dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trurl
    Cytat Napisał pblochu
    ... - i względem niego też obowiązuje czynnik Lucki...
    Lucka powiedziała, że nigdzie nie obowiązuje, i żeby jej dać spokój bo jest sobota.
    Lucka nie obowiązuje, ale jej czynnik... (ciekawe, czy ma biernik)
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał skrzypp
    Witam czy moge sam położyć sobie instalacje elektryczną, czy bede miał pużniej prolbem z odbiorem budynku, czy elektrykę musi mi ktoś zatwierdzić jakis elektryk z uprawnieniemi i zrobić mi gdzięs wpis, prosze o radę .
    Proponuję jedną rzecz-która mi sie przypomniała a otrzymałem ją kiedyś wraz z osprzętem który uważam jest jednym z najlepszych na rynku(nie chodzi tu bynajmniej o reklamę)

    Pod adresem [url]

    http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=664

    jest katalog instalatora "Poradnik elektroinstalatora" w pliku pdf
    Należy kliknąć prawym klawiszem w tytuł ...zapisz jako....i skopiować sobie na komputerek
    Jest to poradnik naprawdę BARDZO DOBRY jeśli nie powiedzieć WYŚMIENITY dla początkującego nawet "domowego instalatora"
    Proszę sobie poczytać...nawet jeśli już instalacja jest wykonana to będzie to pomocny podręcznik
    Pozdrawiam Paweł

  3. #23

    Domyślnie

    sorki Lucka i bądź dla mnie Ludzka nim słowniczek znowu coś zamieni
    PS
    musi coś do niej czuć
    "...największym problemem tego świata jest to, że głupcy są absolutnie pewni, a mędrcy pełni wątpliwości."

    Zawsze można zrobić inaczej

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Zdaje mi się, że wątkotwórcy chodziło bardziej nie o to, czy on może, tylko czy mu wolno...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #25

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał CityMatic
    ...
    Pod adresem

    http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=664

    jest katalog instalatora "Poradnik elektroinstalatora" w pliku pdf...
    No proszę jaki fajny. I za darmo Ściągnąłem sobie już jakieś 2 lata temu

    Cytat Napisał KrzysztofLis2
    Zdaje mi się, że wątkotwórcy chodziło bardziej nie o to, czy on może, tylko czy mu wolno...
    Wątkotwórca chyba olał ten wątek...

  6. #26

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał CityMatic
    I wbrew pozorom nie jest to łatwe a na pewno nie jest to na tyle proste aby każdy mógł to wykonać i czuć sie w 100% bezpiecznie.Instalacja elektryczna jest bardzo niebezpieczną instalacją nie tylko pod względem porazenia ale bardzo często pod względem pożarowym (wszystkie rodzaje połączeń,przejśc przez ściany w okolicach innych instalacji a w szczególności specyficznego doboru przekrojów przewodów w zależności od rodzajów odbiorników i ich przyszłej ewentualnej rozbudowy)
    O jaką specyficzność Ci chodzi, poza nieprzekraczaniem ilości amperów na mm2 ?


    Cytat Napisał CityMatic
    Należy pamiętać ze zmywarki nie podłączymy do instalacji z przewodów 2,5mm2-co bardzo często sie zdarza..
    A dlaczego nie ?

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    O jaką specyficzność Ci chodzi, poza nieprzekraczaniem ilości amperów na mm2 ?
    Przede wszystkim do jakiego celu ma służyć i co zasilać taka instalacja,jeśli zasilisz silniki np wentylatorów czy spawarki,kosiarki czy wiertarki ,pompy w basenie czy w wannie to prąd płynący w trakcie uruchamiania wielokrotnie przekroczy możliwości przewodu;dodatkowo będzie tu miała rolę jeszcze odległość przyłącza przewodu od odbiornika jak również warunki w jakich przyjdzie mu pracować(sucho czy wilgotno)jeśli weźmie się tylko pod uwagę obciążalność prądową to w bardzo szybkim czasie okaże się ze instalacja nie spełnia swoich zadań lub zostaje uszkodzona(jeśli tylko np izolacja bądź sam przewód to jeszcze nic się nie dzieje gorzej gdy się podpali) i trzeba ją wymienić.
    Dodatkowo na trasie przewodu trzeba zadbać ze o ile wystąpią jakieś połączenia puszkach lub tablicach muszą być odpowiednio dobrane nie tylko przekrojem ale i materiałem(spotkałem sie już z połączeniami przewodów miedzianych z aluminiowymi (bo akurat takie były dostępne)bez jakichkolwiek zabezpieczeń pod jeden zacisk...czy też zaprasowywania aluminiowych końcówek na miedziane przewody

    Cytat Napisał CityMatic
    Należy pamiętać ze zmywarki nie podłączymy do instalacji z przewodów 2,5mm2-co bardzo często sie zdarza..
    A dlaczego nie ?[/quote]

    A dlatego, ze działają na zasadzie przepływowego podgrzewacza wody gdzie przy ekonomicznej pracy płynie ponad 10A, a nie spotkałem sie jeszcze z domem(mieszkaniem)gdzie zmywarka podłączona jest jako jedyna do dedykowanego tylko jej obwodu elektrycznego; z reguły "wisi na tym" czajnik ,ekspres do kawy, okap kuchenny i kuchenka elektryczna wraz z mikrofalówką a niekiedy pralką.
    Dlatego uważam ze kuchnia powinna mieć zasilanie przewodem 6mm2 do puszki rozgałęźnej, a następnie z niej do-poszczególnych odbiorników 2,5mm2 w wyłączeniem zmywarki i kuchni elektrycznej gdzie powinno podłączyć się na stałe przewodem 4mm2.Stanowi to najlepsze rozwiązanie pod względem zabezpieczenia jak również niwelowania spadków napięć na pozostałych odbiornikach w domu

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał CityMatic
    Dlatego uważam ze kuchnia powinna mieć zasilanie przewodem 6mm2 do puszki rozgałęźnej, a następnie z niej do-poszczególnych odbiorników 2,5mm2
    a jaki dać bezpiecznik i gdzie?
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  9. #29

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał CityMatic
    A dlatego, ze działają na zasadzie przepływowego podgrzewacza wody gdzie przy ekonomicznej pracy płynie ponad 10A, a nie spotkałem sie jeszcze z domem(mieszkaniem)gdzie zmywarka podłączona jest jako jedyna do dedykowanego tylko jej obwodu elektrycznego; z reguły "wisi na tym" czajnik ,ekspres do kawy, okap kuchenny i kuchenka elektryczna wraz z mikrofalówką a niekiedy pralką.
    No widzisz, czyli błędem nie jest podłączenie do zmywarki 2,5kw, tylko podłączenie całej kuchni na jednym obwodzie 2,5kw. A już sie zaczełem zastanawiać jakim cudem ma się on uszkodzić przy zabezpieczeniu B10A (mam 2,5kw w wydzielonym obwodzie tylko do zmywarki)...
    Tak w ogóle to na kuchnię mam 6 obwodów gniazdkowych (2,5kw) plus siła (nie pamiętam już czy 4 czy 6 kw).

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał CityMatic
    Dlatego uważam ze kuchnia powinna mieć zasilanie przewodem 6mm2 do puszki rozgałęźnej, a następnie z niej do-poszczególnych odbiorników 2,5mm2
    a jaki dać bezpiecznik i gdzie?
    Skąd takie pytanie od elektryka?

    Uważam, że dom to nie fabryka i wszystkie zabezpieczenia są w jednym miejscu.
    Układ w kuchni zabezpieczamy na przewodzie 6mm2 od porażeń wyłącznikiem róznicowo-prądowym, a w celu zachowania selektywności z członem przeciążeniowym o rząd niższym od zabezpieczenia głównego.(To samo można zastosować dla członu róznicowo-prądowego)
    I jeśli chodzi o możliwość przewodu 6mm to doskonale chyba każdy zdaje sobie sprawę ze jest przewymiarowany jednak są obwody w domu które są eksploatowane bardziej niż inne (to samo dotyczy garażu czy pralni) i na nie trzeba położyć szczególny nacisk.

    Bardzo często się zdarza o czym kolega na pewno wie, ze obecnie w domach wyjście na taras jest zrealizowane z kuchni. W okolicach drzwi tarasowych pojawia się gniazdko i obwód zasilania oświetlenia zewnętrznego (zasilanie realizowane z obwodu kuchennego) to kolejny nie brany pod uwagę obwód który coraz częściej wykorzystywany jest do zasilania grilla elektrycznego czy np myjki ciśnieniowej,kosiarki lub spawarki w czasie remontu.Nie wyobrażam sobie aby przez niewłaściwą instalację mógł kogoś pozbawić przyjemności użytkowania tych urządzeń.Nie wątpię w kompetencje elektryków projektujących(obliczających przekroje przewodów)instalacji ale nie raz odnoszę wrażenie ze zapomnieli ze odbiorników e.elektrycznej w gospodarstwach domowych pojawia się coraz więcej, a nie coraz mniej.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał Tomkii
    No widzisz, czyli błędem nie jest podłączenie do zmywarki 2,5kw, tylko podłączenie całej kuchni na jednym obwodzie 2,5kw. A już sie zaczełem zastanawiać jakim cudem ma się on uszkodzić przy zabezpieczeniu B10A (mam 2,5kw w wydzielonym obwodzie tylko do zmywarki)...
    Tak w ogóle to na kuchnię mam 6 obwodów gniazdkowych (2,5kw) plus siła (nie pamiętam już czy 4 czy 6 kw).
    Jak wiesz odpowiadam koledze który "sam sobie chce położyć instalację elektryczną" i stąd nawet Twój post jeśli dobrze się wczyta będzie znał pewne rozwiązania jak należy prawidłowo zrealizować dobrą instalację na co zwrócić uwagę aby po podłączeniu urządzeń nie tylko wszystko działało, ale i nie stanowiło zagrożenia.

    Do autora wątku:

    W poście jest też mowa o obwodzie dedykowanym siłowym z możliwością podłączenia odbiornika w kuchni tutaj też trzeba wziąć to pod uwagę oraz o możliwości takiego obwodu np. w łazience czy kotłowni

  12. #32

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał CityMatic
    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał CityMatic
    Dlatego uważam ze kuchnia powinna mieć zasilanie przewodem 6mm2 do puszki rozgałęźnej, a następnie z niej do-poszczególnych odbiorników 2,5mm2
    a jaki dać bezpiecznik i gdzie?
    Skąd takie pytanie od elektryka?
    A pewno stąd ze piszesz w sposób bałaganiarski, zupełnie nieprecyzyjnie. Elektryka to liczby, i jak się podaje jedną to konsekwentnie trzeba podać pozostałe i to tak by całośc się zgadzała.
    Swoją drogą, 6mm2 do kuchni? Do zasilania całego domu elektrownia montuje 4mm2 i bezpieczniki 32A/25A

  13. #33

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał CityMatic
    Układ w kuchni zabezpieczamy na przewodzie 6mm2 od porażeń wyłącznikiem róznicowo-prądowym, a w celu zachowania selektywności z członem przeciążeniowym o rząd niższym od zabezpieczenia głównego.(To samo można zastosować dla członu róznicowo-prądowego)
    Nie jestem elektrykiem, ale czy nie jest tak, że przy każdym zmniejszeniu przekroju przewodu powinno być zabezpieczenie ?

    Jak bedzie bezpiecznik 25A np na tym 6mm2 to jak zagwarantowac, ze na podzielonych obwodach ktos nie bedzie miał fantazji zainstalowac więcej niz 'projektowane' 2kW ? i przegrzeje/przeciąży ?

    jak dla mnie miało by to sens tylko wymagało by zrobic rozdzielniczke kuchenna .... ale jak mowie ja prosty hydraulik widac sie nie znam zupełnie

  14. #34

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał Trociu
    To co - nie sprawdzałeś jak Ci tą instalację położyli?? Przecież miałeś plan.
    Nie sprawdziłem bo byłem wtedy na studiach 160km od domu. Jak przyjechałem po 2 tygodniach to już tynk był położony.
    Nie próbuj świni uczyć śpiewać, nie dość, że swój czas zmarnujesz to jeszcze świnię zdenerwujesz.

  15. #35

    Domyślnie Re: instalacja elektryczna czy można samemu położyć ??

    Cytat Napisał CityMatic
    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał CityMatic
    Dlatego uważam ze kuchnia powinna mieć zasilanie przewodem 6mm2 do puszki rozgałęźnej, a następnie z niej do-poszczególnych odbiorników 2,5mm2
    a jaki dać bezpiecznik i gdzie?
    Skąd takie pytanie od elektryka?
    Nie zajarzyłeś?

    Jak słusznie zauważył theodolit, przy każdym zmniejszeniu przekroju powinno być zabezpieczenie. Stąd pytanie retrofood-a - przewidziałeś zabezpieczpieczenia w tej puszce w kuchni? Jak je tam zmieścisz?
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ronuch

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Kod pocztowy
    44-337
    Posty
    76

    Domyślnie

    a ja mam takie pytanie czy w ogole jest potrzebny projekt istalacji el. Sam uprawnienia sep "E" i zaczynam budowe domu. Chailbym sobie polozyc instalacje ale czy do samego odbioru musze miec projekt instalacji czy wystarczy ze zrobie zgodnie ze sztuka elektryczna i przepisami dotyczacyki ukladania, laczenia itp i do odbioru wystarczy mi protokol osoby z uprawnieniami "D"?
    Projekt domu mam rysowny od zera i jest to tylko czesc budowlana!
    pozdrawiam

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał ronuch Zobacz post
    Projekt domu mam rysowny od zera i jest to tylko czesc budowlana!
    pozdrawiam
    Projekt domu musi zawierać projekty branzowe, czyli wszystkich instalacji. Bez tego nie bedzie przyjęty do uzyskania pozwolenia na budowę.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykrot Zobacz post
    Projekt domu musi zawierać projekty branzowe, czyli wszystkich instalacji. Bez tego nie bedzie przyjęty do uzyskania pozwolenia na budowę.
    oj, chyba nie do końca. Kupiłem projekt tzw. gotowca. Architekt mi go adoptował do wydanych przez gminę WZ. Zawarte w projekcie instalacje wszytkie poprzekreslał, czyli tak jakby ich nie było. W takim stanie złożyliśmy projekt do PINB. O dziwo otrzymaliśmy PNB. Co więcej, już mieszkamy w tym domku
    piotr

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ronuch

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Kod pocztowy
    44-337
    Posty
    76

    Domyślnie

    no wlasnie u mnie zostal zlozony projekt w wersji golej, byl tylko projekt zjazdu indywidualnego i tez usyskalem pozwolenie na budowe. O te projekty instal czy to elektr, wodnej, czy c.o to bardziej mnie interesuje czy sa one potrzebne do odbioru domu?

  20. #40

    Domyślnie

    http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20120000462&type=2

    Polecam przeczytanie paragrafu 11.1 pkt 8.
    Ostatnio edytowane przez wykrot ; 10-11-2012 o 18:13
    navigare necesse est, vivere non est necesse

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony