dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 754
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 15062
  1. #1

    Domyślnie UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń

    Pracuję w firmie,która zajmuje się filtrami i systemami uzdatniania wody.
    Odpowiem na pytania. Może pozwoli to na uniknięcie płacenia za wynalazki, które przestaja działać po kilku miesiącach.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Pytanie Laika !?
    Co daje uzdatnianie wody,jaki jest koszt takiej stacji do domu jednorodzinnego i czy warto to mieć

    Pozdr.

  3. #3

    Domyślnie Re: UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń

    Cytat Napisał ewoda
    Pracuję w firmie,która zajmuje się filtrami i systemami uzdatniania wody.
    Odpowiem na pytania. Może pozwoli to na uniknięcie płacenia za wynalazki, które przestaja działać po kilku miesiącach.
    Chętnie skorzystam z porad. Właśnie czeka mnie (raczej w przyszłym roku) zainwestowanie w instalację odżelaziającą. Więc pytania na dzień dobry:
    - jak pobrać próbkę wody do badań, aby była reprezentatywna,
    - komu najlepiej zlecić badanie wody,
    - o oznaczenie czego poprosić w zleceniu badania wody - czy tylko żelaza?
    Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Pytanie Laika !?
    Co daje uzdatnianie wody,jaki jest koszt takiej stacji do domu jednorodzinnego i czy warto to mieć

    Pozdr.
    Koszt i rodzaj urządzeń zależy od źródła wody. Przy wodzie wodociągowej i domu jednorodzinnym można zamontować filtr mechaniczny, zmiękczacz (brak kamienia na armaturze), kolumnę węglową (do usunięcia chloru). Koszt 200-4000. W mieszkaniach niewiele da się zamontować (filtr w kuchni do wody pitnej).
    Przy własnej studni woda może być od idealnej do takiej , która przypomina Fantę.
    w obu przypadkach warto zamontować zmiękczacz. Kamień kotłowy, który powstaje w instalacji (kocioł, pralka, zmywarka) to straty energii. Kąpiel w miękkiej wodzie jest bardziej komfortowa.
    Oczywiście może sie okazać, że studnia podaje wodę, z którą nie należy nic robić.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Przy wodzie wodociągowej i domu jednorodzinnym można zamontować filtr mechaniczny, zmiękczacz (brak kamienia na armaturze), kolumnę węglową (do usunięcia chloru). Koszt 200-4000
    To pomyłka czy aż taka różnica w kosztach ???

    Chodzi mi o to żeby mieć wodę ZAWSZE najlepszej jakości ,dom jednorodzinny,woda z wodociągu !
    Możesz dokładnie podać co mi jest potrzebne żeby to osiągnąć i dokładny koszt?
    Chodzi o nazwy filtrów i jakiś schemat instalacji

    Pozdr.

  6. #6

    Domyślnie Re: UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń

    [quote="Flexus"]
    Cytat Napisał ewoda
    quote]
    Chętnie skorzystam z porad. Właśnie czeka mnie (raczej w przyszłym roku) zainwestowanie w instalację odżelaziającą. Więc pytania na dzień dobry:
    - jak pobrać próbkę wody do badań, aby była reprezentatywna,
    - komu najlepiej zlecić badanie wody,
    - o oznaczenie czego poprosić w zleceniu badania wody - czy tylko żelaza?
    Pozdrawiam.
    Jeżeli studnia jest rzadko używana wkazane byłoby pompowanie przez 5-10 min i pobranie wody. Przy działającej instalacji należy spuścić taką ilość wody aby pobrać wodę świerzo wpompowaną do instalacji.

    Jeżeli w wodzie jest żelazo to najlepiej żeby zbadała ją firma, która dobierze urządzenia (odpowiada za efekt końcowy, przynajmniej w teorii). Badanie w sanepidzie będzie droższe i nie stwierdzi, która metoda jest odpowiednia. Badanie bakteriologiczne najlepiej w sanepidzie.

    W badaniu powinno być przynajmniej: zawartość żelaza, manganu, twardość, odczyn i utlenialność (ChZt). Ten ostatni parametr wskazuje, czy będzie problem z usunięciem żelaza.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    ewoda co sądzisz o filtrach espring?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    To pomyłka czy aż taka różnica w kosztach ???

    Chodzi mi o to żeby mieć wodę ZAWSZE najlepszej jakości ,dom jednorodzinny,woda z wodociągu !
    Możesz dokładnie podać co mi jest potrzebne żeby to osiągnąć i dokładny koszt?
    Chodzi o nazwy filtrów i jakiś schemat instalacji

    Pozdr.
    - filtracja mechaniczna o dokładności 5 mikronów- 200 PLN
    (filtr BB z wkładami polipropylen)
    - filtracja na złożu węgla aktywnego - usunięcie związków chloru i chloropochodnych - 1800 PLN
    (kolumna automat)
    zmiękczanie - regeneracja złoża roztworem soli - 2000 PLN
    (kolumna automat)

    czyli minimum 200, max 4000 PLN

    dodatkowo opcja
    dezynfekcja promieniami UV
    system odwróconej osmozy - woda do celów spożywczych

  9. #9

    Domyślnie Re: UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń

    Ok, no to jest sobie woda:
    Azotany - 66,5mg,
    Chlorki - 28mg,
    Siarczany - 119mg,
    Twardość - 339mgCaCO3,
    Barwa - 5,
    zapach - Z1R,
    Przewodnictwo - 722,
    Odczyn - 7,3,
    Utlenialność - 2,1mg,
    Bakterie po 44h - 226,
    Bakterie po 72h - 1018.
    Reszta w ilościach niemierzalnych (<0,02).

    Jedna próbka wody była pobrana (w innym czasie) z sąsiedniej studni (odległość 25m, ta sama głębokość) i na domiar złego zbadana w innym laboratorium:
    Azotany - 223,
    Siarczany - 197,
    Chlorki - 43,
    Twardość - 482,
    Przewodnictwo - 1110.
    Bakterie zwykłe w normie (0 i 32), pojawiły się grupy Coli (3),
    Reszta parametrów bardzo zbliżona.

    Ponieważ jest mało prawdopodobne aby ta studnia miała inne źródło wody więc muszę przypuszczać że te wyniki mogą okresowo również dotyczyć studni 1. Z tego względu odpada żywica jonowymienna (po niej woda miała by 316mg chlorków!!!).

    Po przepuszczeniu wody ze studni 1 przez filtr RO przed mineralizatorem (w nawiasie po dodatkowym przepuszczeniu przez żywicę usuwającą azotany):
    Azotany - 28,8mg (3,4),
    Chlorki - 4mg (25),
    Siarczany - 3mg (1),
    Twardość - 13mgCaCO3 (18),
    Przewodnictwo - 79,
    Odczyn - 6,2 (6,5)
    Ultenialnośc - 0,9 (0,8)

    Woda po RO jest niezdatna do picia - nieprawidłowy odczyn i za mała twardość (sprawdzałem za mineralizatorem pH i jest bez zmian, pomiar TDS pokazuje niewielki wzrost przewodności ale taki tyci tyci.., reszty parametrów nie badałem ze wzgledu na koszty). Sprawdzałem z mineralizatorem innej firmy i bez zmian.

    Jakieś propozycje uzdatniania?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn
    ewoda co sądzisz o filtrach espring?
    Z opisu na ich stronie wynika, że stosują wkłady węglowe i sterylizator UV.
    Węgiel usuwa chlor i jego związki. W wodzie jest kilkadziesiąt innych związków, których nie zatrzymuje. Jeżeli miałbym wybrać między kranówka i wodą filtrowaną filtrem węglowym, to wybrałbym tą filtrowaną.

  11. #11

    Domyślnie

    To ja też zapytam.
    Wykonawca proponuje mi kolumnę zmiękczającą BWT EUROMAT 75.
    Dobre toto będzie ?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał OGC
    To ja też zapytam.
    Wykonawca proponuje mi kolumnę zmiękczającą BWT EUROMAT 75.
    Dobre toto będzie ?
    Zmiękczacz Euromat posiada nietypowy sterownik elektroniczny. Najczęściej firmy stosuja sterowniki Fleck, Clack i Autotrol. Ten zamontowany w Euromacie jest wyrobem koncernu BWT i ewentualny serwis jego to ekipa BWT (kosztowna). Pozostałe części są takie same jak w innych zmiękczaczach.

  13. #13

    Domyślnie Re: UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń

    Cytat Napisał Tomkii
    Ok, no to jest sobie woda:
    Azotany - 66,5mg,
    Chlorki - 28mg,
    Siarczany - 119mg,
    Twardość - 339mgCaCO3,
    Barwa - 5,
    zapach - Z1R,
    Przewodnictwo - 722,
    Odczyn - 7,3,
    Utlenialność - 2,1mg,
    Bakterie po 44h - 226,
    Bakterie po 72h - 1018.
    Reszta w ilościach niemierzalnych (<0,02).

    Jedna próbka wody była pobrana (w innym czasie) z sąsiedniej studni (odległość 25m, ta sama głębokość) i na domiar złego zbadana w innym laboratorium:
    Azotany - 223,
    Siarczany - 197,
    Chlorki - 43,
    Twardość - 482,
    Przewodnictwo - 1110.
    Bakterie zwykłe w normie (0 i 32), pojawiły się grupy Coli (3),
    Reszta parametrów bardzo zbliżona.

    Ponieważ jest mało prawdopodobne aby ta studnia miała inne źródło wody więc muszę przypuszczać że te wyniki mogą okresowo również dotyczyć studni 1. Z tego względu odpada żywica jonowymienna (po niej woda miała by 316mg chlorków!!!).

    Po przepuszczeniu wody ze studni 1 przez filtr RO przed mineralizatorem (w nawiasie po dodatkowym przepuszczeniu przez żywicę usuwającą azotany):
    Azotany - 28,8mg (3,4),
    Chlorki - 4mg (25),
    Siarczany - 3mg (1),
    Twardość - 13mgCaCO3 (1,
    Przewodnictwo - 79,
    Odczyn - 6,2 (6,5)
    Ultenialnośc - 0,9 (0,

    Woda po RO jest niezdatna do picia - nieprawidłowy odczyn i za mała twardość (sprawdzałem za mineralizatorem pH i jest bez zmian, pomiar TDS pokazuje niewielki wzrost przewodności ale taki tyci tyci.., reszty parametrów nie badałem ze wzgledu na koszty). Sprawdzałem z mineralizatorem innej firmy i bez zmian.

    Jakieś propozycje uzdatniania?
    W praktyce odległość 25 m może mocno wpłynąć na parametry wody. Po wynikach widać, że to nie jest ta sama warstwa wodonośna.

    Membrana RO ma skuteczność około 95%, natomiast przy azotanach maksymalnie 60%.
    Przy takiej zasadzie działania woda po filtrze RO nigdy nie będzie spełniać parametrów wody do picia określonych przez ministra.

    Minister swoje, a PZH swoje. Filtry RO maja atest PZH, pomimo, że woda po nich nie spełnia parametrów.
    Mineralizatory działaja psychologicznie. Jeśli woda postoi w nich kilka godzin to po pobraniu 1 szklanki twardość wzrośnie, ale i tak minerały nie zostaną zatrzymane przez organizm.
    Woda po RO jest dobra do posiłków i napojów. Do picia bezpośrednio - woda mineralna, ale w małych ilościch aby nie obciążać nerek.
    Niestety nie ma recepty na filtr, który zatrzyma złe i przpuści dobre substancje.

    Woda Żywiec (deszczówka, która spływa z góry) ma niewiele większa twardość od wody po RO i akurat spełnia parametry wody do picia. Pytanie dlaczego ktoś stwierdził, że musi mieć 50 mg twardości. Na południu Polski w terenach górskich powinno się zamknąć większość ujęc bo woda nie ma minimalnej twardości.

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    A czy mógłbyś zaproponować jakąś alternatywę do tego BWT ?
    Najbardziej mi zależy na małych gabarytach urządzenia (długość, szerkość). Mam na nie niedużo miejsca, a BWT mi się tam mieści
    No i żeby ceny nie były jakieś kosmiczne.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał OGC
    Dzięki za odpowiedź.
    A czy mógłbyś zaproponować jakąś alternatywę do tego BWT ?
    Najbardziej mi zależy na małych gabarytach urządzenia (długość, szerkość). Mam na nie niedużo miejsca, a BWT mi się tam mieści
    No i żeby ceny nie były jakieś kosmiczne.
    Czy wysokość jest ograniczona ?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewoda
    Czy wysokość jest ograniczona ?
    Nie. Może być wyższy niż BWT. Ten EUROMAT ma 1100 wysokości.

  17. #17

    Domyślnie Re: UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń

    Cytat Napisał ewoda
    W praktyce odległość 25 m może mocno wpłynąć na parametry wody. Po wynikach widać, że to nie jest ta sama warstwa wodonośna.
    Próby były robione po kilku miesiącach, więc różnica wyników nic jeszcze nie przesądza. Trzeba by zrobić co najmniej raz badania z obydwóch studni na raz. A na to to mi szkoda $$$.
    Membrana RO ma skuteczność około 95%, natomiast przy azotanach maksymalnie 60%.
    Podają niby 90% (bardziej uczciwi 70-80%), jak widać życie to weryfikuje brutalnie. Po RO jest azotanów 28,8 co mieści się w normie ale mi się jeszcze nie podoba. Dlatego dołożyłem żywicę jonowymienną (po niej mam już tylko 3,4).
    Przy takiej zasadzie działania woda po filtrze RO nigdy nie będzie spełniać parametrów wody do picia określonych przez ministra.

    Minister swoje, a PZH swoje. Filtry RO maja atest PZH, pomimo, że woda po nich nie spełnia parametrów.
    Filtr ma atest bo wszystko zależy jaką wodę przefiltrujemy. Moja ma pewnie za dużo CO2 którego nie obejmują badania albo coś innego tą wodę zakwasza niestety. Po filtrze pH jest 6,2 i tego się nie da pić (drapie w gardle po herbacie z tej wody). Pewnie mam za mało przepite gardło .
    Mineralizatory działaja psychologicznie. Jeśli woda postoi w nich kilka godzin to po pobraniu 1 szklanki twardość wzrośnie, ale i tak minerały nie zostaną zatrzymane przez organizm.
    Na to wychodzi. Nawet 2 połączone szeregowo niewiele dają. Tylko sprzedawcy RO jakoś o tym milczą... Ba, podają nawet ile woda będzie miała po nim minerałów.Ale ja się jeszcze nie poddałem. Za kilka dni będę robił próby z przepuszczeniem przez złoże Calcite firmy Clack i zobaczymy co z tego wyjdzie...
    Stąd też moje pytanie o ew. inne propozycje - dziubie temat od dobrego miesiąca i na razie wpadłem tylko na pomysł z kalcytem (i pochodnymi).

  18. #18

    Domyślnie Re: UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń

    [quote="Tomkii"]
    Cytat Napisał ewoda
    Na to wychodzi. Nawet 2 połączone szeregowo niewiele dają. Tylko sprzedawcy RO jakoś o tym milczą... Ba, podają nawet ile woda będzie miała po nim minerałów.Ale ja się jeszcze nie poddałem. Za kilka dni będę robił próby z przepuszczeniem przez złoże Calcite firmy Clack i zobaczymy co z tego wyjdzie...
    Stąd też moje pytanie o ew. inne propozycje - dziubie temat od dobrego miesiąca i na razie wpadłem tylko na pomysł z kalcytem (i pochodnymi).
    Spróbuj z HYDROCLEANITEM. Sprzedaje to Instsytut Metali Nieżelaznych w Legnicy. Robiliśmy zmiękczanie całkowite wody i potem kolumna z Hydrocleanitem - sanepid był zadowolony z parametrów wody. Twardość około 100 mg/l CaCO3.

    Zdaje się , że Amerykanie robią mineralizatory z Calcite (te dostępne w Polsce są dolomitowe). Po uzyskaniu minimalnej twardość z Calcite, odczyn będzie powyżej normy.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał OGC
    Dzięki za odpowiedź.
    A czy mógłbyś zaproponować jakąś alternatywę do tego BWT ?
    Najbardziej mi zależy na małych gabarytach urządzenia (długość, szerkość). Mam na nie niedużo miejsca, a BWT mi się tam mieści
    No i żeby ceny nie były jakieś kosmiczne.
    SOFT 1035 CTY ma podobne wymiary. Sterje nim Clack z możliwością regulacji twardości (specjalne pokrętło wbudowane w sterownik). (http://www.ewoda.pl/strona.php?1219). Zapytaj o rabat.

  20. #20

    Domyślnie Re: UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń

    Cytat Napisał Tomkii
    Za kilka dni będę robił próby z przepuszczeniem przez złoże Calcite firmy Clack i zobaczymy co z tego wyjdzie...
    Przysłali mi zamiennik innej firmy. Wstępne testy są zachęcające - twardość wzrosła do coś między 4 a 7 st niemieckich, pH 7,2.
    Muszę to złoże wbudować w filtr i dać próbkę do laboratorium - zobaczymy wtedy. Zapisałem sobie informację o Hydrocleanit - potestuje jak wyniki z tym co już mam wyjdą kiepskie.

Strona 1 z 754

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony