dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 194 z 754
Pokaż wyniki od 3.861 do 3.880 z 15062
  1. #3861

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    Praktyka zawsze powina być podparta teorią.
    Jeżeli chodzi o teorię, to nie mam powodu nie wierzyć fachowcom ze Swiatowej Organizacji Zdrowia.
    100% racji, mnie chodziło bardziej o konkretne przykłady. Wierzę fachowcom, tyle że chciałbym wiedzieć co może mi grozić konkretnie, w jakich przypadkach i w jakim czasie.

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    W praktyce ustawiam twardość na 5-7 stopni niemieckich i nie ma większych problemów z kamieniem kotłowym. Często tłumaczę klientom, którzy skarżą się na osady (np. na ściankach prysznica), że to nie tylko kamień, ale wszystko co jest rozpuszczone w wodzie.
    Miękka woda potrafi zrobić spustoszenie w rurach już po kilku latach. Dobrze to widać np. w instalacjach c.o. Woda po jakimś czasie samoistnie się zmiękcza i przeżera wszystko (oczywiście na korozję mają też wpływ inne czyniki: materiały z jakich wykonana jest instalacja, nagłe zmiany przekrojów rur itp.). Czynnikiem, który spowalnia korozję jest pH wody (po jakimś czasie podwyższa się do ok. 9).
    W przypadku c.w.u w bojlerach montowane są anody aby zapobiec korozji rur.
    Nie chwaląc się widziałem sporo instalacji schrupanych przez miękką wodę (szczególnie, gdy instalatorzy popełniali "czeski błąd" łącząc różne materiały).
    Właśnie o to mi chodziło, gdy pytałem o praktykę. Dzięki.

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    To tyle teorii i praktyki, twardość możesz sobie ustawić jaką chcesz. Przecież to Twoja Chałupa.
    Wcale się nie upieram przy zmiękczaniu do 0, po prostu zbieram różne opinie w tym temacie.
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  2. #3862
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolorado Zobacz post
    100% racji, mnie chodziło bardziej o konkretne przykłady. Wierzę fachowcom, tyle że chciałbym wiedzieć co może mi grozić konkretnie, w jakich przypadkach i w jakim czasie.
    Obawiam sie ze jest praktycznie niemozliwe stwierdzneie ze po X latach zacznie Ci przeciekac rura z powodu 0-twardej wody. Jest za duzo zmiennych do uwzgledniania. Temperatura wody pewnie, pH, zawartosc innych zwiazkow chemicznych w wodzie, wreszczcie ilosc wody ktora przez to przeplywa.

    marcin

  3. #3863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Obawiam sie ze jest praktycznie niemozliwe stwierdzneie ze po X latach zacznie Ci przeciekac rura z powodu 0-twardej wody. Jest za duzo zmiennych do uwzgledniania. Temperatura wody pewnie, pH, zawartosc innych zwiazkow chemicznych w wodzie, wreszczcie ilosc wody ktora przez to przeplywa.
    A Ty jak masz?
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  4. #3864
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolorado Zobacz post
    A Ty jak masz?
    Nie mam. Zyje z woda o twardosci 200mg. Najbardziej upierdliwy jest czajnik, wymaga 2minut raz na tydzien zeby w nim lyzke kwasku cytrynowego zagotowac. Krany, umywalki, wc utrzymywane regularnie w czystosci nie stanowia jakiegos problemu. Jest troche zaciekow na kabinie prysznicowej, ale zdaje sobie sprawe ze tez by byly w przypadku wody zmiekczonej do 0, chocby od mydla. Ale pewnie by byly zauwazalnie mniejsze. Zmywarka domywa, bez dodawania soli zmiekczajacych. Generalnie nie ma tragedii.

    Ale jakby budowal 2-gi dom to bym zrobil tak:
    Rury plastikowe. Nie wiem czy to realne, ale poprowadzone w jakichs peszlach/kanalach zeby przy wymianie za lat 10/20/30 nie trzeba bylo wszystkiego pruc albo prucie zminimalizowac.
    Woda zmiekczona do zera poprowadzona do wszystkich odbiornikow w domu z wyjatkiem kranu w kuchni. Do niego (czytaj do picia) poprowadzona woda nie zmiekczona i nie "uszlachetniona sodem" ze zmiekczacza (bo po co).

    marcin

  5. #3865

    Domyślnie

    W instalacji C.O. mam miedź, ale wodę mam tam twardą i od czasu zakupu zmiękczacza nie była wymieniana. Instalację wody mam w plastiku + zawory + kształtki + armatura + bojler. Z tego wszystkiego najbardziej obawiam się o bojler, bo i koszt największy.
    Z drugiej strony... Producenci kotłów polecają zmiękczacze i nawet dają większą gwarancję, jeśli taki zmiękczacz jest instalowany. Nie wierzę, że instalatorzy ustawiają cokolwiek innego niż 0. Jak to więc jest? Kręcą sami na siebie bicz?
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  6. #3866
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolorado Zobacz post
    Z drugiej strony... Producenci kotłów polecają zmiękczacze i nawet dają większą gwarancję, jeśli taki zmiękczacz jest instalowany. Nie wierzę, że instalatorzy ustawiają cokolwiek innego niż 0. Jak to więc jest? Kręcą sami na siebie bicz?
    Jaki bicz. Kase nabijaja. Podejrzewam ze piec od kamienia sie na gwarancji moze uszkodzic w przypadku b. twardej wody/ Ide zas o zaklad, ze miekka woda go na gwarancji nie przezre. Zycie. Producent chce zarabiac kase, czytaj na gwarancji miec jak najmniej klopotow, po gwarancji moze sie zepsuc, bo klient kupi raz jeszcze.

    marcin

  7. #3867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Jaki bicz. Kase nabijaja.
    To prawda. Nie jestem tego pewien, ale zdaje się że ta przedłużona gwarancja tylko funkcjonuje gdy się zainstaluje zmiękczacz tej samej firmy. A nawet jeśli nie, to często jest na zasadzie niewiedzy (że są inni producenci) lub/i wygodnictwa (jeden instalator dla całej instalacji).
    Póki co testowo zmieniłem twardość na 3 stopnie (kropelkowo), zobaczymy jaki będzie efekt.
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  8. #3868

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek.l11 Zobacz post
    .
    Dzięki za sugestie. ale ja jeszcze wracam do spożywania wody zmiękczonej. jest dobra do picia czy należy montować coś do uszlachtniania typu jakieś mineralizator
    Chyba mylisz dwie wody; zmiękczoną i demineralizowaną (np. po RO). Zmiękczacz usuwa wapń i magnez, mineralizator dodaje wapń i magnez.
    Dzienna dawka wapnia to ok. 1000 mg. W przypadku najtwardszej wody (zgodnie z rozporządzeniem Minisrta Zdrowia), czyli 500 mg/l CaCO3, masz wapnia max 200 mg (zakładając, że w wodzie nie ma magnezu), czyli dziennie musiałbyś wypić wiadro wody.
    Reasumując, woda zmiękczona nadaje się do picia, bo wapń w organiźmie uzupełniasz pijąc np. mleko, jedząc sery, ryby, czekolodę, itp,

  9. #3869
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radiowiec

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-031
    Dzielnica
    Osielsko
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W odniesieniu do moich badań wody (na poprzedniej stronie) i Waszych porad, zdecyduję się na opcję z odżelaziaczem, odmanganniaczem i zmiękczaczem w jednym.

    Ma na oku już pewne urządzenia z CR, ale proszę jeszcze o pomoc, który jest wart zainteresowania:

    http://www.czystawoda.pl/pl/p/Zmiekc...-CTX-DR30S/319

    http://www.filtrywody.mobi/sklep?fun...&prid=0&wid=41

    http://www.filtrywody.mobi/sklep?fun...&prid=0&wid=41

    http://allegro.pl/odzelaziacz-crysta...642017795.html

    Dzięki i pozdrawiam, Michał.
    Blog o praktycznym budownictwie energooszczędnym www.budujcieplej.pl

  10. #3870
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    Chyba mylisz dwie wody; zmiękczoną i demineralizowaną (np. po RO). Zmiękczacz usuwa wapń i magnez, mineralizator dodaje wapń i magnez.
    Dzienna dawka wapnia to ok. 1000 mg. W przypadku najtwardszej wody (zgodnie z rozporządzeniem Minisrta Zdrowia), czyli 500 mg/l CaCO3, masz wapnia max 200 mg (zakładając, że w wodzie nie ma magnezu), czyli dziennie musiałbyś wypić wiadro wody.
    Reasumując, woda zmiękczona nadaje się do picia, bo wapń w organiźmie uzupełniasz pijąc np. mleko, jedząc sery, ryby, czekolodę, itp,
    Tyle ze owa "wapienna teoria spiskowa" aka wiesc gminna twierdzi, ze pijac wode z 0 wapnia, nie tylko NIE dostarczasz wapnia organizmowi (co oczywiste bo go tam nie ma), ale ze taka woda wyplukuje z organizmu ten wapn ktory juz sie tam znalazl (z sera, ryby czy czekolady)

    A czy to prawda? Wszyscy ta wiesc gminna powtarzaja ale ja nigdy zadnych sensownych informacji (badan) na ten temat nie widzialem. Obawaiam sie nikt tego na dobra sprawe nie wie. Jakies szeroko zakrojone badania statystyczne mogly by pomoc. Wiem ze sa regiony swiata, gdzie jest tak sucho, ze woda w kranach to prawie wylacznie woda po osmozie (np. Malta). Tylko malo kto pewnie pije wylacznie kranowke, i kazdy uzupelnia diete woda butelkowana. Ale gdyby porownac ludzi z takiego terenu z innym, moze badania statystyczne by wykazaly jakies niedobry wapnia, czestsze zapadanie na osteoporoze czy cos w tym style.

    Jak sie ktos boi to przeciez mozna pod kranem w kuchni dolozyc mineralizator.

    marcin

  11. #3871

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Tyle ze owa "wapienna teoria spiskowa" aka wiesc gminna twierdzi, ze pijac wode z 0 wapnia, nie tylko NIE dostarczasz wapnia organizmowi (co oczywiste bo go tam nie ma), ale ze taka woda wyplukuje z organizmu ten wapn ktory juz sie tam znalazl (z sera, ryby czy czekolady)

    A czy to prawda? Wszyscy ta wiesc gminna powtarzaja ale ja nigdy zadnych sensownych informacji (badan) na ten temat nie widzialem. Obawaiam sie nikt tego na dobra sprawe nie wie. Jakies szeroko zakrojone badania statystyczne mogly by pomoc. Wiem ze sa regiony swiata, gdzie jest tak sucho, ze woda w kranach to prawie wylacznie woda po osmozie (np. Malta). Tylko malo kto pewnie pije wylacznie kranowke, i kazdy uzupelnia diete woda butelkowana. Ale gdyby porownac ludzi z takiego terenu z innym, moze badania statystyczne by wykazaly jakies niedobry wapnia, czestsze zapadanie na osteoporoze czy cos w tym style.

    Jak sie ktos boi to przeciez mozna pod kranem w kuchni dolozyc mineralizator.

    marcin
    I o to mi właśnie chodziło dzieki Jastrzab. Masz rację że wody kranówy i tak nikt nie pije. A woda przegotowana i tak jest pozbawiona wapnia .

  12. #3872
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek.l11 Zobacz post
    I o to mi właśnie chodziło dzieki Jastrzab. Masz rację że wody kranówy i tak nikt nie pije.
    O przepraszam. Ja swoja kranowe pije

    Cytat Napisał piotrek.l11 Zobacz post
    A woda przegotowana i tak jest pozbawiona wapnia .
    A tego to nie jestem na 100% pewien. Owszem pogrzewanie/gotowanie powoduje szybsze wytracanie sie kamienia kotlowego, ale chyba nie jest tak ze jak zagotujesz wode to po tym procesie jest zmiekczona do 0. Niech mnie ktos poprawi jesli opowaidam bzdury.

    marcin

  13. #3873
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Witam,
    Jakis czas temu pytalem co zrobic z taka woda:

    Zdecydowalem wywiercic ta plytsza studnie i uzyskalem wode o nastepujacych parametrach:

    Mangan - 60 (norma 50)
    Zelazo - 630 (norma 200)
    Azotany <1.0 (norma 50)
    Azotyny 0.02 (norma 0.5)
    Amonowy jon <0.03 (norma 0.50)
    pH 7.8 (norma 6.5-9.5)
    Przew. elektr. 143 (norma 2500)
    Twardosc ogolna 80 (norma 60-500)
    Chlorki 16 (norma 250)

    Wywiercenie tej drugiej studni (w obudowie poprzedniej) kosztowalo 1800 zl.
    Co prawda ta woda nie nadaje sie bezposrednio do picia ale problem teraz jest znacznie mniejszy.

    Aby zmniejszyc zawartosc zelaza i manganu zaproponowano mi zloze filtracyjne BRIM w zbiorniku 13-54 z zaworem CLACK WS1.TC.

    Czy przy takiej zawartosci zelaza i manganu konieczne jest stosowanie aspiratora czy wystarczy dysza rozpylajaca w zbiorniku?
    Mam nadzieje ze moja pompa (Omnigena 200STK) bedzie wystarczajaca do takiego systemu.

    Pozdrawiam,

    Marek
    Przy takiej zawartosci zelaza to przedewszystkim nie trzeba tak duzego filtra. Z zapasem 10" filtr da rade a pewnie i mniejszy tez, Wtedy i pompa bedzie sie musiala ze 2 razy mniej napracowac.
    Aspirator zawsze mozna dolozyc, ale moim zdaniem nie bedzie potrzebny. Samo dopompowywanie powietrza (pompka, sprezarka) zeby uzupelnic braki poduszki powietrznej, powinno wystaczyc.

    Ja bym tylko czesto kontrolowal wode przy plytkiej studni. Ewentualnie zalozyl osmoze do wody do picia. Sypniesz nawozem na trawnik to za rok to wypijesz.

    marcin

  14. #3874
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Czy sa jakies systemy automatycznego uzupelniania tej poduszki powietrznej?

    Pozdrawiam,
    Marek
    Tak. Aspirator.

    marcin

  15. #3875

    Domyślnie

    Jeszce dwa pytanka odnośnie zmiękczania:
    1. Co ile ustawić regenerację? Qbek wspominał o 10-14 dni. Póki co ustawiłem na 14, ale jeśli uważacie że to też za dużo, to dajcie znać.
    2. Czy jest sens wymienić wodę w instalacji C.O.? Była napełniona przed zakupem zmiękczacza, ale moim zdaniem kamień i tak się już wytrącił, więc raczej nie ma sensu. A może jednak ma?
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  16. #3876
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Mialem na mysli raczej jakis system wlaczania i wylaczania tej pompy uzupelniajacej powietrze o ktorej wczesniej pisales.

    Mareek
    Sterownik czasowy?Pytanie tylko po co. Najprostszy kompresor bezolejowy + programator czasowy bedzie kosztowal tyle co 5 aspiratorow. I dziala dzieki prawom fizyki. Nic nie trzeba robic.
    Przez dopompowywanie mialem na mysli raczej jakies proste manualne urzadzenie jak pompka reczna/nozna (jak do roweru tylko wieksza).

    marcin

  17. #3877
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolorado Zobacz post
    Jeszce dwa pytanka odnośnie zmiękczania:
    1. Co ile ustawić regenerację? Qbek wspominał o 10-14 dni. Póki co ustawiłem na 14, ale jeśli uważacie że to też za dużo, to dajcie znać.
    2. Czy jest sens wymienić wodę w instalacji C.O.? Była napełniona przed zakupem zmiękczacza, ale moim zdaniem kamień i tak się już wytrącił, więc raczej nie ma sensu. A może jednak ma?
    Zywice jonowymienne maja scisle okreslona pojemnosc. Po przefiltrowaniu okreslonej ilosci wody po prostu przestana dzialac. Instalator powinien policzyc co ile powinienes miec regeneracje biorac pod uwage twardosc wody, i srednie zuzycie wody. Oczywiscie najlepszy jest system z wodomierze, ktory uruchamia po przefiltrowaniu okreslonej ilosci wody. Wtedy jestes niezalezny od tego czy zuzyles daego dnia wiecej czy mnie wody (czyt np. goscie w domu).

    Twardosc wody + parametry zywicy = co ile trzeba robic regeneracje.


    Jesli uklad CO jest zamkniety to nie ma moim zdaniem sensu wyminiac w nim wody.

  18. #3878
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.078

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Zywice jonowymienne maja scisle okreslona pojemnosc. Po przefiltrowaniu okreslonej ilosci wody po prostu przestana dzialac. Instalator powinien policzyc co ile powinienes miec regeneracje biorac pod uwage twardosc wody, i srednie zuzycie wody. Oczywiscie najlepszy jest system z wodomierze, ktory uruchamia po przefiltrowaniu okreslonej ilosci wody. Wtedy jestes niezalezny od tego czy zuzyles daego dnia wiecej czy mnie wody (czyt np. goscie w domu).

    Twardosc wody + parametry zywicy = co ile trzeba robic regeneracje.
    Wszystko się zgadza, ale nawet jeśli w przypadku wodomierza wystąpi sytuacja, że nie zużyje się zaprogramowana objętość wody między regeneracjami, to dobrze jest ustawić taki limit czasowy. Nie zamiast kontroli objętościowej, ale dodatkowo.

  19. #3879
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Aspirator ma tylko jeden problem, obciaza pompe zwiekszajac w ten sposob pobor pradu poniewaz aby dzialal potrzeba znacznie przewezyc rure zasilajaca zbiornik.
    Do pompowania powietrza mozna zastosowac elektryczna pompe do opon.
    Mialem nadzieje ze istnieje gotowy sprzet do wlaczania i wylaczania tej pompy za pomoca detektora poziomu wody w zbiorniku.
    Jesli czegos takiego gotowego nie ma to przyjdzie mi cos takiego zmontowac samemu.

    Marek
    Kombinujeaz jak lysy kon.

    Pompa jest wlaczana pewnie wylacznikiem cisnieniowym. Pod ten sam wylacznik podpepnij kompresor. Pamieaj ze kompresor musi byc bezolejowy, zeby Ci nie chlapnelo olejem do wody.

    marcin

  20. #3880

    Domyślnie

    Witajcie.
    Ja również chciałem podzielić się wynikami analizy fizyczno-chemicznej wody w mojej studni (16 m), z prośbą o ocenę dobranego zestawu.

    Odczyn – 7,251
    Przewodność elektr. – 0,751
    Chlorki – 116,24
    Utlenialność – 1,3
    Fe og – <0,10
    Mn – <0,10
    Zasadowość fenoloft. – 0,00
    Zasadowość oranż. – 5,60
    Twardość ogólna – 8,32
    Twardość wapniowa – 7,19
    Wapń – 144,00
    Twardość magnezowa – 1,13
    Magnez – 13,74

    Zakupiłem filtr Honeywell samoczyszczący oraz filtr z wkładem BB Slim 20 zmiękczający wodę. Czy ww. elementy są wystarczające na 4-osobową rodzinę?

Strona 194 z 754

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony