dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 201 z 755
Pokaż wyniki od 4.001 do 4.020 z 15099
  1. #4001
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    Są, tzw. złoża dolomitowe (np. Corosex), ale stosuje się je wyłącznie do zdejmowania manganu. Teoretycznie żelazo jest łatwo usuwalne przy niskim pH, mangan odwrotnie, przy wysokim. Dlatego też miałbyś problemy z pozbyciem się żelaza. W praktyce dobrze dobrany odżelaziacz radzi sobie przy pH neutralnym ze zdejmowaniem zarówno żelaza jak i manganu.
    Ja mam takie samo ph=7,3,5 i 13" birm zdejmuje obecnie 3.5mg zelaza i 0,5mg manganu. Tylko jak juz kiedys pisalem, przez 1.5roku manganu nie rruszal. Ale cos mu sie raptem stalo, (wypracowal? choc to bez sensu bo jak tlenek manganu moze sie bardziej wypracowac na mangan). Co nie zmienia faktu ze przy tym ph, pozbycie sie 0,5mg manganu jest jak najbardziej mozliwe.

    marcin

  2. #4002

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Teoretycznie tak, ale dodaj do tego 20 m studni i inne opory i już nie ma takiego zapasu. A do płukania 12" z Pyroloxem potrzebujesz 4,5 m3/h.
    Znalazłem baterię do kalkulatora. Na stronie producenta (http://www.pyrolox.com/about_us.php) jest napisane:
    Suggested back-wash rate: 25-30 gpm/sq. ft.
    Dla butli 12" wychodzi płukanie jakieś 2,7 - 2,8 m3/h.
    Nie przejmuj się, errare humanum est..
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 22-10-2012 o 17:27

  3. #4003
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    Znalazłem baterię do kalkulatora. Na stronie producenta (http://www.pyrolox.com/about_us.php) jest napisane: Suggested back-wash rate: 25-30 gpm/sq. ft.
    Dla butli 12" wychodzi płukanie jakieś 2,7 - 2,8 m3/h.
    Nie przejmuj się, errare humanum est..
    Butla 12" ma powierzchnię ~0,8 sq. ft. - to daje minimum 20 gpm, a to jest właśnie ok 4,5 m3/h

  4. #4004

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Butla 12" ma powierzchnię ~0,8 sq. ft. - to daje minimum 20 gpm, a to jest właśnie ok 4,5 m3/h
    Zwracam honor, baterie były przeterminowane, Twoje wyliczenia były poprawne.
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 23-10-2012 o 14:08 Powód: byłem po spotkaniu biznesowym :)

  5. #4005

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu.int Zobacz post
    Doradzicie ile tego podchlorynu na m3 wody w studni aby ją dobrze zdezynfekować?
    Do dezynfekcji powinna wystarczyć dawka chloru 5-10 mg/l. Przy założeniu, że podchloryn ma 10 do 15% wolnego chloru, teoretycznie powinna wystarczyć pięćdziesiątka na m3. Ja nie jestem aptekarzem, wlewam wieczorem szklankę na m3, odkręcam krany i czekam aż poczuję chlor. Idę spać, a rano płuczę instalację.
    To powinno odkazić Ci rurociągi, ale jeżeli są bakterie w samej wodzie, to nic nie pomoże.

  6. #4006

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu.int Zobacz post
    Cholera... to ja sobie zorganizowałem hoboczek 20l 35%
    Będę płukał, jak nic nie pomoże to będzie lampa. Ale płukać chcę bo wątpię w jakość poprzedniej próbki - po jej zbadaniu przyjrzałem się rurze, która do najczystszych nie należała a poza tym studnia świeża i zasyfiona po robocie.
    Kiedyś u klienta wykryto bakterie e. coli. Studnię miał głębinową (prawie oligocenkę). Okazało się, że do rur przechowywanych na zewnątrz podczas budowy załatwiały się koty. Po chlorowaniu było wszystko OK.
    Jednak w Twoim przypadku obawiałbym się tego kangura z rozszczelnionym szambem.
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 22-10-2012 o 21:19

  7. #4007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu.int Zobacz post
    Będziem walczyć Najpierw po dobroci bo miasto zaczyna od kar 5.000zł, WIOŚ to już 8-10x tyle.
    Alleluja i do przodu!

  8. #4008
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu.int Zobacz post
    Będziem walczyć Najpierw po dobroci bo miasto zaczyna od kar 5.000zł, WIOŚ to już 8-10x tyle.
    Walcz!, trzymam kciuki. Jednak co sie z nieszczelnego szamba wydostalo przez lata to i przez lata wode Ci bedzie skazac

    marcin

  9. #4009
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marcin H
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Butla 12" ma powierzchnię ~0,8 sq. ft. - to daje minimum 20 gpm, a to jest właśnie ok 4,5 m3/h
    Czyli przy butli 10" która ma ok 0,55 ft co daje 13.75 gpm czyli jakieś 3,1 m3/h. A tyle moja pompa (na razie zamówiona) by sobie poradziła.
    Zresztą ile złoże Pyrolox potrzebuje wody do płukania, przy butli 10x54"? Nie wystarczy zawartość hydroforu 150L lub 200L, bo dopiero po jego opróżnieniu włączy się pompa?
    geolog, geotechnik i geofizyk czyli 3w1
    Dziennik Budowy - http://forum.muratordom.pl/blog.php?47961

  10. #4010
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin H Zobacz post
    Czyli przy butli 10" która ma ok 0,55 ft co daje 13.75 gpm czyli jakieś 3,1 m3/h. A tyle moja pompa (na razie zamówiona) by sobie poradziła.
    Zresztą ile złoże Pyrolox potrzebuje wody do płukania, przy butli 10x54"? Nie wystarczy zawartość hydroforu 150L lub 200L, bo dopiero po jego opróżnieniu włączy się pompa?
    Takie płukanie powinno trwać aż woda będzie klarowna - zazwyczaj to jakieś 8-10 minut. 14 gpm = 53 lpm czyli pojemność hydroforu starczy ci na 3-4 min. W głowicy Clack CI możesz sobie z tym poradzić ustawiając płukanie z przerwami na napełnienie hydroforu.

  11. #4011
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marcin H
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Takie płukanie powinno trwać aż woda będzie klarowna - zazwyczaj to jakieś 8-10 minut. 14 gpm = 53 lpm czyli pojemność hydroforu starczy ci na 3-4 min. W głowicy Clack CI możesz sobie z tym poradzić ustawiając płukanie z przerwami na napełnienie hydroforu.
    No to niezła ilość wody musi przelecieć. Tak ze 400-500L. No to miał bym problem z oczyszczalną. Bo mam biologiczną oczyszczalnie do 750l na dobę zrzutu ścieków. Zostało by mi niewiele na własne - bytowe potrzeby.
    geolog, geotechnik i geofizyk czyli 3w1
    Dziennik Budowy - http://forum.muratordom.pl/blog.php?47961

  12. #4012
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin H Zobacz post
    No to niezła ilość wody musi przelecieć. Tak ze 400-500L. No to miał bym problem z oczyszczalną. Bo mam biologiczną oczyszczalnie do 750l na dobę zrzutu ścieków. Zostało by mi niewiele na własne - bytowe potrzeby.
    Studnia chlonna?

    marcin

  13. #4013

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Studnia chlonna?

    marcin
    Albo za okno i na trawnik.
    Biologiczna oczyszczalnia powinna sobie z tym poradzić (500 l raz na parę dni nie powinno jej zaszkodzić). Ale jeżeli się obawiasz, to jak napisał Jastrząb, studnia chłonna (w zależności od gleby, 1-2 kręgi).
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 23-10-2012 o 15:41

  14. #4014
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    Albo za okno i na trawnik.
    Biologiczna oczysczalnia powinna sobie z tym poradzić (500 l raz na parę dni nie powinno jej zaszkodzić). Ale jeżeli się obawiasz, to jak napisał Jastrząb, studnia chłonna (w zależności od gleby, 1-2 kręgi).
    Ja tam przez rok czasu az sie doczekalem kanalizacji, majac bardzo parchata szutrowo-blotna droge gminna, tak parchata ze szambiarki odmawialy przyjazdu w okresie jesienno-zimowym, co tydzien rozwijalem weza duzej srednicy i lalem do rowu melioracyjnego 40m dalej Na trawnik bym tego nie wylewal, bo przez 2-3 minuty u mnie leciala woda kolory brunatnego od zelaza
    Jesli grunt chlonny/suchy i mozna jeszcze to wykonac, to studnia chlonna w kazdym sposobie odbioru sciekow jest bardzo dobrym rozawiazaniem.

    marcin

  15. #4015

    Domyślnie

    Panowie, ponownie witam
    Potrzebuje porady, dla przypomnienia chodzi o te moje 10mg Fe i greensand itd
    Nową instalacje złożyłem już w nowej konfiguracji i wygląda to tak w dużym uproszczeniu:
    Zbiornik ocynk 300l z aspiratorem itd->14x65 z 90l złoża Klarsanit(+żwir na dole)->10x54 z 42l złoża Greensand Plus->reduktor->zbiornik przeponowy 300l jako bufor wody uzdatnionej. Działa, na wyjściu instalacji odżelaziającej zero Fe, po 14x65 znika "większa połowa" żelaza, reszte greenand ściaga. Bufor wody uzdatnionej spełnia swoją rolę tzn wolne apełnianie, szybkie pobieranie jak trzeba itd, dzięki poradom waszym działa, za co dziękuje ale niewiem jakie czasy ustawić na backwash i rapid rinse w 14x65...pamiętam że należy płukać aż do uzyskania klarownych popłuczyn ale czy backwash i rapid rinse mają mieć takie same czasy? np 10 i 10? pomożecie?
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Marcin_a3 ; 24-10-2012 o 00:07

  16. #4016
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_a3 Zobacz post
    Panowie, ponownie witam
    Potrzebuje porady, dla przypomnienia chodzi o te moje 10mg Fe i greensand itd
    Nową instalacje złożyłem już w nowej konfiguracji i wygląda to tak w dużym uproszczeniu:
    Zbiornik ocynk 300l z aspiratorem itd->14x65 z 90l złoża Klarsanit(+żwir na dole)->10x54 z 42l złoża Greensand Plus->reduktor->zbiornik przeponowy 300l jako bufor wody uzdatnionej. Działa, na wyjściu instalacji odżelaziającej zero Fe, po 14x65 znika "większa połowa" żelaza, reszte greenand ściaga. Bufor wody uzdatnionej spełnia swoją rolę tzn wolne apełnianie, szybkie pobieranie jak trzeba itd, dzięki poradom waszym działa, za co dziękuje ale niewiem jakie czasy ustawić na backwash i rapid rinse w 14x65...pamiętam że należy płukać aż do uzyskania klarownych popłuczyn ale czy backwash i rapid rinse mają mieć takie same czasy? np 10 i 10? pomożecie?
    Pozdrawiam
    Nie muszą być równe. Większość "brudu" wypłynie podczas backwashu, więc rinse może być krótszy. Ale najlepiej ustalić ten czas obserwując wodę - ma być klarowna w backwashu, po przełączeniu na rinse znów będzie mętna i jak już będzie w rinsie czysta to koniec płukania.

  17. #4017
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marcin H
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    Albo za okno i na trawnik.
    Biologiczna oczyszczalnia powinna sobie z tym poradzić (500 l raz na parę dni nie powinno jej zaszkodzić). Ale jeżeli się obawiasz, to jak napisał Jastrząb, studnia chłonna (w zależności od gleby, 1-2 kręgi).
    Studnie chłonną nawet mam, przy oczyszczalni biologicznej. Problem może być taki że jak takie popłuczyny wpadną do studni chłonnej to długo ona nie podziała tylko się zatka.
    A swoją drogą słyszeliscie o złożu filtracyjnym Otoman. Podobno stosowane w odżelaziaczach wimest i podobno usuwa też mangan?
    geolog, geotechnik i geofizyk czyli 3w1
    Dziennik Budowy - http://forum.muratordom.pl/blog.php?47961

  18. #4018

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Nie muszą być równe. Większość "brudu" wypłynie podczas backwashu, więc rinse może być krótszy. Ale najlepiej ustalić ten czas obserwując wodę - ma być klarowna w backwashu, po przełączeniu na rinse znów będzie mętna i jak już będzie w rinsie czysta to koniec płukania.
    Dzięki już wiem na czym bazować, tzn pamiętałem o klarowności przy backwashu ale nie wiedziałem o tej zasadzie przy drugim płukaniu.

    Troszke info o ustawieniach w mojej instalacji-tak by wykluczyć ewentualne błędy:

    Narazie mam hydrofor ustawiony na prace wł 3atm, wył 5atm, aspirator działa od 3 do 4 więc więcej niż 1/3 pracy pompy ale tak łatwiej było ustawić(minimalny ruch zaworem i już nie zasysa prawie wcale). 14x65 płukałem tylko raz narazie z pyłu, bo z żelaza to dopiero zobacze co będzie lecieć dlatego pytałem o te czasy.

    Na ten moment wygląda to tak:
    14x65 z Fleck 7700 ustawiony na płukanie co 2 dni o godzinie 2.00
    -backwash 10min
    -rapid rinse 5min

    10x54 z Autotrol 268/742 ustawiony na płukanie co 6 dni o godzinie 2.20 (w jednostopniowej filtracji było 3 dni )
    -backwash 15min (było w jednotopniowej filtracji 20min ale woda klarowna była szybciej)
    -regeneracja KMnO4 60min (było 70)
    -drugie płukanie 3min ( może lepiej 5min?-nie zawsze cały KMnO4 wyleci)
    -jakieś tam pauzy systemowe itd
    -Napełnianie (9min) odcinane pływakiem.

    Wcześniej 10x54 ściągał zależnie od "humoru" od 6 do prawie całego Fe ale stały efekt to raczej ściągał 6 i zostawało ok 4 mg Fe w wodzie uzdatnionej. Myśle że teraz jako drugi stopień będzie miał znacznie łatwiej wiec dni pomiędzy regeneracjami Greensandu (Plus) można wydłużyć zwłasza że z założenia ma ściągać powiedzmy "reszte Fe" po pierwszym filtrze a nie całość. Czasy które ustawiłem są na razie tylko bazowe - będe obserwować co będzie lecieć w popłuczynach i pewnie coś zmienie jak będzie trzeba.

    Narazie chciałem zapytać czy są tu jakieś błędy? greensand przed włączeniem na drugi stopień chlorowałem i aktywowałem startowo bo wześniej napweno za lekko nie miał...
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Marcin_a3 ; 24-10-2012 o 10:39

  19. #4019
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin H Zobacz post
    Studnie chłonną nawet mam, przy oczyszczalni biologicznej. Problem może być taki że jak takie popłuczyny wpadną do studni chłonnej to długo ona nie podziała tylko się zatka.
    A swoją drogą słyszeliscie o złożu filtracyjnym Otoman. Podobno stosowane w odżelaziaczach wimest i podobno usuwa też mangan?
    To zrob (jesli mozesz) osobna studnie chlonna na odzelaziacz, z mozliwoscia jej czyszczenia.

    Zloze otoman to pewnie jakas autorska mieszanka nie wiadomo czego, czyli piasku, dolomitu albo odrobiny blizej nieokreslonego zloza katalitycznego.
    O niewiadomej predkosci plukania itd.
    Usuwanie manganu to nie zadne cudo. Przy pH 7,3 powinno go usunac kazde standardowe/popularne zloze katalityczne, birm, greensand, czy pyrolox.


    marcin

  20. #4020
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marcin H
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    To zrob (jesli mozesz) osobna studnie chlonna na odzelaziacz, z mozliwoscia jej czyszczenia.

    Zloze otoman to pewnie jakas autorska mieszanka nie wiadomo czego, czyli piasku, dolomitu albo odrobiny blizej nieokreslonego zloza katalitycznego.
    O niewiadomej predkosci plukania itd.
    Usuwanie manganu to nie zadne cudo. Przy pH 7,3 powinno go usunac kazde standardowe/popularne zloze katalityczne, birm, greensand, czy pyrolox.


    marcin
    Nie twierdze że podane wyżej złoża sobie nie poradzą, ale próbuję znaleźć jakąś rozsądną alternatywę dla nich.
    Znalazłem ofertę odżelaziacza firmy WIMEST-150 ze złożem Otaman które usuwa również mangan.
    Jest to tańsza alternatywa z dość sporym przepływem roboczym rzędu 2m3/h (nikomu nie chce się czekać ma napełnienie wanny 0,5 godziny).
    Pomiędzy regeneracjami w moim przypadku mogło by być nawet ze 20m3 czyli zużycie wody 3 m-c. Nawet automatyki bym nie musiał zakładać, bo po co.
    geolog, geotechnik i geofizyk czyli 3w1
    Dziennik Budowy - http://forum.muratordom.pl/blog.php?47961

Strona 201 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony