie na PC ze wzg na niechec do posiadania gazu w budyku .Napewno PC wyjdzie tez troche taniej w eksploatacji .Jest to tez wygodniejszy sposob na ogrzewanie domu i tak jak wspominasz nie generuje zbednych kosztow ktore trzeba ponoscic w ramach oplaty stalej za gaz ktory de facto uzywany bedzie tylko do celow grzewczych i CW.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Gaz, czy pompa są chyba tak samo wygodne

    Robiąc wyliczenia, trzeba wziąć pod uwagę, czy inwestycja w źródło ciepła jest finansowana ze środków własnych, czy z kredytu.
    Bo jeśli z kredytu, to obsługa tych 30-35tyś zł zadłużenia może kosztować więcej, niż abonament, a na pewno wydłuża okres zwrotu.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruby220 Zobacz post
    Mialem taki sam problem z wyborem. Bardzo dlugo sie zastanawialismy co zrobic czy inwestowac w PC czy zalozyc gaz tym bardziej ze mamy go przy dzialce wiec przylacze nie byloby dlugo bo ok 18 m.
    Wiadomo ze za piec gazowy wydatki na starcie beda mniejsze ale napewno nie tak niskie o jakich piszesz bo piec z raczej wyzszej polki to wydatek ok 8000 zl do tego projekty ,podlaczenia ,komin, odbiory to wszystko zwieksza koszty montazu pieca gazowego.
    My zdecydowalismy sie na PC ze wzg na niechec do posiadania gazu w budyku .Napewno PC wyjdzie tez troche taniej w eksploatacji .Jest to tez wygodniejszy sposob na ogrzewanie domu i tak jak wspominasz nie generuje zbednych kosztow ktore trzeba ponoscic w ramach oplaty stalej za gaz ktory de facto uzywany bedzie tylko do celow grzewczych i CW.
    Co to za piec na gaz kosztuje 8000zł ?

    Ja patrzyłem i piece niekondensacyjne są już za niecałe 2000zł a kondensacyjny dobrej jakości mozna kupić już za okolo 3000zł ....
    Ceny mocno pospadały i spokojnie za 4000zł można kupić naprawdę dobry piec gazowy ...
    Co do komina do gazu , to piece kondensacyjne nie maja jakiś wielkich wymagań co do przekroju , więc "komin" też nie musi być wysokich lotów ...

    Osobiście gdyby nie było gazu to może pomyślałbym o pompie ciepła , ale jeśli jest w pobliżu gaz to dalbym sobie spokój ...
    Pompa ciepła fajna ale najekonomiczniejsza w użytkowniu to pompa gruntowa , a ta jest dużo droższa w "zakupie" niż pompa powietrzna.

    Osobiście szkoda by było mi wydawać kilkadziesiąt tysięcy więcej , tym bardziej że piec na gaz jest tak samo komfortowo w użytkowaniu jak pompa ciepła.

    Za te kilkadziesiąt tysiecy oszczędności będzie użytkownik miał bezpłatne grzanie na wiele wiele lat ...

    Jak na razie dla mnie pompa jest dla ludzi którzy cierpią na nadmiar gotówki ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6

    Domyślnie

    Gdybym miała przy działce gaz z rury nigdy w życiu nie pomyślałabym o innym typie ogrzewania.Niestety gazu nie mam i muszę mieć pompę . Wszystkim co mają gaz zazdroszczę z całego serca.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Dlaczego?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Cytat Napisał syberia Zobacz post
    Gdybym miała przy działce gaz z rury nigdy w życiu nie pomyślałabym o innym typie ogrzewania.Niestety gazu nie mam i muszę mieć pompę . Wszystkim co mają gaz zazdroszczę z całego serca.
    Masz jeszcze do wyboru propan /też gaz /. Cena praktycznie ta sama co gaz z rurki.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Jestem za PC, możesz wybrać całoroczną powietrzną. Przemyśl klimakonwektory, w lecie możesz schłodzić domek.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Co to za piec na gaz kosztuje 8000zł ?

    Ja patrzyłem i piece niekondensacyjne są już za niecałe 2000zł a kondensacyjny dobrej jakości mozna kupić już za okolo 3000zł ....
    Ceny mocno pospadały i spokojnie za 4000zł można kupić naprawdę dobry piec gazowy ...
    Co do komina do gazu , to piece kondensacyjne nie maja jakiś wielkich wymagań co do przekroju , więc "komin" też nie musi być wysokich lotów ...

    Osobiście gdyby nie było gazu to może pomyślałbym o pompie ciepła , ale jeśli jest w pobliżu gaz to dalbym sobie spokój ...
    Pompa ciepła fajna ale najekonomiczniejsza w użytkowniu to pompa gruntowa , a ta jest dużo droższa w "zakupie" niż pompa powietrzna.

    Osobiście szkoda by było mi wydawać kilkadziesiąt tysięcy więcej , tym bardziej że piec na gaz jest tak samo komfortowo w użytkowaniu jak pompa ciepła.

    Za te kilkadziesiąt tysiecy oszczędności będzie użytkownik miał bezpłatne grzanie na wiele wiele lat ...

    Jak na razie dla mnie pompa jest dla ludzi którzy cierpią na nadmiar gotówki ...

    Kaszpir, nie piec a kocioł
    Pompa ciepła dla ludzi, i niekoniecznie tych bogatych. Każdy chce płacić za ogrzewanie połowę ceny, co przy ogrzewaniu kotłem gazowym.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał konwalia31 Zobacz post
    Witam,
    mam dylemat, czy ogrzewać dom gazem czy wykonać ogrzewanie z pomocą pompy ciepła. Na chwilę obecną instalacja gazowa byłaby wykorzystywana tylko do ogrzewania, ponieważ kuchnia będzie indukcyjna. Koszt wykonania instalacji gazowej począwszy od przyłącza gazowego, poprzez instalację doprowadzoną do domu, następnie kondensat i komin itd... kończą się wydatkiem około 13tyś złotych. Później dochodzą do tego stałe opłaty miesięczne za gaz, czy się korzysta, czy nie.

    Budujemy się na działce 13,5 arowej, dom o powierzchni użytkowej 154m2 ( bez piwnicy), po podłodze 200m2 + 44m2 garaż ( nieogrzewany). Ogrzewanie w całym domu podłogowe, plus dwie drabinki w łazienkach, rekuperator Proventa przeciwprądowy ( bez GWC). Ocieplenie 12cm 0,035 fundamenty + 18cm grafit 0,031 fasada + podłoga 15 cm 0,038 + stropodach 25cm + 18 na krokwiach, okna Uw < 0,8.

    Zastanawiam się czy nie szkoda robić instalacji gazowej w domu? Czy jest ona najlepszym rozwiązaniem? Czy może lepiej wybrać pompę ciepła. Jakie to będą koszty na starcie/eksploatacyjne vs gaz.
    13 tysięcy ? Chyba pierwsza wpłata .Przed tą zimą znajomi wymieniali ogrzewanie olejowe na gazowe ziemne. Mieli już komin, mieli już doprowadzony gaz a kosztowała ich ta impreza 24 tysiące.. Ale może w Lublinie jest dużo taniej...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13 Zobacz post
    Kaszpir, nie piec a kocioł
    Pompa ciepła dla ludzi, i niekoniecznie tych bogatych. Każdy chce płacić za ogrzewanie połowę ceny, co przy ogrzewaniu kotłem gazowym.
    No jestem bardzo ciekawy jaka pompa ciepła powietrzna da rachunki o połowę mniejsze od gazu ziemnego ...
    Mówimy oczywiście o idealnie takich samych domach , tak samo ocieplonych i z taką samą temperaturą wewnątrz pomieszczeń

    Przy powietrznej dom musi być super ocieplony , niemalże pasywny , bo większość pomp ciepła powietrznych niesamowicie traci na sprawność czym niższa jest temp. na zewnątrz i nie ma co ukrywać dużo bardziej ekonomiczne są pompy gruntowe , ale razem z odwiertami pionowymi są około 2x droższe ...

    To ja chyba zamist pompy gruntowej z odwiertami pionowymi za 60tys wolę swój piec na ekogroszek za 6000zł i mieć w kieszeni 54000 zł
    A u mnie ogrzanie domu około 165m2 pow. mieszkalnej ekogrochem wyszło mi poniżej 2000zł (CO + CWU)

    Jak dla mnie pompy są za drogie ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie musi,są pompy powietrzne o większej mocy lub trójfazowe,które zachowują stałą moc grzewczą do -15st.C.
    Moze i zachowują stałą moc ale COP juz nie. Jednak siła marketingu jest nieograniczona

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar skowronp
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-923
    Posty
    109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Dodam może coś od siebie bo mam gaz i nawet nie myślałem o niczym innym ...

    Dom parterowy 140 parter + 50 zagospodarowane poddasze + 50 garaż w bryle nieogrzewany, dom ocieplony podobnie. Podłogówka + grzejniki. Bez rekuperatora ...
    - projekt i wykonanie przyłącza 3600
    - piec kondensat (górna półka) z zasobnikiem 160l i pełną elektroniką 8000 netto + montaż (powiedźmy 6000 za całą kotłownie z kominem)

    Temperatura 21,5-22 stopnie. Woda zaprogramowana na 50 stopni przez około 5h dziennie (weekendy przez cały dzień). 3 osoby dorosłe. Kuchnia elektryczna.

    Koszty:
    - miesiąc zimowy (tegoroczny styczeń, luty, marzec) średnio 450 PLN z opłatami stałymi per miesiąc.
    - miesiąc niezimowy 130 -150 PLN

    Czyli sama inwestycja około 20000PLN brutto (po zwrotach etc). Licząc 5 miesięcy zimowych rocznie wychodzi 3300 PLN + 300 za prąd (piec z pompami) + 200 za przegląd.

    Totalnie bezobsługowa rzecz. Zastanów się ile ta pompa ciepła cię faktycznie będzie kosztować i zdecyduj co wolisz.
    Ostatnio edytowane przez skowronp ; 19-06-2013 o 21:26

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Bo całoroczny COP nie będzie wiekszy niz te 2,5

  16. #16

    Domyślnie

    Zastanów się jeszcze nad jednym, jaki jest rytm życia Twojej rodziny, bo jak nie żyjecie jak nietoperze, to dolicz sobie do ogólnych kosztów droższy prąd i ciągłe życie "pod" taryfę. Mi ten argument przeszkadzał, robię pranie kiedy trzeba (przy małych dzieciach i 2x dziennie) a nie w nocy, ale co kto lubi.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Zależy jaka pompa,zależy jakie zużycie cwu,całoroczny COP może wyjść w granicach 3 i ponad.
    Śmiało mogę powiedzieć,ze u mnie COP2,5 będzie w okresie zimowym,nawet przy długotrwałych mrozach poniżej -15st.C.
    Bez ciepłomierza i tak nikt ci w to nie uwierzy.
    Ja bym nie oglądał się na ... i sam zamontował.
    R-290 pod strzechy

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Nie można, bo nie całe 300l ma taką samą temperaturę.
    Tak samo OZC, ile w nim prawdy przekonasz się dopiero po odczytach ciepłomierza.
    R-290 pod strzechy

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Przepraszam za off topic.

    Varmepumpsagare. Jakiś czas temu trafiłem za paroma uczestnikami wątku o pompach ciepła, na forum "budujemydom".
    Zauważyłem, że się tam udzielasz.
    Odniosłem wrażenie że panuje tam straszna nuda. Co o nim sądzisz?
    (nie zamierzam zakładać wątku pt.:"Nie lubię..."}.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar skowronp
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-923
    Posty
    109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jak dla mnie bardzo dużo za instalację i bardzo dużo za ekspolatację !
    Zdecydowanie taniej wyjdzie w takim domu zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i grzanie prądem.

    Z tym prądem to pojechałeś ... Dodatkowo jeśli dom jest zbudowany zgodnie ze sztuką bez mostków cieplnych to jedyne dwa sposoby zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło jakie znam to:
    1. budowa nowego domu
    2. zmuszanie bliskich do marznięcia w imię niższych rachunków (nie wyobrażam sobie tego )


    Za instalację podałem z pompami, siłownikiem i usługą hydrauliczną - przy pompie ciepła nie wiem czy jest to samo czy inna instalacja (nie interesowałem się).
    Dom 1 sezon (styczeń - luty kończyłem jeszcze ocieplać poddasze). Jaka było zimno każdy pamięta.
    Komfort użytkowania jest ogromny: stała temperatura bez cudowania z temp. nocnymi itp, woda przez praktycznie całą bytność osób w domu, a jak braknie to klikasz i po chwili już znowu leci podgrzana (160l w 10 minut). A wody zużywam dużo bo śrendio 13m3 miesięcznie na sam dom.

    Ale niezaleznie od powyższego:
    1. instalację i piec może każdy sobie dobrać pod siebie (pewnie dużo taniej).
    2. do dzisiaj wykorzystałem od stycznia 840m3 gazu


    A czy to ekonomicznie hmm wszystko zależy od szczegółów danej sytuacji. Jednak jeśli uśrednimy:
    1. instalacja: pompy ciepła powiedzmy 40 (padło 60 tyś za górną półkę). Gaz 20 (za górną półkę)
    2. koszt ogrzewania roczny: pompa ciepła pewnie 1000 ze względu na prąd. Gaz 3300


    Zwrot z inwestycji pompy ciepła prawie 9 lat. Zakładając że prąd nie zdrożeje (wg mnie gaz ma szansę potanieć a prąd niestety niewielkie w perspektywie dekady) i nic się nie wysypie. Powiedźcie mi jakie są koszty typowych napraw pompy ciepła a jakie kotła gazowego? bo w przypadku gazu kupisz w ostateczności nowy piec gazowy za 8000 a pompa ciepła jak się posypie to ile ta przyjemność?

    Na dodatek doliczcie koszt finansowania z kredytu tej różnicy ... zwrot z inwestycji oddali się znowu o rok czy dwa

    Każdy chwali swoje to naturalne. Ale trochę obiektywizmu co do gazu - w dobrze ocieplonym domu rachunki nie są duże (bo czym jest średnio rocznie 250 zł co miesiąc? to jedno tankowanie auta!). Oczywiście nie sztuka jest zbudować dom który będzie kosztował co miesiąc nas tylko 100 zł za wszystko - tylko powiedzcie mi ile kosztowała budowa i instalacje ...

    Czasy się zmieniają i coraz więcej osób nie będzie mieszkać w wybudowanym domu do końca życia, tylko przeprowadzi się do nowszego / innego / w innej lokalizacji. Tak więc każdy musi dokonać oceny samodzielnie w kontekście swoich potrzeb / ograniczeń finansowych i psychicznych (np. obawa o gaz w kotłowni). Tak by potem nie żałować ...

    Ja gazu nie żałuję!

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony