dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Przekroje rur i połączeń osprzętu (filtry, reduktor) przy liczniku głównym

    Dzień dobry!

    Miło mi w końcu napisać na forum, które śledzę pasywnie od tak dawna

    Przede mną temat, który prawdopodobnie przyda się niejednemu użytkownikowi. Robię usprawnienie w 20-letnim domu z prostą i nieco starą instalacją wod-kan.

    Mam taki kawałek instalacji zaraz przy liczniku głównym w domu jednorodzinnym. Dalej leci to pod podłogą do kotłowni.
    Chcę w tym miejscu zrobić to, co w załączonym projekcie:
    - filtr mechaniczny
    - reduktor ciśnienia
    - filtry wody + bypass
    - połączenie na ewentualne dodatkowe urządzenie uzdatniające wodę (może to za wcześnie w tym miejscu instalacji?)
    - zawór antyskażeniowy (dopełnienie przepisów, które weszły jakoś w 2001 roku)

    W dalszej części instalacji nie ma żadnych reduktorów, filtry tylko podstawowe skośne.

    Moje pytania:
    1. Na jakiej średnicy tutaj zrobić tą instalację, bo już zgłupiałem? Zależy mi, żeby przy tej filtracji nie stracić na przepływie wody. Ale i tak jak widać jest raczej spore wąskie gardło wokół tego licznika, więc czy coś zmieni puszczenie tego w całości na 1"?
    - wyjście przyłącza wody z wodociągów jest na 5/4
    - licznik standardowo na 3/4 z większym przepływem
    - dalsza rura idąca do kotłowni na 5/4 / 32 mm
    Myślałem o zrobieniu całości na 1", rury PP StabiGlass (bo większy przepływ) na 32 mm, filtry i zawory też przyłącze na 1" itd.
    Czy to ma sens, czy to przegięcie i wystarczy 3/4?
    2. Widziałem urządzenia filtr mechaniczny + reduktor w jednym, ale chyba wolę mieć to osobno. Jestem otwarty na sugestie
    3. Chciałbym mieć manometry na filtrze mechanicznym, reduktorze oraz przed i za potrójnymi filtrami. Wiem, że wystarczyłoby mniej, ale rozumiem, że to nie problem dla instalacji?

    Chciałbym to zrobić nie po taniości, tylko dobrze, w budżecie powiedzmy do 1000 zł za osprzęt.

    Poniżej stan obecny oraz projekt.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Hydraulika - licznik(2).jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	468770Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20240406_222026.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	468771

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Rób 1". Licznik 3/4 to wąskie gardło ale krótkie którego nie należy pogłębiać.
    Sam potrójny filtr wniesie swoje więc jeśli zamontujesz manometr to zobaczysz ze przy użyciu wody ciśnienie spada z 4 do 3.

    Co do kolejności to zawór główny, licznik i zawór antyskażeniowy .
    Dopiero potem reduktor i cała reszta.

    No chyba że wytyczne w waszych wodociągach mówią inaczej.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; Dzisiaj o 06:57
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję, ma to sens.

    Doczytałem jeszcze, że zawór antyskażeniowy jak jest w pionie, to woda musi płynąć z dołu do góry, więc moje miejsce na zawór i tak jest błędne.

    Natomiast tak na logikę, to chyba dla mnie korzystniej byłoby zamontować go jednak za filtrami, żeby w razie czego coś nie siadło na filtry

    Z tego co mówili w wodociągach, to antyskażeniowy w ogóle wystarczy, jak będzie zamontowany przed zaworem wody "ogrodowej", co wydaje mi się trochę dziwne. Ale jak usłyszeli, że chcę zaraz za licznikiem zamontować, to pochwalili, bo to jeszcze bardziej chroni całą sieć.

    W takim razie włączę zawór jako pierwszy element za licznikiem głównym.
    Pozdrawiam serdecznie!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony