dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie bojler elektryczny/zawór bezpieczeństwa - norma czy usterka?

    Od niedawna mam w domu zainstalowany elektryczny ciśnieniowy podgrzewacz wody (100l Atlantic). Obsługuje trzy punkty poboru wody - umywalka i wanna w łazience + jedna bateria w kuchni. Już w trakcie pierwszych godzin użytkowania zaobserwowałem niepokojący mnie wyciek wody z zaworu bezpieczeństwa (zawór ten był dostarczony w komplecie z ogrzewaczem).
    Nie wiem jak jest w innych typach bojlerów/zaworów bezpieczeństwa - tu producent dopuszcza lekki wyciek na skutek wzrostu ciśnienia we wnętrzu ogrzewacza - i ma to być zjawisko normalne (tak napisano w instrukcji).
    Niepokoi mnie ilość wydostającej się z zaworu wody (ma to miejsce podczas kiedy grzałka podgrzewa świeżo napuszczoną do zbiornika wodę) - za każdym takim "cyklem" (dopełnienie wody do zbiornika i jej podgrzanie) wycieka z zaworu bezpieczeństwa od 0,5 do 1 litra wody. Wodę odprowadzam z zaworu do pojemnika poprzez igielitowy wężyk.
    "Regulator" ciśnienia na wejściu wody do budynku ustawiony był na 3 bary, obniżenie ciśnienia do 2 nie dało poprawy - dalej zmniejszać nie ma chyba sensu?
    Zanim wykonam telefon do centrum serwisowego, chciałbym wcześniej poznać wasze zdanie.
    Czy tak ma być czy jest to ewidentny feler urządzenia?

    http://img517.imageshack.us/my.php?i...aczwodybt4.jpg

  2. #2

    Domyślnie

    A próbowałeś psiknąć nim kilka razy przez pociągnięcie tej małej, czarnej, plastikowej dźwigienki? Może na uszczelce są jakieś farfocle i silny strumień wody mógłby je wypłukać. To chyba z kolei bez znaczenia, ale ja mam założony o 90 stopni w prawo - wylot z dźwigienką skierowany w dół.

  3. #3

    Domyślnie

    Popuszczałem też ręcznie wodę z zaworka - to nie to (zanieczyszczenia mechaniczne). Wygląda na to, że woda wycieka z zaworu bezpieczeństwa tylko w momencie podgrzewania wody (wzrost ciśnienia w zbiorniku?).
    Gdyby to było parę kropel to nie problem, ale tak z obawy przed zalaniem pomieszczenia, dla bezpieczeństwa, zakręcam wodę na noc i podczas dłuższych nieobecności w domu. Normalnie katorga. Instalacje wod-kan wykonywała jedna firma a podłączenia baterii i bojlera inny instalator. Wadliwa część, a może coś jest skopane w instalacji?

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    Problem nie jest w zaworze bezpieczeństwa tylko w zwiększaniu sie objętości wody ciepłej. Rozwiązaniem jest zamontowanie zbiornika cwu(Naczynie przeponowe zbiornik cwu ). Np w miejscu przed zaworem do spuszczania wody z bojlera na trojniku.W moim przypadku to pomogło i woda zaworem bezpieczeństwa nie leci. (A też najpierw wymieniłem zawór bo myślałem że uszkodzony)

  6. #6

    Domyślnie

    od lat użytkuję takie bojlery (100l) i żadnego naczynia przeponowego nie mam. I nic mi nie kapie.

  7. #7

    Domyślnie

    Więc jaka kolejność?
    Montaż naczynia wzbiorczego/przeponowego czy wymiana zaworu bezpieczeństwa - do skutku...?

  8. #8

    Domyślnie

    Moim zdaniem lepiej żeby zawór wypuścił pół litra wody niż żeby pomału cisnienie rozsadzało płaszcz zasobnika, uszkadzało inne zawory , baterie itd. u mnie zauważyłem pewną zalezność puszczania wody z zaworu bezp. od zapowietrzenia układu (w czasie kiedy podłączałem baterie np.)

  9. #9

    Domyślnie

    Nic nie wymieniaj , to jest normalne przy takich bojlerach Ja co miesiąc wylewam 10 l wody i tak od 4 lat
    MariuszAER
    mąż magi
    www.cb-forum.pl
    Dziennik

    Gdy obniża ci się krzywa, napij się dobrego piwa

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał MariuszAER
    ...Ja co miesiąc wylewam 10 l wody i tak od 4 lat
    To dlaczego ja nic nie muszę wylewać?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał MariuszAER
    Nic nie wymieniaj , to jest normalne przy takich bojlerach Ja co miesiąc wylewam 10 l wody i tak od 4 lat
    To nie lepiej dodać naczynie wzbiorcze (przeponowe) i mieć z bani na zawsze?
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cpt_Q
    Cytat Napisał MariuszAER
    ...Ja co miesiąc wylewam 10 l wody i tak od 4 lat
    To dlaczego ja nic nie muszę wylewać?
    Bo masz zepsuty zawór
    --
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał Cpt_Q
    Cytat Napisał MariuszAER
    ...Ja co miesiąc wylewam 10 l wody i tak od 4 lat
    To dlaczego ja nic nie muszę wylewać?
    Bo masz zepsuty zawór
    Sprawdzam co jakiś czas odciągając tę dźwigienkę w/g zaleceń. Aha - mam dwa bojlery. W obu byłoby zepsute?

  14. #14

    Domyślnie

    Może kwestia w odległości od ostatniego zaworu zwrotnego na zasilaniu boilera?
    Jeśli tuż przed boilerem - wzrost temperatury będzie powodował znacznie większy wzrost ciśnienia, niż kiedy wcześniej między zwrotnym a boilerem będzie kilkanaście mb rury...
    Albo jeśli w ogóle zwrotnego nie będzie i będzie się to "opierało" tylko na zbiorniku hydrofora - wtedy ciśnienie będzie stałe, bo będzie "buforowane" przez poduszkę powietrzną w zbiorniku hydrofora.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Należy zaamknąć doplyw zimnaj wody i odkręcić kran na ciepłej. wtedy do zbiornika wejdzie troszkę powietrza.
    jesli w zbiorniku nie ma wcale powietrza, to szybki wzrost ciśnienia podgrzewanej wody powoduje jej wypływ z zaworu bezpieczeństwa, bo po to on jest.
    jesli jednak jest mała poduszka powietrzna, to amortyzuje ona ten wzrost i wypływ wody jest minimalny, albo go nie ma.
    Nie wiem jaki zawór masz, ale on powinien miec regulację. może jest dodatkowo niewyregulowany i zbyt wczesnie "puszcza"?
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cpt_Q
    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał Cpt_Q
    Cytat Napisał MariuszAER
    ...Ja co miesiąc wylewam 10 l wody i tak od 4 lat
    To dlaczego ja nic nie muszę wylewać?
    Bo masz zepsuty zawór
    Sprawdzam co jakiś czas odciągając tę dźwigienkę w/g zaleceń. Aha - mam dwa bojlery. W obu byłoby zepsute?
    No to wygląda że ja też mam zepsuty zawór co ? Mam elektryczny bojler 140l. Używam go już drugi sezon. Co jakiś czas podgrzewam wodę na max żeby "odkazić zbiornik i instalację (ile pozwoli termostat ) i nic z niego nie cieknie. Bo i niby dlaczego ma coś ciec? Przecież jest to zawór CIŚNIENIOWY, który otwiera się dopiero po przekroczeniu ustawionego progowego ciśnienia czyli gdy woda zagotuje się (będzie bliska zagotowania) i zacznie wytwarzać się para wodna. . Nie jestem ekspertem z CWU ale pracuję przy hydraulice siłowej. Tam jest pełno zaworów bezpieczeństwa. Gdyby tam mi coś zaczęło ciec od razu wymieniałbym na nowe.

  17. #17
    MariuszAER
    mąż magi
    www.cb-forum.pl
    Dziennik

    Gdy obniża ci się krzywa, napij się dobrego piwa

  18. #18

    Domyślnie

    Tiaaa... rzeczywiście przemawiające. Dla kogoś kto nie ma kompletnie pojęcia o prawach fizyki. Kolesie chcieli zrobić wybuch to go zrobili. W realnych warunkach domowych raczej marne szanse na taki wybuch. Jak cisnienie wzrasta rosńie siła nacisku na gwinty. Pierwsze co poleci to połaczenie gwintowe albo klejone na rurach. Więc będzie raczej psssssssssssss niż wielkie bang. No ale amerykanie lubią takie pokaziki.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leesou
    No ale amerykanie lubią takie pokaziki.
    Polacy też je lubią

    co nie zmienia faktu, ze a nóż widelec gwint wytrzyma więcej ? i oberwie akurat dziecko przy bateri ? ew żona mieszaniną pary/wody przegrzanej ?

  20. #20

    Domyślnie

    Chodziło mi o to że jak ktoś chce zrobić bang to zrobi. Zawór bezpieczeństwa ma prostszą budowę niż otwieracz do konserw. Sprężynka która dociska kulkę lub stożek i ewentualnie śrubka. Jak rośnie ciśnienie - woda lub para wodna podnosi kulkę i wycieka. Nawet jesli kulka zardzewieje to i tak nie "przyspawa" się do korpusu tak silnie aby ciśnienie rozerwało zbiornik. Jeśli zawór cieknie to znaczy że jest nieszczelny. Najprostsze rozwiązanie to isc kupić drugi i go zamontować.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony