dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Kotłownia na kocioł <10kW - przepisy

    Witam,
    Wykonuje u siebie w domu kotłownie w piwnicy.
    W kotłowni będzie stał kocioł na ekogroszek z podajnikiem o mocy <10kW.
    Chciałbym to zrobić zgodnie z przepisami więc:
    - osobne pomieszczenie min 4m3/kW (jest)
    - brak wentylacji mechanicznej (jest)
    - odpowiedni komin (jest)
    - wywiew osobnym kanałem w kominie (jest)
    I zostało mi jeszcze do spełnienia:
    - zapewnienie dopływ powietrza do spalania w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła

    I tutaj pytanie jaka powierzchnia kanału nawiewnego "zetki" będzie wystarczająca dla 10kW czyli zapewni przepływ 100m3/h ?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    a z jaką prędkością chcesz aby wlatywało?

    klasycznie w wentylacji grawitacyjnej przyjmowano bodajże prędkość w kanałach wywiewnych ok 0,6m/s. ale ten kocioł na wungiel ma przeca wentylator, więc będzie wytwarzał podciśnienie w kotłowni. Zrób rurą fi160 (minimalna w/g przepisów), max fi200 i będzie dobrze

  3. #3

    Domyślnie

    Fi160 jest dla kotłowni do 25kW (co i tak jest ogromną przesadą w przypadku kotłów z podajnikiem, które 95% czasu pracują na 5-6kW max), dla 10kW mogę dać dużo mniejszy przekrój, ale jedyne co jest w przepisach to właśnie zapewnienie 100m3/h.
    Zakładając prędkość 0,6m/s jaki przekrój będzie odpowiedni ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    po co kombinujesz. Przepisy mówią wyraźnie - nie mniej niż 200cm2

  5. #5

    Domyślnie

    Przepisy mówią, że dla kotłowni do 10kW nawiew ma zapewnić 10m3/h dla każdego 1kW mocy kotła. Nic nie mówią o minimalnym przekroju 200cm2.
    Chcę żeby było z zapasem dlatego się pytam jaki mam zrobić przekrój dla kotła 10kW mimo, że docelowo pewnie będzie 7kW.
    Jeżeli zdecyduje się na większy kocioł, czyli powyżej 10kW to wtedy zrobię to 200cm2, chociaż uważam, że ten przepis jest głupi.

    Więc ponawiam pytanie jaki dać przekrój "zetki", zęby zapewnił 100m3/h przy wentylacji grawitacyjnej ?

  6. #6

    Domyślnie

    Nie wejdzie Ci więcej powietrza niż z niego wyjdzie. Problemem może być natomiast zbyt mała kratka.

  7. #7

    Domyślnie

    Jest to oczywiste, że przy "zetce" nie będzie "dmuchać" powietrzem tylko kotłownia będzie je zasysać.
    Chodzi mi o to, że jak 200cm2 jest niepotrzebne to wolałbym coś mniejszego, ponieważ na ścianie idzie mi rura kanalizacyjna też fi160 i muszę ją ominąć - czytaj odsunąć się od ściany o jakieś 20cm.

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    ? nie rozumiem co chciałeś wnieść do dyskusji przez to stwierdzenie.

  10. #10

    Domyślnie

    Wydaje mi się że panikujesz. To nie są jakieś ogromniaste rozmiary. 14x14 też wystarczy. Więc czym się łamiesz? Że calówką się nie da puścić?

  11. #11

    Domyślnie

    Raz, że jak już napisałem będzie dużo odstawać. Dwa, dla fi160/140 muszę kuć dużo większą dziurę przez ścianę (bloczek betonowy 25cm) niż na przykład dla fi75. Trzy, po co mam robić coś co nie jest potrzebne ani wymagane przez żadne przepisy.

    Dlatego moje pytanie brzmi jaki otwór będzie odpowiedni do zapewnienia przepływu powietrza rzędu 100m3/h ?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie poprowadzenie kanału pionowego na zewnątrz kotłowni i wejście do kotłowni przy samej podłodze. (20 cm nad)
    Za "duży" przekrój to ogromny +. Będzie to dodatkowe powietrze do wietrzenia kotłowni.

  13. #13

    Domyślnie

    Aż przeglądnąłem co wujek G ma do powiedzenia i jest coś o 1,6m³/h na każdy 1kW mocy paleniska ale jest też coś więcej:
    Pole przekroju nawiewu powinno wynosić minimum 5cm² na każde 1,2kW nominalnej mocy palenisk, lecz nie mniej niż 200 cm² - dla kotłów o mocy do 30kW i nie mniej niż 300 cm² - dla kotłów o mocy powyżej 60kW
    Więc pytanie jak ty szukałeś?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurgonka Zobacz post
    Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie poprowadzenie kanału pionowego na zewnątrz kotłowni i wejście do kotłowni przy samej podłodze. (20 cm nad)
    O tym też rozporządzenie mówi. Nawet podaje wysokość min. 2m na zewnątrz. Ale cenna uwaga.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzy27 Zobacz post
    Aż przeglądnąłem co wujek G ma do powiedzenia i jest coś o 1,6m³/h na każdy 1kW mocy paleniska ale jest też coś więcej:

    Więc pytanie jak ty szukałeś?
    § 136. Kotły na paliwo stałe lub olej opałowy
    2a. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 10 kW mogą być instalowane w budynkach, o których mowa w § 132 ust. 3 (dopisek: jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych), na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, w pomieszczeniach niebędących pomieszczeniami mieszkalnymi:
    1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kotła, lecz nie mniej niż 30 m3,
    2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9, (dopisek: W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.)
    3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1, (dopisek: 1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów. 2. Przewody kominowe powinny być szczelne i spełniać warunki określone w § 266. (dopisek: 1. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z wyrobów niepalnych. 2. Przewody lub obudowa przewodów spalinowych i dymowych powinny spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej badań ogniowych małych kominów. 3. Dopuszcza się wykonanie obudowy, o której mowa w ust. 2, z cegły pełnej grubości 12 cm, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej, z zewnętrznym tynkiem lub spoinowaniem. 4. Między wylotem przewodu spalinowego i dymowego a najbliższym skrajem korony drzew dorosłych należy zapewnić zachowanie odległości co najmniej 6 m, z zastrzeżeniem § 271 ust. 8. (dopisek: 8. Najmniejszą odległość budynków ZL, PM, IN od granicy lasu należy przyjmować, jak odległość ścian tych budynków od ściany budynku ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym ogień.) )

    1. Trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym - co najmniej 0,14x0,27 m lub średnicę 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2.
    2. Piece na paliwo stałe, posiadające szczelne zamknięcie, mogą być przyłączone do jednego przewodu kominowego dymowego o przekroju co najmniej 0,14x0,14 m lub średnicy 0,15 m, pod warunkiem zachowania różnicy poziomu włączenia co najmniej 1,5 m oraz nieprzyłączania więcej niż 3 pieców do tego przewodu.
    3. (uchylony).
    4) zapewniających dopływ powietrza do spalania w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła - odpowiadających wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.


    Na samym końcu jest o nawiewie.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurgonka Zobacz post
    Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie poprowadzenie kanału pionowego na zewnątrz kotłowni i wejście do kotłowni przy samej podłodze. (20 cm nad)
    Za "duży" przekrój to ogromny +. Będzie to dodatkowe powietrze do wietrzenia kotłowni.
    To by załatwiło sprawę, ale dochodzi wtedy problem z uszczelnieniem przejścia przez ścianę piwnicy (piwnica z izolacją przeciw-wodną ciężką).

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Doprowadzenie powietrza robisz rurą kanalizacyjną z uszczelkami. (200 mm) Na zewnątrz zakańczasz oryginalnym kapeluszem, są w sprzedaży. Uszczelnienie rury kanalizacyjnej "przez ścianę" nie jest problemem nawet poniżej wody gruntowej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony