dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie jak wykopac fundamenty

    witam
    mam zamiar wykopac fundamenty, tyle ze mam dylemat nie wiem co zrobic z ta stroną gdzie będzie wjazd do garazu. wjazd do garażu i caly garaz wzgledem terenu bedzie obniżony gdzies na 50-60cm. przechodząc do sedna sprawy jak mam wykopać fundamenty w miejscu gdzie będą drzwi, czy kopać na taką samą głębokośc jak wszezdzie czyli powiedzmy na 110cm a tam gdzie będzie wjazd założyć deski i funament bedzie na głębokość około 50cm. czy w miejscu gdzie będzie wjazd zrobić wykop na około 170cm, zeby po założeniu desek głębokość fundamentu była taka ja wszędzie. Proszę o do radę bo nie jak to zrobić

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Fundament składa sie z ławy i ta powinna być na całej powierzchni na jednym poziomie i mieć jadnakową grubość i ściany fundamentowej i na tym elemencie wykonasz obniżenie na drzwi garażowe.
    Jeżeli masz drzwi wchodzące w ławe to albo muisz obniżyć na całym budynku ławy albo wykonać pod drzwiemi fundament schodkowy.

  3. #3

    Domyślnie

    no tak ale robiąc fubdamenty na całości na tej samej głebokości zachowujac strefe przemarzania to tam gdzie miał by byc wjazd do garazu to musiałbym wylac je conajmniej na 100-110cm wiec reszta fundamentów musiala by byc na jakies 200cm glebokosci to tak jakbym wylal fundamnty pod dwa domy, moze jest jakis inny tajsz sposob, nie wiem o co chodzi w fundamencie schodkowym ale pewnie o to ze na pewnej dlugosci zeby nie byly zbyt wyskokie i latwo robilo sie szalunek robi sie stopień, jak tak to mnie to nie ratuje.[/url]

  4. #4

    Domyślnie

    nie wiem o co chodzi w fundamencie schodkowym
    Zatrudnij murarza. Możesz być pewien, że zaoszczędzisz.

  5. #5

    Domyślnie

    murarza to ja mam a forum jest po to zeby sie pytać. Z gory dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    raydenstream

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    To wylej ławy 30-40 cm a reszte wymurują Ci z bloczków.
    Pod całoscia budynku wymrujua ci do tych 110 cm
    a tam gdzie garaz uloza Ci po jednym bloczku i masz problem rozwiązany.

    Ława ma wysokosc powiedzmy 30-40 cm a reszta to jest sciana fundamentowa. wiec moze byc w jednym miejscuwyzsza a w drugim nizsza.
    Rozumiem przez to ze garaz bedzie w piwnicy tak?? skoro ma sie podloga garazu zaczynac na wysokosci 30-40 cm czyli praktycznie odrazu na ławach.

  7. #7

    Domyślnie



    ja mam taka sytulacje i martwi mnie wjazd do garazu coprawda w projekcie jest obnizony (sciana fundamentowa garazu) o chyba 20 cm ale to nadal 80 cm "pod górke" zastanawiam sie jak wykonac czy obnizyc sciane czy rownac teren jak myslicie ?

  8. #8

    Domyślnie

    dokladnie tak z tym ze garaz nie bedzie w piwnicy, bo ja piwnicy nie mam wcale, poprostu chce garaz obnizyc wzgledem domu dlatego ze jakbym mial tak jak jest w projekcie to bym mial strasznie stromy wjazd do garazu a tak jak go obnize to bedzie lagodniej z wjazdem. Wiem ze moge sobie wylac lawy na 40cm. ale jak to sie bedzie mialo do strefy przemarzalnosci wedlug mnie nijak bo z tego co wiem to najmniejsza wynosci 80cm a co do tego rysunku pare postów wyzej to zamiast skosów mozna zrobic na kat prosty.

  9. #9

    Domyślnie

    o to mi mniejwiecej chodzi czy tak mozna zrobic

  10. #10

  11. #11

    Domyślnie

    Źle. Takie róznice pokonuje się wykonując ławę schodkową.

    Co to jest ława schodkowa mozna w 0,3s wygooglać.

    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  12. #12

    Domyślnie

    i od drugiej strony(jest narysowane na obrazku) też ma byc ta metoda schodkowa

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar arti.sa
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    272
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Ja bym zastosował ławy, `bloczki ocieplenie i spokój. No chyba, że teren podmokły lub wody wysokie to monolit ale i garaż na poziomie mieszkania
    Projekt Zaczynamy Dz. budowy ..... I -->> Komentarze

  14. #14

    Domyślnie

    no tak ale wylewac same lawy na paredziesiat centymetrów a reszte wykładać bloczkami wiąże sie z kombinacją wylewania samych law wiec to mi na jedno wychodzi czy ja będe robił uskoki w spodzie fundamentu na lawy 30-40cm czy na fundameny 110-120cm
    tutaj kolega podał jak ma wyglądac fachowo fundament schodkowy. Co do tego obrazka czy musze stosować w nim zbrojenie tak jak jest na obrazku, moj teren jest twardy(tzw. lupek) a wiekszość ludzi nie daje tego zbrojenia wiec ono chyba nie jest az tak konieczne, powinno wystarczyc jak zrobie same schodki,co wy na to

    P. S. prosze nie krytykujcie mnie tylko doradzajcie

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał mjudu

    P. S. prosze nie krytykujcie mnie tylko doradzajcie
    dlaczego niby tak ?

    Kombinujesz cos z tym fundamentem strasznie. Nie masz projektu ? Nie masz tam podanej wyskości ławy ? NIe ma w projekcie zbrojenia ławy to nie daj, jest, to powinies wyknac zgodnie z projektem.

  16. #16

    Domyślnie

    W tym przypadku wzbrojenie jest jeszcze bardziej wskazane np. ze względu na to,że ława pracuje na innych parametrach gruntu.

    Chyba masz kierownika słupa bo ja bym się na takie kombinacje nie zgodził.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  17. #17

    Domyślnie

    projekt mam ale obniżony garaż sam wymysliłem bo akurat mam taka działke i bedzie lepiej z wjazdem. A propo robiebia tak jak w projekcie, nie mówcie mi że wszyscy byliscie tacy przepisowi i robiliście strikcie tak jak jest w planie

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał mjudu
    A propo robiebia tak jak w projekcie, nie mówcie mi że wszyscy byliscie tacy przepisowi i robiliście strikcie tak jak jest w planie

    Zapraszam, co do cm no może 2cm wszystko jak w projekcie.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mjudu
    projekt mam ale obniżony garaż sam wymysliłem bo akurat mam taka działke i bedzie lepiej z wjazdem. A propo robiebia tak jak w projekcie, nie mówcie mi że wszyscy byliscie tacy przepisowi i robiliście strikcie tak jak jest w planie
    Pisząc o kombinacjach miałem na myśli usilne poszukiwanie oszczędności jak wymienione przez Ciebie rezygnację ze zbrojenia.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar arti.sa
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    272
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Takie obniżenie garażu jest ryzykowne (no chyba, że masz bardzo sucho).
    Jeszcze raz może się powtórzę: ławy zbrojone, bloczek fundamentowy, zabezpieczenie pionowe i poziome przeciwwilgociowe i termiczne.
    Śpisz spokojnie i masz problem rozwiązany - nie musisz kombinować z fundamentem schodkowym. To tylko pozorne oszczędności w przypadku stali - daj ją i nie oszczędzaj fundament to podstawa budowy a przecież w tym domku bedziesz mieszkać. Nie chciałbym żeby kolejnym za jakiś czas twoim postem było "pękające ściany". Nie jestem fachowcem ale radzę udać się do dobrego majstra lub kierbuda z prawdziwego zdarzenia bo czuję, że Twoj jest na papierze
    Projekt Zaczynamy Dz. budowy ..... I -->> Komentarze

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony