dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 104 z 755
Pokaż wyniki od 2.061 do 2.080 z 15099
  1. #2061

    Domyślnie

    Mętność -- 0.21 NTU
    Barwa -- 2.5 mg/dm3
    ph -- 7,67
    Twaardość ogólna -- 232
    Żelazo ogólne -- 0,05 +- 9%
    Chlorki -- 51
    Jon amonowy -- 0,110
    Azotyny -- 0,029
    Azotany -- 42
    Mangan -- Poniżej 0,01
    Przewodność -- 561

  2. #2062
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Wiem że z takich wyników nie da się dokładnie przeliczyć przewodności na zawartość soli w wodzie, ale przyjmując ogólne założenia wychodzi, że twardość to ok 80 % wszystkich związków rozpuszczonych w twojej wodzie. W takiej sytuacji zmiękczacz powinien znacznie obniżyć ilość osadów.

  3. #2063

    Domyślnie

    Dzięki bardzo - zanabędę zmiękczacz.

  4. #2064

    Domyślnie

    Witam wszystkich

    Proszę o poradę bo przez swoją wodę już prawie osiwiałem.

    Mam studnię wierconą o wydajności około 1,2m^3/h, hydrofor 200l ocynkowany Wimest, pompa ma wydajność około 1m^3/h i nabija hydrofor do 3,5 - 4,0 bar.
    Po wykonaniu studnia została odkażona dwutlenkiem chloru i porządnie przepompowana. Wyniki wody z początku listopada pokazały że woda mieści się we wszystkich normach i jest zdatna do picia. Niestety po dwóch miesiącach użytkowania woda pompowana ze studni zaczęła śmierdzieć. Zapach można określić jako gnilny, bagienny.
    Zrobiłem ponowne badanie wody (wyniki poniżej):
    Mętność 0,38 NTU
    Barwa 20
    Odczyn Ph 7,3
    Twardość 86 mg/l CaCO3
    Żelazo 885 mikrogramów/l
    Mangan 33 mikrogramy/l
    Chlorki 18,3 mg/l
    Jon amonowy 0,8mg/l
    Przewodność 127
    Azotany 6,49 mg/l
    Azotyny <0,05 mg/l
    W poniedziałek będę jeszcze robił badanie na zawartość siarczanów i chyba ponownie bakteriologię.

    Obecnie przed hydroforem zamontowałem aspirator 3/4 '' na przelocie 1'' a za hydroforem dwa filtry 10'' z wkładami 20 i 5 mikronów, które ładnie zatrzymują wytrącone żelazo ale zapach pozostał.

    Co można zrobić żeby pozbyć się z wody tego smrodu?
    Ze względu niską wydajność studni i pompy zastanawiałem się czy odżelaziacz z MTM lub KDF-85 załatwi sprawę?

  5. #2065
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Odżelaziacz z MTM powinien rozwiązać problem z żelazem i ewentualnie siarkowodorem. Ale masz tam jeszcze amoniak i możliwe że także bakterie. Na te ostatnie działałby KDF. Generalnie na zapach pomaga też filtr węglowy. Trzeba by najpierw ustalić co jest źródłem zapachu i wtedy można coś konkretniej myśleć. Daj znać jak zrobisz bakteriologię.

  6. #2066

    Domyślnie

    Dziękuję. Na pewno odezwę się jak tylko dostanę wyniki bakteriologii.
    Jeżeli w tej wodzie będą jakieś żyjątka to myślałem o zainstalowaniu lampy UV (konkretnie mam na oku TMA model V20) nie wiem tylko czy nie będzie za słaba a niestety model wyższy V40 jest już sporo droższy
    Co do filtra węglowego to mam pewne obawy bo wyczytałem tu na forum kilka opinii i z tego co pamiętam to węgiel aktywny nie jest polecany do wody studziennej (nie chlorowanej).
    A jak można pozbyć się amoniaku? Czy są na to jakieś specjalne złoża, które można by zmieścić w jednej butli z MTM'em czy konieczny będzie drugi zbiornik?
    Ostatnio edytowane przez Robert11 ; 09-01-2011 o 13:07

  7. #2067
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Są złoża do usuwania amoniaku, ale raczej ciężko byłoby je pomieszać z MTM w jednej butli. Możliwe też, że część amoniaku usuniesz przez stosowane już napowietrzenie.

  8. #2068
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert11 Zobacz post
    Witam wszystkich

    Proszę o poradę bo przez swoją wodę już prawie osiwiałem.

    Mam studnię wierconą o wydajności około 1,2m^3/h, hydrofor 200l ocynkowany Wimest, pompa ma wydajność około 1m^3/h i nabija hydrofor do 3,5 - 4,0 bar.
    Po wykonaniu studnia została odkażona dwutlenkiem chloru i porządnie przepompowana. Wyniki wody z początku listopada pokazały że woda mieści się we wszystkich normach i jest zdatna do picia. Niestety po dwóch miesiącach użytkowania woda pompowana ze studni zaczęła śmierdzieć. Zapach można określić jako gnilny, bagienny.
    Zrobiłem ponowne badanie wody (wyniki poniżej):
    Mętność 0,38 NTU
    Barwa 20
    Odczyn Ph 7,3
    Twardość 86 mg/l CaCO3
    Żelazo 885 mikrogramów/l
    Mangan 33 mikrogramy/l
    Chlorki 18,3 mg/l
    Jon amonowy 0,8mg/l
    Przewodność 127
    Azotany 6,49 mg/l
    Azotyny <0,05 mg/l
    W poniedziałek będę jeszcze robił badanie na zawartość siarczanów i chyba ponownie bakteriologię.

    Obecnie przed hydroforem zamontowałem aspirator 3/4 '' na przelocie 1'' a za hydroforem dwa filtry 10'' z wkładami 20 i 5 mikronów, które ładnie zatrzymują wytrącone żelazo ale zapach pozostał.

    Co można zrobić żeby pozbyć się z wody tego smrodu?
    Ze względu niską wydajność studni i pompy zastanawiałem się czy odżelaziacz z MTM lub KDF-85 załatwi sprawę?
    Masz właściwy zbiornik do tego aby zastosować tradycyjne napowietrzanie np. aspiratorem- zginie Ci zapach. Później filtrowanie na zwykłym odżelaziaczu ze złożem np. dolomitowym które usunie nadmiar żelaza jednocześnie będzie neutralizowało wodę po napowietrzaniu „zapachu”. Wadą takiego rozwiązania może być wzrost twardości maks 0,5 stopnia, ale nie będziesz musiał stosować chemii do regeneracji, tak jak w przypadku MTM. Zapewniam takie rozwiązanie jest skuteczniejsze i mniej awaryjne i nie ma problemu z odprowadzaniem popłuczyn.

  9. #2069

    Domyślnie

    Ze wzrostem twardości chyba nie będzie problemu bo obecnie woda jest miękka. Mam tylko pytanie jakie złoże dolomitowe wchodziłoby w rachubę bo z tego co czytałem to przy siarkowodorze większość poleca złoża regenerowane "chemią".

  10. #2070
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hytryulik Zobacz post
    Masz właściwy zbiornik do tego aby zastosować tradycyjne napowietrzanie np. aspiratorem- zginie Ci zapach.
    Cytat Napisał Robert11
    Obecnie przed hydroforem zamontowałem aspirator 3/4 '' na przelocie 1'' a za hydroforem dwa filtry 10'' z wkładami 20 i 5 mikronów, które ładnie zatrzymują wytrącone żelazo ale zapach pozostał.
    Napowietrzanie już jest - zapach pozostał.

  11. #2071
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Przepraszam nie doczytałem ze już zamontowałeś aspirator. Zadław go całkowicie siarkowodór musi się utlenić.

  12. #2072
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hytryulik Zobacz post
    Masz właściwy zbiornik do tego aby zastosować tradycyjne napowietrzanie np. aspiratorem- zginie Ci zapach. Później filtrowanie na zwykłym odżelaziaczu ze złożem np. dolomitowym które usunie nadmiar żelaza
    Tu zgoda, ale przy takim pH i takim poziomie zelaza, to wszystko usunie to zelazo po napowietrzeniu

    Cytat Napisał Hytryulik Zobacz post
    jednocześnie będzie neutralizowało wodę po napowietrzaniu „zapachu”.
    Ki diabel? Mozesz napisac co masz na mysli piszac "neutralizacja wody"?

    Cytat Napisał Hytryulik Zobacz post
    Wadą takiego rozwiązania może być wzrost twardości maks 0,5 stopnia, ale nie będziesz musiał stosować chemii do regeneracji, tak jak w przypadku MTM. Zapewniam takie rozwiązanie jest skuteczniejsze i mniej awaryjne i nie ma problemu z odprowadzaniem popłuczyn.
    Wzost twardosci o 0.5 nie jest tylko wada. Jest niepotrzebna wada. Jak pisalem wyzej, taka zawartosc zelaza wyfiltruje cokolwiek, nie trzeba sie bawic w ciezkie zloze dolomitowe, sa lzejsze zloza. Zwlaszcza ze autor ma wydajnosc studni 1,2m^3 /h czyli mizerna zeby ten dolomit wyplukac.

    marcin

  13. #2073

    Domyślnie

    Właśnie odebrałem wyniki badań bakteriologicznych, i tak:
    coli 0 jtk
    e.coli 0 jtk
    ogólna liczba mikroorganizmów (agar 36 stopni C po 48godz) pow. 300 jtk
    (agar 22 stopnie C po 72 godz) pow. 300 jtk
    Niestety nie mam w tej chwili możliwości wykonania badania utlenialności oraz na zawartośc siarkowodoru ale w poprzednim badaniu (z listopada 2010) utlenialność (indeks nadmanganianowy) wynosiła <0,1 mg/l O2.

  14. #2074
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert11 Zobacz post
    Właśnie odebrałem wyniki badań bakteriologicznych, i tak:
    coli 0 jtk
    e.coli 0 jtk
    ogólna liczba mikroorganizmów (agar 36 stopni C po 48godz) pow. 300 jtk
    (agar 22 stopnie C po 72 godz) pow. 300 jtk
    Niestety nie mam w tej chwili możliwości wykonania badania utlenialności oraz na zawartośc siarkowodoru ale w poprzednim badaniu (z listopada 2010) utlenialność (indeks nadmanganianowy) wynosiła <0,1 mg/l O2.
    Moim zdaniem musisz byc pewien ze to siarkowodor smierdzi nim podjemiesz jakies akcje.
    Bo jesli to siarkowodor, to natlenianie/odgazowanie wody + uzywanie zloza usuwajacego siarkowodor (np wspomniany MTM), powinno problem rozwiazac.
    Ale jesli to nie jest siarkowodor, (zgnile jaja), to filtr nie koniecznie pomoze. Pewnie te bakterie produkuja cos co smierdzi.

    Lampa UV tez nie pomoze na zapach. Owszem zabije na smierc bakterie na wejsciu do domu, ale to co smierdzi a co one wyprodukowaly juz nie usunie.
    Moze warto raz jeszcze solidnie studnie przechlorowac?

    Kolejna rzecz.
    - Czy smierdzi woda surowa? Jak masz mozliwosc poniuchaj wode surowa przed zbiornikiem. Masz zelazo w wodzie choc nieduzo. Masz tez 2 filtry 10". Siakies tam bakterie zelaziste, zelaziaste czy insze, moga sobie mieszkac w tych 10" filtrach i smierdziec Mi sie prawdopodobnie zalegly kiedys na filtrze i smierdzialy (a nie byl to smrod H2S). Czy jak wymienisz wklady do tych filtrow smrod zostaje?

    - czy w domu w kranie smierdzi woda zimna czy ciepla? W przypadku podgrzewaczy CWU z anoda magnezowa smrod moze sie pojawiac (na drodze chyba niebakteryjnej) w ogrzewaczu wody. Wymiana anody na tytanowa rozwiazuje problem bez chlorowania (stad pomysl ze to nie smrod pochodzenia bilogicznego tylko jakas rekacja chemiczna) . Wtedy zimna woda jest OK, a smierdzi ciepla. Jak grzejesz CWU?


    marcin

  15. #2075

    Domyślnie

    Niestety śmierdzi woda surowa (prosto ze zbiornika hydroforu), po podgrzaniu smród się wzmacnia.
    Wodę podgrzewam w zbiorniku dwupłaszczowym, poziomym (chyba Biawar) o poj. 140l nie mam tam zamontowanych żadnych wynalazków w stylu anoda magnezowa.
    Dzisiaj jak odbierałem wyniki bakteriologii pani laborantka poradziła mi żeby w związku z tym, że studnia jest świeża (wiercona w sierpniu) jeszcze raz zachlorować studnię i instalację a potem intensywnie pompować.
    Choć osobiście nie daję wiary, że chlorowanie i pompowanie pomoże bo po wykonaniu studni była zachlorowana (instalacja też) i pompowana przez kilka ładnych dni a zapach pojawił się dopiero w połowie grudnia.

  16. #2076
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert11 Zobacz post
    Niestety śmierdzi woda surowa (prosto ze zbiornika hydroforu), po podgrzaniu smród się wzmacnia.
    Wodę podgrzewam w zbiorniku dwupłaszczowym, poziomym (chyba Biawar) o poj. 140l nie mam tam zamontowanych żadnych wynalazków w stylu anoda magnezowa.
    Dzisiaj jak odbierałem wyniki bakteriologii pani laborantka poradziła mi żeby w związku z tym, że studnia jest świeża (wiercona w sierpniu) jeszcze raz zachlorować studnię i instalację a potem intensywnie pompować.
    Choć osobiście nie daję wiary, że chlorowanie i pompowanie pomoże bo po wykonaniu studni była zachlorowana (instalacja też) i pompowana przez kilka ładnych dni a zapach pojawił się dopiero w połowie grudnia.
    No to kiszka.
    Pewnie i smrod jak i bakterie faktycznie pochodza ze studni.
    Faktem tez jest, ze zachlorowanie bedzie tansze niz jakiekolwiek filtry.

    marcin

  17. #2077

    Domyślnie

    Szukałem, szukałem i znalazłem.
    Badanie pod kontem siarkowodoru oraz utlenialności robi Bielski sanepid, niestety słono sobie za to liczą bo z tego co udało mi się dopytać, te dwa badania to około 100 zł.
    W poniedziałek kupuje też baniaczek dwutlenku chloru i powtarzam chlorowanie a potem płukanie studni i instalacji. Zobaczymy jakie będą efekty.
    Jeżeli to pomoże to tak sobie myślę żeby kupić tabletki "jasol solid" (wyjdą taniej niż dwutlenek chloru) i profilaktycznie wrzucać do studni co jakiś czas, a pod kranem w kuchni zamontować ze dwa 10 calowe filtry węglowe z kdf żeby woda do picia była "odchlorowana".
    Co o tym sądzicie?

  18. #2078
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert11 Zobacz post
    Szukałem, szukałem i znalazłem.
    Badanie pod kontem siarkowodoru oraz utlenialności robi Bielski sanepid, niestety słono sobie za to liczą bo z tego co udało mi się dopytać, te dwa badania to około 100 zł.
    W poniedziałek kupuje też baniaczek dwutlenku chloru i powtarzam chlorowanie a potem płukanie studni i instalacji. Zobaczymy jakie będą efekty.
    Jeżeli to pomoże to tak sobie myślę żeby kupić tabletki "jasol solid" (wyjdą taniej niż dwutlenek chloru) i profilaktycznie wrzucać do studni co jakiś czas, a pod kranem w kuchni zamontować ze dwa 10 calowe filtry węglowe z kdf żeby woda do picia była "odchlorowana".
    Co o tym sądzicie?
    Mozesz tez przed zbiornikiem hydroforowym wstawic pompke dozujaca chlor.
    Chlor pewnie dodatkowo utleni Ci zelazo.
    Jak za calloscia postawisz kolumne filtracyjna z weglem, to wlapie ona zarowno chlor jak i utlenione zelazo.
    Dwa w jednym.
    Ale czy to tak bedzie dzialac, niech sie wypowiedza profesonalisci.

    marcin

  19. #2079

    Domyślnie

    A czy urządzenie o nazwie "sanitizer plus" nie dało by rady tej mojej wodzie?
    Niektóre firmy polecają to urządzenie ze złożem CR 100 lub CR 200 i KDF'em.

  20. #2080
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Dopóki nie masz pewności skąd jest zapach ciężko stwierdzić czy cokolwiek pomoże.
    Ale z opcji które były tu poruszane (siarkowodór, bakterie) to CR raczej nie ma tu nic do rzeczy. Pewnie zasugerowali się amoniakiem. Ale uważałbym z zastosowaniem do twojej wody tego złoża ze względu na niską twardość i przewodność - to krytyczne parametry dla CR.
    KDF mógłby pomóc na bakterie.
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 16-01-2011 o 19:40

Strona 104 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony