dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Jak przykleić płytki cokołowe do tynku gipsowego?

    Witam,

    Chciałbym samemu przykleić terakotowe płytki cokołowe w przedpokoju. Na ścianach jest tynk gipsowy, już wykończony, gładzony, pomalowany. Będę wzdzięczny za porady jak to najlepiej zrobić, w szczególności:

    * czy i jak zagruntować ?
    * jakim klejem ?
    * nanosić klej na płytki, na ścianę, czy na obu powierzchniach ?
    * przykleić do posadzki, czy zostawić spoinę?
    * jeśli tak, to czym tę spoinę poźniej wypełnić? fugą, silikonem, czy jeszcze czymś innym.

    Z góry dziękuję za pomoc,

    altus

  2. #2

    Domyślnie

    Skoro już pomalowane, to ustal jakiej wysokości będzie cokół i do wysokości 3/4 zrób rysy na pomalowanym gipsie(takie na krzyż) dość gęsto, zagruntuj jakimś gruntem (najlepszy byłby głęboko penetr.) i najlepiej dwukrotnie (zabezpiecz oczywiście podłogę jakimś kawałkiem folii).
    Aby cokół nie odstawał zbytnio od ścianyto ja bym porysowaną i zagruntowaną ścianę zatarł klejem tak by klej wypełnił rysy i następnie zebrał nadmiar kleju (pozostanie tylko w rysach, dlatego musza być gęsto i dośc głębokie) a następnie przetarł lekko klejem płytkę cokołową i przykleił ją. Klej musi być dość rzadki i o drobnym uziarnieniu. Fugę pomiędzy podłogą a cokołem oczywiście zostawiamy. Jeśli jest ogrz. podłogowe to może być silikon, ale fuga elastyczna też spełnia swoją rolę.
    Raczej trudno będzie uniknąc szczeliny pomiędzy ścianbą a górą cokołu, ale może się udać, bo raczej listw plastikowych już się nie stosuje.
    powodzenia.

  3. #3

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję.

    Cytat Napisał rafallogi
    Klej musi być dość rzadki i o drobnym uziarnieniu.
    A mógłbyś polecić jakiś konkretny? Czy gotowe elastyczne jak Soudal 24A (już mam) się nadają?

    Czy te ryski lepiej zrobić jakimś specjalnym narzędziem czy wystarczy np. gwódź ?

  4. #4

    Domyślnie

    rysy robisz nożem nawet dużym gwoździem-zależy jak dużo tego jest i czym lepiej idzie
    drobny klej...hm atlas plus jest dość drobniutki. Kosztuje coś koło 55 zł za 25 kg. - nie wiem czy tyle Ci potrzeba?

  5. #5

    Domyślnie Re: Jak przykleić płytki cokołowe do tynku gipsowego?

    Cytat Napisał altus_pl
    Witam,

    Chciałbym samemu przykleić terakotowe płytki cokołowe w przedpokoju. Na ścianach jest tynk gipsowy, już wykończony, gładzony, pomalowany. Będę wzdzięczny za porady jak to najlepiej zrobić, w szczególności:

    * czy i jak zagruntować ?
    * jakim klejem ?
    * nanosić klej na płytki, na ścianę, czy na obu powierzchniach ?
    * przykleić do posadzki, czy zostawić spoinę?
    * jeśli tak, to czym tę spoinę poźniej wypełnić? fugą, silikonem, czy jeszcze czymś innym.

    Z góry dziękuję za pomoc,

    altus
    Producenci chemii budowlanej radza , aby przed klejeniem do tynku gipsowego , polozyc grunt . U Ciebie jest farba . Zrob probe . Przyklej kawalek cokolu i nastepnego dnia go oderwij . Sam ocenisz sytuacje .
    Klej powinien byc elastyczny : Ceresit CM-16 , Mapei Adesilex P-9 , Sopro FF-450 . Klej nanosic i na sciane i na plytki . Do posadzki cokoly nie powinny byc przyklejone . Ja docinam cokoly w ten sposob , ze fugowanie styku cokol-podloga , nie jest konieczne . Chyba ze plytka jest zaoblona .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafallogi
    rysy robisz nożem nawet dużym gwoździem-zależy jak dużo tego jest i czym lepiej idzie
    A może prościej po prostu zeszlifować tę farbę przed gruntowaniem?

    Cytat Napisał rafallogi
    drobny klej...hm atlas plus jest dość drobniutki. Kosztuje coś koło 55 zł za 25 kg. - nie wiem czy tyle Ci potrzeba?
    Pewnie nie. Mam raptem jakieś 12mb, 30 płytek 40 x 8cm do położenia.

    Cytat Napisał vadiol
    Chyba ze plytka jest zaoblona.
    No taka chyba jest. Ta kolekcja ma taką trochę matowy wzór. Wygląda na to że trzeba będzie zafugować. Nie wiesz czy te fugi kolorowe Mapei będą się nadawały? Trochę mi jeszcze zostało po posadzce...


  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli masz ogrzewanie podłogowe i jeśli masz posadzkę pływającą (zdylatowana taśmą lub styropianem od ściany) to radzę dać fugę.
    Rysy masz zrobić człowieku i zagruntować najlepiej głębokopenetrującym gruntem. Przeczytaj swój temat jeszcze raz i nie zadawaj tych samych pytań Jeśli zeszlifujesz tylko farbę i zatrzesz ścianę klejem a następnie płytkę też zatrzesz klejem i przyłożysz ją do ściany, to niestety powstanie pewnie 3mm szpara od góry. No chyba, że pochylisz cokół górą na ścianę, ale będzie to fatalnie wyglądać.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafallogi
    Przeczytaj swój temat jeszcze raz i nie zadawaj tych samych pytań Jeśli zeszlifujesz tylko farbę i zatrzesz ścianę klejem a następnie płytkę też zatrzesz klejem i przyłożysz ją do ściany, to niestety powstanie pewnie 3mm szpara od góry. No chyba, że pochylisz cokół górą na ścianę, ale będzie to fatalnie wyglądać.
    No, gdybym nie drążył, to nie dowiedziałbym się po co muszę konkretne czynności zrobić. A tak, wyjaśnienia full wypas! Serdeczne dzięki za cierpliwość dla laika.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony