dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 34
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 678
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Idź do najbliższej piekarni obok swojego domu i poproś, zeby sprzedali Ci kilka kg mąki żytniej czy razowej. Tam kupisz najprędzej i bez ceregieli.

    Ja mam wlasnie z piekarni, no ale to nasza rodzinna piekarnia
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  2. #22

    Domyślnie

    Zachęciliście mnei się do pomysłu pieczenia chleba. Powiedzcie proszę jakie macie wypiekacze? Marka, model etc.? Muszę sobie sprawić coś takiego
    maja

  3. #23

    Domyślnie

    Mam Clatronika, jakiegoś takiego wypasionego, ale jkupiłam go w jakimś cichociemnym stoisku z gwarancją 4-mce, a nie 2 lata, jak powinien i za stówę a nie trzy - jak powinien kosztować. No i po pół roku przestał mieszać, piecze dalej. Podejrzewam, że to był taki "po prezentacji" - chociaż nie miał śladów użytkowania. Póki działał był super. Teraz kupię normalny - znalazłam taki elty http://www.allegro.pl/item455775872_...lta_ba123.html
    Fajna jest funkcja programowania pieczenia - nastawiasz sobie wieczorem, w nocy piecze, rano masz ciepły chlebek. Dobrze, żeby miał 2 mieszadła (mój ma), funkcję razowy chyba ma każdy, wybór stopnia zrumienienia i wielkości też. Z funkcji bezglutenowy nie korzystałam, więc nie wiem czym się różni od innych, jest funkcja ciasto - takie na proszku można upiec, też nie korzystałam, można tylko wyrobić ciasto na pizze np., z tego korzystałam, fajne, bułeczki kiedyś też na tym gniotłam i piekłam w piekarniku.

  4. #24

    Domyślnie

    Dzięki, ruszam w weekend po maszynę
    maja

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał kofi
    Cytat Napisał dompodsosnami
    Bułeczki, powiadasz...
    Czuję się mocno zainspirowana.

    Możesz dać dokładny przepis?
    Jak zwykle nie mam dokładnego.
    Po prostu robię ciasto podobne do Twojego, dodaję czasem łyżkę oleju, ciasto musi być na tyle gęste, żeby kuleczki (które zamienią się w bułeczki) rozpłynęły sie tylko trochę. Posypuję je czymś - makiem, sezamem, kminkiem i piekę. Tak koło 30 minut.
    Zwykle robię z 1/2 kg mąki i 5 dag drożdży (albo paczki suszonych), to taka porcja, któa na raz mieści się w piekarniku. To są takie bułeczki śniadaniowe - nie żadne słodkie.
    Chyba w najbliższym czasie spróbuję.
    Dzięki za przepis!
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Cytat Napisał ambroma
    Zachęciliście mnei się do pomysłu pieczenia chleba. Powiedzcie proszę jakie macie wypiekacze? Marka, model etc.? Muszę sobie sprawić coś takiego
    Ja mam Moulinexa: http://www.nokaut.pl/wypiekacze/wypi...ome-bread.html
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  7. #27

    Domyślnie

    Ja też Moulinex, ale model XXL OW 5000:


    Można piec bardzo duży chlebek i to mi się w nim podoba
    Często też korzystam z opóźnionego startu aby na rano był świeży wypiek.

  8. #28

    Domyślnie

    Dziewczyny, ten Moulinex ma jedno mieszadło?
    Dobrze gniecie razowy?

  9. #29

    Domyślnie

    Mój ma dwa mieszadła i robi chleb razowy, z ziarnami i omega 3 z melasą

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Mój tez ma 2 mieszadła. Nie wiem jaki mam model, musiałabym sprawdzić. Ma 3 możliwości wagowe więc mozna robić mniejsze i wieksze chleby. Ma funkcje rumianej skórki i mniej chrupiącej. Chleb wypieka sie równy. Ponadto wypiekacz ma zaprogramowany czas stygnięcia. Ma to znaczenie, bo gdy wyjmujesz chleb z wypiekacza to on już napewno nie opadnie i nie zrobi się zakalec. To coś w rodzaju dosuszania naczyń w zmywarce
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naLeśnik
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    2.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie

    Moja żonka robi chlebek w thermomixie, tzn. oczywiście tylko w nim wyrabia ciasto.

    chlebuś smakuje mi bardzo ale jeszcze bardziej domowa chałka

  12. #32

    Domyślnie

    naLeśnik - ty mi nic o chałce nie opowiadaj! plis!!!
    uwielbiam domową chałkę - te sklepowe się nie umywają! to co teraz robią - w ogóle nie smakuje jak chałka - ta sprzed lat....
    dlatego parę lat temu, gdy zachciało mi się chałki - to wyszukałam w necie REWELACYJNY (moim zdaniem) przepis i z niego piekę chałeczkę.
    niestety nieopatrznie kilka razy poczęstowałam rodzinę i był taki okres, że nie dawali mi spokoju tylko ciągle chałka i chałka - doszło do tego, że robiłam chałkę 4 RAZY DZIENNIE - tak, tak - 4 x dziennie...więc kategorycznie musiałam odstawić im ten narkotyk i w sumie to już kilka miesięcy nie piekłam...ale chyba w weekend zrobię .

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał JANINKI-AMORKI82
    to wyszukałam w necie REWELACYJNY (moim zdaniem) przepis i z niego piekę chałeczkę.
    To się podziel (przepisem).

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    No właśnie, Janinki, nie bądź taka i sie podziel przepisem.
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kaśka maciej
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    21.063
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    372

    Domyślnie

    Łał!!
    Dpsiu dzięki za wewontek.
    Właśnie przymierzam się do kupna maszynki do chleba No musisz mię wybaczyć, zawsze to lepsze niż nic, poza tym od czegoś trzeba zacząć, nie??
    Sylwia, powiedz proszę ile kosztuje to twoje cudo, jeśli możesz oczywiście.
    Dziś chciałam zakupić go, ale była tylko ta podstawowa wersja. A jak mam już kupic to to własnie. Tak chciałam mieć na sobote, a tu bryndza
    Podążanie za cudzym gustem jest trudne, zwłaszcza jak tego gustu nie ma.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Piątka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    i ja też poproszę przepis na TĘ chałeczkę..

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał dompodsosnami
    No właśnie, Janinki, nie bądź taka i sie podziel przepisem.
    oczywiście - zaraz napiszę
    nie sądziłam, że ktoś będzie zainteresowany
    tylko dajcie poranną kawkę dopić, a potem siadam do pisania przepisu.

    CHAŁKA - w kuchni musi być ciepło (to już z doświadczenia wiem, że jak jest zimna, wilgotna kuchnia z chałki będzie chała - czyli klapa ).

    40g drożdży (takich w kostce - nie suszonych)
    550g mąki pszennej (nie śmiejcie się ale najlepiej wychodzi z mąką TIP z reala - tą najtańszą, z tymi drogimi, "markowymi" mąkami - to różnie, raz wyjdzie raz nie).
    pół szklanki mleka
    duże jajo (ja daje 1 jajko + 1 białko, bo w późniejszej części przepisu jest samo żółtko do wykorzystania - czyli żeby nie marnować ).
    2 łyżki masła (może być też margaryna - łyżki takie powiedziałabym "czubate")
    pół łyżeczki soli
    4 łyżki wody (lub troszkę więcej - minimalnie)
    2-3 łyżki cukru
    żółtko
    kruszonka

    Podgrzewam mleko - ma być ciepłe - NIE GORĄCE, Drożdże rozcieram z cukrem (1 łyżka), jak już zrobią się płynne - dodaje je do mleka, mieszam i dodaje 3 kopiaste łyżki mąki, mieszam - odstawiam aż rozczyn podrośnie.

    Do miski (dużej, może być garnek) wrzucić mąkę, sól - przemieszać, wlać drożdżowy rozczyn, jajko+białko+2 łyżki cukru+woda - mieszam w szklance, żeby rozkłócić jajka i dodaje do gara, trochę to przemieszam łyżką i dodaję rozpuszczone ciepłe (nie gorące) masło.
    no i teraz to już zaczyna się zagniatanie - co wbrew pozorom nie jest trudne ani straszne i trwa jakieś 2-4 minuty. zagniatamy aż ciasto będzie miękkie, gładkie i zaczną pokazywać się pęcherzyki powietrza. ja wtłaczam powietrze - czyli tak jakby zagniatam poprzez składanie ciasta na pół.
    odstawiamy ciasto aż podwoi swoją objętość w ciepłe miejsce - ok. 20-30 minut.
    jak urośnie - znowu zagniatamy i dzielimy na 3 części (chyba, że ktoś umie zaplatać warkocz z 4 czy 5 pasm - wtedy może chałka urośnie bardziej w górę a mniej na boki). z każdej części formujemy wałek (mniej więcej równej długości i szerokości) no i zaplatamy warkocz. końcówki połączyć i proponuję podwinąć pod spód. chałkę położyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i ponownie zostawić na 20-30 minut do wyrośnięcia (w cieple), posmarować wierzch rozmąconym żółtkiem z łyżką wody (można bez wody) i posypać kruszonką. piec około 20-30 minut w 200 stopniach.

    robię z tego ciasta na święta makowce - są rewelacyjne.

    acha zapomniałam dodać - uwaga - w piekarniku najlepiej by było jeśli chałka będzie leżała po przekątnej - inaczej istnieje prawdopodobieństwo, że wam wyjdzie z piekarnika!!!

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Piątka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    mniam, pyszności, dzięki

  19. #39

    Domyślnie

    dodam jeszcze, że ja piekę w piekarniku bez termoobiegu - piekłam u rodziców z termoobiegiem i wyszło nie tak jak powinno.

    a jeśli chodzi o chlebek na zakwasie to zakwas można zrobić samemu - nie mam przepisu bo ja zakwas dostałam, ale na pewno w necie da się wyszukać.

    ja zaraz wysyłam połowicę po mąkę żytnią (i produkty na smalec), którą wyczaiłam w małym sklepiku (po 1,75zł za kilo ) i dziś piekę chlebek, se zażyczył chleb ze smalcem to niech jedzie hihi.

  20. #40

    Domyślnie

    Dzięki za przepis, spróbuję z grahamki.
    No, ale to zaplatanie to nie wiem, jak mi wyjdzie

Strona 2 z 34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony