dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 74 z 755
Pokaż wyniki od 1.461 do 1.480 z 15099
  1. #1461
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Co powiecie na taką stację:
    - odżelaziacz na złożu birm,
    - butla 10*54 z głowicą sterującą czasową Clack WS1 TC


    Jaka jest realna cena za taki zestaw gotowy do montażu??
    Bo 4.700zł brutto to raczej kosmiczna!!!!!

    Dla przypomnienia parametry wody to:
    - Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)
    - Mangan - 290 μg/l – (<50)
    - Żelazo - 829 μg/l – (<200)
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  2. #1462
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Kosmiczna

    Myślę, że za zestaw bez montażu to poniżej połowy tej ceny.

  3. #1463
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Studiuje już kolejne oferty i pojawił się w mej głowie nowy problem!!!
    Złoże powinno być regenerowane chemicznie - CZY KAŻDE???
    Jeśli będzie regenerowane solą to około 1kg soli na 1 m3 zużytej wody
    Jesli nadmanganian to ...itd
    W czym tkwi problem:
    Ścieki, które produkuję nie trafiają do szamba, nie trafiają do kanalizy.
    Trafiają do przydomowej oczyszczalni ścieków.
    Po kilku latach zasolenie tej ziemi będzie tak duże że drzewa pousychają, a i trawa nie będzie chciała tam rosnąć.
    Przykład.
    Miesięcznie zużywam 10m3 wody = ok. 10 kg soli x 12 miesięcy = 120 kg
    Przez 10 lat w tą ziemię wsiąknie 1200 kg soli.

    Jeżeli moje rozumowanie i obawy są błędne to proszę o korektę.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  4. #1464
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Studiuje już kolejne oferty i pojawił się w mej głowie nowy problem!!!
    Złoże powinno być regenerowane chemicznie - CZY KAŻDE???
    Jeśli będzie regenerowane solą to około 1kg soli na 1 m3 zużytej wody
    Jesli nadmanganian to ...itd
    W czym tkwi problem:
    Ścieki, które produkuję nie trafiają do szamba, nie trafiają do kanalizy.
    Trafiają do przydomowej oczyszczalni ścieków.
    Po kilku latach zasolenie tej ziemi będzie tak duże że drzewa pousychają, a i trawa nie będzie chciała tam rosnąć.
    Przykład.
    Miesięcznie zużywam 10m3 wody = ok. 10 kg soli x 12 miesięcy = 120 kg
    Przez 10 lat w tą ziemię wsiąknie 1200 kg soli.

    Jeżeli moje rozumowanie i obawy są błędne to proszę o korektę.
    Sa zloza usuwajace zelaco/mangan ktorych sie nie regeneruje, tylko plucze (np. Pyrolox, BIrm). Wymagaja napowietrzenia wody i przetrzymania w zbiorniku pare minut.
    Zloza zmiekczajace chyba zawsze sa regenerowane(?). Ale Ty nie masz jakiejs strasznej tej twardosci wiec mogbys sobie to odpusic.
    Wiekszy problem u Ciebie to mala wydajnosc studni. Im zloze jest ciezsze, tym wiecej wody potrzebuje do plukania.
    A plukac trzeba zawsze, tez MTM/Greensand, ktory jest regenerowany. Plukanie ma za zadanie usunac z filtra co to co zostalo na nim zatrzymane.

    Twoje rozumowanie jest sluszne. Nadmanganian wytlucze Ci bakterie bo ma dzialanie dezynfekujace.

    Najlepiej bedzie jesli wybierzesz lekkie zloze i do tego zastosujesz mozliwie maly zbiornik. Birm jest lekki stosunkowo, ale woda musi spelniac pare dodatkowych warunkow.

    marcin

  5. #1465
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Najlepiej bedzie jesli wybierzesz lekkie zloze i do tego zastosujesz mozliwie maly zbiornik. Birm jest lekki stosunkowo, ale woda musi spelniac pare dodatkowych warunkow.
    Nie do końca jeszcze opanowałem nazwy i rodzaje tych różnych złóż. Dlatego tez proszę podaj mi nazwy tych lekkich złóż oraz informację na temat zbiornika. Jak bardzo on może być mały?
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  6. #1466
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Z lekkich złóż do usuwania żelaza bez regeneracji chemią to chyba tylko BIRM. I przy twojej wydajności studni to największy zbiornik mógłby mieć średnicę 9" (czyli w praktyce 9x48") .

  7. #1467
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Jeszcze pytanie jeśli chodzi o wydajność studni.
    Czy ta wydajność z czasem wzrośnie po przetarciu się złóż wodonośnych, czy raczej będzie na podobnym poziomie.
    Pierwsza wydajność była około 1500 litrów obecnie jest około 1650 litrów.
    Wypompowałem dopiero albo aż około 110m3 wody.
    Najdłuższe pompowanie bez przerwy to około 40 m3 przez dobę- tak jechałem tydzień po odwiercie.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  8. #1468
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Jeszcze pytanie jeśli chodzi o wydajność studni.
    Czy ta wydajność z czasem wzrośnie po przetarciu się złóż wodonośnych, czy raczej będzie na podobnym poziomie.
    Pierwsza wydajność była około 1500 litrów obecnie jest około 1650 litrów.
    Wypompowałem dopiero albo aż około 110m3 wody.
    Najdłuższe pompowanie bez przerwy to około 40 m3 przez dobę- tak jechałem tydzień po odwiercie.
    To by sie trzeba jakiegos studniarza zapytac, ktorzy wiedza jak ich studnie sie sprawuja po latach.
    Ale jak mialbym zgadywac to nie ma raguly bo zalezy to od masy nie dajacych sie sprawdzic czy przewidziec czynnikow.
    Zalezy pewnie od tego jaki rodzaj piasku jest w warstwie wodonosnej, czy nie jest jakis b. drobny ktore bedzie zamulal studnie po latach?? Itp.
    Ja bym osobicie dla bezpiecznestwa nie zakladal ze bedzie lepiej i bral filtr raczej mniejszy.

    Birm przy katalogowym przeplywie w czasie plukania, dla zbiornika srednicy 9" bedzie potrzebowal 1000-1250litrow wody. Wiec masz pewien zapas.
    9" zbiorik, zgodnie z katalogiem pozwoli Ci filtrowac wode z predkoscia 350-500 litrow na godzine. Masz malo tego zelaza, wiec mozesz pewnie zalozyc gorna granice . Czy wiecej -> niech sie fachowcy wypowiedza na podstawie doswiadczenia.

    Przy zbiorniku 10" wydatek wody na plukanie to juz raczej 1500l/h, a mozliwy przeplyw w trybie pracy to 600l/h, czyli zysk nie duzy, a ryzyko ze nie dopluczesz spore.

    Ja bym sie na wszelki wypadek trzymal zbiornika 9".

    Jesli masz duza rodzine i potrzebujesz wiecej wody niz 500/600 l/h (to jest w zaszadzie jeden kran), lub masz np 2 lazienki uzytkowane rownolegle itp, to bym sie raczej zastanowil nad drozsza wersja, czyli 2 zbiorniki 9" pracujace rownolegle. Plukac je mozna pewnie oddzielanie, ale pracuja jednoczesnie, wiec ilosc filtrowanej wody wzrasta 2x. Czyli mialbys pewnie z 1m^3 wody na godzine. No ale to i koszt 2x wyzszy zeby to zainstalowac. ALe moim zdaniem lepiej to zrobic raz a dobrze, niz potem sie wozic z niedofiltrowana woda, czy problemami z niedoplukanym zlozem.

    ALe niech sie specjalisci wypowiedza, o ile mozna przekroczyc katalogowy przeyplyw przez zloze przy Twoim poziomie zanieczyszczen. Moze spokojnie mozesz filtrowac 1m^3 i nie ma o co kopii kruszyc. To vo powyzej jest napisane na podstawie danych katalogowych zloza Birm.

    marcin

  9. #1469
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    tak wiec przy opcji z przydomową oczyszczalnią ścieków pozostaje mi tylko złoże BIRM.???
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  10. #1470
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Po jakim czasie takie złoże wymienia się na nowe?
    Co jaki czas następuje płukanie oraz jaka ilość wody jest potrzebna?
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  11. #1471
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    tak wiec przy opcji z przydomową oczyszczalnią ścieków pozostaje mi tylko złoże BIRM.???
    2 mozliwosc to jednak zloze regenerowane chemicznie, a popluczyny odprowadzane do studni chlonnej. Acz to jest pewnie nielegalne zeby lac nadmnganian potasu w glebe.

    Jesli nie chcesz zloza regenerowanego, i masz malo wydajna studnie, to pewnie nie masz wiele mozliwosci.
    Przed decyzja o zakupie zloza Birm, upewnij sie ze mozesz je stosowac:
    - woda jest natleniona (zbiornik hydroforowy z poduszka powietrzna, a nie z workiem, do tego aspirator do napowietrzania,
    - nie masz w wodzie chloru wolnego,
    - nie masz w wodzie siarkowodoru
    - a zasadowosc wody jest wieksza od 2-krotnej lacznej zawrtosci siarczkow i chlorkow
    - ilosc substancji organicznych jest mniejsza od 5ppm
    To sa warunki podawane przez producenta zloza.

    Jesli bedziesz plukal filtr 10 minut z katalogowym przeplywem, to przy filtrz 9" pojdzie na plukanie kolo 200litrow wody.
    Mozesz na tym etapie zalozyc ze filtr plucze sie raz na tydzien - masz malo tych zanieczyszczen.
    Ja zakladam ze zloze wytrzyma z 5 lat. Zalezy to pewnie od jakosci wody i ciezko to policzyc/przewidziec, Wode i tak trzeba co jakis czas kotrolowac wiec zobaczysz kiedy sobie przestanie radzic.


    marcin

  12. #1472
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar monika.KIELCE
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    1.188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    91

    Domyślnie

    Powoli wciągam się w temat uzdatniacza.
    Pogadałam ostatnio w hurtowni Hydrosolar, polecają tam takie coś:
    http://www.hydrosolar.pl/pliki/hydrosoft_ulotka.pdf

    Model największy (na domek 136m2, 2+2, dwie łazienki i kuchnia) zaokoło 2tys.
    1. Dobry ten produkt? Producent BWT, na wyłączność hydrosolar, choć sami w ofercie też mają podobne.
    2. Jak z tym rozmiarem? Nie za duży? Można przewymiarować złoże? Czymś to grozi? Sprzedawca mówił, że większe złoże to mniej cyklów regeneracji.

    Pozdrawiam
    Monika
    dziennik budowy domu i ogrodu
    komentarze wszelakie
    filmiki o różach

    Projekt Alter Ego, 133m2 pow. uż., 145 po podłodze + garaż i kotłownia 48m2 nieogrzewane. Podłogówka 100%, DeDietrich MCA15 + 150l zasobnik DeDietrich. WM + JanGaz 350+GWC Ceramiczne. Ściana 18cm styro (miejscami 12cm szarego - wzgl.estetyczne), skosy 15+10cm, sufit 3x15cm wełna 0,032. Podłoga 20cm styro. Okna Thermo90 3 szyby, 3 uszczelki. Kominek wolnostojący dla rekreacji.

  13. #1473
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Przede wszystkim jeśli chcesz, żeby ci coś doradzić to podaj parametry swojej wody - co chcesz usunąć, jakie przepływy lub zużycie wody, itp. Bez tego ciężko cokolwiek "uzdatnić". W hurtowni polecają ci zmiękczacz, bo tylko to mają w hurtowniach.
    Jeśli jesteś pewna, że potrzebujesz "zmiękczacza" to jest ten polecany produkt tak samo dobry jak każdy inny. Firma BWT należy do najdroższych, a serwis tego urządzenia zrobią tylko oni. Lepiej zapytaj w jakiejś firmie wodziarskiej o zmiękczacz o podobnych parametrach, ale z głowicą Clack, Fleck lub Logix. Wyjdzie taniej.

  14. #1474
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar monika.KIELCE
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    1.188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    91

    Domyślnie

    Na razie jeszcze zielona jestem w tym temacie. Zaczynam czytać, w międzyczasie pytam.
    Przepływy, zużycie wody - nie wiem dokłdnie, rodzinka 2+1, planowo 2+2, zużywamy standardowo, ani nie super mało, ani nie specjalnie dużo.
    Woda z sieci, nie robilam badań, zastanawiam się czy trzeba? Smak, zapach, kolor OK, tylko czajnik elektryczny na budowie trzeba co 2-3 tygodnie odkamienić, bo sporo się osadu wytrąca.
    Można jakoś niedrogo samemu sprawdzić twardość wody? Jak nie dokładnie, to chociaż w przybliżeniu, czy jest 5, 10 czy 15 stopni.

    Na podstawie powyższego mąż będąc w hurtowni, przy okazji zapytal o usuwanie kamienia, no i to mu polecili.
    I jeszcze pytanie odnośnie wielkości złoża/zmiękczacza: rozmiar należy jak najlepiej dobrać do zużycia wody, czy im większy tym lepszy (poza ceną oczywiście)?
    dziennik budowy domu i ogrodu
    komentarze wszelakie
    filmiki o różach

    Projekt Alter Ego, 133m2 pow. uż., 145 po podłodze + garaż i kotłownia 48m2 nieogrzewane. Podłogówka 100%, DeDietrich MCA15 + 150l zasobnik DeDietrich. WM + JanGaz 350+GWC Ceramiczne. Ściana 18cm styro (miejscami 12cm szarego - wzgl.estetyczne), skosy 15+10cm, sufit 3x15cm wełna 0,032. Podłoga 20cm styro. Okna Thermo90 3 szyby, 3 uszczelki. Kominek wolnostojący dla rekreacji.

  15. #1475
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Generalnie im większy tym rzadziej się musi regenerować, czyli tańszy w eksploatacji. Ale z drugiej strony regeneracja nie powinna odbywać się rzadziej niż raz na 7-10 dni (według różnych praktyk ). Jeśli przez tydzień nie zużyjecie całej "pojemności" zmiękczacza to i tak powinna nastąpić regeneracja, czyli rosną koszty eksploatacji. Wniosek jest taki, że trzeba dobrać wielkość zmiękczacza do zużycia i twardości wody tak aby zdolności jonowymiennej starczyło na maksymalnie 7-10 dni.

  16. #1476
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał monika.KIELCE Zobacz post
    Można jakoś niedrogo samemu sprawdzić twardość wody? Jak nie dokładnie, to chociaż w przybliżeniu, czy jest 5, 10 czy 15 stopni.
    Można - trzeba zakupić tester twardości, np. w sklepie akwarystycznym. Koszt kilkanaście do kilkudziesięciu PLN. Zazwyczaj dokładność takiego testera to 0.5 lub 1 stopień niemiecki.

  17. #1477
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar monika.KIELCE
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    1.188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    91

    Domyślnie

    Dzięki za szybką odpowiedź. Tester pewnie jutro nabędę.
    W międzyczasie przeglądam allegro, hasło "zmiękczacz clack" nie daje wielu odpowiedzi (3). Jest on tak mało popularny?
    Znalazlam za to viessmana AquaHome, co o nim można powiedzisć?

    No i jak z kosztami użytkowania? Wiadomo - sól i woda na regenerację, co 7-10 dni. A czy samo złoże jest niezniszczalne, czy też starcza na ileś tam razy, czy litrów?
    I ostatnie pytanko: czy zmiękczacz trzeba serwisować, jak np. kotyły CO, raz na rok?
    dziennik budowy domu i ogrodu
    komentarze wszelakie
    filmiki o różach

    Projekt Alter Ego, 133m2 pow. uż., 145 po podłodze + garaż i kotłownia 48m2 nieogrzewane. Podłogówka 100%, DeDietrich MCA15 + 150l zasobnik DeDietrich. WM + JanGaz 350+GWC Ceramiczne. Ściana 18cm styro (miejscami 12cm szarego - wzgl.estetyczne), skosy 15+10cm, sufit 3x15cm wełna 0,032. Podłoga 20cm styro. Okna Thermo90 3 szyby, 3 uszczelki. Kominek wolnostojący dla rekreacji.

  18. #1478
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie



    Tak sobie gdybam i gdybam, zbieram oferty, studiuję je i póki co nie za wiele do przodu idzie z tym filtrem do wody.
    Chociaż mam już pewne punkty odniesienia... ale co dalej.
    - Zbiornik jaki potrzebuje to: 9"x48"
    - złoże to BIRM (z racji przydomowej oczyszczalni ścieków)
    - jaką głowicę do tego zestawu.... tak aby nie było problemu z serwisem, obsługą, zakłóceń przy braku prądu...???
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  19. #1479
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał monika.KIELCE Zobacz post
    Dzięki za szybką odpowiedź. Tester pewnie jutro nabędę.
    W międzyczasie przeglądam allegro, hasło "zmiękczacz clack" nie daje wielu odpowiedzi (3). Jest on tak mało popularny?
    Znalazlam za to viessmana AquaHome, co o nim można powiedzisć?

    No i jak z kosztami użytkowania? Wiadomo - sól i woda na regenerację, co 7-10 dni. A czy samo złoże jest niezniszczalne, czy też starcza na ileś tam razy, czy litrów?
    I ostatnie pytanko: czy zmiękczacz trzeba serwisować, jak np. kotyły CO, raz na rok?
    Złoża mają teoretyczną żywotność ok 10 lat. W praktyce jeśli masz w wodzie inne związki - "przeszkadzałki" to może być trochę krócej. Ale to nie jest tak, że nagle po kilku latach złoże przestaje działać. Po prostu wydajność będzie stopniowo spadać. Po kilku latach można wymienić złoże na nowe.

    Na allegro nie ma za dużo zestawów z głowicą Clack, bo ona jest dość droga (przynajmniej w porównaniu do chińszczyzny typu RX), a na allegro liczy się cena.

  20. #1480
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Tak sobie gdybam i gdybam, zbieram oferty, studiuję je i póki co nie za wiele do przodu idzie z tym filtrem do wody.
    Chociaż mam już pewne punkty odniesienia... ale co dalej.
    - Zbiornik jaki potrzebuje to: 9"x48"
    - złoże to BIRM (z racji przydomowej oczyszczalni ścieków)
    - jaką głowicę do tego zestawu.... tak aby nie było problemu z serwisem, obsługą, zakłóceń przy braku prądu...???
    Ja bym ci polecał Clacka. Na głowicę producent daje 5 lat gwarancji (instalatorzy raczej to ograniczają do 2). W wersji EI oraz CI głowica ma bateryjkę podtrzymującą ustawienia aktualnej godziny (pozostałe ustawienia są zapisane na stałe) przy braku prądu.

Strona 74 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony