dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 186 z 754
Pokaż wyniki od 3.701 do 3.720 z 15062
  1. #3701
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewoda Zobacz post
    Z wielu doświadczeń (nie tylko sąsiadów) płytsza studnia może zapewnić przyzwoite parametry i mniejszy koszt urządzeń.
    Kazde doswiadczenie jest cenne. Slowo klucz to "moze zapewnic". Niestety nie musi. Czlowiek pyta o jakies zgrubne oszacowanie, ile kosztuja filtry, jaka jest szansa ze woda bedzie lepsza. Z mojego doswiadczenia jak i czytania tego watku szacuje ze ma szanse najwyzej 1/10 trafic w wode bez zelaza (bo o Fe i Mn tu rozmawiamy). A czy tego zelaza bedzie 0,5mg czy 6mg, to odzelaziacz potrzebny bedzie tak czy siak. Kwestia jego wielkosci.

    Jesli Twoje doswadczenie podpowiada ze szansa jest wieksza, wyraz swoje zdanie, podaj zgrubne oszacowanie jaka jest Twoim zdaniem szansa ze woda z 6-8 metrow (z nieznana izloacja od powierzchni), nie bedzie potrzebowala odzelaziania, bo mniej wiecej o to wiseman pytal.

    Acz obawiam sie sam zaintereowany bedzie musial zaufac w ktores z naszych oszacowan i sam podjac decyzje.

    Ja w kwestii loterii wole byc pesymista bo rozczarowania bola.

    marcin

  2. #3702
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Czy moze ktos z was wie czy mozna wykonac taki odwiert w obudowie juz istniejacej tej glebszej studni?
    Zaoszczedzil bym w ten sposob na kosztach podlaczen elektrycznych i wodnych.
    Na pewno jest to niestandardowe podejscie. Musialbys spytac studniarza. Mozesz jeszcze sprobowac skontaktowac sie z forumowym studniarzem (urgot ), ktory wierci w okolicy Warszawy, wiec zna teren. Czasem sie pojawia na forum. Na pewno doradzi cos madrzejszego niz my w w kestii budowy studni. Byc moze bedzie znal troche statystyk dla Twojego terenu.

    pozdr,
    marcin

  3. #3703
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Juz sie z nim kontaktowalem i cena jaka tu cytowalem jest wlasnie od niego (sprawdzilem notatki i on wycenil studnie 10-12m a nie 8m).
    Sugerowal ze poniewaz moja studnia jest blizej rzeki to dlatego mozliwe sa wieksze ilosci zelaza. Rowniez dawal szanse ze plytsza studnia moze miec lepsza wode.
    Czlowieka ktory wywiercil pewnie 100-tki studni trzeba sluchac. Jesli twierdzi, ze w poblizu rzek zelaza jest wiecej, to pewnie ma racje. Statystyka.

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Urgot niestety nie moze wiercic w istniejacej juz obudowie i zasugerowal poszukanie kogos kto wierci recznie.
    Sa jeszcze tacy studniarze?
    Jak najbardziej. Sam z rok czy 2 temu widzialem takich.
    Pewnie chodzi o to, ze Urgot posiada wiertnice na samochodzie. Ciezka, Nie podjedzie w poblize istniejacej obudowy studni, bo jak pluczka teren rozmiekczy to sie to wszystko pod samochodem pewnie osunie.zapadnie. Ci co wierca recznie, maja tylko lekki trojnog ktory moga rozastawic ponad istniejaca studnia.

    marcin

  4. #3704
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bezalina

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    mam problem jak większość na tym forum z wodą.
    Proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich urządzeń do uzdatniania.
    Wyniki badań wody:
    mętność: 3,5 FNU
    barwa: 5 mg/l
    zapach wg badania akceptowalny, niemniej wyczuwalny siarkowodór
    przewodność właściwa 410 ( 20,5 st C)
    stężenie jonów wodoru (pH) 7,6
    amonowy jon 0,36mg/l
    żelazo 660+/-79
    mangan 400 +/-94
    badania mikrobiologiczne:
    bakterie z grupy coli i escherichia coli 0

    Mamy do dyspozycji zmiękczacz wody Tapworks NSC25ED, lampę UV, 2 filtry mechaniczne, zbiornik hydroforowy z przeponą, pompa zamontowana w studni, studnia o głębokości ok 18m

    Zaproponowano nam dwa rozwiązania, niestety nie mam nazw konkretnych urządzeń, ale mniej więcej wygląda to tak:

    Stacja uzdatniania wody w skład której wchodzi oprócz w/w zmiękczacza, jeszcze 5 elementów w tym m.in zbiornik z napowietrzaczem ( ten co mamy do wyrzucenia), odżelaziacz i odmanganiacz. i niestety nie wiem co jeszcze bo nie dostaliśmy konkretnej oferty. Ten zestaw ma uzdatnić w 100% koszt ok 8 tys zł + dodatkowo zestaw filtrów do wody pitnej za ok 700 zł
    drugie rozwiązanie to pozostawienie naszej instalacji ze zbiornikiem który mamy a w miejsce zmiekczacza,1 urządzenie które ma usunąć mętność żelazo i mangan ale nie gwarancji usunięcia zapachu. koszt ok 4 tys zł + + dodatkowo zestaw filtrów do wody pitnej za ok 700 zł

  5. #3705
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.078

    Domyślnie

    Cytat Napisał bezalina Zobacz post
    Zaproponowano nam dwa rozwiązania, niestety nie mam nazw konkretnych urządzeń, ale mniej więcej wygląda to tak:

    Stacja uzdatniania wody w skład której wchodzi oprócz w/w zmiękczacza, jeszcze 5 elementów w tym m.in zbiornik z napowietrzaczem ( ten co mamy do wyrzucenia), odżelaziacz i odmanganiacz. i niestety nie wiem co jeszcze bo nie dostaliśmy konkretnej oferty. Ten zestaw ma uzdatnić w 100% koszt ok 8 tys zł + dodatkowo zestaw filtrów do wody pitnej za ok 700 zł
    drugie rozwiązanie to pozostawienie naszej instalacji ze zbiornikiem który mamy a w miejsce zmiekczacza,1 urządzenie które ma usunąć mętność żelazo i mangan ale nie gwarancji usunięcia zapachu. koszt ok 4 tys zł + + dodatkowo zestaw filtrów do wody pitnej za ok 700 zł
    Bez konkretów te propozycje... pierwsza to gruba przesada od strony finansowej, natomiast druga nieco lepsza.
    Nie podajesz jaką masz twardość ani wydajności pompy, a od tego zależy w zasadzie czy ta propozycja ma sens czy nie.

  6. #3706
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bezalina

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Bez konkretów te propozycje... pierwsza to gruba przesada od strony finansowej, natomiast druga nieco lepsza.
    Nie podajesz jaką masz twardość ani wydajności pompy, a od tego zależy w zasadzie czy ta propozycja ma sens czy nie.
    Wydajność pompy to 100l/min, twardość postaram się sprawdzić.

  7. #3707
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bezalina

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Bez konkretów te propozycje... pierwsza to gruba przesada od strony finansowej, natomiast druga nieco lepsza.
    Nie podajesz jaką masz twardość ani wydajności pompy, a od tego zależy w zasadzie czy ta propozycja ma sens czy nie.
    Wydajność pompy to 100l/min, twardość postaram się sprawdzić.
    Twardość wody 25

  8. #3708
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Chciałbym dodatkowo oczyścić wodę w moim domu.
    Pochodzi ona z własnej studni głębinowej z poziomu 21 metrów
    Następnie jest napowietrzana inżektorem, leżakuje w zbiorniku hydroforowym i oczyszczana jest złożem BIRM.

    W kuchni chciałbym zamontować filtr z odwróconą osmozą.
    Czym kierować się przy wyborze urządzenia?
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  9. #3709
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Na dziś wiem tyle, że poszczególne zestawy różnią się tylko ilością poszczególnych filtrów oraz wielkością zbiornika na wodę.
    To jak sprawnie działa dany zestaw zależy w głównej mierze od tego jakiej jakości (producenta) są poszczególne filtry.
    Dodatkowo mogą mogą być zaopatrzone w lampę UV, mineralizator, jonizator, pompkę stabilnego ciśnienia.
    Dany zestaw filtrowy może być w cenie 500zł jak i również 2500zł tylko, że inaczej się nazywa...

    To do czego doszedłem studiując dane o filtrach to to, że taki dobrej jakości zestaw powinien składać się z:
    1. Filtr 20 mikronów (7zł)
    2. Filtr - blok węglowy zdolność filtracji do 10 mikronów (usuwa chlor oraz ołów) (13zł)
    3. Filtr 5 mikronów usuwa kolejne zanieczyszczenia mechaniczne (5zł)
    4. Membrana Osmotyczna (serce całego systemu) (100zł)
    5. Filtr węglowy liniowy - nadaje wodzie charakterystyczny smak źródlanki (10zł)
    6. Wkład mineralizujący (25zł)
    7. Wkład aktywujący cząstki wody - coś takiego (38zł)
    8.Lampa UV zabija wszystko co żywe - (300zł)
    9. Pompa do utrzymania stałego ciśnienia

    Jest to jeden z najlepszych zestawów jakie znalazłem. Wszystkie filtry wraz z lampą UV to: 500zł. Do tego pompa ciśnieniowa za około 300zł. Wszystkie korpusy do filtrów, zbiornik ciśnieniowy oraz kran. Taki gotowy zestaw można kupić za około 1000zł. Dodatkowo Gratis wkłady.

    Inny zestaw filtrowy jakiemu się przyglądam to:

    1. Filtr 5 mikronów
    2. Filtr 1 mikron
    3. Membrana osmotyczna
    4. Blok węglowy z łupin kokosowych
    5. Filtr węglowy liniowy - nadaje wodzie charakterystyczny smak źródlanki
    6. Mineralizator (Wapń, Magnez, Sód)
    7. Jonizator

    Taki zestaw gotowy do montażu wraz z zapasem filtrów to koszt około 450zł.

    Idąc dalej to zestawy te można dowolnie modyfikować kupując odpowiednio dobrane filtry.
    Ten drugi zestaw nie posiada Lampy UV oraz pompy.
    Roczna obsługa takich zestawów to koszt około 170zł w pierwszym przypadku i 50zł mniej w drugim przypadku.

    Tak więc w moim przypadku gdy woda pochodzi ze studni głębinowej, należy podnieść minimalne ciśnienie w instalacji z 2,2atm do 2,5 atm.
    i zainwestować w ten drugi zestaw za około 450zł, który nie posiada pompy oraz lampy UV.

    To chyba tyle w tym temacie. W sumie to o co pytałem sam wydedukowałem.
    Pora na zakupy!
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  10. #3710
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    emil301

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Malec
    Kod pocztowy
    32-651
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam wykopałem studnię głębinową 25metrów została założona osłonowa rura stalowa studnia jest na razie mało używana ale jak ja włączę to na początku leci mi woda z rdzą(rdzawka) po odlaniu ok 500litrów woda leci już czysta ale po odlaniu tej wody do czystej butelki 5 litrowej i po odstawieniu na ok 4 dni woda znowu żółknie (mętnieje) wode miałem badaną w laboratorium na wodociagach i powiedzieli mi że wode mam idealna do picia. Co robić czemu tak sie dzieje(czy to wina tych rur stalowych osłonowych) i jak wyeliminowac ten problem może założyć jakieś filtry proszę o pomoc?

  11. #3711
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał emil301 Zobacz post
    Witam wykopałem studnię głębinową 25metrów została założona osłonowa rura stalowa studnia jest na razie mało używana ale jak ja włączę to na początku leci mi woda z rdzą(rdzawka) po odlaniu ok 500litrów woda leci już czysta ale po odlaniu tej wody do czystej butelki 5 litrowej i po odstawieniu na ok 4 dni woda znowu żółknie (mętnieje) wode miałem badaną w laboratorium na wodociagach i powiedzieli mi że wode mam idealna do picia. Co robić czemu tak sie dzieje(czy to wina tych rur stalowych osłonowych) i jak wyeliminowac ten problem może założyć jakieś filtry proszę o pomoc?
    Masz w wodzie zelazo. To w zasadzie norma dla studni glebinowych.
    W wodzie stojacej w studni dzieje sie to samo co w butelce - zelazo sie utlenia i powoduje zmetnienie wody.

    Potrzebujesz odzlelaziacz. Tylko zbadaj wode gdzie indziej. Z opisu wynika ze tego zelaza moze byc sporo.

    Zrob co nastepuje w celi zbadania wody. Wypompuj wode ze studni tyle, zeby cala woda stojaca w rurze oslonowej sie ze 2 razy wymienila, czyli naplynela swieza z warstwy wodonosnej. Idealnie by bylo pompowac pare godzin. Nalej wody do butelki ale tak, zeby woda miala jak najmniejszy kontakt z powietrzem. Zamknij butelke tak, zeby nie zostal bombel powietrza. W miare sprawnie zawiez do badania. Z wynikami udaj sie do jakiejs firmy zajmujacej sie uzdatanianiem wody.

    Podpowiedz: taki odzleziacz to kawal filtra, zajmuje miejsce i potrzebuje wyjscie do kanalizcji (filtr sie okresowo plucze). Uwzglednij to w planach budowlanych.

    marcin

  12. #3712
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    emil301

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Malec
    Kod pocztowy
    32-651
    Posty
    7

    Domyślnie

    Czy to znaczy że ta woda teraz nie nadaje się do picia? I czemu na badaniu nie wyszło że w wodzie jest za dużo żelaza? A same filtry na rurowe z wkładem nie wystarczą?

  13. #3713
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał emil301 Zobacz post
    Czy to znaczy że ta woda teraz nie nadaje się do picia?
    Polska/europejska norma dotyczaca wody wodociagowej, ktora mowi ze Fe nie moze bycwiecej niz 0.2mg w litrze wody. Ale taka norma nie jest podytkowana wylacznie aspektami zdrowotnymi, Jak bedziesz pil wode ktora ma 10x wiecej zelaza to nic Ci sie nie stanie. Ale woda bedzie brzydko pachniec, i brudzic na zolto pranie, wc, wanne. I ogolnie malo apetycznie wyglada, co pewnie zauwazyles sam.


    Cytat Napisał emil301 Zobacz post
    I czemu na badaniu nie wyszło że w wodzie jest za dużo żelaza?
    A tego to nie wiem. Ile mg Fe wyszlo Ci z badania? Bo Twoj opis sugeruje ze jest go wiecej niz wspomniania norma. Najlepiej wklej tu caly wynik badania.


    Cytat Napisał emil301 Zobacz post
    A same filtry na rurowe z wkładem nie wystarczą?
    Jesli zawartosc zelaza jest spora to nie. Usuwanie zelaza to nie jest tylko i wylacznie prosta filtracja mechaniczna. Kolumna filtracyjna jest zasypana rodzajem "piasku" i przepuszczajac przez niego wode w odwrotna strone, mozna sie pozbyc zatrzymanego na filtrze zelaza. Dzieki temu filtr dziala ladnych pare lat, bo mozna go wyczyscic. Co dzieje sie automatycznie.

    marcin

  14. #3714
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    emil301

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Malec
    Kod pocztowy
    32-651
    Posty
    7

    Domyślnie

    Gdzie najlepiej oddac wodę do badania zebym się dowiedział ile jest tego fe w wodzie? Wyników pierwszego badania nie mam bo było robione po znajomosci na wodociągach.

  15. #3715
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał emil301 Zobacz post
    Gdzie najlepiej oddac wodę do badania zebym się dowiedział ile jest tego fe w wodzie? Wyników pierwszego badania nie mam bo było robione po znajomosci na wodociągach.
    wodociagi (nie po znajmosci), sanepid, firmy zajmujace sie uzdatanianiem wody. Standarowe badanie fizykochemiczne zawiera zmierzone wartosci kilku zwiazkow, najczesciej:
    - ph
    - zapach, metnosc,
    - utlenialnosc
    - twardosc
    - Zelazo
    - mangan
    - chlor
    - amoniak
    - azotyny
    - azotany

    To takie podstawowe, pisze z pamieci. Czegos moze braknac na tej liscie.
    Wyniki maja byc podane w mg (lub innych jednostach) a nie tylko krotkie stwierdzenie czy sie nadaje do picia czy nie.

    marcin

  16. #3716
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.078

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    To do czego doszedłem studiując dane o filtrach to to, że taki dobrej jakości zestaw powinien składać się z:
    1. Filtr 20 mikronów (7zł)
    2. Filtr - blok węglowy zdolność filtracji do 10 mikronów (usuwa chlor oraz ołów) (13zł)
    3. Filtr 5 mikronów usuwa kolejne zanieczyszczenia mechaniczne (5zł)
    4. Membrana Osmotyczna (serce całego systemu) (100zł)
    5. Filtr węglowy liniowy - nadaje wodzie charakterystyczny smak źródlanki (10zł)
    6. Wkład mineralizujący (25zł)
    7. Wkład aktywujący cząstki wody (38zł)
    8.Lampa UV zabija wszystko co żywe - (300zł)
    9. Pompa do utrzymania stałego ciśnienia
    Wszystko pięknie, ale ten wkład "aktywujący cząstki wody" to bym sobie odpuścił Lektura jego opisu jest zaiste fascynująca i powoduje uśmiech, ale sam wkład już raczej takich efektów nie przyniesie...

  17. #3717
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.078

    Domyślnie

    Cytat Napisał bezalina Zobacz post
    Wydajność pompy to 100l/min, twardość postaram się sprawdzić.
    Twardość wody 25
    Coś wysoka ta twardość przy tak niskiej przewodności... ale niech będzie.
    O ile rozumiem to w tej ofercie zamiast zmiękczacza chcą ci wstawić "all in one" - zazwyczaj takie zestawy zdejmują też twardość (z twojego opisu wynika, że nie). Taki zestaw (np. ze złożem Crystal Right 100) zdejmuje też trochę amoniaku. Myślę, że to nie jest zły pomysł, ale należałoby się dopytać o szczegóły. No i poszukać tańszej oferty

    Jeśli zamierzasz pobierać ogromne ilości wody to taniej w eksploatacji wyjdzie postawienie małego odżelaziacza i pozostawienie już posiadanego zmiękczacza.

    Wydajności pompy powinno wystarczyć na kilka filtrów więc tym się nie musisz przejmować (o ile to rzeczywista wydajność, a nie teoretyczna).

  18. #3718
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Wszystko pięknie, ale ten wkład "aktywujący cząstki wody" to bym sobie odpuścił Lektura jego opisu jest zaiste fascynująca i powoduje uśmiech, ale sam wkład już raczej takich efektów nie przyniesie...
    Dobry Marketing czyni cuda.
    Filtr o znacznie gorszych parametrach ludzie kupują z montażem za ponad 3 tysiące złotych gdzie jego rzeczywista wartość oscyluje w granicach 15% tej ceny. Tak więc domontowanie tulejki z filtrem aktywującym cząstki wody za 38zł przy tym całym picu jest tą właśnie życiodajną kropką nad "i".
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  19. #3719

    Domyślnie

    Mędrcy, jak obniżyć wartość azotanów? I czy to w ogóle ma sens...? W sensie pieprzyć się z filtrami, czy podpiąć się pod miejską wodę i nie wydziwiać?

  20. #3720
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.078

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    Mędrcy, jak obniżyć wartość azotanów? I czy to w ogóle ma sens...? W sensie pieprzyć się z filtrami, czy podpiąć się pod miejską wodę i nie wydziwiać?
    Na azotany stosuje się jonity. Dosyć drogie w zakupie, ale eksploatacja w miarę tania (regeneracja solą). Pytanie jak dużo tych azotanów i jak duże ilości wody chcesz uzdatniać.

Strona 186 z 754

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony