dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    Henku_wawa
    Guest
    Henku_wawa

    Domyślnie Grubość parkietu egzotyk: 2 cm CZY 1,5 cm z podkładem

    Planuję montaż parkietu z drewna egzotycznego, konkretnie merbau. Problem jest taki, że - z uwagi na przylegający do salonu aneks kuchenny z położonym już gresem - parkiet musi mieć grubość ok. 20 mm (całość musi mieć grubość ok. 22 mm - całość czyli parkiet + klej). Tymczasem egzotyki najczęściej sprzedawane są z grubością 15 mm (a nie chcę krajowego drewna, które owszem można kupić z grubością 20 mm).

    Znalazłem firmę, która oferuje merbau w wymiarze 140x500-2100 i grubością 20 mm, ale trzeba zbyt długo czekać na dostawę (prawie miesiąc) i dodatkowo rozmiar (dł. x szer.) tego parkietu mi nie odpowiada. Jedna ze znalezionych firm parkieciarskich (inna niż ta od merbau 20 mm) zasugerowała, że można u nich zamówić merbau 15 mm, a dodatkowe (brakujące) 5-7 mm podłożyć płytą OSB, wtedy byłaby płyta OSB na kilka mm + merbau 15 mm i po wycyklinowaniu powierzchnia byłaby zlicowana z gresem w kuchni. Czy to dobre rozwiązanie?

  2. #2

    Domyślnie

    Przytoczę co w innym wątku napisał jeden z naszych forumowych specjalistów od parkietów (mam nadzieje że nie będzie miał mi za złe )

    Cytat Napisał jarekkur
    Przy płytach OSB 10mm (zbyt cieńkie) pod parkiet musisz w naszm klimacie wyjątkowo uważać na stosunek temperatury i wilgotności w pomieszczeniu (20C i 50%) w którym będzie leżał parkiet nawet tak spokojny jak merbau.
    Utrzymanie takiego stosunku przez cały rok praktycznie jest niemożliwe.
    Proponuję sprawdzenie właściwości mechanicznych podłoża wraz z jego wilgotnością . Przy pozytywnych testach (mistrz parkieciarz powinien o tym wiedzieć) powinno zastosować się masę szpachlową samorozlewną.
    Płyta OSB 10mm nie wytrzyma naprężeń wywołanych zmianami wilgotnościowymi zachodzącymi w drewnie w okresie między latem a zimą.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ghost34
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    prosto z termopil
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    11.424

    Domyślnie

    Zetka i jarekkur maja racje ale do pewnego stopnia gdybys zastosowała..płyte osb 10mm..ale i klejona i krecona kołkami..poźniej wyszlifowana akurat na merbau..to zdałoby to egzamin na 100%..
    Na twoim jedna miejscu zrobiłbym tzw. szlichte czyli wylał samopoziom o grubosci 5mm..jesli masz wylewke cementową ( a zapewne tak jest) doznała skurczów..popekała..a w najlepszym razie..nie jest idealnie równa pod parkiet (po przyłożeniu poziomicy 2mb 2mm nie wiecej odbiegu od normy czyli poziomu zero)..wylewka załatwisz wszystko i równość , wytrzymałość podłoża i tzw lico czyli brak "uskoków " pomiedzy posadzkami..srednia cena na wylewke samopoziomujacą dobrej klasy to jakies 2,5zł -3,00zł za kg przy 0,5cm..wyfdajnośc masy suchej ..bedzie wynosic .około 5,5-6 kg na metr kwadrat plus usługa plus grunt..czyli około 25-30zł na metr..tak ja czynie z podobnymi tematami..
    Płyta OSB..podbnie jak parkiet pracuje choc jest w jakimś wiekszym stopniu zaimpregowana..tutaj nie bałbym sie pracy płyty do konca tylko własnie pracy drewna i wytzrymalośći na rozwarstwienie jej..więc jak przy parkiecie (wszytkich gatunkach) idealne warunki to 45%-65%wilgotności i temperatura wyrazona w stopniach celsjusza 18-25stopni..ideałem jest 20-22stop- 50%-55%..
    i niebo gwiaździste nade mną i ład moralny we mnie

    [email protected]

  4. #4
    Henku_wawa
    Guest
    Henku_wawa

    Domyślnie

    zetka i ghost34 bardzo dziękuję za pomoc. mam więc 2 opcje: albo zamówić merbau 20 mm albo (chyba bardziej prawdopodobna wersja) merbau 15 mm plus masa samopoziomująca / szlichta.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Henku_wawa
    zetka i ghost34 bardzo dziękuję za pomoc. mam więc 2 opcje: albo zamówić merbau 20 mm albo (chyba bardziej prawdopodobna wersja) merbau 15 mm plus masa samopoziomująca / szlichta.
    Aby wylac dodatkowá szlichté musisz miec stabilne, nie piaszczáce, mocne, nie spekane i suche podloze max.2% wilgoci. To moze sprawdzic fachowiec z duzym doswiadczeniem i wedlug protokolu badania podloza. Jezeli nie jest stabilne, piaszczy sié jest slabe, spékane musi byc naprawione i suche. Wtedy wylewka nie tylko podniesie wysokosc ale wzmocni calá podlogé. Poza tym suche podloze da gwarancjé na szybkie wyschniécie szlichty 5mm i mozliwosc przystápienia do ukladania parkietu.
    Jakie wymiary parkietu cié interesujá 20mm to wiem jaka- szerokosc i dlugosc?
    Plyta OSB nie wchodzi w tym przypadku w rachubé poniewaz 7mm jest za cienka pod drewno z tak niekorzystnym stosunkiem szerokosci do grubosci. 15mm x 140mm. I chyba takiej sié nie produkuje. Równiez plyta OSB wymaga suchego i stabilnego podloza.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony