dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Jaki Reku- dom 170 m2

    Witam Wszystkich,
    mam prośbę do tych, którzy mają coś wspólnego z reku.

    Otrzymałam kilka ofert na urządzenia do rekuperacji, jedne z montażem, inne bez.
    No i teraz mam zagwozdkę, bo potrzebuję kogoś, kto orientuje się w temacie, zna troche na technicznych sprawach i doradzi mi właściwe urządzenie. Może znacie kogoś takiego?
    Nie wiem, czy np. kupić reku i szukać montażysty, czy brać np. z montażem.... myślałam o RekuMINDER RM290F, PRO-WENT duo300, Renowent hr 300 (Stork Air 350-g91 też mógłby być, ale ciut za drogi jest ).
    Czy znacie firmę WENTOR? Można im zaufać?
    Flop sprzedaje urządzenia ale nie ma montażu.



    Nie wiem jak wybrać reku.... a czas nagli...

  2. #2

    Domyślnie

    odświeżam temat dalej aktualny
    A.

  3. #3

    Domyślnie Re: Jaki Reku- dom 170 m2

    Cytat Napisał Aniutka i Roofi
    Witam Wszystkich,
    mam prośbę do tych, którzy mają coś wspólnego z reku.

    Otrzymałam kilka ofert na urządzenia do rekuperacji, jedne z montażem, inne bez.
    No i teraz mam zagwozdkę, bo potrzebuję kogoś, kto orientuje się w temacie, zna troche na technicznych sprawach i doradzi mi właściwe urządzenie. Może znacie kogoś takiego?
    Nie wiem, czy np. kupić reku i szukać montażysty, czy brać np. z montażem.... myślałam o RekuMINDER RM290F, PRO-WENT duo300, Renowent hr 300 (Stork Air 350-g91 też mógłby być, ale ciut za drogi jest ).
    Czy znacie firmę WENTOR? Można im zaufać?
    Flop sprzedaje urządzenia ale nie ma montażu.

    Nie wiem jak wybrać reku.... a czas nagli...
    Na pewno nie 300, przy twojej powierzchni musi być co najmniej 500.

  4. #4

    Domyślnie

    możesz rozwinąć?

    mam powierzchnię wyliczoną przez projektanta instalacji
    parter+poddasze 201m2
    kubaturę 536 m3


    A.

  5. #5

    Domyślnie

    typ 300 - wydajność do 300m3/h
    typ 500 - wydajność do 500m3/h

    Zakłada sie 0,5 do 1 wymiany powietrza w domu na godzinę.

  6. #6

    Domyślnie

    no to nawiew mam 250 m3/h, czyli jest ok, czy projektant (mgr inż. z uprawnieniami) się myli?

  7. #7

    Domyślnie

    Ale trzeba pamiętać że to tej krotności wymian to bierzemy kubaturę pomieszczeń czystych.

    A poza tym można też dobierać według normy a nie kubatury. Skoro to ludzie wytwarzają parę i zanieczyszczenia a nie kubatura to może jednak policzyć według normy.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Ale trzeba pamiętać że to tej krotności wymian to bierzemy kubaturę pomieszczeń czystych.

    A poza tym można też dobierać według normy a nie kubatury. Skoro to ludzie wytwarzają parę i zanieczyszczenia a nie kubatura to może jednak policzyć według normy.
    czyli???

    bo nie rozumiem....

    A.

  9. #9

    Domyślnie

    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych:
    § 149. 1. Strumień powietrza zewnętrznego doprowadzanego do pomieszczeń, nie będących pomie-
    szczeniami pracy, powinien odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy dotyczącej wentylacji, przy czym w mieszkaniach strumień ten powinien wynikać z wielkości strumienia powietrza wywiewanego, lecz być nie mniejszy niż 20 m3/h na osobę przewidywaną na pobyt stały w projekcie budowlanym.

    Polska Norma PN-83/B-03430/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej określa szczegółowo strumienie powietrza niezbędne do wentylacji. Powinny one wynosić co najmniej:
    - dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię gazową lub węglową - 70 m3/h,
    - dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię elektryczną w mieszkaniu dla 3 osób - 30 m3/h,
    - w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50 m3/h,
    - dla kuchni bez okna zewnętrznego lub dla wnęki kuchennej wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50 m3/h,
    - dla łazienki (z ustępem lub bez) - 50 m3/h,
    - dla oddzielnego ustępu - 30 m3/h,
    - dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego - 15 m3/h,
    - dla pokoju mieszkalnego 30 m3/h,
    - dla kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową powinny mieć mechaniczną wentylację wywiewną; usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m3/h.

    Dobrze jest pamiętać o tym, że kubatura nie tworzy pary i zanieczyszczeń tylko ludzie i też o tym, że powietrze się dość szybko miesza.

  10. #10

    Domyślnie

    ComfoAir 500.
    StorkAir G91 350 może być za mały do takiej powierzchni.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał czandra
    ComfoAir 500.
    StorkAir G91 350 może być za mały do takiej powierzchni.
    Jeśli Renovent hr 300 jest za mały na mój dom, to proszę wyjaśnić mi dlaczego wszystkie firmy do których wysyłałam zaqpytanie ofertowe (informując o metrażu, ilości osób zamieszkujących, kubaturze i podając link do strony projektu) proponowały urządzenia o wydajności ok. 300m3/h ????

    Mam potwierdzić zakup Renovent hr 300 a troszkę mi namieszaliście

    A.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aniutka i Roofi
    czy projektant (mgr inż. z uprawnieniami) się myli?
    zależy z jakimi uprawnieniami. ja przy adaptacji zgłosiłem brak 2 kominów bo went. mechaniczna to zwrotnie otrzymałem pytanie "a co to takiego??"
    jak pisali poprzednicy 500!!
    może taki
    http://www.centrumklima.pl/produkty/...acyjne/06.html
    albo
    http://www.centrumklima.pl/produkty/...acyjne/17.html

  13. #13

    Domyślnie

    skoro mam kubaturę 500 a wymiana winna być na 1/2 tej wartości, to zgadza się wyliczenie projektanta instalacji wentylacyjnej nawiew i wywiew 240-250m3/h
    Reku ma wydajność 300m3/h. Znaczy się jest ok (?)

  14. #14

    Domyślnie

    Jeżeli 250m3/h to wartość z jaką went. bedzie działać najczęściej, to reku powinien mieć ok 500m3/h.
    Dobrze by było gdyby wentylatory działały standardowo na 1/2 wydajności (trwałość, zużycie energii), poza tym czasami trzeba trochę więcej dmuchnąć a wtedy i te 500m3/h to nie tak dużo.

    Pozdrowienia
    Kiedy misjonarze po raz pierwszy przybyli do Afryki mieli ze sobą Biblię, a my mieliśmy ziemię. Powiedzieli nam: "Módlmy się". Zamknęliśmy oczy. A kiedy je otworzyliśmy, było na odwrót - my mieliśmy Biblię, a oni ziemię. - Desmond Tutu

  15. #15

    Domyślnie

    dzięki wszystkim za sugestie, ale dlaczego w takim razie kilka firm sprzedających urządzenia i je montujące proponuje mi reku o wydajności 300m3/h????
    Niech mnie ktoś oświeci!!! Na pewno nie chodzi o cenę (wydajniejsze są droższe) a wątpię, żeby klientom proponowano mniej wydajne urządzenia i narażano się na złe opinie .....

    A.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aniutka i Roofi
    dzięki wszystkim za sugestie, ale dlaczego w takim razie kilka firm sprzedających urządzenia i je montujące proponuje mi reku o wydajności 300m3/h????
    Niech mnie ktoś oświeci!!! Na pewno nie chodzi o cenę (wydajniejsze są droższe) a wątpię, żeby klientom proponowano mniej wydajne urządzenia i narażano się na złe opinie .....

    A.
    Wydaje mi się, że właśnie chodzi o cenę. Z tym pytaniem powinieneś zwrócić się do firm, które oferowały ci reku. Jeżeli zaczniesz drążyć temat, to okaże się, że jednostka o wydajności do 300 m3/h nie jest wystarczająca do twojej kubatury.

  17. #17

    Domyślnie

    hmmmm... ale żeby wszystkie tak równo... a żadna "pińcet" ????

    A.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja fachowcem nie jestem ale z tego co czytałem to wcale nie są potrzebne tak duże wymiany powietrza jak to niektórzy twierdzą. W zimie nie można za bardzo wentylować bo się wysusza nadmiernie powietrze a w lecie i tak okna są otwarte (no chyba że nie są). Jak nie planujesz klimatyzować tym rekuperatorem tylko wentylować i to głównie w zimie to powinien wystarczyć 300m3/h. Zależy też co producent ma na myśli przez tą wartość maksymalną. Np. rekuperator którym ja się interesuję ma 3 biegi: 100, 200, 300m3/h a maksymalna wydajność to 400m3/h. Wszytsko jeszcze tak naprawdę zależy od oporów w kanałach. Jak będziesz miał zbyt wydajną centralę i nie będzie płynnej regulacji to możesz mieć problem taki że zabraknie Ci biegu minimalnego i konieczne będzie nawilżanie powietrza.

    Ja planuję dobierać centralalę zgodnie z przytoczonymi wyżej normami (niezależnie od kubatury) tak aby na biegu drugim osiągała wymianę wymaganą normami. Ktoś nie tak dawno napisał, że 5m3/h/osobę to wydajność potrezbna do zapewnieniea tlenu a 10m3/h/osobę do zapewnienia odprowadzania wilgoci.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Ja fachowcem nie jestem ale z tego co czytałem to wcale nie są potrzebne tak duże wymiany powietrza jak to niektórzy twierdzą. W zimie nie można za bardzo wentylować bo się wysusza nadmiernie powietrze a w lecie i tak okna są otwarte (no chyba że nie są). Jak nie planujesz klimatyzować tym rekuperatorem tylko wentylować i to głównie w zimie to powinien wystarczyć 300m3/h. Zależy też co producent ma na myśli przez tą wartość maksymalną. Np. rekuperator którym ja się interesuję ma 3 biegi: 100, 200, 300m3/h a maksymalna wydajność to 400m3/h. Wszytsko jeszcze tak naprawdę zależy od oporów w kanałach. Jak będziesz miał zbyt wydajną centralę i nie będzie płynnej regulacji to możesz mieć problem taki że zabraknie Ci biegu minimalnego i konieczne będzie nawilżanie powietrza.

    Ja planuję dobierać centralalę zgodnie z przytoczonymi wyżej normami (niezależnie od kubatury) tak aby na biegu drugim osiągała wymianę wymaganą normami. Ktoś nie tak dawno napisał, że 5m3/h/osobę to wydajność potrezbna do zapewnieniea tlenu a 10m3/h/osobę do zapewnienia odprowadzania wilgoci.
    i z tym bym się zgodziła... dzięki - mam podobne zdanie.

    A.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony