dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 153 z 756
Pokaż wyniki od 3.041 do 3.060 z 15102
  1. #3041
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał and007 Zobacz post
    Witam
    Jak ustawia się dawkę nadmanganianu w odżelaziaczu?
    Mam odżelaziacz Greensand 10x44 z głowicą czasową Clack. W instrukcji głowicy są programy czasowej regeneracji złoża, ale jak dobrać właściwy program i dawkę kmno4 ?
    Woda : żelazo 1,34 mg, mangan 0,16mg ph 7,2
    zużycie wody - rodzina 2+2
    Złoże Greensand jest wrażliwe na złą regenerację, dlatego też nie ryzykuj ze zmianami gdyż może to się skończyć wymianą złoża. Sądzę że kupiłeś filtr od firmy która wie co robi i na pewno zaprogramowali ją odpowiednio i dają na to gwarancję.
    Ty tylko pilnuj czasu, uzupełniaj nadmanganian potasu i od czasu do czasu uruchamiaj ręcznie regenerację aby sprawdzić czy roztwór nadmanganianu jest pobierany. Jeżeli zauważysz że nie, to nie przeciągaj tej sytuacji, tylko wzywaj serwis aby wyczyścił inżektory, gdyż brak regeneracji może skończyć się wymianą złoża.
    Nie próbuj tego robić sam gdyż z praktyki wiem że w efekcie kosztuje to więcej. Od tego jest serwis który odpowiada za to co robi , no i nie stracisz gwarancji.

  2. #3042
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Takie rzeczy powinien ustawić instalator. Dawka KMnO4 to ok 50 g na jeden worek złoża (a prawdopodobnie tyle właśnie masz). Taka ilość rozpuści się w ok 1-1,5 litra wody. W głowicy ustawia się czas nalewania wody do zbiornika - w ciągu minuty nalewa się prawie 2 litry. Więc w programowaniu musisz wpisać odpowiedni czas (minimum to 1 minuta).
    A program - ja bym wybrał P1 albo P4. Ale to powinien zrobić instalator biorąc pod uwagę także inne czynniki (jak np.wydajność pompy)
    Tak jak inni: To powinien zrobic instalator. Tylko ze np moj instalator ustawil to zakladajac ze ustrojstow bedzie stalo w 20C. A stoi w garazu, wiec zima ma pewnie z 5C. Co powoduje, ze nadmanganianiu rozpuszcza sie okolo polowy tego co w 20C.

    Czas nalewania to nie wszystko. Jesli to jest zbiornik na nadmanganian tez Clack'a to ilosc nalewanej wody zalezy od ustawienia plywaka chyba. Jak sie naleje tyle co trzeba, to chocby glowica wode nadala podawala, wiecej sie do zbiornika nie wleje bo plywaka zamknie zawor.
    Dobrze mowie?


    marcin

  3. #3043
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hytryulik Zobacz post
    Ty tylko pilnuj czasu, uzupełniaj nadmanganian potasu i od czasu do czasu uruchamiaj ręcznie regenerację aby sprawdzić czy roztwór nadmanganianu jest pobierany.
    Mam lepszy sposob na sprawdzenie czy roztwor jest pobierany, bez recznej regeneracji. Reczna regeneracja to stanie nad zbiornikiem, i ponad godzina bez wody w domu. OK, z woda w domu, ale nie filtrowana.

    Nalej do zbiornika dodatkowe 2l wody przed nocna regeneracja. Dawka nadmanganianiu bedzie wieksza, zlozu to nie zaszkodzi, a jesli w nocy roztwor sie pobierze, to poziom spadnie a po napelnieniu powroci do standardowego napelnienia. Roztwor jest pobierany przez caly cykl regeneracji wiec spokojnie zzassie dodatkowa objetosc. I nie trzeba stac i sie gapic w zbiornik.


    marcin

  4. #3044
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Tak jak inni: To powinien zrobic instalator. Tylko ze np moj instalator ustawil to zakladajac ze ustrojstow bedzie stalo w 20C. A stoi w garazu, wiec zima ma pewnie z 5C. Co powoduje, ze nadmanganianiu rozpuszcza sie okolo polowy tego co w 20C.
    W temperaturze 20 st.C rozpuszcza się ok 60 g KMnO4 na litr wody. W temperaturze 10 st.C już tylko 30 g. Wpływ temperatury jest ogromy, dlatego lepiej ustawić większą dawkę niż "na styk".
    Czas nalewania to nie wszystko. Jesli to jest zbiornik na nadmanganian tez Clack'a to ilosc nalewanej wody zalezy od ustawienia plywaka chyba. Jak sie naleje tyle co trzeba, to chocby glowica wode nadala podawala, wiecej sie do zbiornika nie wleje bo plywaka zamknie zawor.
    Dobrze mowie?
    Jeśli to zbiornik Clacka to są dwie wersje ustawień fabrycznych (poziomu pływaka) i w obu można to zmienić. Wszystko zależy od firmy, która to sprzedaje - powinni to sprawdzić i dostosować do rozmiaru filtra z jakim to sprzedają.
    Jeśli pływak jest ustawiony tak jak powinien być to wystarczy odpowiednie zaprogramowanie głowicy.
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 18-01-2012 o 12:01

  5. #3045
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli to zbiornik Clacka to są dwie wersje ustawień fabrycznych (poziomu pływaka) i w obu można to zmienić. Wszystko zależy od firmy, która to sprzedaje - powinni to sprawdzić i dostosować do rozmiaru filtra z jakim to sprzedają.
    Jeśli pływak jest ustawiony tak jak powinien być to wystarczy odpowiednie zaprogramowanie głowicy.
    Rozumiem, ze jakbym chcial wiecej roztworu (ze wzgledu na niska temperature), to wystarczy podciagnac plywak do gory?? (plus ewentualnie zwiekszenie czasu napelniania).

    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 18-01-2012 o 12:28

  6. #3046
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Tak
    (masz tam takie dwie gumki mocujące pływak od góry i od dołu - podciągasz całość na żądaną wysokość i już)

  7. #3047

    Domyślnie

    Cytat Napisał and007 Zobacz post
    Witam
    Jak ustawia się dawkę nadmanganianu w odżelaziaczu?
    Mam odżelaziacz Greensand 10x44 z głowicą czasową Clack. W instrukcji głowicy są programy czasowej regeneracji złoża, ale jak dobrać właściwy program i dawkę kmno4 ?
    Woda : żelazo 1,34 mg, mangan 0,16mg ph 7,2
    zużycie wody - rodzina 2+2
    Witam,
    Jeśli masz butlę 10x44 to powinno się w niej znajdować około 30 litrów złoża GS. Na regenerację jednego litra złoża należy zużyć ok. 2-4 gram nadmanganianu potasu. Częstotliwość regeneracji powinna być dobrana do średniego dziennego zużycia wody. Oczywiście ciężko określić zużycie nie mając licznika wody, dlatego można się podeprzeć częstotliwością wybierania szamba. Ja bym zaczął regenerację co 4m3 przefiltrowanej wody. Liczba dni pomiędzy regeneracjami 4 [m3] /średnie dzienne zużycie wody [m3]. Nadmanganian potasu jest najbardziej aktywny w przeciągu pierwszych 24 h od wsypania go do wody. Dlatego zawsze zalecam sypanie go na dzień przed regeneracją (bez sypania na zapas).
    pozdrawiam

  8. #3048
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał SwiatFiltrow Zobacz post
    Ja bym zaczął regenerację co 4m3 przefiltrowanej wody. Liczba dni pomiędzy regeneracjami 4 [m3] /średnie dzienne zużycie wody [m3].
    To mi by wyszlo co jakies 3tygodnie. Troche dlugo, nie?

    Cytat Napisał SwiatFiltrow Zobacz post
    Nadmanganian potasu jest najbardziej aktywny w przeciągu pierwszych 24 h od wsypania go do wody. Dlatego zawsze zalecam sypanie go na dzień przed regeneracją (bez sypania na zapas).
    pozdrawiam
    A co sie mu stanie, temu nadmanganianu, jak sie wsypie na zapas?Po rozpuszczeniu we wodzie sie rozklada czy jak?

    marcin

  9. #3049
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    To mi by wyszlo co jakies 3tygodnie. Troche dlugo, nie?
    Objętość wody między regeneracjami można policzyć - nie trzeba jej "ustalać empirycznie". W praktyce jednak są to obliczenia dla stacji pracujących w sposób ciągły kiedy jest możliwość wykorzystania możliwości tego złoża. W domowych warunkach to złoże prawie zawsze jest regenerowane nie ze względu na swoją pojemność tylko raczej profilaktycznie.
    W przypadku and007 taka obliczona pojemność złoża między regeneracjami wynosi 22 m3 - nawet przyjmując duży współczynnik bezpieczeństwa (50%) to 11 m3 między regeneracjami jest dużo za dużą wartością jak na domowe warunki.

  10. #3050

    Domyślnie

    Witam ponownie
    Jestem coraz bliższy wyboru, ale czy ktoś obcykany mógłby mi rozjaśnić: jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami (oczywiście oprócz ceny):
    1. http://aqua-soft.com.pl/zmiekczanie-...yw-1-3m-h.html
    2. http://aqua-soft.com.pl/zmiekczanie-...yw-1-3m-h.html
    3. http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-aq...023721998.html

    Który wybrać ?? A może dwa z nich są takie same??
    Mam nadzieję, że nie złamałem żadnych zasad podając linki.
    ________________________________________
    Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło !!!
    GG 92925

  11. #3051
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał niciacia Zobacz post
    Który wybrać ?? A może dwa z nich są takie same??
    Te ze strony aqua-soft różnią się sterowaniem - w jednym jest głowica czasowa a w drugim objętościowa. Ten z allegro prawdopodobnie też jest objętościowy (sądząc po symbolach bo w opisie tego nie ma).

  12. #3052

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Te ze strony aqua-soft różnią się sterowaniem - w jednym jest głowica czasowa a w drugim objętościowa. Ten z allegro prawdopodobnie też jest objętościowy (sądząc po symbolach bo w opisie tego nie ma).
    Tak, w takim razie wybrać ten z czasową czy obietościową ??
    ________________________________________
    Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło !!!
    GG 92925

  13. #3053
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Z objętościową.

  14. #3054

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Z objętościową.
    Dziękuję za wszystkie porady.
    Pozdrawiam
    ________________________________________
    Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło !!!
    GG 92925

  15. #3055
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    and007

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuję za informację.
    Co do instalacji to montowałem to sam. Dom jeszcze w trakcie wykańczania, więc nikt tej wody jeszcze nie używa. Odżelaziacz odkupiłem nieużywany od pana u którego rok przestało to niezamontowane a potem miał już wodociąg ( zaklejona butla, zafoliowane oryginalnie głowica, bypas, filtr wody,pojemnik na kmno4, śrubunki, 1 kg nadmanganianu zamknięty i jeszcze nie przeterminowany, faktura). Pojemnik na kmno4 jest nowy, zdjąłem gumkę zabezpieczającą pływak. Po informacjach kolegów powyżej założyłem licznik wody.
    Wsypałem 1kg kmno4 do pojemnika, na taki biały materiał zamocowany mniej więcej w połowie wysokości, i wlałem wodę ok 1 cm nad ten materiał. Materiał już nie jest biały.
    Niestety po fakcie zastanawiam się czy dobrze zrobiłem wsypując całą butlę 1 kg kmno4. Czy trzeba odważać ilość kmno4 przed każdą regeneracją? Trochę to by było uciążliwe. Czy to normalne że w czasie regeneracji dużo zabarwionej nadmanganianem wody idzie do kanalizacji?

  16. #3056
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał and007 Zobacz post
    Niestety po fakcie zastanawiam się czy dobrze zrobiłem wsypując całą butlę 1 kg kmno4. Czy trzeba odważać ilość kmno4 przed każdą regeneracją? Trochę to by było uciążliwe. Czy to normalne że w czasie regeneracji dużo zabarwionej nadmanganianem wody idzie do kanalizacji?
    Ja tam wsypuje nawet pare kilo. Filtr od 2 latach dziala wiec chyba zlozu krzywdy nijakiej nie uczynilem. Musisz tylko pilnowac czy ten nadmanganian jest faktycznie pobierany. Nowy uzytownik SwiatFiltrow napisal powyzje co innego, ale szczegolow nie podal i ja sie nigdy z tym zastrzeniem nie spotkalem. Jakby sie ten nadmanganian jakos tragicznie rozkladal, to by producenci takich duzych zbiornikow na niego nie produkowali.

    To dobrze ze leci fioletowa woda do kanalizacji. To nie jest tak, ze ten nadmanganian jakos zostanie zuzyty przez zloze w taki spososb, ze woda bedzie leciala czysta. Nadmanganian wolniutko sie przesacza przez zloze, regeneruje je i ucika do kanalizacji. Po tym etapie masz jeszcze plukanie zloza silnym strumieniem, zeby resztki tego nadmanganianiu wyplukac do kanalizcji, zeby nic nie trafilo do Twojego kranu.

    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 20-01-2012 o 10:40

  17. #3057
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał and007 Zobacz post
    Czy trzeba odważać ilość kmno4 przed każdą regeneracją? Trochę to by było uciążliwe.
    Nie trzeba - po to są zbiornika na KMnO4, ustawienia pływaka, ustawienia głowicy żeby to wszystko się robiło automatycznie.

  18. #3058
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Nie trzeba - po to są zbiornika na KMnO4, ustawienia pływaka, ustawienia głowicy żeby to wszystko się robiło automatycznie.
    Ja myślałem ze to normalne: serwis programuje ilość podawanej wody przez głowicę do zbiornika. Dodatkowo ustawia pływak jako drugie zabezpieczenie.
    Niestety trafiają się pseudo specjaliści i doradzają „ zawracanie kijem Wisły”. Byłem ostatnio na serwisie odżelaziacza i był szok. W programie wyzerowane napełnianie zbiornika nadmanganianu, obok stało wiadro z zaznaczoną kreską ile trzeba wlać wody, do tego kubek jako miarka do nadmanganianu potasu. Kobieta przez trzy lata patrzyła ile dni zostało do regeneracji na wyświetlaczu i przed dniem regeneracji wlewała wodę i sypała nadmanganian. Jaki dla kobiety był szok jak usłyszała że to może robić głowica, a ona przez tyle lat się z tym mordowała.

  19. #3059
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    luk777

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    podkarpacie
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam serdecznie,
    w związku z zakupem i instalacją zmiękczacza BWT Data 20, mam pytanie odnośnie ustawienia parametrów sterownika zmiękczacza. Posiadam przyłącze wody, w którym woda ma twardość >30f. W sterowniku czas regeneracji 56, zapas wody 2650l, twardość resztkowa 10f. Czy normalnym zjawiskiem jest słonawy posmak wody, czy w ustawieniach bądź osprzęcie jest coś nie tak.

  20. #3060
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar goobo
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Gdańsk/Otrębusy
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    wlasnie odebralem wyniki badania wody i propozycje jej uzdatniania wiec chcialbym zapytac czy ma to rece i nogi
    metnosc 1 mg SiO2/dm3
    barwa 5 mg Pt/dm3
    Odczyn 5,9
    Twardosc ogolna 160 mg CaCo3/dm3
    Zelazo ogolne 0,02 ,g Fe/dm3
    Mangan 0,17 mg Mn/dm3
    Amoniak 0,04 NH4/dm3
    Azotany 11,9 mg NO3/dm3
    Azotyny 1,315 mg NO2/dm3
    Przewodnosc wlasciwa 480 us/cm
    Utlenialnosc 8 mg O2/dm3
    Propozycja uzdatnienia:
    filtr narurowy do usowania zanieczyszczen mechanicznych
    szesciostopniowy filtr odwrocona osmoza na wode pitna z oddzielna wylewka
    ewentualna opcja to filtr weglowy na caly dom.
    Teraz kilka pytan:
    -czy warto zastosowac zmiekczac-chodzi mi glownie o to, zeby kamien sie nie wytracal na bateriach itp
    -czy wode z odwroconej osmozy moge podpiac po prostu zamiast zimnej wody do kranu-jakos srednio mi sie widzi dodatkowa wylewka, a w zlewozmywaku raczej naczyn nie bedziemy myli-od tego jest zmywarka-a nawet jesli to i tak raczej cieplej wody sie do tego uzywa
    -wg. firmy oferujacej filtry odczyn jest troche za niski, ale w zwiazku z tym, ze instalacja jest plastikowa, to nie ma sie co za bardzo tym przejmowac
    -czy warto doplacic za dodatkowy filtr weglowy, czy to raczej zbedny gadzet
    bede wdzieczny za pomoc

Strona 153 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony