dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 83
  1. #1

    Domyślnie Piec na propan z butli

    Mam pytanie ogrzewanie w domu mam tradycyjne iec na wegiel i drzewo do tego podłączony baniak na cipłą wodę . Teraz chciałem sobie ułatwic i zeby nie palic w piecu na wode przez całe lato myslę o zamontowaniu pieca gazowego na propan butan ale z takiej butli 11 kg i od czasu do czasu chciałbym ewentualnie puscic na ogrzewanie domu ( znajomy ma cos takiego w bloku i mu sie to podobno sprawdza ja mam dosc duzy dom i nie wiem czy moge cos takiego załozyc i podłączyc do centralnego i do wody w piwnicy

    moze ma ktos takie wspomaganie zwykłego ogrzewania mi to chodzi o włączenie w razie jak nikogo nie ma w domu i jak wracamy to jest ciepło z normalnym piecem to troche ciezko .

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Myślałem nad takim rozwiązaniem do grzania ciepłej wody przepływowo w lecie !

    Może ktoś tak ma ?
    Co do grzania domu to chyba nie za długo pociągnie taka butla

    Co cwu to może miało by sens

  3. #3

    Domyślnie

    tak masz racje ale robia takie piece dwufunkcyjne i podobno sa takie których nie trzeba podłączac do komina tylko wystarczy rure na zewnątrz wyprowadzic bo one jakos wykorzystują spaliny i mają lepszą sprawność czy coś takiego

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    tak masz racje ale robia takie piece dwufunkcyjne i podobno sa takie których nie trzeba podłączac do komina tylko wystarczy rure na zewnątrz wyprowadzic bo one jakos wykorzystują spaliny i mają lepszą sprawność czy coś takiego
    Chodzi o piece KONDENSACYJNE !!!

    Ale ja bym potrzebował jedno funkcyjny przepływowy !
    Bo ma być TANI w zakupie! Tylko wtedy ma to sens ,,,
    Akurat jeden przewód kominowy mi w kotłowni zbywa!

  5. #5

    Domyślnie

    komin przez ścianę można wyrzucić tylko w kotłach do 21 kW !!!!! w domku jednorodzinnym !!!

    Ten gaz to PROPAN ....... nie propan butan !!!!
    Butla 11 kg starczy na tydzień dla mieszkania 40m2... może
    Dla domu trzeba 33... z propanem technicznym
    Propan butan w zimie inaczej się skrapla i ma inną kaloryczność spalania...... palnik w kondensacie po taki gazie będzie jak durszlak na wielkie kluski
    hydraulik.net.pl

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrol
    Propan butan w zimie inaczej się skrapla i ma inną kaloryczność spalania...... palnik w kondensacie po taki gazie będzie jak durszlak na wielkie kluski
    hohoho... a co to za nowe teorie... koledze propan-butan siusiaka przymroził, że takie bajki opowiada..??

  7. #7

    Domyślnie

    Temperatura wrzenia Propanu -42 st C
    Temperatura wrzenia Butanu -2 st C

    Więc jeżeli to stoi w pomieszczeniu to nie ma problemu, ale jeżeli butla stoi zewnątrz lub w garażu ..... to już ma znaczenie.
    A dla domu pow 140 m2 to butle 11 trzeba by w zimę wymieniać co dziennie

    To jest prosta Fizyka.... a nie jakieś siusiakowe teorie.
    hydraulik.net.pl

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Podniosę, bo mi dziś ludzie z którymi budują mocno "uświadamiali" mnie aby na razie kupić 11 kg butlę propanu do dogrzewania domu.
    Różne parametry wyczytuje z netu ale wychodzi z nich że sama butla waży 10 kg a gaz w niej ok 1 kg co mi da mi ok 12 kWh (46000 kJ/kg) przecież to przy cenie za butlę 50 zł wyjdzie masakrycznie drogo.
    Ale gdzieś też znalazlem że daje on ok. 7 kWh/litr wtedy zakładając że jest w butli ok 23 litrów da dużo kWh i by się kalkulowalo.


    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  9. #9

    Domyślnie

    grzeje 150 metrów domu 2 butle 11 kg wymiana co 3,4 dni

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejm
    grzeje 150 metrów domu 2 butle 11 kg wymiana co 3,4 dni
    A jak dom ocieplony?
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    Cytat Napisał maciejm
    grzeje 150 metrów domu 2 butle 11 kg wymiana co 3,4 dni
    A jak dom ocieplony?
    A ja grzałem jedną butlą 25m2 i starczało na 3 dni przy temperaturze wew. 20 deg C. Drugie pomieszczenie 16m2 i butla starczała na 5 dni, ale temperatura 17-18 deg C. Ocieplenie bardzo słabe.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    Cytat Napisał maciejm
    grzeje 150 metrów domu 2 butle 11 kg wymiana co 3,4 dni
    A jak dom ocieplony?
    Parterówka. 15 cm styro na scianach, strop teriwa na to 25 cm wełny , ciepłe okna. tylko grzejniki. w łazienkach maty elektryczne. przy temperaturze zewnetrznej 5-10 stopni starczało na ponad 4 dni. ostatnie ochłodzenie prz temperaturze w dzień 21,5 w nocy 21 starczało na 3 dni.
    oczywiście co plus ciepła woda piec atmosferyczny viessmann w-100

  13. #13

    Domyślnie

    Z praktyki.
    Bojler 5 osób 150 zł za prąd miesiąc CWU
    Bojler 2 osoby 60 zł za prąd miesiąc CWu
    Przepływowo propanem 2 osoby 100 zł za gaz miesiąc CWU

    O komforcie nawet nie wspominam i gdyby nie to że ogrzewam się kominkiem to już dawno miałbym grzejniki elektryczne w pokojach.

  14. #14

    Domyślnie

    Potestowałem ostatnio grzanie domu propanem z butli 11 kg. Palnik ma ponoć 4,3 kW - tyle przynajmniej podaje producent. Butla wystarcza na 25-30 godzin grzania. Niestety tego ciepełka nie widać, gdy w takim samym czasie grzałem prądem ze średnią mocą 3 kW, efekt był dużo lepszy, a koszt taki sam na prądzie budowlanym.

    Kolega używa piecyka PG-ileśtam (przepływowy podgrzewacz wody), zasilanego taką butlą, moc 11kW, i wystarcza mu jedna butla na korzystanie z ciepłej wody przez 3-5 osób przez 2-3 tygodnie.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    Potestowałem ostatnio grzanie domu propanem z butli 11 kg. Palnik ma ponoć 4,3 kW - tyle przynajmniej podaje producent. Butla wystarcza na 25-30 godzin grzania. Niestety tego ciepełka nie widać, gdy w takim samym czasie grzałem prądem ze średnią mocą 3 kW, efekt był dużo lepszy, a koszt taki sam na prądzie budowlanym.

    Kolega używa piecyka PG-ileśtam (przepływowy podgrzewacz wody), zasilanego taką butlą, moc 11kW, i wystarcza mu jedna butla na korzystanie z ciepłej wody przez 3-5 osób przez 2-3 tygodnie.
    obaczcie TUTAJ :
    http://forum.muratordom.pl/post2898953.htm#2898953
    Czyli z jednej butli uzyskasz 11 x 12,78 kWh = 140,58 kWh.
    140,58kWh/30h=4,6kW czyli by się zgadzało .
    Tylko przy spalaniu gazu pojawia się dodatkowo wilgoć (ok. 1,6 kg pary wodnej ze spalenia każdego kg gazu).

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał NJerzy
    Potestowałem ostatnio grzanie domu propanem z butli 11 kg. Palnik ma ponoć 4,3 kW - tyle przynajmniej podaje producent. Butla wystarcza na 25-30 godzin grzania. Niestety tego ciepełka nie widać, gdy w takim samym czasie grzałem prądem ze średnią mocą 3 kW, efekt był dużo lepszy, a koszt taki sam na prądzie budowlanym
    mam podobne odczucia, grzejnik elektryczny daje suche ciepłe powietrze odczuwalne od razu, grzejnik na LPG daje dużo wilgotnego ciepłego i ciężkiego powietrza które znosi się znacznie gorzej, a żeby pozbyć się tej wilgoci i CO2 trzeba stale wentylować albo ustawić palnik LPG poza domem i dostarczać ciepło przez wymiennik, suma sumarum dużo kombinowania z tym LPG a zyski mizerne
    No to mamy różne doświadczenia
    Ja używałem ogrzewaczy podokiennych na p-b i miały one zamkniętą komorę spalania, czyli i powietrze potrzebne do spalenia gazu i spaliny miały kontakt tylko z otoczeniem poza budynkiem. Używając ich używałem również grzejników elektrycznych o mocach porównywalnych i w wydajności grzania była zadecydowana różnica na korzyść grzejników gazowych.

  17. #17

    Domyślnie

    A jaka była moc grzejników gazowych i jaka elektrycznych?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    A jaka była moc grzejników gazowych i jaka elektrycznych?
    W jednym z pomieszczeń moc grzejnika gazowego był 2,3kW, a elektrycznego 2,4kW
    W drugim był grzejnik gazowy 4,3kW.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oleniek
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    921
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    podnoszę wątek
    o jakich grzejnikach elektrycznych i gazowych tutaj mowa

    bo zaczynam rozważać zimą grzanie domu "czymś tam" podczas wykończeniówki

    a gaz ziemny u mnie ma być dopiero w kwietniu

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    oleniek jeśli masz komin z przewodem dymowym to najlepszym i sprawdzonym sposobem jest koza z długą rurą odprowadzającą!

    Jeśli nie to możesz postawić piecyk na butle propan-butan jednak licz się z tym że przy spalaniu tego gazu będzie sporo wody. Wykropli sie na oknach i ścianach!
    Poza tym zostaje Ci tylko prąd

    Pozdr.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony