dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie Stelaż pod sufit z płyt GK - czym grożą takie błędy?

    Poczytałem trochę instrukcji montażu i okazuje się, że zrobiłem kilka błędów i nawet miałem zrobić następne. Sądzę jednak, że takie błędy popełniło wielu montażystów i świat (tj. sufit) się nie zawalił, więc może i mi ujdzie na sucho, ale chciałbym wiedzieć czym to grozi?

    1. Czy ktoś montował profile CD60 na suficie do jętek w rozstawie co 60cm do płyt GKB 12.5mm. Zgodnie z zaleceniami producentów powinny być co 40cm, przy montażu wzdłużnym lub 50cm przy poprzecznym?

    2. Nie dałem podkładek izolujących akustycznie pod profile ścienne UD30?

    3. Czy ktoś przykręcał płytę również do profili ściennych? (ponoć tak się nie robi)

    4. Czy ktoś przycinał profile gumówką? (co prawda z cienką tarczą, żeby zminimalizować nagrzewanie)

    Moje sufity nie są duże, największy to 2,2m x 4m, płyty mam zamiar dać wzdłuż profili, a tam gdzie mają się łączyć czoła płyt dałem poprzeczki.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Bez obaw nic się nie stanie. Moim zdaniem płytę należy przykręcić do profili przyściennych. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Uff, dzięki za szybką odpowiedź widziałem. że jesteś na forum "wymiana doświadczeń" i tam też umieściłem to pytanie, ale na tak szybką reakcję nie liczyłem.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Zawsze do usług. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Tnąc "gumówką" przetapiasz warstwę cynku - może w tym miejscy zacząć korodować.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  6. #6

    Domyślnie

    co to jest "gumówka"? pytam, bo nie wiem.
    dopisuję się w tym wątku, bo właśnie zamierzam robić sufit samodzielnie po raz pierwszy w życiu. mam stop drewniany, belki stropowe co 80-90cm, tak jak się cieślom udało rozłożyć (rozkładali oczywiście "na oko").
    1. planuję ruszt jednopoziomowy, krzyżowy (ale poprzeczki tylko w miejscu łączenia płyt GK),
    2. do belek stropowych chcę zamocować profile CD60 na wieszakach ES (czy na czymś innym?).
    3. profile przyścienne do ścian .
    4. CD60 będę wieszał w poprzek belek stropowych, więc mocowanie wyjdzie co 80-90 cm, a zalecają co 70 - jaki to ma wpływ na konstrukcję?
    5. dodatkowo na łączeniach płyt dam poprzeczki z CD60.
    6. jeśli mam ściany działowe nie dociągnięte do belek stropowych, czy sensowne jest łączenie profili pomiędzy pomieszczeniami, czy opuścić sufit na tyle, żeby profile przyścienne załapały się na ścianki działowe? (nie chciałbym tak robić, ponieważ obniży mi to za bardzo sufit)
    7. czym spoinować łączenia płyt (kleje, siatki itp.)? spece co robili mi tynki gipsowe, doradzali jakiś super hiper extra produkt knaufa, ale nie pamiętam nazwy, że podobno gdzieś robili na tym poddasze, i potem kopali w płyty i lączenia nie pękały.
    8. słyszałem, że niektórzy kleją potem na cały sufit tapetę z włókna szklanego, co ma zapobiegać powstawaniom pęknięć - prawda czy mit?
    9. czym najlepiej docinać płyty GK? ostry nożyk i łamanie czy jakieś piłki, etc.
    10. czym wykończyć szczeliny przy ścianach? jakieś kity akrylowe, silikony, etc.
    11. jaka folia? sprzedawaca w hurtowni namawia na folię metalizowaną, ciut droższa, ale podobno oferuje dodatkową izolację cieplną, zdaniem sprzedawcy jak 2-3 cm styropianu.

    dzięki za wszelkie porady.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Gumówka to inaczej szlifierka kątowa,
    ad 9. Nożykiem od tapet przecina się karton z jednej strony, łamie się i po złamaniu przecina się karton z drugiej strony. Przy skomplikowanych kształtach dobrze i łatwo się tnie wyrzynarką.

    Innych rad Ci nie będę udzielał bo jestem tak samo początkujący jak Ty.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  8. #8

    Domyślnie regipsy

    dorzucę tylko tyle


    A: Płyty Knaufa przewidziane do szpachlowania bez zbrojenia, szpachlówka Knaufa doskonale się rozpuszcza w wodzie, bez grudek kolor siny ale bieleje po wyschnięciu, doskonale sie nakłada nie klei się do stalowej pacy, niska kurczliwość w praktyce 1 do 2 szpachlowań. Twardy, raczej nie wymaga szlifowania powinno się wykonać na gotowo.

    B: Płyty z wgłębieniem pod zbrojenie, siatka, rodzima produkcja najczęściej spotykane na rynku, producent zaleca swoje szpachlówki np. Nida w praktyce: białe, duża kurczliwość 2..3 szpachlowań 1 potem zbrojenie 2 i na koniec wyrównująca gładź. Gips szpachlowy klei się do pacy, jest kruchy i łatwo się szlifuje, niestety kruchy i pęka.
    -----
    a teraz moje doświadczenia: Wszystkie pękają jeśli ściany zapracują, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc takich jak drewniane stropy czy ściany. Teraz na pietrze daję wszędzie zbrojenie, taśma jest tania a pęknięcia brzydkie. , jeśli mam do wyboru gips szpachlowy markowy i tani (marki supermarket) wybieram markowy.
    ..:: Wszystko co ktoś kiedyś poskładał musi się dać rozebrać, chodź nie koniecznie odwrotnie ::..

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    gsunr jeżeli pozwolisz dorzucę kilka uwag. Podwieszenie stelaża max. co 160cm czyli u Ciebie jest ok. W szpary pomiędzy płytę a ścianę masę akrylową, po wyschnięciu daje się szpachlować. Na łączenia płyt stosuję gips Wario z włóknami firmy Rygis i zamiast siatki fizelinę, trochę trudniej się nakłada ale efekty znacznie lepsze. Zdecydowanie obniż sufity, a jak nie to musisz nadłożyć ściany. Każdy pokój ma swój sufit. Z tą folią metalizowaną to trochę mit. Odbija tylko promieniowanie podczerwone, którego w twoim mieszkaniu będzie zapewne znikoma ilość, i to że zastępuje ona 2-3cm styropianu to totalna bzdura. Ale decyzja należy do Ciebie. W przypadku gdybyś wszystko robił sam to z tą tapetą to niezły pomysł. Życzę wiele satyswakcji. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10

    Domyślnie

    polecam szpachlować uniflotem knaufa tylko rozrabiać dokładnie według instrukcji bo widziałem już artystów którym ten gips popękał po 2 dniach.

  11. #11

    Domyślnie

    to teraz pytanie: jeśli bym się zdecydował na klejenie na płyty GK tapety z włókna szklanego - okazuje się, że gładka nie jest droga. 160zł za 50mkw. to czy muszę się bawić w szpachlowanie? czy mogę sobie to odpuścić?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    czhcesz kleic tapete, a pod spodem miec nie zaspoinowane plyty GK ??

    tylko SPOINOWAĆ !

  13. #13

    Domyślnie

    A ja mam problem tego typu:
    Jętki mam w rozstawie około 90cm, chcę wstawic sufit pomiędzy jętki, tak aby dolna część jętek była widoczna (około 2cm). Czy mągę użyć tylko profile przyścienne wzdłuż jętek i do nich przykręcić płyty GK, czy powinienem dać poprzeczki??

    Pozdrawiam!!

  14. #14

    Domyślnie

    Niby nie powinno spaść na głowę, ale osobiście bez poprzeczek bym nie zaryzykował. Pomysł z jętkami na wierzchu trochę nie bardzo - wydaje mi się że między sufitem a jętką zawsze będziesz mieć dziurę. Nie przypuszczam aby dało się w jakiś rozsądny ekonomicznie sposób uchronić widoczną część jętki przed wilgocią. Zwłaszcza że będą zmieniać wymiary prostopadle do kierunku włókien. Chyba że będziesz w narożniki przybijać listwy, tak jak to robi się na podłodze, przy ścianach...

  15. #15

    Domyślnie

    o, to ciekawy temat, ja mam podobnie, z tym, że mam specjalnie do tego celu zostawione grube oszlifowane belki, i zamierzam kłaść tam płyty na profilach przyściennych z poprzeczkami z CD. myślę, że ew. szczeliny "zakituję" jakimś akrylem, czy coś. czy w miejscu tym odpuścić sobie GK i zrobić to inaczej jakoś?
    wygląda to w tej chwili tak http://eclsoft.no-ip.info/galeria/v/...F0913.JPG.html

  16. #16

    Domyślnie

    Drewno tak zmienia swoje wymiary, że chyba nie znajdziesz na tyle sprężystego uszczelniacza - na dodatek żeby jeszcze nie było widać jego pracy. Albo bawić się w listwy, albo po prostu zrobić to wszystko pięknie w drewnie...

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    bez listewek sie nie obejdzie raczej ...
    a z listewka sprawa prosta ... przybijasz (przyklejasz) jaksi cwiercwalek, czy jakis inny profil i po sprawie

  18. #18

    Domyślnie

    mam nieodparte wrażenie, że wszelakie listewki i sztukaterie mają na celu zamaskować błędy i niedociągnięcia.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    mozna tez bez listewek, odpowiednio szeroko szczelina dylatacyjna miedzy plyta a belka wypelniona masa trwale elastyczna

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Pomiędzy drewno a płytę wprowadŸ akryl. Po wyschnięciu daje się szlifować. Zrobiłem tak u siebie i jest OK. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony