dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 83
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Mój piec DeDietrich jest pańskim pieckiem i musi byc karmiony czystym propanem - od innego ma zgagę i kolki.

    Jak jest z Junkersami to nie wiem - musisz się z instalatorem/serwisem porozumieć, coby ci nie zabrali gwarancji albo cuś...

    No widzisz - parkieciaż mówił o 2-3 tygodniach, a Ty "na wszelki wypadek" chcesz grzać 2x dłużej?

    Wiesz - jak nie masz na co wydawać kasy, to spoko, ale w przypadku półrocznych prawie posadzek to sie (kompletnie) mija z celem. Gdzies miałem taki protokół wygrzewania posadzki, z poszczególnymi dniami rozpisanymi - bo wiesz, że to stoponiowo sie podkręca itp?

    W każdym razie jest coś takiego jak wilgotnościomierz i takim urządzeniem powinno się sprawdzić, czy wilgoć już se poszła precz. Dobry parkieciarz takie zabawkie powinien mieć.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  2. #42

    Domyślnie

    Mój parkieciarz też miał taką zabawke i mu wyszło ok 6-7% a ma być 2-3%. Musze się zorientowac jak to jest z tym Junkersem, czy może też propan-butan.

    Jak zaczne grzać na początku stycznia i wygrzeje posadzki wystarczająco w ciągu 3 tygodni to co, potem mam wyłaczyć ogrzewanie całkowicie? Oczywiście koszt 5000/m-c mnie przeraża i jest raczej niedopuszczalny. Powinnam zacząć grzać na początku stycznia bo i by wygipsować poddasze to musi być w domu odpowiednia temperatura.

    Wszytsko się rozchodzi o to kiedy mi podłaczą gaz ziemny

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał justkaaa
    Wszytsko się rozchodzi o to kiedy mi podłaczą gaz ziemny
    No i tu jest hund begraben. Nasz mieli już-już podlączać ileś tam razy, a potem utykało a to w ZUDzie, a to w dzielnicy, a to w gazowni i tak 2 lata minęły.

    Jak będzie luty to raczej będziesz musiała dalej grzać - myślę, że nowopołożone podłogi nie będą zachwycone powrotem mrozu. To może oznaczać wilgoć i generalnie drewno chyba nie lubi takich wahań. Ale to już skonsultuj się z parkieciarzem - z tego co piszesz wydaję się, że gość wie co i jak.

    Ja tylko sugerowałem delikatnie, że posadzki nie potrzebują aż 6 tygodni wygrzewania

    Możesz rozważyć przesunięcie układania podłóg? Chyba byłoby to najkorzystniejsze rozwiązanie... Ew. możesz zastosować taki trick, jak ja - tymczasowy piec elektryczny. Ja właśnie nim wygrzałem posadzki, bo docelowego pieca nie miałem podłączonego. Jeśli Twój już wisi, to chyba nie warto się bawić.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    Butle 11kg z prop-but sa np. na stacjach benzynowych (choćby Shell, Orlen). Ale można pewnie też dowóz sobie załatwić (np. firma Gaspol).

    Może komuś się przyda moje doświadczenie - podczas ostatnich mrozów do -16st butla 33kg schodziła mi w niecałe 24h, mimo, że nie ustawiałem 20st. a 10-13.

    Dom wciąż do końca nieocieplony i reku nie działa, ale tak czy siak jest to masakra i tylko w ostateczności. Szczególnie propan za 160zł/szt

    No ale od poniedziałku mam już gaz z sieci

    17 kW/h to niezłe zapotrzebowanie na ciepło.

    Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

    Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Cytat Napisał Depi
    Butle 11kg z prop-but sa np. na stacjach benzynowych (choćby Shell, Orlen). Ale można pewnie też dowóz sobie załatwić (np. firma Gaspol).

    Może komuś się przyda moje doświadczenie - podczas ostatnich mrozów do -16st butla 33kg schodziła mi w niecałe 24h, mimo, że nie ustawiałem 20st. a 10-13.

    Dom wciąż do końca nieocieplony i reku nie działa, ale tak czy siak jest to masakra i tylko w ostateczności. Szczególnie propan za 160zł/szt

    No ale od poniedziałku mam już gaz z sieci

    17 kW/h to niezłe zapotrzebowanie na ciepło.

    Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

    Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.
    Otóż to...

    Albo może Ci propan z azotem sprzedali...? Patrzyłeś co było na butli napisane..?
    Albo ci może zuzytą butlę sprzedali, gdzie była końcówka gazu w butli...? Ważyłeś butlę..?

    Pytam, bo sam grzeję propanem, ale to co piszesz jest N I E M O Ż L I W E !!!

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    __Marek

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    243

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    Cytat Napisał mariankossy
    Cytat Napisał Depi
    Butle 11kg z prop-but sa np. na stacjach benzynowych (choćby Shell, Orlen). Ale można pewnie też dowóz sobie załatwić (np. firma Gaspol).

    Może komuś się przyda moje doświadczenie - podczas ostatnich mrozów do -16st butla 33kg schodziła mi w niecałe 24h, mimo, że nie ustawiałem 20st. a 10-13.

    Dom wciąż do końca nieocieplony i reku nie działa, ale tak czy siak jest to masakra i tylko w ostateczności. Szczególnie propan za 160zł/szt

    No ale od poniedziałku mam już gaz z sieci

    17 kW/h to niezłe zapotrzebowanie na ciepło.

    Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

    Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.
    Otóż to...

    Albo może Ci propan z azotem sprzedali...? Patrzyłeś co było na butli napisane..?
    Albo ci może zuzytą butlę sprzedali, gdzie była końcówka gazu w butli...? Ważyłeś butlę..?

    Pytam, bo sam grzeję propanem, ale to co piszesz jest N I E M O Ż L I W E !!!
    Możliwe, możliwe,
    mam dom w pełni ocieplony; ściany 24+12 styro, poddasze wełna 15+10
    18 grudnia o 14stej odpalili mi piec, a że jeszcze nie mam gazu z sieci to zaopatrzyłem się w dwie butle 33kg i wpiołem je w reduktor z automatem, tzn. kończy się gaz w jednej butli to automatycznie przełącza się na drugą, a pustą mogę wymieniać bez wyłączania pieca. Postawiłem je w nieogrzewanym garażu, gdzie podczas tych mrozów 12-19 na minusie miałem -5stopni.
    Ustawiłem 12 stopni w powiązaniu z krzywą grzewczą bez względu na faktyczną temperaturę w domu.
    Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:
    - automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)
    - "pusta" butla do połowy była oszroniona
    - w domu miałem temperaturę bliską zadanej tzn, dół 11 ( źle działa podłogówka, tzn. mieszacz), a góra 12
    Jak poruszałem 'pustą' butlę, to wg mnie było jeszcze 1/3 gazu. Znajomy poradził mi bym przeniósł butle w miejsce cieplejsze, najlepiej ogrzewane. Tak też uczyniłem i wieczorem jak przyjechałem to automat spowrotem przełaczył się na wczesniejszą 'pustą' butlę.
    Teraz przy nastawie 10 stopni i temperaturach od -5 do +5 butla 33kg podłączona 23 grudnia dziś rano jeszcze cichutko syczała, ale już na resztkach - góra do wieczora, może rana - czyli tydzień. Ale to przy temperaturach w oklicach zera.

  7. #47

    Domyślnie

    Po prostu propan słąbo odparowuje, a jeśli masz połowę butli oszronioną to znaczy, że połowa jeszcze jest pełna, a więc jest tam 30 litrów propanu, co daje 7,5 metra sześciennego propanu w stanie gazowym...

    Zważywszy, że propan jest 2,4 raza bardziej kaloryczny niz gaz ziemny:

    Propan: 91.260 kJ/Nm3 / 37.300 kJ/Nm3 = 2,4

    ta pozostałość w butli zawiera odpowiednik 18 m3 gazu ziemnego... A to jest sporo grzania... Zajrzyj na wątek "ile gazu poszło wam w tym sezonie" to zobaczysz, że niektórzy taką ilością gazu grzeją i tydzień...

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    to może i ja parę słów tu wpuszczę...

    Od dłuższego już czasu podpieram się gazem butelkowanym.
    Ciepełko, światło, moc do narzędzi...
    Taka mała elektrownia z kogeneracją...

    Te butle są w ciągłym obiegu.
    Często pobiera się z nich strumień gazu tak intensywnie, że to co zostaje nie nadąża z odparowaniem i odtwarzaniem poduchy fazy gazowej nad cieczą.
    Widać to czasem w postaci oszronienia części butli.
    (bywa, że robi się lodowa skorupa centymetrowej grubości!!!)
    W efekcie...
    Rektyfikacja do n-tej potęgi!
    Na dnie gromadzą się bardzo mało lotne frakcje...
    Czasem nawet sporo ich (jak która butla).
    Ale....
    Ich kaloryczność jest taka, że wierzyć się nie chce!
    Ze 3 razy większa od propan-butanu!

    Jeżeli chcemy wykorzystać tę energię "do dna butli" to trzeba dla butelki zrobić ciepłe korytko.
    Najlepiej basenik z wodą.
    Spokojnie! Ani nie pierdyknie ani nie wypłynie!
    Nie z wrzątkiem tylko z wodą rzędu 35-40stC.

    Trochę to upierdliwe, jak ma być na kilka dni, ale jak na dłużej?

    Mam tak, że na 3/4 butli urządzenie pracuje mi 2 dni a na pozostałej 1/4 - ze 3 dni!.
    Tyle, że moje urządzenie nie pracuje non-stop i nie jest za duże (mocowo), to na dni nie patrzcie!
    Patrzcie na relacje czasowe. 3/4 do 1/4
    Nie jest to stała reguła, ale często się powtarza.
    Wszystko zależy od "czystości" gazu...


    Jak butlę mam naprawdę pustą - to słychać jak się w niej grafit przesypuje...
    Adam M.

  9. #49

    Domyślnie

    [quote="__Marek"][quote="revalidon"]
    Cytat Napisał mariankossy
    Cytat Napisał Depi

    Pytam, bo sam grzeję propanem, ale to co piszesz jest N I E M O Ż L I W E !!!
    Możliwe, możliwe,
    mam dom w pełni ocieplony; ściany 24+12 styro, poddasze wełna 15+10
    18 grudnia o 14stej odpalili mi piec, a że jeszcze nie mam gazu z sieci to zaopatrzyłem się w dwie butle 33kg i wpiołem je w reduktor z automatem, tzn. kończy się gaz w jednej butli to automatycznie przełącza się na drugą, a pustą mogę wymieniać bez wyłączania pieca. Postawiłem je w nieogrzewanym garażu, gdzie podczas tych mrozów 12-19 na minusie miałem -5stopni.
    Ustawiłem 12 stopni w powiązaniu z krzywą grzewczą bez względu na faktyczną temperaturę w domu.
    Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:
    - automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)
    - "pusta" butla do połowy była oszroniona
    - w domu miałem temperaturę bliską zadanej tzn, dół 11 ( źle działa podłogówka, tzn. mieszacz), a góra 12
    Jak poruszałem 'pustą' butlę, to wg mnie było jeszcze 1/3 gazu. Znajomy poradził mi bym przeniósł butle w miejsce cieplejsze, najlepiej ogrzewane. Tak też uczyniłem i wieczorem jak przyjechałem to automat spowrotem przełaczył się na wczesniejszą 'pustą' butlę.
    Teraz przy nastawie 10 stopni i temperaturach od -5 do +5 butla 33kg podłączona 23 grudnia dziś rano jeszcze cichutko syczała, ale już na resztkach - góra do wieczora, może rana - czyli tydzień. Ale to przy temperaturach w oklicach zera.
    Niestety te automaty tak działają ( ciśnieniowe), ja miałem tylko 2 butle na 2 reduktorach spięte trójnikiem.

    Jak w pierwszej kończył się gaz to odkręcałem drugą butle ( nie zamykałem pierwszej) i ciągło na dwóch aż opróżniłem pierwszą.
    W największe mrozy ( -16 do -19 oC ) butla schodziła w niecałe 3 dni, temp. wewn ustawiona na 20,0 oC.

    Bywało tak że butla konczyła się ok 3 , 5-tej w nocy , to rano odkręcałem drugą butle i resetowałem " awarie " kotła i po sprawie.

    Przy podłogówce niegrzanie te 5-8 godzin to nie problem, bo duża bezwładność cieplna całego budynku.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał __Marek
    .....
    Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:
    - automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)
    - "pusta" butla do połowy była oszroniona
    To chyba mieszanka, nie czysty propan - został butan. Propan ciągnie do końca (prawie).
    Ja mam butle 33kg od 4 lat (miały być "chwilowo" ). Dom ok 200 m. Ocieplony przyzwoicie. Przy temperaturach koło +10 butla jest na 2 tygodnie, koło zera - tydzień, przy -20 trzy dni. Dla porównania latem (tylko cwu) to ok. 2-3 miesiące.
    Jaka piękna katastrofa ...

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

    Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.
    Na czym polega to przezbrojenie? Dziś rozmawiałem z instalatorem Junkersa i mówił coś o zmianie jakiegoś modemu-coś w rozmiarach karty sim w komrókach. Wcześniej tylko słyszałem tylko o zmianie dyszy. A jak jest naprawde, co bede musiał w nim zmienić?

    Czy Junkers Smart moze być zasilany tylko propanem czy w gre może wchodzić też propan-butan?

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał himlaje
    Cytat Napisał mariankossy
    Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

    Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.
    Na czym polega to przezbrojenie? Dziś rozmawiałem z instalatorem Junkersa i mówił coś o zmianie jakiegoś modemu-coś w rozmiarach karty sim w komrókach. Wcześniej tylko słyszałem tylko o zmianie dyszy. A jak jest naprawde, co bede musiał w nim zmienić?

    Czy Junkers Smart moze być zasilany tylko propanem czy w gre może wchodzić też propan-butan?
    Tak instalator ma racje, to taka płytka wielkości karty SIM ( cena ok 150-180 zł)
    W instrukcji kotła J . Smart na schemacie elektrycznym str 14 zaznaczony jest jako nr10 " wtyczka kodująca".

    Opis wymiany płytki oraz nr katalogowy ( zależnie od mocy kotła) jest w instrukcji kotła. ( sam póżniej modem wymieniałem na GZ -50 jak mi gaz podłaczyli , serwisant tylko od nowa spaliny "ustawił" )

    Kocioł chodzi na czystym propanie i na mieszance propan-butan
    (tak jak z autami propan to benzyna 95pb a propan-butanto tak jak 98pb , lepsza )

    ( w moich wczesniejszych postach jest wszystko o mojej eksploatacji na gazie płynnym tylko szukac )
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  13. #53

    Domyślnie

    mariankossy, a czy oprócz tego modułu i ustawień musze też zmieniać jakiąś dysze/palnik lub inne rzeczy dokupywać?

    Możesz podac link gdzie opisujesz te zmiany w Smarcie przy spalaniu gaziu ziemnego i płynnego, bo w tym wątku wiele nie znalazłem?

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    __Marek

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    243

    Domyślnie

    Cytat Napisał jprzedworski
    Cytat Napisał __Marek
    .....
    Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:
    - automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)
    - "pusta" butla do połowy była oszroniona
    To chyba mieszanka, nie czysty propan - został butan. Propan ciągnie do końca (prawie).
    Ja mam butle 33kg od 4 lat (miały być "chwilowo" ). Dom ok 200 m. Ocieplony przyzwoicie. Przy temperaturach koło +10 butla jest na 2 tygodnie, koło zera - tydzień, przy -20 trzy dni. Dla porównania latem (tylko cwu) to ok. 2-3 miesiące.
    Zgadza się, mieszanka.
    Piec Vaillant mam na gaz ziemny lub propan i trochę obawiam się o jego stan po tzw. chwilowym grzaniu do wiosny - później będzie z sieci. Grzeję mixem 60% (60% propan - 40% butan), bo do takiego gazu mam dostęp. U pierwszego dystrybutora niby kupowałem propan, a w butlach pozostawało dość dużo gazu - nie wypalał się do końca. Teraz biorę u innego i jest zdecydowanie lepiej - ledwo coś tam słychać, że zostaje. Otwarcie mówi, że czystego propanu nie ma, ale mix minimum 60%. To nawet nie chcę myśleć co mi sprzedawał ten pierwszy.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał himlaje
    mariankossy, a czy oprócz tego modułu i ustawień musze też zmieniać jakiąś dysze/palnik lub inne rzeczy dokupywać?

    Nic więcej nie trzeba do kotła dokupować, tylko ten moduł

    Możesz podac link gdzie opisujesz te zmiany w Smarcie przy spalaniu gaziu ziemnego i płynnego, bo w tym wątku wiele nie znalazłem?

    link do moich wypowiedzi:
    http://forum.muratordom.pl/search.ph...or=mariankossy
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    __Marek

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    243

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Cytat Napisał __Marek
    [...]
    Ustawiłem 12 stopni w powiązaniu z krzywą grzewczą bez względu na faktyczną temperaturę w domu.
    Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:
    - automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)
    - "pusta" butla do połowy była oszroniona
    [...]
    Niestety te automaty tak działają ( ciśnieniowe), ja miałem tylko 2 butle na 2 reduktorach spięte trójnikiem.

    Jak w pierwszej kończył się gaz to odkręcałem drugą butle ( nie zamykałem pierwszej) i ciągło na dwóch aż opróżniłem pierwszą.
    Musiałem wykosztować się na automat, bo na budowie teraz bywam tylko ze względu na to grzanie butlami. Zabieram pustą butlę i przywożę czasami na drugi, bądź trzeci dzień - zależy kiedy spodziewam się wyczerpania gazu z podłaczonej butli.
    Prace wykończeniowe wstrzymane do lutego, tzn. do spodziewanego zastrzyku gotówki po sprzedazy mieszkania

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Nie no, taki link to nie problem myslałem, że jest jakiś wątek gdzie są stricte wypowiedzi nt przystosowania i eksploatacji Junkersa Smarta na gazie płynnym. Wybacz, ale nie jestem aż takim Twoim fanem by czytać Twoje wypowiedzi na wszystkie, jakiekolwiek tematy

  18. #58
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jonbrawo

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    1

    Domyślnie Ogrzewanie butlami 11kg

    Witam
    mam parę pytań odnośnie ogrzewania propan-butanmem z butli 11kg. Szukałem trochę w internecie ale informacji jest wiele (różne opinie) i nie do końca mogę podpiąć pod moją sytuację, ale od początku.

    Interesuje mnie ogrzewanie mieszkania 70m. Mieszkanko jest dwu poziomowe (po 35m na poziom). Na dole podłogówka a na górze dwa grzejniki.
    Butle mają być wykorzystane tylko i wyłącznie do ogrzewania (często znalazłem wypowiedzi dot. ogrzewania + ciepła woda).

    Chciałbym się dowiedzieć na ile takie ogrzewanie jest wydajne tzn, na ile starczyłaby jedna butla - powiedzmy ogrzewanie nastawione na ok 20-21 stopni. Jaki typ pieca do tego wykorzystać (cena też dla mnie niestety dość istotna). Dodam tylko że budynek jest ocieplony styropianem ok 8-10cm.

    Niestety nie jestem w tej sprawie ekspertem więc za wiele dodatkowych informacji nie jestem w stanie podać.

    Czy takie rozwiązanie ma sens? bo jak narazie inna alternatywa jest jest ogrzewanie na prąd, ale to juz o wiele droższe rozwiązanie, bo wtedy wszystko będę miał na prąd....

    pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi

  19. #59

    Domyślnie

    Gaz płynny i prąd cenowo są porównywalne.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Gaz płynny i prąd cenowo są porównywalne.
    gaz ziemny, węgiel, owies, sprasowana słoma tez są porównywalne...
















































    wszystko jest kwestią ceny...

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony