dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie zameldowanie w nowym domu

    Ktoś mi powiedział, żeby się zameldować potrzeba przynajmniej mieć wodę i prąd. Oficjalnie mam tylko wodę bowiem prąd ciągnę na podlicznik od sąsiada, czy otrzymam zameldowanie, czy jest coś jak zameldowanie warunkowe.

  2. #2

    Domyślnie

    żeby się zameldować trzeba mieć nadany numer domu, a zeby nadali Ci numer musisz miec zrobiony geodezyjny pomiar powykonawczy domu...

  3. #3

    Domyślnie

    A czy geodezyjny pomiar powykonawczy domu kosztuje
    Jesli tak to ile i w jakim momencie nalezy to wykonac

  4. #4

    Domyślnie

    Inwentaryzacje geodezyjna powykonawcza wykonuje się po zakończeniu wszystkich prac ziemnych (kanalizacja,wodociąg etc.). Cena takiej inwentaryzacji jest na pewno zróżnicowana w zalezności od regionu np. Bydgoszcz okolo 450 zł.
    Do zameldowania w mojej okolicy wymagany jest odbiór domu calkowity lub częsciowy.
    Do odbioru całkowitego nalezy w Starostwie przedlożyć:
    - dziennik budowy
    - oswiadczenie kierownika budowy
    - wszystkie protokoly sprawdzeń (kominiarski, elektryczny)
    - mapkę z inwentaryzacji powykonawczej sporzadzaną przez geodetę

  5. #5

    Domyślnie

    ...i jeszcze zgłoszenie inwestora o zakończeniu prac oraz zaświadczenie z izby arch. bud. kierownika budowy.
    W Białymstoku. Może gdzie indziej jest inaczej?

    Sebastian

  6. #6

    Domyślnie

    Jest inaczej, choc do urzedników powoli to dociera. Do zameldowania wystarczy numer, odbioru mieć nie trzeba. Skopiowałem to z forum prawnego:
    " Do 19.06.2002 r. obowiązywał art. 9 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, który stanowił, że przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 2 miesiące należy przedstawić potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu (pomieszczeniu), w którym ma nastąpić zameldowanie.. Przepis ten został jednak uznany przez TK za niezgodny z art. 52 ust. 1 i art. 83 w związku z art. 2 Konstytucji (wyrok z dnia 27 maja 2002 r.sygn. akt K. 20/01), w konsekwencji czego przestał obowiązywać. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 października 2002 r., III RN 183/2001, stwierdzając, co następuje: Po utracie mocy obowiązującej przez art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Tekst jednolity: Dz. U. 1984 r. Nr 32 poz. 174 ze zm.), w wyniku ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 2002 r. K 20/2001 (Dz. U. 2002 r. Nr 78 poz. 716), przedstawienie potwierdzenia uprawnienia do przebywania w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie, nie stanowi już przesłanki zameldowania osoby na pobyt stały lub czas trwający ponad dwa miesiące"

    W mojej gminie już to do Urzędników dotarło...

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Arsen,
    Czyli co jest potrzebne do zameldowania?
    Mam dom w budowie w stanie surowym (zadnych odbiorow ani numeru ani pomiarow geodezyjnych ani nic w ogole - nie mam nawet pradu- ma byc w grudniu).
    To co musze zrobic zeby sie zameldowac?
    Meldunek by mi sie przydal, bo orygilanie zameldowany jestem bardzo daleko, przez co urzad skarbowy itp. za daleko do zalatwiania spraw.
    Dzieki z gory.
    Mirek

  8. #8

    Domyślnie

    Zamiawiasz geodetę, zeby zrobił odbiór powykonawczy, potem z mapką dreptasz do gminy po decyzję o nadanie numeru nieruchomości, potem z dowodem osobistym, aktem własności i decyzją o numerze idziesz do gminy po zameldowanie.
    UWAGA US-y traktują zameldowanie jako koniec duzej ulgi budowlanej !!!

  9. #9

    Domyślnie

    Możesz zmienić właściwość urzędu skarbowego, czyli przepisać się do urzędu bliższego, który Ci bardziej odpowiada.

  10. #10

    Domyślnie

    U mnie nie wystarczy inwentaryzacja geodezyjna
    chcą jeszcze , ekspertyzy kominiarskiej umowy na media (prąd, wodę) i dziennik budowy i óświadczenie kierownika budowy o zakończeniu budowy wtedy wydadzą decyzję i numer i wtedy meldunek ( z US tak jest koniec dużej ulgi)

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jarpol
    Zarejestrowany
    May 2002
    Skąd
    Jarosław
    Kod pocztowy
    37-500
    Dzielnica
    Dolnoleżajska 14
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arsen
    Zamiawiasz geodetę, zeby zrobił odbiór powykonawczy,
    :

    Geodeta wykonuje inwentaryzacje powykonawcza budynku oraz media i ten komplet stanowi czesc papierkow ktore kierownik budowy uwzglednia w odbiorze koncowym budynku. Po wykonaniu wszystkich czynnosci przez kierownika budowy i braku uwag ze strony Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego otrzymujesz po 21 dniach decyzje o zamieszkaniu. Wtedy dopiero wnosisz o nadanie numeru i nastepnie zameldowanie . Innej drogi obecnie nie ma!!!!!

  12. #12

    Domyślnie

    Jarpol, mylisz się, przeczytaj mój post o TK, gmina nie ma prawa żądać odbioru przy meldunku. Ale jak widać do niektórych urzędników, a co gorsza osób pracujacych zawodowo w budownictwie, to nie dociera

    Ale faktycznie, machnąłem sie, geodeta robi nie odbiór, ale inwentaryzację powykonawczą, sorry

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Witam,
    A dlaczego US traktuje takie zameldowanie (nigdzie nie skladam "papierow" o zakonczeniu budowy) jak zakonczona budowe?
    Przeciez to sa dwie odrebne sprawy!
    Czyli: zameldowany jestem, budowa trwa (bo nie jest zakonczona przez kierownika i inne odbiory) i ulga trwa (bo budowa nie zakonczona).
    Czyz nie tak powinno teraz byc?
    Zreszta i tak ulga jest do konca 2004 roku (chyba ze sie myle).
    BTW.
    Czy "duza" ulga to te 19% odpisywane od podatku?
    Jesli tak, to co jest "mala" ulga?
    Pozdrawiam
    Mirek

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jarpol
    Zarejestrowany
    May 2002
    Skąd
    Jarosław
    Kod pocztowy
    37-500
    Dzielnica
    Dolnoleżajska 14
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arsen
    Jarpol, mylisz się, przeczytaj mój post o TK, gmina nie ma prawa żądać odbioru przy meldunku. Ale jak widać do niektórych urzędników, a co gorsza osób pracujacych zawodowo w budownictwie, to nie dociera :
    Tylko nie piszesz ludziom co ich czeka za takowa procedure:
    Rozdzial5
    prawa budowlanego
    Budowa i oddawanie do użytku obiektów budowlanych
    Art. 54.

    1. Do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem przepisów ust. 3 oraz art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie wniesie sprzeciwu, w drodze decyzji.
    2. Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1, dokonuje się co najmniej 21 dni przed zamierzonym terminem przystąpienia do użytkowania.
    3. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje obiektów budowlanych, do użytkowania których, można przystąpić, po przeprowadzeniu przez właściwy organ obowiązkowej kontroli, o której mowa w art. 59b ust. 1. Przepisy art. 59f i art. 59g stosuje się odpowiednio.
    Art. 55.

    1. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego jest wymagane, jeżeli właściwy organ:
    1) nałożył taki obowiązek w wydanym pozwoleniu na budowę lub
    2) stwierdził, że zgłoszony przez inwestora obiekt budowlany został wykonany z naruszeniem warunków, określonych w pozwoleniu na budowę lub
    3) wydał decyzję, o której mowa w art. 49 ust. 4, lub
    4) wydał decyzję, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 2.

    2. Uzyskanie pozwolenia, o którym mowa w ust. 1, jest wymagane także jeżeli przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

    Art. 57.

    1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
    1) oryginał dziennika budowy,

    itd

    5. Inwestor jest obowiązany zawiadomić właściwy organ o zakończeniu robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, w terminie 14 dni od dnia ich zakończenia.

    6. Zawiadomienie lub wniosek, o którym mowa w ust. 1, stanowi wezwanie właściwego organu do przeprowadzenia obowiązkowej kontroli, o której mowa w art. 59b ust. 1.

    7. W przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem przepisów art. 54 i 55, właściwy organ jest obowiązany do dokonania bezzwłocznej obowiązkowej kontroli tego obiektu.
    Art. 59.

    1. Właściwy organ wydaje decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego, po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli, o której mowa w art. 59b ust. 1.
    7. Stroną w postępowaniu w sprawie pozwolenia na użytkowanie jest wyłącznie inwestor.

    I mieszkasz sobie zameldowany jak sie patrzy a budowa nie zakonczona co cie czeka ? gdy odwiedzi cie inspektor PINB az strach pomyslec.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Bard13
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    1.609
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    Meldunek by mi sie przydal, bo orygilanie zameldowany jestem bardzo daleko, przez co urzad skarbowy itp. za daleko do zalatwiania spraw.
    Mirek
    ja bym wybrał zameldowanie stosowne do niższych stawek OC na samochód, jestem zameldowany daleko od Wawy i mi to akurat odpowiada

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Jarpol,
    Chce tutaj zauwazyc, ze zgodnie z tym co napisano wczesniej zakoczenie budowy i odbiory tudziez pozwolenie na uzytkowanie to jest zupelnie odrebna sprawa niz zameldowanie. To wynika z przepisow, ktore mowia ze nie trzeba miec tylko numer aby sie zameldowac.
    Czyli, zameldowac sie mozna, ale uzytkowac nie, mieszkac nie.
    Czy tak to teraz wyglada wzgledem przepisow?
    Moze to byc dosyc wygodne czasami (a czasami nie).
    Pozdrawiam
    Mirek

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    Ja się chciałam zameldować, ale wydział ew.ludności żąda kwitka od działu geodezji, a tenże o tym, że budynek odebrano od PINB. Jak poprosiłam o przepis to otrzymałam odp: naczelnik wydziału tak zarządził, niestety, do naczelnika nie mogłam się dostać, całe szczęście, że jestem w trakcie odbioru.

  18. #18

    Domyślnie

    A po co wam meldunek ? To niebezpieczne - moze przyjsc kontrola zeby sprawdzic czy aby ktos nie mieszka bez zakonczenia budowy, US moze sie czepiac ze budowa zostala zakonczona i nie obowiazuje ulga a gmina moze chciec placenia podatku od nieruchomosci.. Mozna mieszkac w domu niezameldowanym i w niczym to nie przeszkadza.

    D.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    A dlaczego US traktuje takie zameldowanie (nigdzie nie skladam "papierow" o zakonczeniu budowy) jak zakonczona budowe?
    US ma wygodne określenia, ulga kończy się z zasiedleniem budynku i pod to podciagają i odbiór i zameldowanie...
    "Mała" ulga to ulga remontowa

    Jarpol, mylisz dwa pojęcia: zameldowanie i przystąpienie do użytkowania, nikt nie karze zameldowanej osobie użytkować domu , użytkowanie bez odbioru jest faktycznie nieprawnym działaniem i nikt tu nie twierdzi inaczej...

  20. #20

    Domyślnie

    Ja złożyłem podanie o nadanie numeru działce w trakcie trwania budowy i numer otrzymałem bez problemu (jedynie później musiałem prostować opłatę podatku, gdyż urząd stwierdził, że numer jest jednoznaczny z zameldowaniem - decyzję po sprostowaniu uchylił). Po roku powołując się na ustawę o obowiązku meldunkowym zameldowałem się na działce. Następnie już przed zamieszkaniem wykonałem odbiór częściowy budynku, by mieszkać zgodnie z planem. Dużej ulgi budowlanej nie straciłem, ponieważ wciąż kontynuję budowę (uzgodniłem to z właściwym sobie US).
    Optymista

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony