dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 244 z 755
Pokaż wyniki od 4.861 do 4.880 z 15099
  1. #4861
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mkostek

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wegrow
    Kod pocztowy
    07-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Dzięki Marcin za info. Myślisz, że taki sprzęt usunie mi mangan? Badałeś wodę po filtracji? Jesli tak to na jakim poziomie masz teraz mangan?
    Pozdrawiam

  2. #4862
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkostek Zobacz post
    Dzięki Marcin za info. Myślisz, że taki sprzęt usunie mi mangan? Badałeś wodę po filtracji? Jesli tak to na jakim poziomie masz teraz mangan?
    Pozdrawiam
    Tak badalem wode po filtracji. Nawet mam wlasne testy do Fe i Mn i sprawdzam od czasu do czasu.
    Przed dobry rok filtr nie ruszal manganu. Usuwal cale zelazo. Potem zaczal zbijac mangan do zera.
    Czemu tak? Mam na ten temat teorie ale nieweryfikowalna niestety :-/

    Mam tez druga kolumne z greensandem ktora mangan zbijala wtedy do zera. W tej chwili jest bezuzyteczna bo birm sobie doskonale radzi sam.
    Druga kolumna stad ze oryginalnie firma postawila greensand + wegiel aktywny ja wegiel zamienilem na birm i zamienilem kolejnosc. Na weglu cos mi roslo i smierdzialo.

    Jesli filtr manganu nie usunie, to go praktycznie nie zauwazysz w zyciu codzinnym.
    Zelazo utlenia sie zazwyczaj dosyc latwo, co powoduje ze woda jest zoltawa, niemilo pachnie i potwornie wszystko brudzi.
    Mangan sie utlenia bardzo trudno przy takim pH dlatego potrzbujesz zloza ktore katalizuje jego utlenianie. Sam z siebie tlenem z powietrza sie nie utleni, wiec nie bedzie brudzil. A takie ilosci manganu sa raczej nieszkodliwe zdrowotnie. Do szkodliwych ilosci zalezanych przez WHO takiemu 0,5mg to baaardzo daleko jest.

    Podejrzewam ze 10" pyrolox ma wieskze szanse zadzialac jednoczesnie na Fe i Mn niz 13" birm. Piersze to naturlana kopalna ruda manganu. Drugie to sztuczny produkt.

    marcin

  3. #4863
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mkostek

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wegrow
    Kod pocztowy
    07-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Tak badalem wode po filtracji. Nawet mam wlasne testy do Fe i Mn i sprawdzam od czasu do czasu.
    Przed dobry rok filtr nie ruszal manganu. Usuwal cale zelazo. Potem zaczal zbijac mangan do zera.
    Czemu tak? Mam na ten temat teorie ale nieweryfikowalna niestety :-/

    Mam tez druga kolumne z greensandem ktora mangan zbijala wtedy do zera. W tej chwili jest bezuzyteczna bo birm sobie doskonale radzi sam.
    Druga kolumna stad ze oryginalnie firma postawila greensand + wegiel aktywny ja wegiel zamienilem na birm i zamienilem kolejnosc. Na weglu cos mi roslo i smierdzialo.

    Jesli filtr manganu nie usunie, to go praktycznie nie zauwazysz w zyciu codzinnym.
    Zelazo utlenia sie zazwyczaj dosyc latwo, co powoduje ze woda jest zoltawa, niemilo pachnie i potwornie wszystko brudzi.
    Mangan sie utlenia bardzo trudno przy takim pH dlatego potrzbujesz zloza ktore katalizuje jego utlenianie. Sam z siebie tlenem z powietrza sie nie utleni, wiec nie bedzie brudzil. A takie ilosci manganu sa raczej nieszkodliwe zdrowotnie. Do szkodliwych ilosci zalezanych przez WHO takiemu 0,5mg to baaardzo daleko jest.

    Podejrzewam ze 10" pyrolox ma wieskze szanse zadzialac jednoczesnie na Fe i Mn niz 13" birm. Piersze to naturlana kopalna ruda manganu. Drugie to sztuczny produkt.

    marcin
    Dzieki Marcin za zaangażowanie. Sugerujesz żeby zastosowac tylko pyrolox'a ? Jesli tak to automatyka i zbiornik jak w Birmie? Dopiero zaczynam się interesować tym tematem, takze wybacz, jak pisze glupoty. Marcin, potrzebuje stacji uzdatniania juz w przyszlym tygodniu, także co jaki kompletny system byś mi poradził, pytam Ciebie, gdyż widzę, że znasz się na tym
    Pozdrowka

  4. #4864
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mkostek

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wegrow
    Kod pocztowy
    07-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Marcin, dostałem informację od dystrybutora Birma, że aby on był skuteczny, trzeba wcześniej wodę napowietrzyć co jest niemożliwe w przypadku zbiornika przeponowego

  5. #4865
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkostek Zobacz post
    Marcin, dostałem informację od dystrybutora Birma, że aby on był skuteczny, trzeba wcześniej wodę napowietrzyć co jest niemożliwe w przypadku zbiornika przeponowego
    BIRM potrzebuje sporo tlenu, na utlenienie żelaza i manganu (w twoim przypadku ok 0,4 mg/l) i dlatego Jastrząb Ci sugerował Pyrolox - nie potrzebuje aż tyle utleniacza, a w razie potrzeby możesz go przechlorować i "przywrócić do życia".
    Masz jakieś określone zużycie wody? Zbiornik 10" da ci w czasie pracy ok 0,7-0,8 m3/h (tak samo w przypadku Birmu i Pyroloxu).

  6. #4866
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mkostek

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wegrow
    Kod pocztowy
    07-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    BIRM potrzebuje sporo tlenu, na utlenienie żelaza i manganu (w twoim przypadku ok 0,4 mg/l) i dlatego Jastrząb Ci sugerował Pyrolox - nie potrzebuje aż tyle utleniacza, a w razie potrzeby możesz go przechlorować i "przywrócić do życia".
    Masz jakieś określone zużycie wody? Zbiornik 10" da ci w czasie pracy ok 0,7-0,8 m3/h (tak samo w przypadku Birmu i Pyroloxu).
    Dzieki za odpowiedz. Zuzycie jeszcze nie okreslone, wporawadzam sie do domu niebawem z zona i małym dzieckiem. Mysle ze zuzycie wody okolo 10m3/msc. Woda na ogrod przed filtrami, takze tego nie licze.
    qbek17 - gdzie moge kupic pyroloxa i co dokladnie potrzebuje?

  7. #4867
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkostek Zobacz post
    Dzieki za odpowiedz. Zuzycie jeszcze nie okreslone, wporawadzam sie do domu niebawem z zona i małym dzieckiem. Mysle ze zuzycie wody okolo 10m3/msc. Woda na ogrod przed filtrami, takze tego nie licze.
    qbek17 - gdzie moge kupic pyroloxa i co dokladnie potrzebuje?
    Potrzebujesz cały zestaw (zbiornik, złoże, głowicę sterującą). Możesz to kupić z montażem w firmie zajmującej się filtrami lub np. w necie i montować samemu/z własnym hydraulikiem - polecam ten pierwszy sposób (zazwyczaj daje to dodatkowo dłuższą gwarancję). Poza tym trzeba to wypłukać i uruchomić (nie jest to takie oczywiste jak podłączenie wtyczki).
    Zazwyczaj też wymagany jest coroczny przegląd, więc porównaj ceny tej usługi u różnych dostawców.

  8. #4868
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marczak Zobacz post
    Spotkałem się z tym złożem kiedyś na stronie http://www.klarsan.pl/ - możesz zapytać np. tam.
    Samo złoże można kupić w necie w wielu sklepach...tylko akurat Klarsan promuje jedynie swoją mieszankę - klarsanit, ale to tylko część zestawu i samo z siebie nie będzie pracować

  9. #4869
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    endofspace

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam serdecznie
    Mieszkam w Puławach (woj. lubelskie)- woda z wodociągu i moim jedynym problem była jej twardość dH=22 wykańczająca wężownice podgrzewacza, baterie termostatyczną w łazience itd. Śledząc ten wątek forum zdecydowałem się na zmiękczacz Flamingo (korzystając z okazji chciałby podziękować wszystkim a szczególnie qbek17, Jastrząb, free_shop). Niestety przeciągający się remont instalacji wodnej (dom ma już 60 lat) skazał mnie na jego podłączenie własnoręcznie. Do zmiękczacza dołączono instrukcję, w której niestety cykle regeneracji są zupełnie inaczej poukładane niż domyślnie w głowicy. No, ale oczywiści to dałoby się pewnie pozmieniać jednak wertując net mam pewne wątpliwości czy ten dołączony schemat i czasy zregenerują złoże. Stąd moje prośba o doradzenie kolejności cykli i czasów. Wersja Flamingo to C30 o pojemności 155 m3xfH.
    Cykle w dołączonej instrukcji:
    1. Backwash – 8min
    2. Regenerant Draw Up – 60min
    3. Rise – 6min
    4. Fill - 50kg (???)
    5. End
    Schemat cykli w głowicy to pewnie jeden z możliwych dla tej wersji „up”:
    1. Fill ustawiłem na 3,25
    2. Softening na 120min
    3. Draw na 30min
    4. Backwash - 5min
    5. Rise – 4min
    6. End
    Mam jeszcze pytanie w przypadku schematu z zalewaniem soli na początku i czekaniem aż się zrobi solanka czy pomiędzy regeneracjami w zbiorniku z solą powinno być choć trochę wody? Za wszelkie rady i sugestie z góry bardzo dziękuję.

  10. #4870
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał endofspace Zobacz post
    Wersja Flamingo to C30 o pojemności 155 m3xfH.
    Cykle w dołączonej instrukcji:
    1. Backwash – 8min
    2. Regenerant Draw Up – 60min
    3. Rise – 6min
    4. Fill - 50kg (???)
    5. End
    Schemat cykli w głowicy to pewnie jeden z możliwych dla tej wersji „up”:
    1. Fill ustawiłem na 3,25
    2. Softening na 120min
    3. Draw na 30min
    4. Backwash - 5min
    5. Rise – 4min
    6. End
    Mam jeszcze pytanie w przypadku schematu z zalewaniem soli na początku i czekaniem aż się zrobi solanka czy pomiędzy regeneracjami w zbiorniku z solą powinno być choć trochę wody? Za wszelkie rady i sugestie z góry bardzo dziękuję.
    Może od końca: Tak, pomiędzy regeneracjami na dnie zbiornika pozostanie trochę wody (wynika to z tego, że zawór solankowy nie dotyka samego dna).

    Jeśli masz wersję "up flow" czyli z regeneracją przeciwprądową (i do tego rozpuszczanie soli przed regeneracją), to kolejność cykli w głowicy jest prawidłowa - można się tylko trochę przyczepić długości tych cykli. Dałbym więcej czasu na rozpuszczenie soli (tak ze 3-4 godziny) i może trochę wydłużyłbym samo zasysanie, chociaż według tabel powinno wystarczyć i te 30 min.

    Cyklami z instrukcji się nie przejmuj - to tylko przykład.

  11. #4871
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sukkub

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam,
    Jak wszyscy w tym wątku poszukuję porady , co mam zrobić żeby mieć wodę zdatną do picia i użytkowania. Woda pochodzi ze studni głębinowej 17m , ma zasilać gospodarstwo 5 osobowe. Hydrofor z poduszka powietrzną , pompa głębinowa wydajność 40l/min 1,1kW , oczyszczalnia ścieków biologiczna . Wyniki wody są chyba dość dobre , ale ilość żelaza jest straszna
    Barwa - akceptowalna
    Mętność 0,40
    Smak - akceptowalny
    Zapach - akceptowalny
    pH - 6,65+/-0,10
    Przewodność elektryczna - 183,1+/-10,1
    Żelazo ogólne - 5970+/- 1373
    Amoniak - <0,21
    Azotyny - <0,010
    Glin - <0,05
    Nie znam się na filtrach i innych urządzeniach , jak pójdę do sklepu to wcisną mi najdroższe ustrojstwo, a mi zależy na czymś co jest dobre i posłuży dłuższy czas. Jeżeli istnieje możliwość , to proszę o radę co byłoby najlepsze , jak się nazywa i jeszcze gdzie najlepiej kupić Będę wtedy w pełni szczęśliwa

  12. #4872
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał sukkub Zobacz post
    Witam,
    Jak wszyscy w tym wątku poszukuję porady , co mam zrobić żeby mieć wodę zdatną do picia i użytkowania. Woda pochodzi ze studni głębinowej 17m , ma zasilać gospodarstwo 5 osobowe. Hydrofor z poduszka powietrzną , pompa głębinowa wydajność 40l/min 1,1kW , oczyszczalnia ścieków biologiczna . Wyniki wody są chyba dość dobre , ale ilość żelaza jest straszna
    Barwa - akceptowalna
    Mętność 0,40
    Smak - akceptowalny
    Zapach - akceptowalny
    pH - 6,65+/-0,10
    Przewodność elektryczna - 183,1+/-10,1
    Żelazo ogólne - 5970+/- 1373
    Amoniak - <0,21
    Azotyny - <0,010
    Glin - <0,05
    Nie znam się na filtrach i innych urządzeniach , jak pójdę do sklepu to wcisną mi najdroższe ustrojstwo, a mi zależy na czymś co jest dobre i posłuży dłuższy czas. Jeżeli istnieje możliwość , to proszę o radę co byłoby najlepsze , jak się nazywa i jeszcze gdzie najlepiej kupić Będę wtedy w pełni szczęśliwa
    Masz niskie pH, sporo żelaza i nie wiadomo co z manganem. Potrzebujesz odżelaziacza, ale przy takiej kombinacji nie wiem czy nie będą konieczne dwa stopnie.
    Odżelaziacz regenerowany chemicznie odpada ze względu na oczyszczalnię ścieków.
    Do odżelaziacza bez regeneracji chemicznej potrzebna będzie zmiana hydroforu (na bezprzeponowy) i pompy (na silniejszą) oraz montaż napowietrzania.

  13. #4873
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sukkub

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Masz niskie pH, sporo żelaza i nie wiadomo co z manganem. Potrzebujesz odżelaziacza, ale przy takiej kombinacji nie wiem czy nie będą konieczne dwa stopnie.
    Odżelaziacz regenerowany chemicznie odpada ze względu na oczyszczalnię ścieków.
    Do odżelaziacza bez regeneracji chemicznej potrzebna będzie zmiana hydroforu (na bezprzeponowy) i pompy (na silniejszą) oraz montaż napowietrzania.
    Mam jeszcze możliwość podłączenia się do starego szamba , więc problem oczyszczalni można rozwiązać , to co wtedy musiałabym zamontować?

  14. #4874
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marczak
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    116

    Domyślnie

    Przypadkiem hydrofor z poduszką powietrzną to nie jest hydrofor bezprzeponowy? Z tego co wiem to przeponowy jest wtedy gdy mam membranę. Może coś mi się pomyliło, ale w takim razie nie musiałabyś wymieniać hydroforu. Zastanawiam się także nad tą pompą. Mogłaby być trochę silniejsza, ale nie wykluczone, że ta też da radę.

    Ja uważam, że dobrze by było zainstalować kolumnę ze złożem odżelaziającym lub odżelaziająco-odmanganiającym. Do tego jakiś filtr mechaniczny za stacją, bo taki rodzaj złóż charakteryzuje się pyleniem.

    Pamiętaj także, aby w sklepie, w którym będziesz zamawiała "sprzęt" poprosić o GWARANCJĘ uzyskania danych parametrów wody, żeby nie migali się po instalacji.

  15. #4875
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marczak Zobacz post
    Przypadkiem hydrofor z poduszką powietrzną to nie jest hydrofor bezprzeponowy? Z tego co wiem to przeponowy jest wtedy gdy mam membranę.
    Jak ktoś pisze o membranie czy worku to jest jasne, ale przy poduszce to już nie wiem co autor miał na myśli Może faktycznie jest to hydrofor bezprzeponowy i wtedy jeden problem odpada, ale to już pytanie do sukkub.

    Zastanawiam się także nad tą pompą. Mogłaby być trochę silniejsza, ale nie wykluczone, że ta też da radę
    Przy 5 osobach w domu zakładam, że zużycie będzie solidne, a pompa ma wydajność (zapewne nominalną) 2,4 m3/h. Rzeczywista pewnie jest sporo mniejsza, a to nie wystarczy do wypłukania ciężkiego złoża (a zakładam ciężkie jeśli ma być tylko płukane wodą).

    Cytat Napisał sukkub Zobacz post
    Mam jeszcze możliwość podłączenia się do starego szamba , więc problem oczyszczalni można rozwiązać , to co wtedy musiałabym zamontować?
    Wtedy jest możliwość zastosowania złoża regenerowanego chemicznie (nadmanganianem potasu) np. Greensand lub jego lżejszy zamiennik MTM (wtedy może być szansa na użycie tej pompy (ale to trzeba by policzyć).

  16. #4876
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sukkub

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jak ktoś pisze o membranie czy worku to jest jasne, ale przy poduszce to już nie wiem co autor miał na myśli Może faktycznie jest to hydrofor bezprzeponowy i wtedy jeden problem odpada, ale to już pytanie do sukkub.



    Przy 5 osobach w domu zakładam, że zużycie będzie solidne, a pompa ma wydajność (zapewne nominalną) 2,4 m3/h. Rzeczywista pewnie jest sporo mniejsza, a to nie wystarczy do wypłukania ciężkiego złoża (a zakładam ciężkie jeśli ma być tylko płukane wodą).



    Wtedy jest możliwość zastosowania złoża regenerowanego chemicznie (nadmanganianem potasu) np. Greensand lub jego lżejszy zamiennik MTM (wtedy może być szansa na użycie tej pompy (ale to trzeba by policzyć).
    Witam ponownie. To może ja podam konkretniejsze dane o jakich się zdążyłam dowiedzieć. Hydrofor jest bezprzeponowy (pusty w środku). Popłuczyny można odseparować od oczyszczalni ścieków. Pompa przy tych odległościach (głębokość studni + odległość od hydroforu) powinna dać 30 l/min -SKM150 . Czytając wypowiedzi to wydaje mi się się że opcja ze złożem regenerowanym chemicznie tym lżejszym - MTM powinna się sprawdzić w tych warunkach. Tylko czy potrzeba jeszcze napowietrzać układ przed hydroforem??

    Dostałam taką propozycję od jednej z firm , co o tym myślicie?
    http://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-w...-rx-p-869.html
    Ostatnio edytowane przez sukkub ; 13-08-2013 o 12:34

  17. #4877
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał sukkub Zobacz post
    Witam ponownie. To może ja podam konkretniejsze dane o jakich się zdążyłam dowiedzieć. Hydrofor jest bezprzeponowy (pusty w środku). Popłuczyny można odseparować od oczyszczalni ścieków. Pompa przy tych odległościach (głębokość studni + odległość od hydroforu) powinna dać 30 l/min -SKM150 . Czytając wypowiedzi to wydaje mi się się że opcja ze złożem regenerowanym chemicznie tym lżejszym - MTM powinna się sprawdzić w tych warunkach. Tylko czy potrzeba jeszcze napowietrzać układ przed hydroforem??

    Dostałam taką propozycję od jednej z firm , co o tym myślicie?
    http://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-w...-rx-p-869.html
    Ja mysle ze:
    - SKM150 przy cisnisu 4 atm, to ma na wykresie wydajnosc 20L/min, czyli 1200/h. 30L daje przy wysokosci podnoszenia 20m, czyli 2 atm w hydroforze bez dodatkowych oporow. Czyms takim moze sie udac 10" filtr wyplukac z lekkim zlozem. A moim zdaniem filtr 10" moze sie okazac za maly. Mozna postawic dwa, jeden za drugim. Pytanie co drozsze, 2-gi filtr czy nowa pompa.

    - ja bym radzil napowietrzyc, bo masz duzo tego zelaza, wiec nie zaszkodzi, a pomoze. Czesc zelaza sie utlni juz w zbiorniku

    - klasyczny aspirator zje troche wydajnosci z pompy, czyli niedobrze

    - Ja uwazam ze 10" filtr za maly, bo i zelza duzo, i pH niekorzystne (niskie). Jakis czas temu w tym watku przewina sie czlowiek z iloscia zelaz chyba zblizajacej sie do 10mg, ale chyab wyzszym pH. Nie pamietam jak sie sprawa skonczyla. Pogrzeb pare miesiecy do tylu

    - do tego uwazam, ze nie warto kupowac glowicy sterujacej RX, bo to badziewna chinsczyzna bez czescie zamiennych. Szukaj, Autotrol, Clack, Fleck.


    marcin

  18. #4878
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał sukkub Zobacz post
    Witam ponownie. To może ja podam konkretniejsze dane o jakich się zdążyłam dowiedzieć. Hydrofor jest bezprzeponowy (pusty w środku). Popłuczyny można odseparować od oczyszczalni ścieków. Pompa przy tych odległościach (głębokość studni + odległość od hydroforu) powinna dać 30 l/min -SKM150 . Czytając wypowiedzi to wydaje mi się się że opcja ze złożem regenerowanym chemicznie tym lżejszym - MTM powinna się sprawdzić w tych warunkach. Tylko czy potrzeba jeszcze napowietrzać układ przed hydroforem??

    Dostałam taką propozycję od jednej z firm , co o tym myślicie?
    Więc masz więcej możliwości:
    I opcja:
    zamontować napowietrzanie, zmienić pompę na silniejszą i możesz stosować złoże płukane wodą (ścieki idą do oczyszczalni).

    II opcja:
    bez napowietrzania, bez zmiany pompy, ale za to z regeneracją KMnO4 i ściekami do szamba.
    W tym przypadku złoże MTM w zbiorniku 10x54 wymaga płukania z przepływem 1,2 m3/h (~20l/min), a w zbiorniku 12x52 - ok 1,8 m3/h (~30 l/min). Teoretycznie to powinno wystarczyć, ale masz trudne warunki, więc raczej nie liczyłbym na gwarancje.

    Jeśli chodzi o to co Ci proponują - odpuść sobie filtry z głowicami RX. To najtańsza chińszczyzna, która ma za małe przepływy, żeby porządnie wypłukać ciężkie złoże (a takie jest w tym filtrze).
    Lepiej poszukaj czegoś na głowicach Clack lub Autotrol.

    PS. Tak jak Jastrząb zauważył - możesz napowietrzyć wodę (pomoże w procesie odżelaziania), ale stracisz na tym sporo ciśnienia z pompy i możesz nie dopłukać złoża (spore ryzyko).

  19. #4879
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    PS. Tak jak Jastrząb zauważył - możesz napowietrzyć wodę (pomoże w procesie odżelaziania), ale stracisz na tym sporo ciśnienia z pompy i możesz nie dopłukać złoża (spore ryzyko).
    Ja dodam jeszcze jedno. 10" zbiornik bez napowietrzania i z greensandem moze nie wyfiltrowac calego zelaza. Wiekszego filtra pompa nie wyplucze. Napowietrzanie zmniejszy jeszcze bardziej mala wydajnosc pompy. Mowiac krotko, jak sie nie odwrocic, dupa z tylu i trzeba by najpierw zainwestowac w mocniejsza pompe. Wtedy zrobic napowietrzanie i duzy filtr, 13", choc mozna pewnie i wiekszy, 14" czy 16" i bedzie hulac.


    marcin

  20. #4880
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Ja dodam jeszcze jedno. 10" zbiornik bez napowietrzania i z greensandem moze nie wyfiltrowac calego zelaza. Wiekszego filtra pompa nie wyplucze. Napowietrzanie zmniejszy jeszcze bardziej mala wydajnosc pompy. Mowiac krotko, jak sie nie odwrocic, dupa z tylu i trzeba by najpierw zainwestowac w mocniejsza pompe. Wtedy zrobic napowietrzanie i duzy filtr, 13", choc mozna pewnie i wiekszy, 14" czy 16" i bedzie hulac.
    Albo tak jak piszesz, albo dwa stopnie (nadal nie wiemy co z manganem - jeśli jest go sporo to nawet jeden duży filtr może być za cienki).

    Jakby się uprzeć na zostawienie tej pompy to można jeszcze próbować coś rzeźbić z pracą równoległą (i naprzemiennym płukaniem) dwóch filtrów, ale to pewnie finalnie wyjdzie drożej niż nowa pompa.

Strona 244 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony