dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Witam czy moge sam położyć sobie instalacje elektryczną, czy bede miał pużniej prolbem z odbiorem budynku, czy elektrykę musi mi ktoś zatwierdzić jakis elektryk z uprawnieniemi i zrobić mi gdzięs wpis, prosze o radę .
    Stan developerski , sam sobie dziwie ze juz to

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bronson

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    98
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    ja robiłem sam... trzeba mieć trochę pojęcia, ja akurat mam SEP'a co prawda na eksploatację ale zawsze... do odbioru to zależnie od lokalizacji... u nas Energia (dostawca prądu) zapiął mi wszystko do skrzynki przy działce, miałem już normalne 2 taryfy, a w środku kawałka miedzi nie było, ich tylko obchodzi do granicy. Do odbioru budynku muszę mieś protokół odbioru instalacji podpisany przez kogoś z uprawnieniami + pomiary. Załatwiłem z pracownikami Energii... zrobią mi to jako fuszkę po pracy

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Jak byś się znał, to byś się nie pytał. Skoro się pytasz, to znaczy, że się nie znasz. Sorry odpuść sobie. Ja robiłem sam (elektroenergetyk obecnie niepraktykujący) i wiem, jak trzeba główkować, aby o czymś nie zapomnieć. Dom to nie garaż, czy jakieś jedno pomieszczenie do położenia instalacji. Pamiętaj też o bezpieczeństwie swoim i użytkowników .
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał skrzypp
    Witam czy moge sam położyć sobie instalacje elektryczną,
    żaden przepis tego nie zabrania.
    nie ma tez przepisów zabraniających: wyrywania se zebów, wycięcia sobie wyrostka robaczkowego, nikt nie zabrania namalowania Mony Lisy, ani rozegrania meczu w barwach Realu Madryt. Bez przeszkód również mozna se powróżyć oraz zwykłym nożem kuchennym wystrugać gwoździa z wlewka hutniczego.
    Tak, że po skończeniu instalacji jeszcze duuuuzo do zrobienia ci zostanie...
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  5. #5

    Domyślnie

    zwykłym nożem kuchennym wystrugać gwoździa
    Tom się ugotował.
    czy moge sam położyć sobie
    Sam, to on się pokłada bez niczyjej pomocy. W drugą stronę jest problem czasami.
    A tak już trochę poważniej. Możesz sam, musisz tylko znaleźć kogoś, kto stwierdzi, że nie próbujesz pozbyć się teściowej za pomocą elektryczności i się jeszcze pod tym podpisze.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar sys
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    wykonać samemu można, dopuścić do użytku już nie...
    ...retrofood w błyskotliwy sposób przedstawił, że jednak nie warto...

  7. #7

    Domyślnie

    Osobiście uważam że każdy, kto choć troche ma wiedzy i zapału do pracy może to wykonać. Sam wykonałem instalacje całego domu (160m2).
    Fakt - trzeba sobie dać czas, przemyśleć jak najwiecej rzeczy przed rozpoczęciem prac (lokalizacje, ilosc obwodow). Jak to mówi mój kolega - oczy się boją ale ręce zrobią !!
    Dodam iż podłączenie rozdzielni zleciłem fachowcowi, ale każdy jeden przewód elektryczny, antentowy, komputerowy czy od alarmu ułożyłem "swymi ręcyma".
    Ania, Jagódka i Krzyś z Bydgoszczy

  8. #8

    Domyślnie

    Oczywiście masz rację.
    Problem nie w tym, czy tak można zrobić.
    Problem w tym, czy ktoś, kto pyta, czy tak można zrobić, może to zrobić?
    Chodzi o to, że skoro pyta, czy można tak zrobić, to zachodzi uzasadnione podejrzenie, że nie ma żadnej wiedzy w tym temacie - a w takim przypadku jednak chyba nie powinien tego robić.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  9. #9

    Domyślnie

    Jeśli wiesz po co są w przewodzie 1 fazowym - 3 żyły i jak połączyć przełączniki na klatce schodowej to już sporo. A jak dorzucisz do tego umiejętność podłączenia pompy głębinowej 3 fazowej i wiedzę dlaczego nie podłącza się tam 0 to będziesz fachura.
    Przestrzegaj podstawowych zasad (na tym forum było wiele razy poruszane), nigdy nic nie rób pod napięciem, miej gumowe podeszwy i kupuj osprzęt dobrych firm ABB, Legrand itp. - powinno być ok.
    Aha, najważniejsze żebyś miał projekt i po skończonej robocie zrobił zdjęcia wszystkiego.
    Samo kładzenie instalacji to mrówcza robota, podłączanie wymaga pomysłowości.

    Ale jak koledzy piszą jeśli pytasz się o to czy wogóle można to się zastanów 100 razy.

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli zapamiętasz trzy wzory: prawo Ohma, prawo Kirchhoffa, i wzór na moc - to masz szansę. Jeśli jeszcze te trzy wzory będziesz rozumiał i stosował to masz prawie pewność sukcesu.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    _Robert_K

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    330
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Popros kogoś kto juz samodzielnie zrobił kilka takich instalacji, by popracował z tobą przy jej zakładaniu chociaż przez jeden dzień i zaplanował Ci obwody z trasami przewodów. Inaczej popełnisz wieeeeele błędów....lub po prostu zapłać elektrykowi za konsultację
    "Wszystko w życiu jest bardzo proste, problem tylko w tym by wiedzieć jak to zrobić..."

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    raydenstream

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    I tak ktoś Ci to musi podpisać odebrać.
    Więc jeśli masz kogos znajomego w rodzinie co Ci to odbierze to warto się zkonsultowac, pogadac co i jak. To co jest problematyczne niech Ci pomoga.

    Bo inaczej moze Ci sie to nei opłacac. Bo jak Ci przyjdzie obcy fachowiec zeby odebrac to Cie skasuje jak za zboże i moze lepiej zeby ci popsotu wszystko rozciągnął
    najwyzej pomozesz mu pozakłądac gniazdka, właczniki i porosciagac kable po scianach.
    Nie warto czasem w czyms takim oszczędzać i eksperymentować na własnej kieszeni, no chyba ze sie wie co i jak polaczyc

    powodzonka

  13. #13

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Możesz położyć, ale na początku narysuj sobie plan okablowania i dokładnie przemyśl. Ja zrobiłem plan i dałem "zawodowym" elektrykom, a i tak robili po swojemu i teraz mam przełączniki w dziwnych miejscach (po stronie zawiasów drzwi na przykład).
    W łazienkach, kuchni, garażu, piwnicy już sam robiłem i mam tak jak chciałem.
    Nie próbuj świni uczyć śpiewać, nie dość, że swój czas zmarnujesz to jeszcze świnię zdenerwujesz.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    mozesz też wyrysować sobie na karteczce mały biały domek, a potem go wybudować. chyba masz jakiegoś szwagra, który ci powie jak się kładzie cegły....
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ost86

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    5

    Domyślnie

    Mam jednak nadzieję że nie będziesz tego robi ł sam. Jak ktoś tu słusznie napisał , jak pytasz to znaczy nie bardzo jesteś w temacie. To tylko wydaje sie proste , pare przewodów , skrzynka , zabezpieczenia nadprądowe , czasem róznicówka. Ale jeszcze jest sprawa Waszego bezpieczeństwa , sa pewne zasady projektowania i wykonania instalacji znzne tylko specjalistom. Ja mam uprawnienia SEP bez ogr. napięcia i naprawde spotykałem juz takie numery "wykręcone" przy montazu ze książkę można napisać. Jeżeli raz jezeli moge radzić , nie rób tego sam.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał nom
    Ja zrobiłem plan i dałem "zawodowym" elektrykom, a i tak robili po swojemu i teraz mam przełączniki w dziwnych miejscach (po stronie zawiasów drzwi na przykład).
    W łazienkach, kuchni, garażu, piwnicy już sam robiłem i mam tak jak chciałem.
    To co - nie sprawdzałeś jak Ci tą instalację położyli?? Przecież miałeś plan. Ja za swoimi chodzę i co kawałek sprawdzam, czy wszystko jest tak, jak chciałem. Jeżeli nie jest - to poprawiają.
    Oni pewnie nie przejrzeli nawet tych Twoich planów, bo sami wiedzą lepiej.

  17. #17

    Domyślnie

    masz jakiegoś szwagra, który ci powie jak się kładzie cegły....
    tak i tak też zresztą zrobiłem - wystawiłem sobie dom
    elektrykę też sam położyłem bo tych p... tandeciarzy wytrzymałem przez kilka godzin- więcej poprawiania niż pożytku
    PS też
    szwagier
    odebrał po gruntownych i szczegółowych oględzinach

    Pamiętaj elektryk też człowiek - i względem niego też obowiązuje czynnik Lucki

    ALE JEŻELI NIE MASZ NAWET CIENIA POJĘCIA O TYM CO MASZ ZROBIĆ TO SIĘ TEGO NIE TYKAJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - ŁATWO O WPADKĘ
    "...największym problemem tego świata jest to, że głupcy są absolutnie pewni, a mędrcy pełni wątpliwości."

    Zawsze można zrobić inaczej

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał pblochu
    ALE JEŻELI NIE MASZ NAWET CIENIA POJĘCIA O TYM CO MASZ ZROBIĆ TO SIĘ TEGO NIE TYKAJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - ŁATWO O WPADKĘ
    Co się drze?
    Taż to połowa naszego przyrostu naturalnego tak powstała! A niby gdzie się miały chlopy pojęcia uczyć? Zawsze na poczatku o wpadkę łatwo.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał pblochu
    ... - i względem niego też obowiązuje czynnik Lucki...
    Lucka powiedziała, że nigdzie nie obowiązuje, i żeby jej dać spokój bo jest sobota.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał skrzypp
    Witam czy moge sam położyć sobie instalacje elektryczną, czy bede miał później problem z odbiorem budynku, czy elektrykę musi mi ktoś zatwierdzić jakis elektryk z uprawnieniami i zrobić mi gdzięs wpis, prosze o radę .
    Jestem wieloletnim elektrykiem z doświadczeniem i w budownictwie i przemyśle dlatego uważam ze nawet dobra konsultacja (szczególnie)jest bardzo potrzebna.
    Naprawdę elektryk posiadający uprawnienia powinien znać w stopniu powiedzmy dostatecznym zagadnienia:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
    z dnia 28 kwietnia 2003 r.
    w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci
    (Dz. U. z dnia 21 maja 2003 r.)
    stwierdza następujący zakres wiedzy:
    § 6. Osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, w celu uzyskania potwierdzenia posiadanych kwalifikacji, powinny wykazać się wiedzą z zakresu:
    1) na stanowiskach eksploatacji:
    a) zasad budowy, działania oraz warunków technicznych obsługi urządzeń, instalacji i sieci,
    b) zasad eksploatacji oraz instrukcji eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci,
    c) zasad i warunków wykonywania prac kontrolno-pomiarowych i montażowych,
    d) zasad i wymagań bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy,
    e) instrukcji postępowania w razie awarii, pożaru lub innego zagrożenia bezpieczeństwa obsługi urządzeń lub zagrożenia życia, zdrowia i środowiska;
    2) na stanowiskach dozoru:
    a) przepisów dotyczących przyłączania urządzeń i instalacji do sieci, dostarczania paliw i energii oraz prowadzenia ruchu i eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci,
    b) przepisów i zasad postępowania przy programowaniu pracy urządzeń, instalacji i sieci, z uwzględnieniem zasad racjonalnego użytkowania paliw i energii,
    c) przepisów dotyczących eksploatacji, wymagań w zakresie prowadzenia dokumentacji technicznej i eksploatacyjnej oraz stosowania instrukcji eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci,
    d) przepisów dotyczących budowy urządzeń, instalacji i sieci oraz norm i warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać te urządzenia, instalacje i sieci,
    e) przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, z uwzględnieniem udzielania pierwszej pomocy oraz wymagań ochrony środowiska,
    f) zasad postępowania w razie awarii, pożaru lub innego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu urządzeń przyłączonych do sieci,
    g) zasad dysponowania mocą urządzeń przyłączonych do sieci,
    h) zasad i warunków wykonywania prac kontrolno-pomiarowych i montażowych.

    I wbrew pozorom nie jest to łatwe a na pewno nie jest to na tyle proste aby każdy mógł to wykonać i czuć sie w 100% bezpiecznie.Instalacja elektryczna jest bardzo niebezpieczną instalacją nie tylko pod względem porazenia ale bardzo często pod względem pożarowym (wszystkie rodzaje połączeń,przejśc przez ściany w okolicach innych instalacji a w szczególności specyficznego doboru przekrojów przewodów w zależności od rodzajów odbiorników i ich przyszłej ewentualnej rozbudowy)
    Należy pamiętać ze zmywarki nie podłączymy do instalacji z przewodów 2,5mm2-co bardzo często sie zdarza a instalację jednofazową 3 przewodową stosuje sie już w 100% odbiorników.

    Proszę o skonsultowanie wykonania instalacji dla waszego bezpieczeństwa.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony