dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 144 z 755
Pokaż wyniki od 2.861 do 2.880 z 15099
  1. #2861
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Masz spore szanse, że to kwestia wody.
    Od dawna nie było deszczów i wody gruntowe mocno się obniżyły. Może to spowodowało zmiany w składzie twojej wody.

  2. #2862

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Masz spore szanse, że to kwestia wody.
    Od dawna nie było deszczów i wody gruntowe mocno się obniżyły. Może to spowodowało zmiany w składzie twojej wody.
    studnia głębinowa,ponad 50m, pompa zawieszona na 23m, przy wierceniu nie było pokładów wodonośnych wyżej, wody gruntowe chyba są poza zasięgiem

  3. #2863
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał sakiw Zobacz post
    no to trochę mnie Panowie zbijacie z tropu, do tej pory wszystko działało poprawnie, nawet zmiękczacz do odżelaziania więc zakładam że instalacja została poprawnie założona.

    Jutro ma przyjechać serwis, podpowiedzcie co robić żeby nie dać się wrobić w koszty.
    zakładam scenariusze:
    1 optymistyczny mało realny - to kwestia ustawień urządzenia
    2 pesymistyczny - pogorszenie wody w studni
    2a-płukanie i liczenie że się przepłucze
    2b ponowne badania wody, dodatkowa instalacja, jakieś filtry itp
    1. Jesli to by byla kwestia ustawien, to po regeneracji bylaby woda OK, potem sie pogarszala. Dlatego o to pytal Qbek.
    2. Woda w studni zmienna jest. Zmiany moga byc zawsze, ale nie jakies drastyczne. Jesli studnia jest plytka lub zle izolowana, to raczej by sie cos dzialo po duzych opadach, a nie padalo od dawna. Czy jak wypompowujesz wode bezposrednio ze studni, to surowa woda tez zawiera te widoczne zanieczyszczenia? To chyba mozesz latwo ocenic sam.
    2a. Jednej rzeczy nie rozumiem. Skad widoczne golym okiem zanieczyszczenia skoro za zmiekczaczem jest filtr mechaniczny z wymienionym wkladem. Jak jest stara instalacja wodna w domu??
    2b. A jak masz skonstruowana umowe z dostawca? Masz taka? Czy masz na pismie, ze firma gwarantuje ze po tym filtrze woda bedzie spelniala normy? Czy po prostu fakture na urzadzenie. Jesli tylko faktura, to kupa. Dostawca cos Ci tam powie, ze ten filtr na ta wode nie wystarcza, i trzeba cos dolozyc. Ze filtr to dziala, ale woda sie pogorszyla badz cokolwiek.

    - Sprawdz wode prosto ze studni czy zawiera widoczne zanieczyszczenia.
    - masz badanie wody ze studni przed instalacja filtra? Jesli tak to zapodaj. Czy dostawca widzial te badanie przed sprzedaza urzadzenia?
    - czy po uruchomieniu urzadzenia dostawca badal uzdatniona wode? Czy tylko ocenil na nos/oko/jezyk?
    - jak wyglada umowa sprzedazy? Faktura czy jakas umowa na "doprowadzenie wody do normy".



    marcin

  4. #2864

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    1. Jesli to by byla kwestia ustawien, to po regeneracji bylaby woda OK, potem sie pogarszala. Dlatego o to pytal Qbek.
    2. Woda w studni zmienna jest. Zmiany moga byc zawsze, ale nie jakies drastyczne. Jesli studnia jest plytka lub zle izolowana, to raczej by sie cos dzialo po duzych opadach, a nie padalo od dawna. Czy jak wypompowujesz wode bezposrednio ze studni, to surowa woda tez zawiera te widoczne zanieczyszczenia? To chyba mozesz latwo ocenic sam.
    2a. Jednej rzeczy nie rozumiem. Skad widoczne golym okiem zanieczyszczenia skoro za zmiekczaczem jest filtr mechaniczny z wymienionym wkladem. Jak jest stara instalacja wodna w domu??
    2b. A jak masz skonstruowana umowe z dostawca? Masz taka? Czy masz na pismie, ze firma gwarantuje ze po tym filtrze woda bedzie spelniala normy? Czy po prostu fakture na urzadzenie. Jesli tylko faktura, to kupa. Dostawca cos Ci tam powie, ze ten filtr na ta wode nie wystarcza, i trzeba cos dolozyc. Ze filtr to dziala, ale woda sie pogorszyla badz cokolwiek.

    - Sprawdz wode prosto ze studni czy zawiera widoczne zanieczyszczenia.
    - masz badanie wody ze studni przed instalacja filtra? Jesli tak to zapodaj. Czy dostawca widzial te badanie przed sprzedaza urzadzenia?
    - czy po uruchomieniu urzadzenia dostawca badal uzdatniona wode? Czy tylko ocenil na nos/oko/jezyk?
    - jak wyglada umowa sprzedazy? Faktura czy jakas umowa na "doprowadzenie wody do normy".



    marcin
    poniżej wyniki badań dla studni głębinowej:
    mętność 26
    barwa 18
    żelazo ogólne 4.5
    mangan 0.18
    ph 7,6
    azotany 5
    azotyny 0,05
    chlorki 5,4
    przewodnośc 540

    na tej podstawie była dobierane urządzenie, za instalacje jest faktura i pisemne stwierdzenie ze woda spełnia normy, umowy na doprowadzenie wody nie mam.
    Po instalacji woda była badana na zawartość żelaza przy pomocy odczynników (nie było filetowego zabarwienia próbki )

    Woda ze studni jakby miała bardziej wyczuwalny zapach niż zwykle, ale teraz to już sam nie wiem że to rzeczywisty efekt czy ja już dostaje omamów

    Filtr mechaniczny 5mikronów jest przed stacją, za stacją jest węglowy, "Zanieczyszczenia są widoczne tylko pod światło-wtedy lekko się błyszcza

  5. #2865
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał sakiw Zobacz post
    poniżej wyniki badań dla studni głębinowej:
    mętność 26
    barwa 18
    żelazo ogólne 4.5
    mangan 0.18
    ph 7,6
    azotany 5
    azotyny 0,05
    chlorki 5,4
    przewodnośc 540

    na tej podstawie była dobierane urządzenie, za instalacje jest faktura i pisemne stwierdzenie ze woda spełnia normy, umowy na doprowadzenie wody nie mam.
    Po instalacji woda była badana na zawartość żelaza przy pomocy odczynników (nie było filetowego zabarwienia próbki )

    Woda ze studni jakby miała bardziej wyczuwalny zapach niż zwykle, ale teraz to już sam nie wiem że to rzeczywisty efekt czy ja już dostaje omamów

    Filtr mechaniczny 5mikronów jest przed stacją, za stacją jest węglowy, "Zanieczyszczenia są widoczne tylko pod światło-wtedy lekko się błyszcza
    Jest troche tego zelaza.
    Jesli celem postawienai filtra bylo usuniecie zelaza i manganu ( a nie twardosci - tej nie podales), to zgadzam sie z Hytryulikem w jednym, ze ten filtr byl bez sensu z jednego powodu - kosztu eksploatacji. Sol Cie kosztuje "pare" PLN miesiecznie. Zwykly odzelaziacz z napowietrzaniem kosztowalby tylko tyle co woda do plukania, i tez by se z zelazem poradzil.

    marcin

  6. #2866

    Domyślnie

    twardość ogólna 272,1

    miałem tez ofertę na odżelaziacz i ile dobrze pamiętam to optimo dwustopniowy, Za tapworksem przemawiał niższa!!! cena i mniej miejsca potrzebne na urządzenia, Koszty eksploatacji nie są tragiczne - 3 worki soli na rok i wywóz popłuczyn jakieś 5m3 rocznie

    czy mętność może być przekroczona przy pozostałych parametrach w normie? jeśli tak to co należy zastosować żeby ją usunąć skoro filtr węglowy nie daje rady?

  7. #2867
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał sakiw Zobacz post
    Koszty eksploatacji nie są tragiczne - 3 worki soli na rok i wywóz popłuczyn jakieś 5m3 rocznie
    Według opisu z pierwszej lepszej strony ten system bierze 9 kg soli na regenerację - 3 worki soli to 75 kg --> z tego wynika że rocznie robisz ok 8 regeneracji?? Jeśli tak to może tu jest właśnie problem...?

  8. #2868

    Domyślnie

    regeneracja jest co 8m3 czyli wypada co 4-5tyg, sól jest uzupełniana tylko raz przy serwisie rocznym, zapuszczałem już ją dwa razy i nic nie pomogło

  9. #2869
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał sakiw Zobacz post
    regeneracja jest co 8m3 czyli wypada co 4-5tyg, sól jest uzupełniana tylko raz przy serwisie rocznym, zapuszczałem już ją dwa razy i nic nie pomogło
    Ze tak glupio spytam, jest jeszcze sol w zbiorniku? Zagladales?

    marcin

  10. #2870
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał sakiw Zobacz post
    czy mętność może być przekroczona przy pozostałych parametrach w normie? jeśli tak to co należy zastosować żeby ją usunąć skoro filtr węglowy nie daje rady?
    Mysle ze bez problemu. Jakbys mial zelazo w wodzie to bys poznal - wszystko by bylo zolte, a masz tego zelaza duzo. NIe umiem powiedziec jak dokladny moze byc taki filtr weglowy, ale generalnie to sluzy wegiel do wylapywania chloru, jakichs metali ciezkich, zwaizkow organicznych itp, a nie zanieczyszczen mechanicznych.
    Siakis filtr polipropylenowy dokladny powinien zlatwic sprawe. Ale to zamiatanie pod dywan - nalezaloby sie dowiedziec skad te zanieczyszczenia sie biora wogole. Sam zmiekczacz powinien zadzialc jak filtr mechaniczny i usunac toto jesli pochodzi ze studni. A przed zmiekczaczem masz ten filtr wstepny, wiec jest to pewna hydro zagadka

    Wez czysty garnek, czajnik. Wygotuj do zera w nim wode. Zostaje nalot na danie? Jesli zostanie delikatny nalot, to znaczy ze woda nie jest zmiekczona ergo zmiekczacz nie dziala.

    marcin

  11. #2871

    Domyślnie

    no to idę gotować

  12. #2872
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał sakiw Zobacz post
    no to idę gotować
    Moze byc jeszcze prosty filtra akwarystyczny ze sklepu zoologicznego. Duzo nie kosztuje. A da wynik ilosciowy a nie jakosciowy.


    marcin

  13. #2873
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Wez czysty garnek, czajnik. Wygotuj do zera w nim wode. Zostaje nalot na danie? Jesli zostanie delikatny nalot, to znaczy ze woda nie jest zmiekczona ergo zmiekczacz nie dziala.
    Wydaje mi się, że ten test może być niezbyt miarodajny W wodzie są różne związki, które mogą pozostawać po wygotowaniu w postaci osadów. Nie zawsze będzie to kamień (czyli wapń i magnez). Jeśli po tym gotowaniu zostanie ci masakrycznie dużo osadu to jednoznacznie coś jest nie tak, ale mała ilość nie musi oznaczać niedziałającego filtra.

  14. #2874
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Wydaje mi się, że ten test może być niezbyt miarodajny W wodzie są różne związki, które mogą pozostawać po wygotowaniu w postaci osadów. Nie zawsze będzie to kamień (czyli wapń i magnez). Jeśli po tym gotowaniu zostanie ci masakrycznie dużo osadu to jednoznacznie coś jest nie tak, ale mała ilość nie musi oznaczać niedziałającego filtra.
    Ale mi chodzi tylko o sprawdzenie czy jest cos grubo nie tak jak trzeba. Wszak zawsze wszyscy mowia, ze miekka woda to brak osadow na kabinach przysznicowych. Tam woda po jednej wyparowanej kropli potrafi nalot zostawic. Jesli miekka nie zosawia, to po wygotowaniu wiecej niz paru kropli cos powinno byc widac.

    marcin

  15. #2875

    Domyślnie

    wygotowałem jakiś litr, aż się przeraziłem ile tego jest, ostatnie krople były wręcz brunatne! czyli to kwestia urządzenia.
    Sprawdziłem czy czasem sól nie zbryliła się i zrobiła skorupy w połowie zbiornika pod która by się wypłukała, ale nie jest luźna do samego dna. POzostaje już tylko serwis

  16. #2876
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał sakiw Zobacz post
    poniżej wyniki badań dla studni głębinowej:
    mętność 26
    barwa 18
    żelazo ogólne 4.5
    mangan 0.18
    ph 7,6
    azotany 5
    azotyny 0,05
    chlorki 5,4
    przewodnośc 540

    na tej podstawie była dobierane urządzenie, za instalacje jest faktura i pisemne stwierdzenie ze woda spełnia normy, umowy na doprowadzenie wody nie mam.
    Po instalacji woda była badana na zawartość żelaza przy pomocy odczynników (nie było filetowego zabarwienia próbki )

    Woda ze studni jakby miała bardziej wyczuwalny zapach niż zwykle, ale teraz to już sam nie wiem że to rzeczywisty efekt czy ja już dostaje omamów

    Filtr mechaniczny 5mikronów jest przed stacją, za stacją jest węglowy, "Zanieczyszczenia są widoczne tylko pod światło-wtedy lekko się błyszcza
    Ja rozumiem że zmiękczacz może usuwać żelazo, bo tak jest. Niestety żelazo a jeszcze bardziej mangan niszczy jonit, jaki by nie był . Przy niedużych zawartościach może to zadziałać w dłuższej perspektywie.
    Trzeba mieć nieźle narobione pod sufitem aby zastosować zmiękczacz do zawartości 4,5 mg/l , to nigdy długo nie podziała.
    Tobie pozostaje tylko gnębienie tego c…… aż do bólu i liczyć że sam odpuści . Jeżeli jest to prawdą co pisze qbek17 o 10 letniej gwarancji to masz na to dużo czasu. Bo przy takim zażelazieniu na pewno często będziesz miał okazje.
    Tylko pytanie czy oni Ciebie nie wykończą np. kosztami serwisowymi (patrz warunki gwarancji)?

  17. #2877
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hytryulik Zobacz post
    Trzeba mieć nieźle narobione pod sufitem aby zastosować zmiękczacz do zawartości 4,5 mg/l , to nigdy długo nie podziała.
    W kwestii formalnej, choc to wiele w Twoim podejsciu pewnie nie zmieni.

    Na stronie tapworks'a sa 3 produkty: zmiekczacz, odzelaziacz i filtr wielofukncyjny. Omawiany tutaj to ten ostatni. Niestety dokumentacja "techniczna" jest tam wielce uboga, ale zakladajac ze nasypali tam cos w stylu crystal right'a to te 4.5mg Fe raczej go nie powinny zabic w pare miesiecy.

    Ty masz osobne zdanie na ten temat, co nie zmienia faktu, ze wypadaloby uslyszesz przed wieszaniem psow, co ow serwis na to wszystko powie.

    marcin

  18. #2878

    Domyślnie

    serwis ma być kolo 16, zdam relację

    skoro tapworks nie daje rady, to czy masz jakieś propozycję jak usprawnić instalację, np dodatkowe napowietrzanie czy coś takiego. za opinie typu "wyrzuć wszystko i zrób xxxx" to dziękuje

  19. #2879
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    W kwestii formalnej, choc to wiele w Twoim podejsciu pewnie nie zmieni.

    Na stronie tapworks'a sa 3 produkty: zmiekczacz, odzelaziacz i filtr wielofukncyjny. Omawiany tutaj to ten ostatni. Niestety dokumentacja "techniczna" jest tam wielce uboga, ale zakladajac ze nasypali tam cos w stylu crystal right'a to te 4.5mg Fe raczej go nie powinny zabic w pare miesiecy.

    Ty masz osobne zdanie na ten temat, co nie zmienia faktu, ze wypadaloby uslyszesz przed wieszaniem psow, co ow serwis na to wszystko powie.

    marcin
    Moje zdanie jest niezmienne . Jakie by to nie było urządzenie regenerowane czymkolwiek można stosować maksymalnie do 2mg/l zawartości żelaza i wtedy to jeszcze działa w miarę długo. Powyżej są kłopoty. I pisząc to liczę, że ktoś następny nie ulegnie namową takich firm, lub dobrze się nad tym zastanowi i to nie chodzi mi wyłącznie o tą konkretnie firmę. Papier wszystko przyjmie.
    W serwis ja nie wątpię na pewno sobie poradzą: wyczyszczą inżektory lub wymienią jonit (wliczone w koszta) i będzie ok. Do następnego razu i okres gwarancyjny przepchną. To tak ja obecnie z telefonem HTC psuje mi się średnio co miesiąc ja go wiozę do naprawy i tydzień z głowy ,oni go naprawią itd. a gwarancja leci oczywiście zwrotu nie ma i wymiany na nowy.
    Ciekawi mnie czy od Sakiwa za ten serwis będą chcieli kasę?
    Poczekajmy

  20. #2880
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał sakiw Zobacz post
    serwis ma być kolo 16, zdam relację

    skoro tapworks nie daje rady, to czy masz jakieś propozycję jak usprawnić instalację, np dodatkowe napowietrzanie czy coś takiego. za opinie typu "wyrzuć wszystko i zrób xxxx" to dziękuje
    Po pierwsze primo, tapworks to nie zadne cudo. Ot ladnie opakowany produkt jakichs wiele.
    A po drugie primo, to poczekaj na ten serwis niech sie wypowiedza. Moze cos prostego sie zepsulo? Dopiero jesli by sie okazalo, ze filtr byl poprawnie regenerowany, ale po prostu nie dal rady (jak sugeruje Hytry) z taka zawartoscia zelaza, wtedy mozna kombinowac co dalej. Problem z tym filtrem jest taki, ze producent nie chwali sie (przynajmniej na stronie) co konkretnie nasypal do srodka, wiec nikt Ci tu nie powie, ze jest zle dobrany do wody. Zloza filtracyjne maja zazwyczaj zdefiniowane warunki pracy. Moze to co nasypano faktycznie nie ma prawa dzialac przy 4.5mg Fe??

    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 25-11-2011 o 08:09

Strona 144 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony