dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 472 z 755
Pokaż wyniki od 9.421 do 9.440 z 15099
  1. #9421

    Domyślnie

    Cytat Napisał mico1 Zobacz post
    Z tym żelazem to faktycznie moze przesadzam, ale bardziej obawiam się osadzania kamienia kotłowego z uwagą na wysoką twardość. Producent kotła zaleca wodę o twardości do 15 stopni a mam dwa razy tyle.
    312 CaCO to około 17-18 st niemieckich.

    Instalując obudowa z wkładem 10x2,5 nie wieli poprawi to twoją jakość wody. Taki wkład ma w sobie max. 0,5 litra złoża. Jego zdolność jonowymienna będzie na poziomie około 1,4 dh/m3. Moim zdaniem dużo za mało. Taki wkład starci swoje właściwości jonowymienne po około 100 litrach przefiltrowanej wody. Przy czym nie zrzuci tej twardości w sposób znaczący.

    Pozdrawiam

  2. #9422

    Domyślnie

    Cytat Napisał Louis_muniek Zobacz post
    312 CaCO to około 17-18 st niemieckich.

    Instalując obudowa z wkładem 10x2,5 nie wieli poprawi to twoją jakość wody. Taki wkład ma w sobie max. 0,5 litra złoża. Jego zdolność jonowymienna będzie na poziomie około 1,4 dh/m3. Moim zdaniem dużo za mało. Taki wkład starci swoje właściwości jonowymienne po około 100 litrach przefiltrowanej wody. Przy czym nie zrzuci tej twardości w sposób znaczący.

    Pozdrawiam
    No tak niedoprecyzowałem, chodzi o stopnie francuskie i nie o 15 a 20.

    Z instrukcji:
    • twardość całkowita < 20°f

    Ale skoro jego wydajność ma być aż tak mizerna, to faktycznie chyba sobie daruję...

    Dzieki za opinię!

  3. #9423
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Przy czym nie zrzuci tej twardości w sposób znaczący.
    A w jaki inny?
    Jesli przeplyw bedzie taki do jakiego jest przystosowany taki wklad to woda bedzie zupelnie zmiekczona az do wyczerpania pojemności wkładu (czyli przez te 100-120 litrów)

  4. #9424

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    A w jaki inny?
    Jesli przeplyw bedzie taki do jakiego jest przystosowany taki wklad to woda bedzie zupelnie zmiekczona az do wyczerpania pojemności wkładu (czyli przez te 100-120 litrów)
    Przy czym w połowie około 50 litrów woda będzie miała znów 50% twardości więcej (wynika z częściowego zużycia złoża). Dodatkowo dochodzą jeszcze koszty wymiany - wymieniać wkład po 100 litrach gdzie średnio jego koszt to około 15,00 - 20 zł. Ja osobiście nie polecam.

  5. #9425
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Louis_muniek Zobacz post
    Przy czym w połowie około 50 litrów woda będzie miała znów 50% twardości więcej (wynika z częściowego zużycia złoża). Dodatkowo dochodzą jeszcze koszty wymiany - wymieniać wkład po 100 litrach gdzie średnio jego koszt to około 15,00 - 20 zł. Ja osobiście nie polecam.
    Spoko - ja też nie polecam. Ale nie zgodzę się, że po przefiltrowaniu 50 % planowanej objętości wody, jej jakość spadnie o 50% - to bzdura.
    Złoże będzie zmiękczało do zera dopóki będzie dostępna jakakolwiek pojemność (oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego czasu kontaktu czyli przepływu).

  6. #9426

    Domyślnie

    Cytat Napisał Louis_muniek Zobacz post
    Przy czym w połowie około 50 litrów woda będzie miała znów 50% twardości więcej (wynika z częściowego zużycia złoża). Dodatkowo dochodzą jeszcze koszty wymiany - wymieniać wkład po 100 litrach gdzie średnio jego koszt to około 15,00 - 20 zł. Ja osobiście nie polecam.
    To jasne, przy czym pamiętaj że jest rozwiązanie czasowe przeznaczone tylko dla wody kotłowej, więc niż 100 l to tam nie wejdzie. A z drugiej strony instalować filtry za ~5000 PLN tylko po to aby aby zalać instalację i używać ich przez najbliższy rok/dwa bardzo sporadycznie to też chyba średnio-mądre wyjście.

  7. #9427

    Domyślnie

    Cytat Napisał mico1 Zobacz post
    To jasne, przy czym pamiętaj że jest rozwiązanie czasowe przeznaczone tylko dla wody kotłowej, więc niż 100 l to tam nie wejdzie. A z drugiej strony instalować filtry za ~5000 PLN tylko po to aby aby zalać instalację i używać ich przez najbliższy rok/dwa bardzo sporadycznie to też chyba średnio-mądre wyjście.
    To zainstaluj korpus z wkładem 10". Generalnie ja w twoim przypadku wogle nic bym nie instalował, tym bardziej zmiękczacza.

    Pozdrawiam

  8. #9428
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aisha1980

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Pyrzyce
    Kod pocztowy
    74-200
    Posty
    40

    Domyślnie

    Witam forumowiczów,
    po uzyskaniu badania wody, chciałem dobrać stację uzdatniania wody do mojego domu.
    Wyniki (parametry) wody.

    Mętność: 2,7 FNU;
    Barwa: 4 mg/l;
    Zapach: Akceptowalny;
    Przewodność właściwa: 0,508 mS/cm;
    Stężenie jonów wodoru: 7,3 PH;
    Twardość: 264 mg/l;
    Amonowy jon: 0,32 mg/l;
    Żelazo: 0,4 mg/l
    Mangan: 0,12 mg/l.
    Zużycie wody około 10m3 na miesiąc, 5 osób, 2 łazienki.
    Proszę o jakieś porady.
    Dodam, jeszcze inne informacje.
    Studnia głębinowa na gł. około 30 m.
    Urządzenie przeponowe o poj. 150 litrów.
    Pompa o max wyd. 52 l / min.
    Oczyszczalnia ekologiczna o poj. zbiornika 3000m3.
    Jak na chwilę obecną otrzymałem jedną ofertę za około 4000zł. W zestawie opartym na złożu CR oraz bazie zbiornika o średnicy 30 cm, i wysokości 130 cm (12"x52"). Dodatkowo w zestawie znajduje się zbiornik soli 70L kompletny oraz filtr BB10 i wkład filtracyjny 10u do filtra BB10. Nie wiem nic o głowicy urządzenia.
    Zastanawiam się czy jest jakaś inna, tańsza a zarazem dobra opcja żeby oczyścić wodę o powyższych parametrach.

    Pozdrawiam.
    Mariusz
    Ostatnio edytowane przez aisha1980 ; 29-06-2017 o 22:06

  9. #9429
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał aisha1980 Zobacz post
    Witam forumowiczów,
    po uzyskaniu badania wody, chciałem dobrać stację uzdatniania wody do mojego domu.
    Wyniki (parametry) wody.

    Mętność: 2,7 FNU;
    Barwa: 4 mg/l;
    Zapach: Akceptowalny;
    Przewodność właściwa: 0,508 mS/cm;
    Stężenie jonów wodoru: 7,3 PH;
    Twardość: 264 mg/l;
    Amonowy jon: 0,32 mg/l;
    Żelazo: 0,4 mg/l
    Mangan: 0,12 mg/l.
    Zużycie wody około 10m3 na miesiąc, 5 osób, 2 łazienki.
    Proszę o jakieś porady.
    Dodam, jeszcze inne informacje.
    Studnia głębinowa na gł. około 30 m.
    Urządzenie przeponowe o poj. 150 litrów.
    Pompa o max wyd. 52 l / min.
    Oczyszczalnia ekologiczna o poj. zbiornika 3000m3.
    Jak na chwilę obecną otrzymałem jedną ofertę za około 4000zł. W zestawie opartym na złożu CR oraz bazie zbiornika o średnicy 30 cm, i wysokości 130 cm (12"x52"). Dodatkowo w zestawie znajduje się zbiornik soli 70L kompletny oraz filtr BB10 i wkład filtracyjny 10u do filtra BB10. Nie wiem nic o głowicy urządzenia.
    Zastanawiam się czy jest jakaś inna, tańsza a zarazem dobra opcja żeby oczyścić wodę o powyższych parametrach.

    Pozdrawiam.
    Mariusz
    Obawiam się, że dużo taniej nie będzie.
    Jeśli byś chciał tylko usuwać żelazo i mangan to możesz pomyśleć o małym odżelaziaczu (np. 9x48" lub 10x54") - wtedy koszty mogą być w okolicy 2500 PLN. Ścieki możesz puścić do oczyszczalni lub studni chłonnej.
    Jeśli chcesz dodatkowo zmiękczyć wodę to mógłbyś dostawić zmiękczacz na 20-25 litrów złoża, regenerowany solą (więc zrzut do oczyszczalni będzie zakłócał jej pracę). Koszt kolejne 2500 PLN.
    To na co masz ofertę to filtr wielofunkcyjny (odżelazia i zmiękcza). Jest tańszy niż dwa osobne urządzenia, ale regeneruje się solanką (i robi to częściej i większą dawką soli niż standardowy zmiękczacz). Przy tej opcji możesz jeszcze rozważyć inne złoża (AquaMulti lub Ecomix), i mniejszy zbiornik (np. 10x54") - wtedy koszty mogą nieco spaść, ale nie spodziewałbym się, że będzie poniżej 3500 PLN.

  10. #9430
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aisha1980

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Pyrzyce
    Kod pocztowy
    74-200
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Obawiam się, że dużo taniej nie będzie.
    Jeśli byś chciał tylko usuwać żelazo i mangan to możesz pomyśleć o małym odżelaziaczu (np. 9x48" lub 10x54") - wtedy koszty mogą być w okolicy 2500 PLN. Ścieki możesz puścić do oczyszczalni lub studni chłonnej.
    Jeśli chcesz dodatkowo zmiękczyć wodę to mógłbyś dostawić zmiękczacz na 20-25 litrów złoża, regenerowany solą (więc zrzut do oczyszczalni będzie zakłócał jej pracę). Koszt kolejne 2500 PLN.
    To na co masz ofertę to filtr wielofunkcyjny (odżelazia i zmiękcza). Jest tańszy niż dwa osobne urządzenia, ale regeneruje się solanką (i robi to częściej i większą dawką soli niż standardowy zmiękczacz). Przy tej opcji możesz jeszcze rozważyć inne złoża (AquaMulti lub Ecomix), i mniejszy zbiornik (np. 10x54") - wtedy koszty mogą nieco spaść, ale nie spodziewałbym się, że będzie poniżej 3500 PLN.
    Dzięki za odpowiedź.

    Dowiedziałem się jedynie, że zestaw jest na głowicy RX63-B3. Ponoć wg zapewnień sprzedawcy dobra i niezawodna.

  11. #9431
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał aisha1980 Zobacz post
    Dowiedziałem się jedynie, że zestaw jest na głowicy RX63-B3. Ponoć wg zapewnień sprzedawcy dobra i niezawodna.
    Raczej chińska i tania... to nie idzie w parze z "dobra i niezawodna". Poza tym akurat to złoże (CR) wymaga bardzo konkretnych parametrów do prawidłowej regeneracji, których ta głowica nie jest w stanie zapewnić.

  12. #9432
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aisha1980

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Pyrzyce
    Kod pocztowy
    74-200
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Raczej chińska i tania... to nie idzie w parze z "dobra i niezawodna". Poza tym akurat to złoże (CR) wymaga bardzo konkretnych parametrów do prawidłowej regeneracji, których ta głowica nie jest w stanie zapewnić.
    Dziękuję za pomoc.

    U siebie zdecydowałem założyć erie oxydizer pro 56 i zmiękczacz Ecowater. Dość droga opcja.

  13. #9433
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał aisha1980 Zobacz post
    Dziękuję za pomoc.

    U siebie zdecydowałem założyć erie oxydizer pro 56 i zmiękczacz Ecowater. Dość droga opcja.
    Bardzo proszę
    Faktycznie wybrałeś drogi zestaw jak na takie parametry ale będziesz miał spokój na lata.

  14. #9434

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Ciekawe skąd taka wysoka twardość...?
    Jest kilka rozwiązań takiego problemu, ale żaden z nich nie będzie "standardowy" więc raczej wszelkie internetowe sklepy odpadają.
    Pytanie też na ile jesteś zdeterminowany - bo to nie będzie tanie ani proste.

    Standardowe złoże jonowymienne będzie miało jakiś graniczny poziom twardości, ale na pewno jest on wyższy niż 30 dH. Raz widziałem zastosowanie przy 1000 mg CaCO3/l i działało. Można więc zaryzykować postawienie zmiękczacza (prawie standardowego, ale o rozmiarze na pewno nie "domowym"). W tym przypadku możliwe, że zmiękczenie nie będzie do zera (ze względu na samoregenerację złoża sodem). Po drugie woda zmiękczona będzie zawierała taką ilość sodu, że jego usunięcie będzie wymagało kolejnego procesu (najlepszym byłaby odwrócona osmoza).
    Innym rozwiązaniem jest postawienie układu kilku stopni zmiękczania, nie tylko z kationitem silnym, ale też słabym.
    Kolejna opcja to chemiczne strącanie tej twardości.
    Kolejny pomysł to ultrafiltracja.
    Pewnie jeszcze kilka by się znalazło, ale każdy z nich ma swoje wady i zalety, więc trzeba by do tego podejść z nieco innej strony - np. jakie są możliwości/ograniczenia (kanalizacja, miejsce, ścieki, koszty, czynności obsługowe, itd).
    Witam znów,
    Sorry, że ta późno - brak czasu...

    Powiedzmy, że jestem zdeterminowany, bo dużo kasy włożyłem w samo utworzenie studni, pompę głębinową, instalację itd więc chciałbym z tej studni korzystać.
    Chętnie się dowiem jakie masz pomysły na moją "kamienną" wodę, odpowiadam na pytania:
    - kanalizacji brak - jest szambo,
    - miejsce jakoś się znajdzie, w piwnicy jest sporo miejsca,
    - ze ściekami sobie poradzę
    - koszty... wiadomo, każdy by chciał tanio
    - czynności obsługowych też się nie boję

    Jeśli to nie problem, to proszę o propozycje takich zestawów uzdatniających moją wodę.

    Cytat Napisał Louis_muniek Zobacz post
    Sód nie jest obojętny dla organizmu. Podnosi chociażby ciśnienie tętnicze.
    W twoim przypadku rozważył bym podłączenie się do nitki wodociągowej, nie wiem czy by nie było taniej. Twardość wody w twoim przypadku jest bardzo duża.
    W przypadku tak dużej twardości potrzebował byś urządzenie dwuelementowe (bardzo duże) lub system pracujący naprzemiennie. Koszty będą duże, więc zastanów się nad podciągnięciem wodociągu czy koszty nie będą podobne. Oczywiście pytanie jest też takie jakie masz zużycie wody (chwilowe w szczycie) oraz miesięczne.

    Aha i jeszcze jedno czy sam pobierałeś wodę do analizy czy laborant - jeśli woda była zastana i np. przez okres ok 7 dni nieużytkowana - analizę należy powtórzyć.

    I koniecznie prześlij pełną analizę wody, ważna jest przewodność. Bez szczegółowej analizy nie chcę proponować rozwiązania.

    Pozdrawiam
    Rozważam podłączenie się do wodociągu, ale na razie jest problem z sąsiadem, przez którego działkę musiałbym ciągnąć wodociąg.
    Miesięcznie zużycie 15m3 mniej więcej.
    Pani z sanepidu pobierała wodę, nie była zastana, używana cały czas i przed badaniem duża ilość została odpuszczona.
    W moim 1szym poście podałem przewodność i zestawienie większości parametrów. Jutro poszukam całych badań.

    Dzięki za odpowiedzi.

    Łukasz

  15. #9435
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kazik13

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Konopiska
    Kod pocztowy
    42-274
    Posty
    12

    Domyślnie

    Ostatnio uzyskałem tutaj bardzo sporo cennych wskazówek jednak chciałbym dopytać o kika dodatkowych rzeczy.
    Dom jednorodzinny 3 osoby o średnim zużyciu wody 8m3. Obecnie zainstalowane szambo bezodpływowe ale nie wykluczone że w przyszłym roku skuszę się na oczyszczalnie. Studnia głębinowa o głębokości 17m pompa zainstalowana sq5-50.

    Badanie wody wskazuje że manganu nie jest dramatycznie dużo ale w ostatnim miesiącu okazało się że nie da się zrobić prania jaśniejszych ubrań...białe to dramat. Dodatkowo na armaturze zaczeły pojawiać się brązowe zacieki.
    Badanie wody jest następujące
    [
    Badany parametr MWA Jednostka miary Metoda WYNIK Niepewność
    rozszerzona
    NDW*1
    Barwa <5
    Zapach akceptowalny
    Odczyn (pH) 7,0
    Przewodność elektryczna właściwa (PEW) 646
    Mętność 0,4
    Jon amonowy (NH4+) <0.021
    Azotyny (NO2-) <0.015
    Żelazo (Fe 16
    Mangan (Mn) µg/l 295
    Escherichia coli 0
    Enterokoki kałowe 0
    Azotany (NO3-) <4
    Bakterie z grupy coli 0
    Ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C po 72h <10
    Sumaryczna zawartość wapnia i

    magnezu
    1 mgCaCO3/l 356

    Dodam że mam 80litrowy zbiornik przeponowy i raczej w kotłowni dość mało miejsca na duży ocynk
    Filtr na wejściu instalacji mam 20um i praktycznie co tydzień go wymieniam. Proszę zerknąć na zdjęcia tak wygląda po tygodniu .
    Czy jest jakieś ryzyko „zabicia” złoża jeśli będę wymieniał regularnie filtr??


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	filtr wody.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	392733Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	filtr wody 2.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	392734Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	filtr wody 3.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	392735


    Poprosiłbym o jakieś sugestie w doborze złoża katalitycznego. Wiem że głowica jest bardzo istotnym elementem wiec raczej będe kierował się wyborem Clack bądz tej klasy.

    Z góry dziękuje za podpowiedzi

  16. #9436
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kazik13 Zobacz post
    Badanie wody wskazuje że manganu nie jest dramatycznie dużo ale w ostatnim miesiącu okazało się że nie da się zrobić prania jaśniejszych ubrań...białe to dramat. Dodatkowo na armaturze zaczeły pojawiać się brązowe zacieki.
    Dodam że mam 80litrowy zbiornik przeponowy i raczej w kotłowni dość mało miejsca na duży ocynk
    Filtr na wejściu instalacji mam 20um i praktycznie co tydzień go wymieniam. Proszę zerknąć na zdjęcia tak wygląda po tygodniu .
    Czy jest jakieś ryzyko „zabicia” złoża jeśli będę wymieniał regularnie filtr??


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	filtr wody.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	392733Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	filtr wody 2.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	392734Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	filtr wody 3.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	392735


    Poprosiłbym o jakieś sugestie w doborze złoża katalitycznego. Wiem że głowica jest bardzo istotnym elementem wiec raczej będe kierował się wyborem Clack bądz tej klasy.
    Filtr wstępny nie wygląda najgorzej - masz jeszcze "sporo białego" więc nie przebiło wkładu.
    Zabicie wkładu spowoduje brak wystarczającego przepływu, a to spowoduje niewystarczające płukanie kolumny ze złożem. Raczej pomyśl o zmianie filtra na jakiś grubszy o dużej wydajności (jeśli chcesz go mieć na wejściu) lub przenieś filtr za kolumnę (tak żeby był to filtr po złożu a nie przed nim).

  17. #9437
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kazik13

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Konopiska
    Kod pocztowy
    42-274
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Filtr wstępny nie wygląda najgorzej - masz jeszcze "sporo białego" więc nie przebiło wkładu.
    Zabicie wkładu spowoduje brak wystarczającego przepływu, a to spowoduje niewystarczające płukanie kolumny ze złożem. Raczej pomyśl o zmianie filtra na jakiś grubszy o dużej wydajności (jeśli chcesz go mieć na wejściu) lub przenieś filtr za kolumnę (tak żeby był to filtr po złożu a nie przed nim).
    To jeszcze prosze o podpowiedz jakie złoże aby pozbyć się manganu (brązowy osad) i może trochę obniżyć zmiękczyć wode? Tak jak czytałem złoże CR z głowicą clack??

    Z góry dziękuje za odpowiedzi

  18. #9438
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kazik13 Zobacz post
    To jeszcze prosze o podpowiedz jakie złoże aby pozbyć się manganu (brązowy osad) i może trochę obniżyć zmiękczyć wode? Tak jak czytałem złoże CR z głowicą clack??

    Z góry dziękuje za odpowiedzi
    CR zmiękczy wodę do zera, a potem dopiero zajmie się żelazem i manganem... Nie będziesz miał wpływu na twardość, a przy pH 7 usunięcie manganu może być trudne (ale możliwe). Poza tym do regeneracji potrzebujesz solanki, co przy planowanej oczyszczalni jest minusem...

  19. #9439
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kazik13

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Konopiska
    Kod pocztowy
    42-274
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    CR zmiękczy wodę do zera, a potem dopiero zajmie się żelazem i manganem... Nie będziesz miał wpływu na twardość, a przy pH 7 usunięcie manganu może być trudne (ale możliwe). Poza tym do regeneracji potrzebujesz solanki, co przy planowanej oczyszczalni jest minusem...
    TO bardzo prosiłbym o propozycje jakiegoś złoża katalitycznego.

    Z góry dzięuje.
    Pozdr

  20. #9440
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kazik13 Zobacz post
    TO bardzo prosiłbym o propozycje jakiegoś złoża katalitycznego.

    Z góry dzięuje.
    Pozdr
    Coś mi tu nie gra z Twoimi badaniami wody. Taka ilość manganu przy takim pH raczej nie powinna pozostawiać śladów. Sąsiadowi kiedyś sprawdzałem wodę (jak ze swoją walczyłem kupiłem sobie dobre testy Fe i Mn). Jemu właśnie jakoś 0.3mg manganu zostawał po filtrze, a żadnych objawów typu brudzenie nie miał. Żelazo miał zbite do 0. Twój filtr wstępny jest zapaćkany na brązowa czyli żelazem. Mangan zostawia czarne smoliste ślady.

    Sugerowałbym powtórzenie badań na wodzie pobranej prosto ze studni.

Strona 472 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony