dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie Wybór kotła CO

    Witam serdecznie,

    Zwracam się do wszystkich z prośbą o pomoc w wyborze kotła. Mieszkanie mam 47metrowe i z wyliczeń kolegów projektantów wychodzi, że potrzebuję kocioł o mocy od 7-9kW. W tej chwili mam Camino 9,7kW, ale z różnych względów chciałbym go zmienić.

    Nowy kocioł chciałbym żeby był węglowy dolnego spalania (do którego zawsze można wiaderko sypnąć). Dodatkowo przegarniacz mechaniczny, czy ruchome ruszta jak kto woli będą dodatkowym atutem. Brak wentylatora i cudownych sterowników, to plus kolejny. Palił będę na miarkowniku i podłączony zostanie do grawitacji. Kocioł będzie stał w kotłowni - 6m niżej tak więc piekny być nie musi. Kotły które brałem pod uwagę to:

    http://www.kotly-zywiec.com.pl/oferta/kociol/17

    http://www.galmet.com.pl/cms/php/str...&id_men_szuk=0

    http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-nwg.html -do zabudowy szamotem.

    Seko Eko II http://www.seko.pl/seko-kotly-piece-..._spalanie.html - do zabudowy szamotem.

    Każdy z nich ma wady i zalety, a ja biedny nie wiem na który się zdecydować.
    Może znacie jeszcze innych producentów dolniaków małej mocy. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

    Pozdrawiam
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    I co nikt mi nie pomoże?
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kownat

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam.Jestem posiadaczem kotła seko II (kiedyś N,posiadał dmuchawę),przerobiony został bardzo,szamotowy ala palnik,powietrze wtórne podawane za grodź przez ruszta niezależne od powietrza pierwotnego,klapka skróconego obiegu zaklejona na stałe,uszczelniony ruszt pionowy ,powietrze podawane tylko pod ruszt poziomy, komora zasypowa wyłożona szamotem(zmniejszenie mocy było 24kw).Teraz jestem zadowolony z kotła ,palę węglem z kopalni Mysłowice,mało popiołu,podstawa dobre paliwo.Producent nie robi kociołków mniejszych niż 12 kw,chyba?


    Zobacz ten kociołek http://allegro.pl/kociol-c-o-weglowy...053427817.html , dolne palenie , nie posiada klapki skróconego obiegu ,moim zdaniem zbyteczna,i z tego co można wyczytać mają w ofercie 0,9 kw.Oczywiście kociołek bez dmuchawy,bierz tylko z miarkownikiem (a zaoszczędzona kasa na piwko,i palimy)


    Z pozdrowieniem kownat.
    Ostatnio edytowane przez kownat ; 26-01-2012 o 22:52

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Witaj kownat,

    Obecnie jestem na etapie porównywań różnych producentów kotłów dolnego spalania, ale 12kW. I tak będę robił to co Ty w swoim, tak więc odpuszczam sobie maleństwo do którego trzeba będzie latać co 4h i podkładać. Jeżeli chodzi o giganta z komorą załadunkową to ma ją Biawar Optimax, ale on ma PID i wentylator więc na starcie odpada. Powiedz jeszcze czy rozetka w drzwiach zasypowych nie rozpala Ci całego wsadu i czy za wiszącym wymiennikiem zrobiłeś dopalacz z połowek cegieł ustawionych pionowo? Ja u siebie taką przewężkę będę robił. Po pierwsze myślę że odizoluję płomień od wody wpływającej do kotła, a dwa to podniosę temp. Masz dym z komina???

    Pozdrawiam
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    szponi ostatnio wysłałem kocioł 15kW miałowca ( gurniaka) na mieszkanie 43m. Klient był mocno zdziwiony że coś tak dużej mocy mu proponuję.
    A teraz mnie odwiedził jadąc z żonką od rodziny gdzieś spod wrocka i flaszeczkę w podzięce trzeba było zniszczyć.
    Mówił że miał już słuchawkę odłożyć jak do mnie dzwonił a było by to wielkim błędem jak się okazało.
    Zasypując około 35kg miału wystarcza mu to na trzy dni na to mieszkanko. Mówi że chyba 2-oma tonami miału zimę opędzi.
    W takim kotle nie jest ważna moc przy dobrym sterowaniu.
    Jak coś to pisz. A po za miałem jak masz coś do zutylizowania to możesz dorzucić.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafaltd

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Terespol
    Kod pocztowy
    21-550
    Posty
    15

    Domyślnie

    Według mnie ciekawym kotłem jesta także KSGW ZGODA http://www.zgoda-wieprz.pl/76-kociol-ksgw. Kociłek jest prawdziwym dolniakiem, posiada dopływ powietrza wtórnego, ruszta żeliwne, przegarniacz, duży wybór mocy.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Witam,

    Dzięki za odpowiedzi.

    karoka65 ja już nie chcę górniaka z róznych względów. Obecnie palę w swoim Camino metodą Last Rico po kilku modyfikacjach i uwierz mi na czopuchu możesz gółym tyłkiem siedzieć przy temp. na kotle 55C na zewnątrz teraz -12C Dla górniaka już stanowcze nie - musi być możliwość PODRZUCENIA WIADERKA WĘGLA PRZEZ KOGOŚ Z RODZINY, TO PRIORYTET.


    rafaltd widziałem ten kociołek, ale on standardowo wyposażony jest w wentylator nadmuchowy. Wiem, że mamy dziś bardzo zaawansowaną technologię PID-y, sterowniki i przekaźniki programowalne (którymi sam trochę się bawiłem) ale używajmy ich tam gdzie to niezbędne Kocioł ma latać sam na grawitacji i ciągu naturalnym bez udziału energii elektrycznej - bynajmniej ja tak chcę. Ten jego dopływ powietrza wtórnego niestety, ale uniemożliwia wykonanie w tym miejscu dopalacza a'la HES (szczegółow podać nie mogę) jedynie tylko że nie wstawimy tam szamotu.

    Podoba mi się kocioł żywca KDO-U 12kW ale ma nieszcześliwą klapkę krótkiego obiegu, która nigdy nie będzie szczelna - chyba że się zaspawa. Po drugie ma ruszt żeliwny skierowny w kierunku palnika - kolejny plus, przegarniacz mechaniczny i po bokach kotła klapki do montażu wentyl. którymi można doprowadzić powietrze wtórne rurą za wiszący wymiennik. Z kolei wersja KDO plus nie ma klapki krótkiego obiegu, ale nie ma też tych klapek do montażu wentylatora. Jak nie urok, to wiadomo co ...

    Patrzyłem też na Zębca KWKD 15kW, ale obawiam się, że przez te otwory w drzwiach zasypowych rozpali się cały zasyp.

    Oj wybór nie jest łatwy.

    Pozdrawiam
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kownat

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam.Rozetka w drzwiach załadunkowych została zniwelowana,kiedyś podawałem powietrze pierwotne przez klapkę w tych właśnie drzwiach,klapka dorobiona i podnoszona przez miarkownik,i d....pa, rozpalał się cały zasyp.Teraz ta klapka jest uszczelniona na amen,nie podaję powietrza przez zasyp,smoli się trochę komora załadowcza szczególnie na górze,trudno,ale stałopalność zadowala.Za grodzią są postawione pionowo cegły,nawet kawałek zablokował się wpadając za grodź,gdy chciałem zrobić zawirowacze szamotowe w wymienniku,i sobie tam siedzi,nie wiem czy pomaga,ale nie przeszkadza.Dym z komina po prostu nikły,jak z papieroska,a pro po nie palę już cztery lata,oczywiście papierosów.Naprawdę dymek jest słabo widoczny.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafaltd

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Terespol
    Kod pocztowy
    21-550
    Posty
    15

    Domyślnie

    Witam ponownie.

    KSGW ZGODA standardowo to jest całkowity golas. Nie posiada przerusztowania i sterownika wraz z wentylatorem. Sprawdź w cenniku. W pierwszej opcji wymaga dopłaty ruchomy ruszt a w kolejnej można dokupić jeszcze sterownik wraz z wentylatorem. Wynika z tego, że można zamówić sobie wersję tylko z rusztowaniem a jako sterowanie zamontować miarkownik.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafaltd

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Terespol
    Kod pocztowy
    21-550
    Posty
    15

    Domyślnie

    Zapomniałem jeszcze dodać, że według informacji producenta KSGW ZGODA w standardzie posiada regulowany dopływ powietrza wtórnego (rzecz istotna w dolniaku tak jak ruchome ruszta). KDO-U Żywca raczej tego nie posiada (przynajmniej na stronie internetowej ani słowa o tym).
    Pozdr.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Witam,

    rafaltd w poniedziałek przyatakuję producenta KSGW i poproszę o zdjęcia kotła wew. a szczególnie miejsca podawania powietrza wtórnego. Ja tam koniecznie chcę wstawić szamot. Producent nie podaje też temp. spalin. Płomieniówki - ciekawa sprawa, ale uniemożliwia wrzucenie zawirowywaczy - może w tym przypadku są zbędne. Sprzęt ciekawy.

    Pozdr
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  12. #12

    Domyślnie Biawar Viking

    Cytat Napisał Szponi Zobacz post
    Witaj kownat,

    Obecnie jestem na etapie porównywań różnych producentów kotłów dolnego spalania, ale 12kW. I tak będę robił to co Ty w swoim, tak więc odpuszczam sobie maleństwo do którego trzeba będzie latać co 4h i podkładać. Jeżeli chodzi o giganta z komorą załadunkową to ma ją Biawar Optimax, ale on ma PID i wentylator więc na starcie odpada. Powiedz jeszcze czy rozetka w drzwiach zasypowych nie rozpala Ci całego wsadu i czy za wiszącym wymiennikiem zrobiłeś dopalacz z połowek cegieł ustawionych pionowo? Ja u siebie taką przewężkę będę robił. Po pierwsze myślę że odizoluję płomień od wody wpływającej do kotła, a dwa to podniosę temp. Masz dym z komina???

    Pozdrawiam
    Posiadam kocioł Biawar Viking 18kw .Jego budowa pozwala na wykonywanie wielu modyfikacji.Może ten kocioł spełni twoje oczekiwania.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Witam,

    hajcung

    Komora zasypowa tego kotła robi wrażenie prawie 2 razy taka jak w moim Camino.

    A jak wygląda temp. spalin na tak krótkim wymienniku. Pewnie bardzo wysoka, żeby komin dobrze ciągnął.

    Pozdrawiam
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  14. #14

    Domyślnie Biawar Viking

    Cytat Napisał Szponi Zobacz post
    Witam,

    hajcung

    Komora zasypowa tego kotła robi wrażenie prawie 2 razy taka jak w moim Camino.

    A jak wygląda temp. spalin na tak krótkim wymienniku. Pewnie bardzo wysoka, żeby komin dobrze ciągnął.

    Pozdrawiam
    Najwyższą temperaturę jaką miałem na czopuchu kotła to 280stC przy otwartych drzwiczkach popielnika.Komin ma wymiary 15x25 i wysokość 9,5m ciąg jest dobry.Przy sterowaniu kotła za pomocą miarkownika temperatura spalin wynosi 100-200stC.Palę węglem"ruskim",po którym pozostaje bardzo dużo popiołu.Mankamentem pieca jest brak mechanicznego przegarniacza popiołu.

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kowitz

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    Szponi jeżeli możesz, to w kwestii Camino napisz mi na priv wiadomość. [email protected]
    Szukam od dłuższego czasu kotła o tak małej mocy i wybrałem dwa kotły... reszte na priv.
    miłośnik rzetelnych wykonawców

  16. #16

    Domyślnie

    Szponi na tak małe mieszkanko jak masz gaz to bez zastanawiania - wierz mi to strzał w 10 .

  17. #17

    Domyślnie

    Jeśli posiadasz miejsce w kotłowni to warto rozważyć pozostawienie starego "górniaka" i dodanie bufora cieplnego wystarczającego na pełną dobę przy -20. Paliłbyś wówczas tylko po powrocie z pracy, poza "szczytem" co drugi lub trzeci dzień, jednak z pełną mocą kotła np. 16kW.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Witam koledzy,

    Wezyr
    Brałem gaz pod uwagę, ale najmniejszy kocioł jaki znalazłem to Termet 13kW. Kocioł ten moduluje od 4 do 13kW. Można mu ograniczyć moc maksymalną na dowolnym poziomie. Jak to z kotłami gazowymi bywa, ten w moim przypadku, czyli niezbyt wielkiego obciążenia w okresach przejściowych 2-3kW maszynka właczałaby się i wyłączała na pełną zaprogramowaną moc bez modulacji, a to nie jest ekonomiczne. Mimo wszystko rachunek zaysków i strat mówi NIE Metr gazu z rachunku ze wszytkimi zmiennymi przesyłowymi itp wychodzi na poziomie ok. 2,6zł + zakup kotła, zmiana instalacji grawitacyjnej na pompową i kupa kasy poszła...........

    william.bonawentura
    Bufor to też straty szczególnie w "lochach" starej kamienicy Po drugie camino to kocioł typowo do koksu (a ja palę węglem) który ma znikomy wymiennik konwekcyjny, on grzeje głownie przez promieniowanie, tak więc chcąc palić na full musiałbym palić dołem i podejrzewam, że co najmniej połowę puściłbym w komin. Już nie wspominam o piszczącej wodzie w kotle (miejscowe gotowanie na grawitacji)

    Koledzy ja chcę rasowego dolniaka, ze wszystkimi udoskanaleniami do czystego spalania typu szamot, gorące PW, powietrze dodatkowe. Jak takowego nie znajdę to będę szył na miarę wzorując się na Holzu, Irlehu itp. i biorąc pod uwagę wskazówki oraz wieloletnie doświadczeniu w temacie jednego ze słynnych forumowiczów

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Szponi ; 10-02-2012 o 21:39
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony