dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 66
  1. #1

    Domyślnie cięcie ligustra

    Witam,
    Szef likwidował ligustrowy żywopłot i przesadziłam go do siebie. Roślinki bardzo wyrosnięte i średnio zadbane - metr patyka i dopiero liście. Czy mam go przyciąć już teraz? Jeśli tak to na jaką wysokość?
    pozdrawiam,

  2. #2

    Domyślnie

    Nie jestem zawodowcem w tym temacie ale właśnie sadziłam tuje i próbowałam dotrzeć do literatury fachowej.
    Większość autorów pisze że przy sadzeniu jesiennym pierwsze cięcie należy przeprowadzić na wiosnę - roślina lepiej przezimuje a i będziemy widzieć ew. wymarznięcia.
    Gdybyśmy cięli roślinę teraz możemy ją osłabić.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie tnie sie gałęzi jesienią ani zimą (no chyba że póżną zimą)ponieważ tkanka która powoduje zabliznianie ran jest wtedy w stanie uspienia .Rana po cięciu jest otwarta az do wiosny na ataki różnych grzybów.
    Wiosną tkanka zablizniająca zaczyna życ i szybko goją sie wszelkie cięcia czy uszkodzenia gałęzi i pni.
    Ligustr przytnij wiosną na wysokosci 10 cm.Ładnie sie wtedy zagęsci.

  4. #4

    Domyślnie

    bardzo dziękuję! A już miałam za nożyce łapać! A tu wystarczy zapytać kochanych Forumowiczów

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ANIAILIS
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    246
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    71

    Domyślnie czy teraz jest dobra pora?

    witam,czy teraz jest dobra pora na sadzenie ligustra?
    czy zaczekac do jesieni?

  6. #6

    Domyślnie

    Witaj

    Powiedz coś więcej o tych sadzonkach. Generalnie jest jedna zasada; to co w doniczce to można sadzić cały rok, a to co ma odkryte korzenie na wiosnę lub jesień.

    pozdro
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    MOżna, można.
    Im szybciej wsadzisz, tym szybciej wyrośnie .
    Teraz jeszcze nie ma upałów, a nagokorzeniowe rośliny sadzi się właśnie w okresach przejściowych. Po posadzeniu, należy ligustry przyciąc na ok. 25-30 cm, by ograniczyć transpirację liści, i by zagęścić doł krzewu. Jeśli posadzisz teraz, to dobrze byłoby często podlewać ( codziennie), a w upały- cieniować. np. włókniną ogrodniczą. Te wszystkie zabiegi po to, by korzenie miały czas na rozwinięcie się i podjęcie czynności życiowych w nowym miejscu. Gdy zaaklimatyzują się, za 2-3 miesiące, pojawią się nowe przyrosty- pączki liściowe. Wtedy już krzewy dadzą sobie radę " same"

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    ???? Za trzy miesiące to będzie wrzesień. I wtedy ma zacząć rosnąć? Teraz akurat są młode, niezdrewniałe przyrosty, po wykopaniu więdną momentalnie, zapowiadają upały.. Ogólnie najgorsza pora, jaką można wybrać. Można zaryzykowć z bryłką po uprzednim podlaniu (wyjąć i natychmiast posadzić) Zresztą jaki szkółkarz wykopie i sprzeda teraz liściaka z gołym korzeniem?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    MOżna, można.
    Im szybciej wsadzisz, tym szybciej wyrośnie .
    Teraz jeszcze nie ma upałów, a nagokorzeniowe rośliny sadzi się właśnie w okresach przejściowych. Po posadzeniu, należy ligustry przyciąc na ok. 25-30 cm, by ograniczyć transpirację liści, i by zagęścić doł krzewu. Jeśli posadzisz teraz, to dobrze byłoby często podlewać ( codziennie), a w upały- cieniować. np. włókniną ogrodniczą. Te wszystkie zabiegi po to, by korzenie miały czas na rozwinięcie się i podjęcie czynności życiowych w nowym miejscu. Gdy zaaklimatyzują się, za 2-3 miesiące, pojawią się nowe przyrosty- pączki liściowe. Wtedy już krzewy dadzą sobie radę " same"

    o! a gdzie takie rzeczy w internecie piszą?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Nie, nie w internecie, tylko w swojej praktyce
    A lato zapowiada się ponure i pochmurne, więc nie przesadzajmy z przesadzaniem
    A drzewa i krzewy w balotach, w doniczkach są dostepne cały sezon, więc jeśli ANIAILIS będzie chciała sadzić , to sama wybierze i porę, i formę korzeniowej osłony.
    Nie jestem ogrodniczą purystką, więc mówię z własnego doświadczenia.
    Tu , w górach leje od 3 tygodni, temperatura w nocy oscyluje wokół 3-7C , a w szkółce u dendrologa są jeszcze kopane rośliny. I jakoś temperatury nie wskazują by cokolwiek miało "zemdleć" z upału
    Raczej - my, bo zamiast trawnika mamy gliniastą breję, a rośliny mają dwumiesięczne "tyły" w rozwoju.
    Więc...nie oburzajcie się zbyt mocno, bo klimaty są rozmaite, a to one warunkują wegetację. Czyż nie?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    U mnie jest teraz +5, sucho jak diabli. Nie zmienia to faktu, że ligustr ma 10 cm przyrosty i sadzenie go z gołym korzeniem jest bez sensu, a o takich sadzonkach rozmawialiśmy. A swoją drogą, to w doniczkach jeszcze ligustru nie widziałem- koszty- kto toto kupi?

  12. #12

    Domyślnie

    Wybacz hanka55 ale niestety nie masz racji z tym letnim sadzeniem ligustru z gołym korzeniem. Przyznam, że jakoś nie widziałem produkcji ligustru pospolitego (Ligustrum vulgare) w pojemnikach.
    W tym wypadku nie jest istotny nawet aktualny stan pogody w górach ani jej prognozy. Jest pełnia wegetacji i należy dać sobie spokój z sadzeniem krzewów z gołym korzeniem.

    ...
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    Nie, nie w internecie, tylko w swojej praktyce
    A lato zapowiada się ponure i pochmurne, więc nie przesadzajmy z przesadzaniem
    A drzewa i krzewy w balotach, w doniczkach są dostepne cały sezon, więc jeśli ANIAILIS będzie chciała sadzić , to sama wybierze i porę, i formę korzeniowej osłony.
    Nie jestem ogrodniczą purystką, więc mówię z własnego doświadczenia.
    Tu , w górach leje od 3 tygodni, temperatura w nocy oscyluje wokół 3-7C , a w szkółce u dendrologa są jeszcze kopane rośliny. I jakoś temperatury nie wskazują by cokolwiek miało "zemdleć" z upału
    Raczej - my, bo zamiast trawnika mamy gliniastą breję, a rośliny mają dwumiesięczne "tyły" w rozwoju.
    Więc...nie oburzajcie się zbyt mocno, bo klimaty są rozmaite, a to one warunkują wegetację. Czyż nie?

    o , to ja przepraszam...jestem tu nowa...myslalam ze to jakis żart
    ale widze ze chyba nie...i...i nie wiem co powiedziec...
    jak rozumiem udzielasz tu rad?

  14. #14

    Domyślnie

    Heja

    Oj, to zamieszanie chyba z mojego powodu. Ponieważ sama robię sadzonki zdarzyło mi sie robić w pojemnikach. Dość nieściśle napisałam o tym w swoim poście. Sorki Ale faktycznie o tej porze już nic nie sadzę z gołym korzeniem. Mój ligustr ma już 15 cm przyrosty i za chwilę będę go przycinać.

    pozdro
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  15. #15

    Domyślnie Re: czy teraz jest dobra pora?

    Cytat Napisał ANIAILIS
    witam,czy teraz jest dobra pora na sadzenie ligustra?
    czy zaczekac do jesieni?
    Ja mam z niego żywopłot. Patyczki do ukorzenienia można sadzić kiedy się chce. Przyjęcie 80%.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    A ja dwa dni temu dosadziłam w ogródku, kopane szmaragdy i jałowce
    W nocy 0C, w dzień leje, chmurno, a temperatura nie przekracza 20C.
    Więc mamy w górach raczej wczesną wiosnę niż początek lata.
    Rośliny bylinowe wstrzymały wegetację, datury ani rusz, by rosnąć w górę , nawet niezapominajki zapomniały o kwitnieniu. I gdyby nie rododendrony, to ludzie chodzący po górach w puchowych kurtkach, wskazywaliby bardziej na przedwiośnie

    A doniczkowe ligustry kosztują ok.2,90 - 5 zł/ szt, w zależności od odmiany.

  17. #17

    Domyślnie 1-roczny zywoplot liguster

    Witam,
    Jak w temacie zywoplot ma 1 rok,niecale 40 cm wzrostu.
    1.Czy,kiedy i czym nawiezc?
    2.Kiedy i na ile go przyciac?
    3.Czy martwic sie ze w szeregu posadzonych sadzonek dwie pod rzad nie przyjely sie? Czy raczej spokojnie czekac a sasiednie powinny przykryc przerwe?
    Z gory dzieki za odpowiedz,
    Pawelek
    Tułam sie,tułam, ale juz niedługo na swoim...

  18. #18

    Domyślnie

    Afgan,
    Jeżeli coś z żywopłotu wypadło to trzeba te sadzonki uzupełnić.
    A co do nawożenia, to możesz zastosować azofoskę podlewając szpaler roztworem 1 garści nawozu na 10l wody. Dobrze wymieszać. Podlewać nie częściej niż raz na trzy tygodnie i teraz wiosną do końca czerwca, co najmniej cztery razy w sezonie. Przycinać ligustr możesz dopiero w drugim trzecim roku.
    Pamiętaj nie obcinaj nisko położonych gałązek, one też są ważne. Żywopłot na dole powinien być nie co szerszy niż wyżej.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Przyciąć wszystko teraz do połowy, dziury dosadzić (i też przyciąc)

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    livia

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    8

    Domyślnie

    ja wsadziłam ok. 20m żywopłotu w zeszłym roku na wiosnę z dość dużych sadzonek,które od razu przycięłam na wys. 15cm. mniej więcej w sierpniu skróciłam przyrosty o połowę. nawiozłam raz w zeszłym sezonie i raz teraz na wiosnę zwykłym nawozem do iglaków ,bo akurat kupiłam go w hurtowej ilości. teraz skróciłam o 1/3 przyrost. w tej chwili roślinki mają ok.30cm, ale są bardzo gęste. tnij ligustr przynajmniej 2 razy w sezonie, dzięki temu będzie bardzo gęsty. tak mówi mój tata, który ma piękny 2,5metrowy żywopłot :D

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony