dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
 1. #1

  Domyślnie Kolory żył w instalacjach elektrycznych

  Wielokrotnie na forum przewija się temat znakowania żył kabli kolorami - który kolor do czego?
  Zrobiłem więc dłuższe "śledztwo" w internecie i chciałbym przedstawić to, co znalazłem - może się przyda.
  Informacje czerpałem z fragmentów norm, które można znaleźć w sieci, ze stron producentów kabli oraz z tzw. "dobrej praktyki" osób będących guru na różnych forach, no i dołożyłem też coś ze swojej praktyki.

  A więc sprawa przedstawia się następująco:
  Generalnie wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z napięciami groźnymi dla życia, czy nie. I nie chodzi tutaj o pojedyncze obwody, a raczej o całe urządzenia czy systemy (bo trudno nazwać urządzeniem okablowanie oświetlenia w domu). 230V i 400V traktujemy jako niebezpieczne dla życia, 24V czy 12V są bezpieczne.
  Rozdzielnicę elektryczną traktujemy więc jako urządzenie, w którym są napięcia groźne dla życia, okablowanie oświetleniowe czy okablowanie gniazd budynku też, ale już instalację alarmową czy domofonową nie (oczywiście za wyjątkiem doprowadzenia zasilania do niej).
  Są oczywiście urządzenia, w których są napięcia niebezpieczne i bezpieczne - np. rozdzielnica, zawierająca obwody energetycznie i sterowanie z PLC - w tym przypadku wszystko zależy od tego, czy ułożenie przewodów jednoznacznie określi napięcia w nich panujące, np. gruba wiązka podłączona gdzieś pod zabezpiecznenia nadprądowe będzie pewnie przez wszystkich rozpoznawalna jako niebezpieczna, natomiast wiązka cienkich przewodów, czy też przewód domofonowy lub skrętka w sposób oczywisty będzie zakwalifikowana do obwodów o napięciach bezpiecznych.

  ============================================

  I tak:
  1. Kolor żółto-zielony.
  Wszystkie normy określają, że w instalacjach energetycznych kolor ten oznacza żyłę ochronną PE i nie wolno używać go do innych celów (za wyjątkiem z p. 3 poniżej). W instalacjach niskonapięciowych jest podobnie, ale nie zawsze - często taki kolor przewodu stosuje się np. do podłączenia układów elektronicznych z metalową obudową, ale dopuszczalne jest używanie tego koloru także do celów sygnałowych w sytuacjach, jeśli jednocześnie w całym urządzeniu nie występuje przewód ochronny i jest to jednoznaczne.

  2. Kolor jasnoniebieski lub błękitny ewentualnie niebieski.
  W instalacjach energetycznych oznacza przewód neutralny N i nie powinien być stosowany do oznaczania przewodów fazowych, choć niektóre źródła twierdzą, że dopuszcza się takie zastosowanie w sytuacjach, kiedy jednoznacznie wiadomo, że przewodu neutralnego w danym obwodzie nie ma (bo być nie musi) - np. zasilanie silników trójfazowych połączonych w trójkąt.
  W automatyce przemysłowej kolor jasnobiebieski używany jest także jako przewód zerowy obwodów siłowych/wysokoprądowych - zarówno prądu zmiennego, jak i stałego.
  W niskonapięciowych obwodach prądu stałego używany jest często do oznaczania ujemnego przewodu zasilania (-).

  2. Kolor ciemnoniebieski ewentualnie niebieski.
  Podobnie jak jasnoniebieski, w niskonapięciowych obwodach prądu stałego używany jest często do oznaczania ujemnego przewodu zasilania (-).
  Ponadto w automatyce przemysłowej w tym kolorze wykonuje się często okablowanie obwodów sterujących, w których płynie prąd stały (bez względu na biegunowość).
  Kolor ten w automatyce w kablach biegnących od urządzeń sterowniczych bywa też używany do oznaczania żyły kierunkowej.

  3. Kolor żółto-zielony z niebieskim zabarwieniem końca przewodu, względnie kolor niebieski z żółto-zielonym zabarwieniem końca przewodu wykorzystywany powinien być do oznaczenia przewodu PEN w obwodach zasilanych z sieci TN-C, czyli bez rozdzielenia PE i N (starsze instalacje, obecnie nie stosuje się TN-C tylko TN-S, z rozdzieleniem PE i N).

  4. Kolor czarny.
  Podstawowy kolor dla oznaczenia przewodów fazowych w obwodach/urządzeniach/systemach energetycznych.
  Wykorzystywany także w automatyce przemysłowej dla oznaczenia obwodów siłowych/wysokoprądowych, zarówno prądu stałego, jak i przemiennego.
  W urządzeniach niskonapięciowych prądu stałego bywa używany do określenia ujemnego przewodu zasilania (-) (tak, jak niebieski).

  5. Kolor brązowy.
  Podobnie jak czarny, jest to podstawowy kolor dla oznaczenia przewodów fazowych w obwodach/urządzeniach/systemach energetycznych.
  Kolor ten w automatyce w kablach biegnących od urządzeń sterowniczych bywa też używany do oznaczania żyły licznikowej.
  W urządzeniach niskiego napięcia zastosowanie dowolne (czasem przewód dodatni w urządzeniach z więcej niż jednym napięciem zasilania).

  6. Kolor szary.
  Podobnie jak czarny, jest to podstawowy kolor dla oznaczenia przewodów fazowych w obwodach/urządzeniach/systemach energetycznych.
  W urządzeniach niskiego napięcia zastosowanie dowolne.

  7. Kolor fioletowy.
  Czasem używany jako kolor przewodu fazowego w energetyce.
  Często używany jako kolor szynoprzewodów fazowych w rozdzielniach energetycznych (wraz z zielonym i żółtym).
  W obwodach niskiego napięcia i w automatyce stosowany dowolnie.
  W urządzeniach niskiego napięcia zastosowanie dowolne (czasem przewód ujemny w urządzeniach z więcej niż jednym napięciem zasilania).

  8. Kolor zielony.
  Nie dopuszczany w ogóle w instalacjach energetycznych ze względu na ryzyko łatwej pomyłki z żółto-zielonym (PE). Używany jednak jako kolor szynoprzewodów fazowych w energetyce (wraz z fioletowym i żółtym).
  W automatyce i urządzeniach niskonapięciowych wykorzystanie dowolne, pod warunkiem, że nie są jednocześnie używane przewody zielono-żółte stanowiące PE.
  W USA w instalacjach 115V kolor ten oznacza żyłę uziemiającą.

  9. Kolor żółty.
  Podobnie jak zielony nie dopuszczany w instalacjach energetycznych ze względu na ryzyko pomyłki z PE. Używany jednak jako kolor szynoprzewodów fazowych w energetyce (wraz z fioletowym i zielonym).
  W automatyce i urządzeniach niskiego napięcia zastosowanie dowolne (czasem przewód dodatni w urządzeniach z więcej niż jednym napięciem zasilania), pod warunkiem, że nie są jednocześnie używane przewody zielono-żółte stanowiące PE.

  10. Kolor czerwony.
  W urządzeniach niskiego napięcia używany zwykle do oznaczenia dodatniego przewodu zasilającego (+).
  W automatyce w tym kolorze często wykonuje się okablowanie obwodów sterujących, w których płynie prąd przemienny (zwykle 230V, ale też 110/115V, 48V itp).
  W okablowaniu energetycznym budynków żyła o takim kolorze wykorzystywana jest czasem do przesyłania danych w instalacjach inteligentnych (np. w LCN).
  W bardzo starych instalacjach kolor ten używany był do oznaczania przewodów fazowych (a biały jako zero).
  Używany jest także w USA jako przewód fazowy w obwodach 230V.

  11. Kolor biały.
  W USA w instalacjach 115V tym kolorem oznacza się przewód fazowy.
  W bardzo starych instalacjach można spotkać oznaczenie tym kolorem przewodu zerowego (a czerwonym fazowego).
  Często używany jako kolor szynoprzewodów zerowych w rozdzielniach energetycznych.
  W automatyce i urządzeniach niskonapięciowych wykorzystanie dowolne.

  12. Kolor pomarańczowy.
  Czasem używany jako fazowy w instalacjach energetycznych.
  W urządzeniach niskiego napięcia i w automatyce zastosowanie dowolne (czasem przewód dodatni w urządzeniach z więcej niż jednym napięciem zasilania).

  13. Kolor turkusowy.
  Czasem używany jako fazowy w instalacjach energetycznych.
  W urządzeniach niskiego napięcia i w automatyce zastosowanie dowolne (czasem przewód ujemny w urządzeniach z więcej niż jednym napięciem zasilania).

  14. Inne kolory.
  Nie zalecane do używania w energetyce.
  W automatyce i urządzeniach niskonapięciowych wykorzystanie dowolne.

  UWAGA: niektóre normy branżowe (np. górnicze) podają zupełnie inne definicje kolorów przewodów energetycznych (np. czerwony, biały i przezroczysty to faza), ale to jakby nas chyba nie dotyczy

  No i w automatyce, a takżę w urządzeniach niskonapięciowych, bywa stosowana kolorystyka odpowiadająca ogólnie przyjętej w elektronice numeracji kolorów, czyli:

  0 - czarny
  1 - brązowy
  2 - czerwony
  3 - pomarańczowy
  4 - żółty
  5 - zielony
  6 - niebieski
  7 - fioletowy
  8 - szary
  9 - biały

  Do zasilania układów elektronicznych dwoma napięciami - dodatnim i ujemnym względem zera używa się b. często następującej kolorystyki:
  czerwony: +
  czarny: 0
  niebieski: -

  ============================================

  Nie pisałem o skrętce komputerowej, gdyż tutaj sprawa jest znana, dobrze zdefiniowana i łatwa do znalezienia.
  Nie pisałem też o przewodach teletechnicznych (alarm, telefon, domofon), gdyż kolorów jest dużo a norm żadnych - co instalator, to własny pomysł na kolorki.

  To tyle.
  Bardzo proszę o uzupełnienia lub korekty - może coś da się jeszcze rozszerzyć czy dodać.
  GL-189 Olszewnica Stara
  Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
  Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

 2. #2

  Domyślnie

  wystarczy
  Wypijmy zatem, wypijmy do dna
  Za pokręconą nić DNA  Tu była reklama...

 3. #3

  Domyślnie

  Mnie się podobają takie różowe, dlaczego nikt nie robi brzoskwiniowych - to się ładnie komponuje z różowym.

 4. #4

  Domyślnie

  Warto dodać, że w instalacjach elektr. samochodowych kolorystyka przewodów ma kapitalne znaczenie. Stosuje się różne kolory ale przeważnie z paskiem innego koloru np czerwony z żółtym paskiem (wzdłuż całego przewodu). Między innymi Instalatorzy autoalarmów wiedzą o co chodzi bo to dla nich chleb powszedni. Większość marek stara się utrzymywać swoją wybraną tylko dla siebie kolorystykę przewodów.
  pzdr
  To, co jest, było już dawno,
  a to, co będzie, też już jest
  od dawna;
  bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
  Kazn. 3, 15

 5. #5

  Domyślnie

  W typowych kabelkach stosowanych w instalacjach domowych są zwykle właściwe kolory izolacji żył.
  Problem występuje przy wykonywaniu połączenia wyłącznika oświetlenia (t. zw świecznikowago) z puszką pod sufitem.
  Należy tu zastosować przewód 3-żyłowy.
  Taki przewód ma kolory : niebieski (neutral), czarny (faza) i żółto-zielony (uziemienie PE).
  Właśnie ten żółto-zielony jest nieodpowiedni w tym przypadku.
  Powinien być szary lub brązowy.
  Przymykając jedno oko można na końce tego żółto-zielonego nałożyć kawałki koszulki termokurczliwej w kolorze innym niż są stosowane w danym kabelku (przewodzie).

 6. #6

  Domyślnie

  i dlatego właściwie powinno się prowadzić przewód 4-żyłowy przy braku nawet zacisku uziemiającego na oprawie. Podobnie z przewodami korespondencyjnymi pomiędzy wył. schodowymi.
  pzdr
  To, co jest, było już dawno,
  a to, co będzie, też już jest
  od dawna;
  bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
  Kazn. 3, 15

 7. #7

  Domyślnie

  Cytat Napisał pelsona
  i dlatego właściwie powinno się prowadzić przewód 4-żyłowy przy braku nawet zacisku uziemiającego na oprawie. Podobnie z przewodami korespondencyjnymi pomiędzy wył. schodowymi.
  pzdr
  No właśnie tak powinno być.
  Tyle że inwestorom szkoda tej wieeeelkiej kasy, którą musieliby nadpłacić za dodatkową żyłę.
  GL-189 Olszewnica Stara
  Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
  Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

 8. #8

  Domyślnie

  Brakuje jednego koloru - tego który trzeba w bombie przeciąć aby nie wybuchła

 9. #9

  Domyślnie

  Już wiem, jaki to kolor: inny!
  Tzn. trzeba przecinać przewód o innym kolorze niż ten, który podaje konstruktor bomby przyciśnięty do muru
  GL-189 Olszewnica Stara
  Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
  Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

 10. #10

  Domyślnie

  Cytat Napisał NJerzy
  Brakuje jednego koloru - tego który trzeba w bombie przeciąć aby nie wybuchła
  jest taki kolor. Nazywa się: bombowy!
  Wypijmy zatem, wypijmy do dna
  Za pokręconą nić DNA  Tu była reklama...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony