dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 185 z 754
Pokaż wyniki od 3.681 do 3.700 z 15062
  1. #3681
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.078

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Witam,

    Czy ktos mi moze poradzic co mozna zrobic z taka woda:

    Mangan - 618 (norma 50)
    Zelazo - 8920 (norma 200)
    Azotany <1.8 (norma 50)
    Azotyny <0.04 (norma 0.5)
    Amonowy jon 0.796 (norma 0.50)
    pH 6.8 (norma 6.5-9.5)
    Przew. elektr. 211 (norma 2500)

    Bakterie
    coli - 0
    enterokoki - 0

    Ta woda pobierana jest z glebokosci ok 16m.
    Jest szansa ze plytsza studnia 6-8m bedzie miala lepsza wode bo u sasiada (ok 100m od tej) taka plytsza studnia ma wode nadajaca sie do spozycia.

    Pozdrawiam.

    Marek
    100m dalej może być zupełnie inna woda i nikt Ci nie zagwarantuje, że płytsza studnia dla lepszą wodę, a raczej będzie jeszcze większe ryzyko bakterii.
    Z tą wodą o której piszesz nie trzeba robić dużo - wystarczy ją odżelazić. Przy takiej ilości Fe, Mn i amoniaku (w zestawie z niskim pH) filtr nie będzie mały (możliwe że nawet będą potrzebne dwa filtry połączone szeregowo). Szczegóły zależą od twoich możliwości technicznych - jaką masz/będziesz miał pompę, ile miejsca na hydrofor, czy możesz wodę napowietrzyć, itd...

  2. #3682
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Pompe juz mam w studni (SKT200 Omnigena) bo jakos musialem ta studnie przeczyscic przed pobraniem probki.
    Moglbys w przyblizeniu napisac jaka powierzchnie, proponowany przez Ciebie system filtrow, by zajmowal i co w jego sklad by wchodzilo. Czy caly ten sprzet musi stac na ziemi?
    Narazie nie inwestowalem w zbiornik bo podejzewalem problemy z zelazem w wodzie a ktos mi powiedzial ze potrzebny moze byc duzy zbiornik bezprzeponowy.
    Wolalem wczesniej wykonac badania no i problem sie potwierdzil.
    To wiercenie drugiej, plytszej, studni bedzie mnie kosztowalo ok 1500 i jesli mi sie uda ze woda bedzie lepsza to zaoszczedze na filtrach ale jesli nie, to bedzie to moje ryzyko straty 1500 zl. W tym miejscu mieszkali ludzie od 70 lat i wode brali ze studni o glebokosci 2m. Jakos dozyli poznej starosci.
    Czy wiesz moze skad sie moze brac ten amoniak?
    Co do zelaza to jego obecnosc jest o tyle przewidywalna ze w tej okolicy byly kiedys huty zelaza i rude skads musiel czerpac.

    Pozdrawiam,

    Marek
    Taki filtr ma srednice ok 30cm, 1m z kawalkiem wysokkosci, wraz jakims przylaczem mozna w przyblizeniu okreslic ze zajmuje 50x50cm. Raczej musi stac na ziemi, skoro wazy ze 100kg ze zlozem i zalany woda. Musi miec wyjscie do kanalizcji (okresowe co pare dni plukanie filtra celem pozbycia sie zgromadzonych zanieczyszczen i /lub regenercaja).
    Ktos Ci dobrze powidzial. Duzy (300L) bezprzeponowy zbiornik pomoze usunac zelazo - usuwanie zelaza w klasycznym wydaniu to jego utlenianie.
    Plytsza woda moze byc wrecz gorsza. Zwlaszcza ze plytsza studnia moze oznaczac wiecej amoniaku, ktory moze pochodzi z zanieczyszczen typu nieszczelne szambo, nawozone pola itp. Jak rozmawialem ze studniarzami ktorzy mi studnie wiercili, to twierdzili ze 2 studnie wiercone na ta sama glebokosc po dwoch stonach plotu, czyli pare metrow od siebie, moga miec kompletnie inna wode. TO ze ktos 100m dalej dobra wode znaczy w zasadzie nic.
    6% skorupy ziemskiej to zelazo. Nie musi byc kopalni rudy zelaza, zeby miec je w wodzie. Rzadko sie zdarza ze zelaza w wodzie nie ma. NIe jest tez tak, ze im glebiej tym wiecej zelaza.
    Studnia o glebokosci 2m, to zgaduje byla studnia kregowa. Inna bajka. Taka studnia jest naturalnym odzelaziaczem. WOda tam sie styka z powietrzem, Fe sie utlenia i opada na dno studni - dlatego takie studnie trzeba czyscic.

    Ta pompa to nie za duza. Przy 4atm wedlug wykresu da 2m3/h. Moze byc malo do plukania duzego filtra.

    marcin

  3. #3683
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.078

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Ta pompa to nie za duza. Przy 4atm wedlug wykresu da 2m3/h. Moze byc malo do plukania duzego filtra.
    Powiedziałbym że to na pewno za mało, a do tego przy 8 mg/l ten filtr nie będzie należał do najmniejszych. Oczywiście wszystko zależy od tego ile tej wody ma produkować...
    No i kwestia pH - jest niskie więc trzeba się liczyć z problemami przy usuwaniu manganu. Napowietrzanie powinno trochę podnieść pH, ale obawiam się, że jeden stopień może nie wystarczyć, a w takim przypadku ta pompa jest zdecydowanie za mała.

  4. #3684
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Dzieki za pomoc,

    Czy moglbys w punktach ogolnie wyliczyc jakie w kolejnosci powinny byc elementy takiej stacji uzdatniania zaczynajac od rury wystajacej ze sciany z ktorej dostarczana jest woda ze studni?
    Czy praktykuje sie stosowanie drugiej pompy dajacej wieksze cisnienie a zainstalowanej tylko do plukania filtra?
    Czy taka wode, pochodzaca z plukania filtra, mozna wylewac do kanalizacji podlaczonej do przydomowej oczyszczalni sciekow a jesli nie mozna do czego mozna ja uzyc wokol domu?

    Pozdrawiam,

    Marek
    Nie praktykuje sie 2 pomp, bo po co? Druga mocniejsza, o wiekszej wydajnosci zastepuje ta o gorszej wydajnosci w kazdym zasotsowaniu - w normalnym uzytkowaniu jak i w czasie plukania.
    Wode z plukania filtra mozna wyrzucic do oczysaczalni, pod warunkiem ze filtr nie jest regenerowany chemicznie - np zloze do filtra usuwajacego zelazo/mangan o nazwie Greensand, regeneruje sie nadmanganianem potasu ktory jest utleniczaem i zabilby bakterie w oczyszczalni. DO podelwania trawy tez tego nie uzyjesz. Nawet jakby odzelaziacz nie byl regenerowany chemicznie tylko plukany woda, do trawy nim nie podlejesz, bo woda jest nieprzezroczysta od zawartosci zelaza wyplukiwanego ze z filtra. Mozna by ja bylo zrzucic do studni chlonnej co najwyzej.


    marcin.

  5. #3685
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.078

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Jedyne co moze roznic te dwie pompy to to ze ta o mniejszym cisnienu jest glebinowa a ta wiekszym cisnieniu juz nie musi byc glebinowa a przez to tansza i bezposrednio dostepna w razie awarii.
    Jednak bez wiedzy jak taki uklad wyglada te moje dywagacje sa prawdopodobnie bez sensu.
    Pozdrawiam,
    Marek
    To nie kwestia ciśnienia tylko wydajności (innego natężenia przepływu przy takim samym ciśnieniu).
    To o czym piszesz realizuje się np. w instalacjach RO gdzie jest pompa podnosząca ciśnienie (ale nie zmienia wydajności całego układu), ale nie w warunkach domowych...

  6. #3686
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Jedyne co moze roznic te dwie pompy to to ze ta o mniejszym cisnienu jest glebinowa a ta wiekszym cisnieniu juz nie musi byc glebinowa a przez to tansza i bezposrednio dostepna w razie awarii.
    Tak jak napisal Qbek, tu nie chodzi o cisnienie, tylko o wydajnosc. Po za tym wydaje misie ze jest odwrotnie - latwiej jest zrobic pompa glebinowa o wiekszej wydajanosci niz pompe ssaca o takiej samej wydajnosci. I jakbys chcial kupic 2 pompy tego samego producenta (glebinowa i ssaca) o podobnej wydjanosci i "jakosci konstrukcji" to juz chyba nie jest takie oczywiste ktora by byla tansza.

    Pompa glebinowa tez moze byc latwo dostepna. Trzeba tylko dobrze zrobic obudowe studni. Wtedy i w srodku zimy mozna ja wyciagnac i wymienic. Zeby zas sie dobrze zabezpieczyc przed awaria to po za 2 pompami nalezaloby tez postawic agregat proadatworczy, bo co jak przez pare dni w wyniku awarii pradu nie bedzie?

    marcin

  7. #3687
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Narazie wiem jedynie ze moja Omnigena ma za mala wydajnosc ale nie wiem jaka wydajnosc powinna miec przy jakim cisnienu i przez to nie wiem ile bedzie musiala kosztowac.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Dlatego musisz sie zdecydowac na sposob uzdataniania wody. Jak bedziesz mial dobrany przez firme filtr, znaczy rozmiar i zastosowane zloze, to bedzie wiadomo ile musi miec wydajosci pompa zeby toto wyplukac. Kazde zloze ma jasno okreslone wymagania w tym wzgledzie.

    marcin

  8. #3688
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Masz racje.
    Dlatego tutaj zadalem pytanie i mialem nadzieje ze dowiem sie chociaz w przyblizeniu co potrzebuje i mniej wiecej ile to bedzie kosztowalo.
    Cena jest o tyle istotna bo ciagle sie zastanawiam czy zaryzykowac nowa studnie.
    Mam dwie opcje, jedna to plytsza studnia na ok 8m albo duzo glebsza ok 45m.
    Kazda z tch opcji ma swoja cene ale zadnej gwarancji na lepsza wode.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Spory odzelaziacz to koszt pewnie 2,5-3,5tys PLN, zaleznie od wielkosci i zastosowanego zloza, komponentow.. Jak pisal Qbek, masz niskie pH, wiec moze byc tak, ze ten filtr nie usunie manganu. Wtedy potrzbny bylby 2 filtr celem usuniecia manganu. Mniejszy wiec i tanszy. Powiedzmy 2-2,5tys.
    Moim zdaniem masz bardzo mala szanse ze z kolejnej studni woda bedzie nadawala sie do uzytku bez jakiegokolwiek uzdtadaniania, wiec i tak odzelaziacz bedziesz pewnie musial miec, w wersji optymistycznej jedynie mniejszy, wiec tanszy. Moim zdaniem nie ma sensu inwestowac w nowa studnie.

    marcin

  9. #3689

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Witam,

    Czy ktos mi moze poradzic co mozna zrobic z taka woda:

    Mangan - 618 (norma 50)
    Zelazo - 8920 (norma 200)
    Azotany <1.8 (norma 50)
    Azotyny <0.04 (norma 0.5)
    Amonowy jon 0.796 (norma 0.50)
    pH 6.8 (norma 6.5-9.5)
    Przew. elektr. 211 (norma 2500)

    Bakterie
    coli - 0
    enterokoki - 0

    Ta woda pobierana jest z glebokosci ok 16m.
    Jest szansa ze plytsza studnia 6-8m bedzie miala lepsza wode bo u sasiada (ok 100m od tej) taka plytsza studnia ma wode nadajaca sie do spozycia.

    Pozdrawiam.

    Marek
    Przy takich parametrach wody koszt urządzeń będzie wysoki i warto zaryzykować wykonanie studni w innym miejscu

  10. #3690
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.078

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewoda Zobacz post
    Przy takich parametrach wody koszt urządzeń będzie wysoki i warto zaryzykować wykonanie studni w innym miejscu
    Może zrobić szerszy wywiad wśród okolicznych posiadaczy studni? Oczywiście to żadna gwarancja, ale podpowiedź zanim się wyda kolejne tysiące...

  11. #3691
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.078

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Dopiero co pisaliscie ze studnia z dobra woda ktora jest 100m dalej nie jest zadnym dowodem ze jak wykonam studnie na podobna glebokosc to bede mial taka sama wode.
    Ta studnia jest najblizsza mojej a nastepna jest prawie kilometr dalej.

    Mam pytanie do doswiadczonych.
    Czy warto probowac wiercic glebiej?
    Na glebokosci ok 45m jest nastepny poziom wodonosny oddzielony od tego z ktorego teraz biore wode 20m. wartwa gliny.

    Pozdrowienia,

    Marek
    Inne studnie nie zagwarantują Ci niczego. Ale statystyka podpowie Ci czy warto ryzykować wydawanie kasy na wiercenie czy nie? Jeśli kilku sąsiadów miało dużo lepszą wodę to może i Tobie się uda, ale jak wszyscy mają problemy z jakością to mało rozsądne byłoby kopania drugiej studni.
    A zapytać jest taniej niż sprawdzać kopiąc... Tylko o to mi chodziło - jeszcze raz powtarzam - to nie będzie żadna gwarancja, na żadnej głębokości....

  12. #3692
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Czy warto probowac wiercic glebiej?
    Na glebokosci ok 45m jest nastepny poziom wodonosny oddzielony od tego z ktorego teraz biore wode 20m. wartwa gliny.
    Ja mam 60m gliny do warstwy wodonosnej i wode tylko ciut lepsza od Twojej - 3,5mg Fe i 0,5mgMn. Wydaje mi sie, ze glina czy inna warstwa nieprzepuszczlana, powoduje, ze przesaczenie wody z powierzchni jest bardzo powolne, co moze miec pozytywny wplyw na poziom zanieczyszcznia pochodzenia biologicznego z powierzchni - bakterie, czy np amoniak.
    Na mojej ulicy wszyscy czerpia wode z tej samej, glebokiej, dobrze izolowanej (60m gliny), pierwszej warstwy wodonosnej. Tylko jeden farciarz nie ma zelaza. Reszta, czyli ~10 domow, zelazo na roznym poziomie ma. Od 0,5mg do 3,5mg. Na tej podstawie mozna "szacowac" ze trafienie w dobra wode jest jak 1/10. Jakbys mial podobne zageszczenie studni, i np polowa ludzie mialaby wode dobra, to mozna by sie posilkowac taka statystyka przy podejmowaniu pozytywnej decyzji o wierceniu nowej studni.

    marcin

  13. #3693

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Dopiero co pisaliscie ze studnia z dobra woda ktora jest 100m dalej nie jest zadnym dowodem ze jak wykonam studnie na podobna glebokosc to bede mial taka sama wode.
    Ta studnia jest najblizsza mojej a nastepna jest prawie kilometr dalej.

    Mam pytanie do doswiadczonych.
    Czy warto probowac wiercic glebiej?
    Na glebokosci ok 45m jest nastepny poziom wodonosny oddzielony od tego z ktorego teraz biore wode 20m. wartwa gliny.

    Pozdrowienia,

    Marek
    Może ktoś ma interes w tym żeby sprzedać urządzenia a nie doradzić.
    Warto wykonać studnię na mniejszej głębokości. Kosz niewielki, a lepsze parametry wody mogą znacznie ograniczyć koszty.
    45 metrów raczej nie, ale w obu przypadkach to loteria.

  14. #3694
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.078

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewoda Zobacz post
    Może ktoś ma interes w tym żeby sprzedać urządzenia a nie doradzić.
    Warto wykonać studnię na mniejszej głębokości. Kosz niewielki, a lepsze parametry wody mogąznacznie ograniczyć koszty.
    45 metrów raczej nie, ale w obu przypadkach to loteria.
    "Mogą" to słowo klucz w tym przypadku Bo pewności wcale nie ma i tak jak piszesz jest to loteria. Jeśli masz marne szanse to los na tą loterię za parę tysięcy PLN jest dosyć drogi.
    I tak jak zauważył Jastrząb - nawet jeśli parametry będą nieco lepsze to i tak mogą wymagać uzdatniania tylko innego (nie koniecznie tańszego). Więc ocena czy warto kopać kolejną studnię jest bardzo trudna.

  15. #3695

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    "Mogą" to słowo klucz w tym przypadku Bo pewności wcale nie ma i tak jak piszesz jest to loteria. Jeśli masz marne szanse to los na tą loterię za parę tysięcy PLN jest dosyć drogi.
    I tak jak zauważył Jastrząb - nawet jeśli parametry będą nieco lepsze to i tak mogą wymagać uzdatniania tylko innego (nie koniecznie tańszego). Więc ocena czy warto kopać kolejną studnię jest bardzo trudna.
    Studnia na 8 metrach za parę tysięcy ? Niezły interes.

  16. #3696
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.078

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    ... wiercenie drugiej, plytszej, studni bedzie mnie kosztowalo ok 1500 i jesli mi sie uda ze woda bedzie lepsza to zaoszczedze na filtrach ale jesli nie, to bedzie to moje ryzyko straty 1500 zl....
    Nie wiem jakie są dokładnie koszty wiercenia studni w okolicy, o której rozmawiamy, ale wiseman sam podał kwotę 1500 PLN.

  17. #3697
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewoda Zobacz post
    Może ktoś ma interes w tym żeby sprzedać urządzenia a nie doradzić.
    Cos mi sie tu imputuje. Pragne zapewnic, ze zawodowo nie sprzedaje filtrow ani nie wierce studni. Wszystko co pisze to na podstawie prywatnych doswiadczen z wierceniem mojej studni i doswiadczen paru sasiadow.

    Cytat Napisał ewoda Zobacz post
    Warto wykonać studnię na mniejszej głębokości. Kosz niewielki, a lepsze parametry wody mogą znacznie ograniczyć koszty.
    Tak jak piszesz jest to loteria. Wiec ja sie nie zgadzam z tym ze warto wierci 6-8m studnie, bo:
    -bo z duzym prawdopodobienstwem i ta woda bedzie wymagala uzdtaenienia, zadnej gwarancji ze bedzie mniej Fe i zadnej gwarancji ze bedzie lepsze dla manganu pH.
    -bo bedzie to plytka studnia i wzrasta pradopodobienstwo ze doleza bakterie i/lub wiecej amoniaku, czy azotu. A tego na pewno taniej niz Fe i Mn sie nie usuwa.
    -po kolejne, plytsza studnia (nie wiadomo tutaj jak izolowana od powierzchni), to mozliwosc sezonowych wahan w jakosci wody.

    Moje zdanie jest takie, ze zamiast wydawac kase na 2-go studnie z ryzykiem ze nic sie nie poprawi a co wiecej cos sie pogorszy, wydalbym bym te 1500PLN na wiekszy odzelaiacz (i rzecz jasna pompe). Odzelaziacz ze zlozem podnoszacym pH, jesli 6.8 jest zbyt niskie.

    Drozszy (wiekszy) odzelaziacz zadziala z duzym prawdopodobienstwem. Plytsza studnia nie da tak duzej szansy poprawy jakosci wody. IMHO!

    marcin

  18. #3698

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Cos mi sie tu imputuje. Pragne zapewnic, ze zawodowo nie sprzedaje filtrow ani nie wierce studni. Wszystko co pisze to na podstawie prywatnych doswiadczen z wierceniem mojej studni i doswiadczen paru sasiadow.

    Tak jak piszesz jest to loteria. Wiec ja sie nie zgadzam z tym ze warto wierci 6-8m studnie, bo:
    -bo z duzym prawdopodobienstwem i ta woda bedzie wymagala uzdtaenienia, zadnej gwarancji ze bedzie mniej Fe i zadnej gwarancji ze bedzie lepsze dla manganu pH.
    -bo bedzie to plytka studnia i wzrasta pradopodobienstwo ze doleza bakterie i/lub wiecej amoniaku, czy azotu. A tego na pewno taniej niz Fe i Mn sie nie usuwa.
    -po kolejne, plytsza studnia (nie wiadomo tutaj jak izolowana od powierzchni), to mozliwosc sezonowych wahan w jakosci wody.

    Moje zdanie jest takie, ze zamiast wydawac kase na 2-go studnie z ryzykiem ze nic sie nie poprawi a co wiecej cos sie pogorszy, wydalbym bym te 1500PLN na wiekszy odzelaiacz (i rzecz jasna pompe). Odzelaziacz ze zlozem podnoszacym pH, jesli 6.8 jest zbyt niskie.

    Drozszy (wiekszy) odzelaziacz zadziala z duzym prawdopodobienstwem. Plytsza studnia nie da tak duzej szansy poprawy jakosci wody. IMHO!

    marcin
    Z wielu doświadczeń (nie tylko sąsiadów) płytsza studnia może zapewnić przyzwoite parametry i mniejszy koszt urządzeń.

  19. #3699

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Nie wiem jakie są dokładnie koszty wiercenia studni w okolicy, o której rozmawiamy, ale wiseman sam podał kwotę 1500 PLN.
    Koszt wiercenia studni: http://wiercenie-studni.pl/

  20. #3700
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewoda Zobacz post
    Koszt wiercenia studni: http://wiercenie-studni.pl/
    To nie jest miarodajne. Kolega wiseman chyba sie nie zadeklarowal skad jest, a z tego co wiem na poludniu kraju wolaja i po 300PLN za metr studni glebinowej. Po za tym podales tylko koszt wiercenia. Studnie trzeba obudowac chocby jakims kregami itd.
    Po za tym sam zinteresowany podal znana sobie cene 1500 za taka studnie, wiec nie zamierzam mu udowadniac, ze jest inaczej.

    marcin

Strona 185 z 754

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony