dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.786

    Domyślnie Jakie rozmiary otworow pod drzwi ?

    Witam
    Jestem na etapie stawiania scian i mam pytanko : jakie sa typowe/standardowe rozmiary pod drzwi ? Nie mam nic wybranego (producent/model) bo troche na to za wczesnie. Czy np jezeli chche wstawic drzwi o szerokosci 80 cm takie ktore kupie wszedzie a nie na zamowionko to otwor musze miec dokladnie wymurowany 80/200 czy np szerokosc musi byc 81 cm a wysokosc 199 itp. Chodzi mi o to, abym potem nie musial domurowywac np z polowki cegly lub plyty lub musial kuc kilku cm aby wstawic drzwi. Chce miec otowy jak najbardziej od razu dopasowane przez murowanie.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  2. #2

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Katalogi producentów drzwi podają wymiary otworów w ścianach w zalezności od typu ościeżnicy.
    Drzwi "80" mają wymiar 80 cm w tzw świetle ościeżnicy czyli wewnątrz przejścia. Otwór w ścianie musi być o 8-11 cm większy zależnie czy ościeżnica jest regulowana czy stała. Przy oscieżnicach metalowych otwór w ścianie wynosi ok 85 cm.
    Typowa wysokość otworu waha się w granicach od 206 do 208 cm.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Ushi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Nieco to ostatnio przerabiałem ze względu na wysokośc wylewki przy ogrzewaniu podłogowym.

    Wymiary otworów zależą od producenta drzwi i rodzaju ościeżnicy... i tak jak kolega wcześniej wspominał, mogą się wahac w okolicach 205-208 cm (np. Classen podaje 204,7 cm ). Wydaje mi się, że wyższych nie widziałem.

    Widział ktoś może ościeżnice o wysokości mniejszej niż 206 cm?

    Ja już mam ściany wymurowane i wysokośc otworów po odliczeniu wysokości wylewki z wykończeniem (14 cm) pozostaje mi 207 cm. Tak już się "ostało", co najwyżej będę potem kombinowac przy wstawianiu drzwi.

    Nadproża we wspomnianych otworach mam zrobione z prętów wmurowanych między pustaki. Co można zrobic w razie potrzeby podniesienia tychże nadproży bez znacznego rozwalania ściany? Wykuc te pręty, podkuc pustaki od spodu i wmurowac pręty z powrotem?

    Chyba prościej będzie zeszlifowac drzwi od spodu o ten 1 cm, a ościeżnicę wpuścic nieco w podłogę

    PS. Majster wspomniał, że drzwi zawsze murują na wysokośc 9 pustaków

  5. #5

    Domyślnie wysokość ościeży

    witam.podłączam sie do wątku.mi spieprzyli otwory i mam 204cm a system porta wymaga 205,5 na oscieże metalowe i minimum 206 na inne.robotnicy jeszcze nie wyszli wiec sa dwa wyjścia niech kują na 206cm lub potrącić za tą usterke.własnie czekam na odpowiedz od firmy porta bo można przyciąć profesjonalnie te ościeża i drzwi ale czekam na wycene tej usługi.pozdrawiam

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.786

    Domyślnie

    No ja juz wiem, ze mam otwory porobione 210 cm. Odjac wysokosc podlogi to bede mial spokojnie po 208 cm - w sam raz

    Fantom

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ushi
    Nieco to ostatnio przerabiałem ze względu na wysokośc wylewki przy ogrzewaniu podłogowym.

    Wymiary otworów zależą od producenta drzwi i rodzaju ościeżnicy... i tak jak kolega wcześniej wspominał, mogą się wahac w okolicach 205-208 cm (np. Classen podaje 204,7 cm ). Wydaje mi się, że wyższych nie widziałem.

    Widział ktoś może ościeżnice o wysokości mniejszej niż 206 cm?

    Ja już mam ściany wymurowane i wysokośc otworów po odliczeniu wysokości wylewki z wykończeniem (14 cm) pozostaje mi 207 cm. Tak już się "ostało", co najwyżej będę potem kombinowac przy wstawianiu drzwi.

    Nadproża we wspomnianych otworach mam zrobione z prętów wmurowanych między pustaki. Co można zrobic w razie potrzeby podniesienia tychże nadproży bez znacznego rozwalania ściany? Wykuc te pręty, podkuc pustaki od spodu i wmurowac pręty z powrotem?

    Chyba prościej będzie zeszlifowac drzwi od spodu o ten 1 cm, a ościeżnicę wpuścic nieco w podłogę

    PS. Majster wspomniał, że drzwi zawsze murują na wysokośc 9 pustaków
    a z tymi majstrami oni powinni pytać jakie wysokie drzwi i tak dalej ale oni przynajmniej u mnie o nic nie pytają a pozniej mówią tak jak kierownik wykryje błedy;A INWESTOR NIE MÓWIŁ JAKI BEDZIE ROBIŁ......... pozdrawiam wykonawców działających w ten sposób

  8. #8

    Domyślnie

    [quote="szczukot"]No ja juz wiem, ze mam otwory porobione 210 cm. Odjac wysokosc podlogi to bede mial spokojnie po 208 cm - w sam raz

    Fantom[/quote
    masz idealnie bo studiuje temat ostro.możesz wstawiac jaki system ci sie podoba

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do wysokosci drzwi wewnetrznych, bo sa rozne wyjatki, ale regułą jest"
    80/200 w projektach to swiatło przejscia.
    Otwór po wylewkach i ostatecznej podłodze (wazne by zostawic odpowiednio duzy luz) powinien miec ok 206-208 cm wysokosci. W tym zakresie zmiesci sie 99% drzwi. A to oznacza, ze przed wylewkami, przy murowaniu powinno byc na pietrach min 10 cm wyzej, a na parterach jeszcze wiecej...
    Szerokosci tez bywaja rozne, ale te ogolne 90cm dla "osiemdziesiątek" to dobry otwór. Pod drzwi w pelni drewniane otwory mogly by miec nawet jakies 92-93 cm, ale pod drzwi plytowe z cienkimi oscieznicami regulowanymi idealnie jest 88 cm...
    A co jesli sie nie zgadza? (Prawie) kazde drzwi mozna przyciąć na budowie - lub zamowic w opcji do przycięcia - najczesciej do 6cm, wiec ten otwór na wysokosc 200cm nie bedzie taki tragiczny.. poza tym ze dosc niski.
    Dobry montazysta przytnie drzwi idealnie, a jak są wątpliwosci to zawsze za parę złotych zrobi to stolarz na precyzyjnej, stacjonarnej pile.
    Tylko trzeba ustalic kto dopłaci te parę złotych..

    Aha, ostatnio są promowane przez architektow drzwi Villadora - te wymaga otworów na wysokość 220cm! Trzeba o tym pamietac i skonsultowac sie wczesniej jesli myslimy o wyjątkowych rozwiązaniach

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Stary temat, a od roku mocno praktykuję zamawianie drzwi w normie czeskiej - są o 4,5cm niższe niż nasze (mają zwykle ok198cm). Często do zamówienia bez dopłat.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mrzaw

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Kod pocztowy
    00-999
    Posty
    19

    Domyślnie

    A czy ktoś z Was przerabiał ostatnio wymiar otworu pod drzwi zewnętrzne z przeszkleniem bocznym? Jaką wysokość i szerokość można przyjąć?
    Katalogi wielu firm drzwiowych podają naprawdę duże, rozbieżne wymiary.

  12. #12

    Domyślnie

    Wybierz dzwi i producenta i dostosuj do nich otwor
    Niestety wielu z Was za pozno mysli o stolarce. Jak juz sa otwory
    Niestety w wielu wypadkach to za pozno

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mazwoj

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-153
    Posty
    274

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Stary temat, a od roku mocno praktykuję zamawianie drzwi w normie czeskiej - są o 4,5cm niższe niż nasze (mają zwykle ok198cm). Często do zamówienia bez dopłat.
    A jak z gwarancją przy takich drzwiach? Oczywiście dodać trzeba że drzwi są produkowane w Polsce, przez polskiego producenta a tylko mają inną normę (w tym wymiar). Bo ktoś kto się na tym nie zna pomyśli, że ściągasz drzwi z Czech

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Z gwarancją? Nie pytałem Zawsze jest książeczka, w tym przypadku w wielu językach. Ale nigdy nie miałem okazji sięgać do jej zapisów. Jeśli są reklamacje - to w 90% dotyczą niezgodności z zamówieniem (ludzkie pomyłki) i nie wyobrażam sobie, by ktoś miał mi odmówić praw do gwarancji z tego powodu, że drzwi nie wyjechały za granicę..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  15. #15

    Domyślnie

    Gwarancja to jedno a co z odbiorem budowlanym. Wiemy że kierownik budowy to zazwyczaj sama pieczątka w dzienniku i bywa może kilka razy na budowie. Ja osobiście spotkałem się z jednym inspektorem bud. i był to taki skur***czybyk, że daję 100zł na to, że jakby miał tylko ekierkę w ręku to sprawdzał by każdy wymiar tego obiektu chodząc na kolanach i to po kilka razy by liczył.
    Choć co w przypadku drzwi z normą Polską i skracaniem? Z tego co wiem norma tyczy szerokości światła przejścia i jest to podyktowane przepisami p.poż i bhp.

    P.S. norma czeska a gwarancja producenta obejmująca dany kraj to coś innego. Drzwi robione w PL mają gwarancję w PL i producent bez mrugnięcia okiem może odrzucić reklamację na te drzwi jeśli są zamontowane np. w Niemczech.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Wybierz dzwi i producenta i dostosuj do nich otwor
    Niestety wielu z Was za pozno mysli o stolarce. Jak juz sa otwory
    Niestety w wielu wypadkach to za pozno
    No właśnie. Gdybym wiedział. W projekcie mam otwory pod drzwi 205 cm . Przy pomiarach okien przy okazji powiedziano mi że otwór na drzwi jest ciut mały i wynosi nawet 204 cm. Wiadomo budowa to nie apteka. Ale gdybym wiedział kazałbym zrobić otwory na 208 cm.
    Tak samo okna tarasowe. Gdybym wiedział to zrobiłbym je szersze o 20 cm na 2,20. Wtedy światło przejścia przy PSK byłoby komfortowe. No niestety architekci interesują się tematem pobieżnie, a potem inwestor jak zaczyna interesować się tematem to jest już za późno.

  17. #17

    Domyślnie

    204 to jeszcze nie tragedia. Drzwi możesz skrócić i to jeszcze w fabryce więc nie ma tu dużego problemu. To tylko kilka centymetrów. Gorzej jakbyś musiał skracać ponad 10cm, bo często wychodziłbyś poza dolny ramiak, no i klamka byłaby znacznie bliżej Twoich kolan .

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Stary temat, a od roku mocno praktykuję zamawianie drzwi w normie czeskiej - są o 4,5cm niższe niż nasze (mają zwykle ok198cm). Często do zamówienia bez dopłat.
    No własnie sie zastanawiałem nad tym ale jeśli dobrze zrozumiałem KB to światło przejścia na gotowo w nowych domach musi być 200cm a w czeskiej normie jest 197 albo 198. Czy to prawda? Teoretycznie można by drzwi wewnętrzne wstawić po odbiorze domu...
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Jest pewnie jeszcze mniej - ok 196cm. Owszem, polskiej normy nie spełnia. Pozostaje więc kuć nadproże. I niech robi to ten ,kto nie dopilnował prawidłowej wysokości otworów.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  20. #20

    Domyślnie

    Po odbiorze można wszystko jak to mawiają. Jestem jednak zdania, że te normy wymyślone są w jakimś konkretnym celu. W nowo budowanych domach minimum światła przejścia w drzwiach zewnętrznych to 900mm. Jest to nie mniej, nie więcej jak szerokość strażaka z butlą tlenową + kilka cm zapasu. Niby śmieszne, ale komuś może uratować życie.
    Stąd drzwi zewnętrzne mają szerokość około 910-915mm, czyli odejmując grubość skrzydła zachodzącego na światło przejścia zostają nie mniej jak 900mm.

    Dołączam się do słów Finlandii - kto schrzanił niech kuje i tynkuje za swoje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony