dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie Zawiasy Tectus i Kubica, oraz wkładki magnetyczne

    Czy jest na Forum ktoś z doświadczeniem dotyczącym zawiasów chowanych?
    Swego czasu oglądałem zawiasy Simonswerk'a o nazwie Tectus. Były wówczas strasznie drogie. Teraz widzę, że ich cena spadała (kpl. 159 zł). Jak one się sprawują? Za pół tej ceny są dostępne produkty innych firm (np. Kubica). Czy one są równie dobre?

    Jeżeli chodzi o wkładki magnetyczne - czy są jakieś małe rozmiary czy tylko standardowe? Widziałem wkładki firmy LOB (polskie) i Bonaiti. Czy to dobre wkładki?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Widzę, że ludzi z doświadczeniem jest cała kupa

    No to sobie popiszę dalej. Aktualnie sytuacja wygląda tak:

    Wkładki LOB Magnetik 5000 dostępne są już w cenie około 30zł brutto. Będę je montował.

    Zawiasy Tectus zniknęły
    Być może Simonswerka wyparł Koblenz produkujący Kubicę. Na polskim rynku są 4 modele. 2 z ZnAl: 6200 (95mm) i 6700 (111mm).2 z Polyglasu: 6800 (111mm) i 6900 (95mm).

    Maksymalne obciążenie wynosi:
    6200: Nośność dla 3 zawiasów: 600-57kg, 700-52kg, 800-47 kg, 900-42kg, 1000-40kg
    6700: 600-90kg, 700-85kg, 800-80 kg, 900-70kg, 1000-65kg
    6800: skrzydło 600mm-60kg, 700-57kg, 800-55 kg, 900-53kg, 1000-50kg
    6900: 600-40kg, 700-37kg, 800-35 kg, 900-33kg, 1000-30kg

    No i mam dylemat, bo mój stolarz chciał montować tylko 2 szt

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Napisałem wieczorem do Koblenz z prośbą o jakieś detale techniczne. Na stronie www nie było nic. Pani z Włoch odpowiedziała z samego rana!!! Przysłała mi PDF-a z instrukcją montażu i wynikami testów.
    Na rysunku montażowym pokazano 3 sztuki w drzwiach 210cm i 4 szt. w drzwiach 240cm.

  4. #4

    Domyślnie

    Ostatnio troszeczkę naoglądałam się drzwi i nigdzie nie widziałam żeby stosowano 2 chowane zawiasy- zawsze 3. Pol-Skone ma takie pól chowane po 2 na skrzydło ale podobno są z nimi problemy.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ewa7506
    Ostatnio troszeczkę naoglądałam się drzwi i nigdzie nie widziałam żeby stosowano 2 chowane zawiasy- zawsze 3. Pol-Skone ma takie pól chowane po 2 na skrzydło ale podobno są z nimi problemy.
    Te z Pol-Skone nazywane są góra-dół i faktycznie są z nimi problemy. Miała być nowa wersja (info z Budmy) z podkładkami teflonowymi, ale nie wiem czy problem został rozwiązany.
    Skoro producent pokazuje 3 zawiasy, to nie dam sobie zrobić drzwi z 2. Gdyby robił takie drzwi od 10 lat, to dałbym się przekonać, ale przy góra 2-letnim doświadczeniu - nie piszę się na bycie królikiem doświadczalnym.

  6. #6

    Domyślnie

    Miałam wielką ochotę na drzwi bez felca ale właśnie tak sobie pomyślałam co to z nimi będzie za 10 lat??? Bałam się, że nawet delikatne opadnięcie skrzydła będzie powodem ocierania i już widziałam jak latam od drzwi do drzwi z ampulem w celu regulowania zawiasów 3D Wczoraj zamówiłam z felcem

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Jeżeli wierzyć certyfikatowi z testów, po 20 000 cyklach otwierania i zamykania, zmieniła się głównie siła wymagana do pełnego otwierania.
    Przykładowo dla zawiasów Kubica 6700, testy wykonywano na skrzydle 2105x815x40 o masie (po dociążeniu) 80kg. Cykl otwarcie do 90stopni i zamknięcie, trwał 6 sekund. Wykonano 200 000 cykli !!! Była duża różnica w sile wymaganej do otwarcia na 90 stopni. Początkowo potrzebne było 31N a na koniec wystarczało 11N. Czyli drzwi otwierały się znacznie lżej Przy mniejszych kątach różnica była znacznie mniejsza.
    To co najważniejsze - na koniec testu drzwi się otwierały normalnie bez jakichkolwiek problemów, a zawiasy wytworzyły minimalną ilość pyłu związanego ze zużywaniem się ich części. Jeżeli zakładam 25 lat używania drzwi, to wykodzi mi, że 22 razy dziennie mogę je otwierać i zrobię podobny test

  8. #8

    Domyślnie

    Ciekawe czy te testy były robione przy zmiennej wilgotności z czym mamy do czynienia w domach. Drewno zawsze sobie popracuje, widzę to choćby na parkietach. No i nie sądzę aby testy trwały 25 lat a czas wpływa nie tylko na metalowe zawiasy co widzę codziennie w lusterku Nie twierdzę, że patent się nie sprawdzi ale jakoś tak do mnie nie do końca tafia. Jeśli jednak wizualnie takie drzwi bardzo się Tobie podobają to brać i testować.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Zawiasy testowane były pewnie kilka dni - tyle ile siłownikowi zajęło te 20 tys. cykli. Nie przejmowałbym się tym, w chwili kiedy drzwi mają regulację. Gorzej jak zawias jej nie ma. Wówczas w rzeczywistości będzie wystawiony na działanie dodatkowych sił, będących wynikiem pracy po odkształceniu się drewna.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Stolarz dzwonił do mnie, gdyż od hurtownika dowiedział się, że zamki LOB Magnetik 5000 były kiepskie. Zacinały się. Ci co je zamontowali, ponoć na własny koszt je wymieniali. LOB rzekomo je poprawił, ale pytanie czy ta poprawka jest "marketingowa" czy rzeczyista
    Czy ktoś coś wie na ten temat?
    Czy są jakieś zamki magnetyczne w rozsądnej cenie?

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    skrabek

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    To i ja się wypowiem, gdyż reprezentuje firmę, która zawiasy chowane sprzedaje.

    Cytat Napisał Frankai Zobacz post
    Zawiasy testowane były pewnie kilka dni - tyle ile siłownikowi zajęło te 20 tys. cykli. Nie przejmowałbym się tym, w chwili kiedy drzwi mają regulację. Gorzej jak zawias jej nie ma. Wówczas w rzeczywistości będzie wystawiony na działanie dodatkowych sił, będących wynikiem pracy po odkształceniu się drewna.
    Frankai ma absolutną rację. Nikt nie będzie przeprowadzał testu przez 25 lat czy nawet przez rok, ponieważ dawno minęłaby moda na dany produkt. Testy wykonywane są w warunkach "laboratoryjnych" przy pomocy siłowników. Ich takiego test jest przede wszystkim sprawdzenie wytrzymałości materiałów z których zawiasy zostały wykonane

    Faktem jest, że zawiasy bezfelcowe należy montować po 3 szt na skrzydło i nie dajcie sobie wmówić, a co gorsza wmontować, 2sztuki, tym bardziej, że drzwi zamawiacie dla siebie.

    Kolejna poruszana tutaj kwestia: zawiasy bezfelcowe nieregulowane
    Jeżeli ktoś chce założyć nieregulowane zawiasy, lepiej niech założy zwykłe o drzwi z felcem. Są tańsze i można je regulować. Drewno pracuje, więc od czasu do czasu regulacja jest konieczna w każdym typie drzwi.


    Na koniec krótko o producentach. Są trzy wiodące marki zawiasów regulowanych. Na pewno nie znajdą się tutaj tanie zamienniki, produkowane w chinach, których koszt nie przekracza 20 zł - najlepiej omijać je szerokim łukiem

    Producenci
    Tectus - bardzo dobra jakoś, jedyną wadą tych zawiasów jest wysoka cena. Producent: Simonswerk - Niemcy http://www.simonswerk.de/
    Kubica - jest to klasa średnia, jeżeli chodzi o jakość i cenę. Mają wiele zalet, jak i sporo wad. Prducent : Koblenz - Włochy
    Istar - zawiasy regulowane w trzech płaszczyznach. Najkrócej istniejące zawiasy na rynku. Są alternatywą dla w/w zawiasów pod względem cenowym i jakościowym. Producent: Anselmi - Włochy http://www.istar-3d.pl/
    Ostatnio edytowane przez skrabek ; 22-07-2010 o 14:53

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrabek Zobacz post
    To i ja się wypowiem, gdyż reprezentuje firmę, która zawiasy chowane sprzedaje.
    W takim razie mam nadzieję, ze pomożesz, bo właśnie zamawiam drzwi u stolarza.

    Faktem jest, że zawiasy bezfelcowe należy montować po 3 szt na skrzydło i nie dajcie sobie wmówić, a co gorsza wmontować, 2sztuki, tym bardziej, że drzwi zamawiacie dla siebie
    Możesz jakoś to uzasadnić? Pytam z ciekawości. Mam już jedne drzwi bezfelcowe, na dwóch zawiasach Koblenz i nic się jak dotąd z nimi nie dzieje. Co prawda używam ich tylko dwa lata. Drzwi drewniane, z szybą, chyba 90 cm.

    Producenci
    Kubica - jest to klasa średnia, jeżeli chodzi o jakość i cenę. Mają wiele zalet, jak i sporo wad. Prducent : Koblenz - Włochy
    Możesz dać proszę więcej szczegółów? Jak jest różnica cenowa między Tectusem a Kubica? Czy mam targować ze stolarzem by jednak montował te pierwsze?

    Z góry dziękuję za szybkie odpowiedzi.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    skrabek

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bonzo Zobacz post
    W takim razie mam nadzieję, ze pomożesz, bo właśnie zamawiam drzwi u stolarza.


    Możesz jakoś to uzasadnić? Pytam z ciekawości. Mam już jedne drzwi bezfelcowe, na dwóch zawiasach Koblenz i nic się jak dotąd z nimi nie dzieje. Co prawda używam ich tylko dwa lata. Drzwi drewniane, z szybą, chyba 90 cm.


    Możesz dać proszę więcej szczegółów? Jak jest różnica cenowa między Tectusem a Kubica? Czy mam targować ze stolarzem by jednak montował te pierwsze?

    Z góry dziękuję za szybkie odpowiedzi.
    Różnica cenowa jest praktycznie dwukrotna jeżeli chodzi o zestawienie Simonwerk'a do Kubicy. Cenowo wygrywają zawiasy istar.

    Zawiasy Kubica nie mają blokady regulacji istnieje więc ryzyko częstszej regulacji. Zdarzyło się też kilka przypadków, że po jakimś czasie zawiasy te zaczynały skrzypieć, ale chyba ta wada jest już usunięta.

    Dlaczego 3 zawiasy:
    Jeżeli zamontujesz dwa obojętnie, czy to będą felcowe czy bezfelcowe zawiasy to obciążenie rozkłada się bardzo nierównomiernie. Na górny zawias działają dużo większe siły niż na dolny.
    A jeżeli ktoś ma dzieci, które jak ja gdy miałem 5-6 lat, uwielbiają bujać się od ściany do ściany trzymając się za klamkę. to nagle waga drzwi zmienia się o 15-20 kg na samym końcu drzwi. Działa to jak dźwignia....
    Montując trzeci zawias pośrodku lub na 2/3 wysokości otrzymujemy bardziej zrównoważone obciążenie na każdy zawias.
    Ostatnio edytowane przez skrabek ; 22-07-2010 o 15:45

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrabek Zobacz post
    Różnica cenowa jest praktycznie dwukrotna jeżeli chodzi o zestawienie Simonwerk'a do Kubicy. Cenowo wygrywają zawiasy istar.

    Zawiasy Kubica nie mają blokady regulacji istnieje więc ryzyko częstszej regulacji. Zdarzyło się też kilka przypadków, że po jakimś czasie zawiasy te zaczynały skrzypieć, ale chyba ta wada jest już usunięta.

    Dlaczego 3 zawiasy:
    Jeżeli zamontujesz dwa obojętnie, czy to będą felcowe czy bezfelcowe zawiasy to obciążenie rozkłada się bardzo nierównomiernie. Na górny zawias działają dużo większe siły niż na dolny.
    A jeżeli ktoś ma dzieci, które jak ja gdy miałem 5-6 lat, uwielbiają bujać się od ściany do ściany trzymając się za klamkę. to nagle waga drzwi zmienia się o 15-20 kg na samym końcu drzwi. Działa to jak dźwignia....
    Montując trzeci zawias pośrodku lub na 2/3 wysokości otrzymujemy bardziej zrównoważone obciążenie na każdy zawias.
    Dziękuję za błyskawiczną reakcję.
    W międzyczasie sprawdziłem i jest tak, jak piszesz- ok. 150 zł Tectus, 75 zł Kubica.
    Co do zawiasów Istar to nie znam ich zupełnie a i sam pisałeś, że są nowe na rynku.
    Skrabek. Nie chciałbym żebyś był moim dzieckiem.
    Rozmawiałem z doradztwem technicznym Simonswerk i przy drzwiach drewnianych do wysokosci 2050 mm można stosować dwa zawiasy. Wszystko co jest wyższe obowiązkowo 3 zawiasy.

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    skrabek

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    istar na rynku, głównie Włoskim, jest od około 1,5 roku. W Polsce można go znaleźć w drzwiach produkowanych np.: przez firmę ENTRA .

    Bonzo, drzwi na których wisiałem wytrzymały testy, był to drzwi na zwykłych zawiasach
    Ostatnio edytowane przez skrabek ; 04-08-2010 o 08:29

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrabek Zobacz post
    istar na rynku, głównie Włoskim, jest od około 1,5 roku. W Polsce można go znaleźć w drzwiach produkowanych np.: przez firmę ENTRA .
    Bonzo, drzwi na których wisiałem wytrzymały testy, był to drzwi na zwykłych zawiasach
    Przed wojną - to były zawiasy !!! Mówiąc poważniej - wiele rzeczy teraz produkuje się zgodnie z obliczeniami i ekonomiką (czytaj - jak najniższe koszty produkcji). Kiedyś robiono na czuja, więc zapas najczęściej był taki, że urządzenie mogło wszystko wytrzymać.

    Kiedy ja zamawiałem drzwi, nie mogłem niczego innego wygooglać jak Kubicę. Znaczy się do kupienia. Wcześniej widywałem Tectusa. Były też jakieś podejrzane zawiasy składające się z wielu blaszek. Były 2 razy tańsze od Kubic. Kubice - tak jak podałem dużo wyżej - były w dwóch rozmiarach i każdy z nich w dwóch wersjach. Póki co - nie musiały przechodzić żadnej regulacji. W spiżarni mam bezfelcowe ze zwykłymi zawiasami i tam coś trze. Pewnie zapylenie dało się we znaki i trzeba będzie przedmuchać i nasmarować.

    Do tej pory miałem jeden problem z zamkiem magnetycznym, który szybko sam rozwiązałem. Otóż w jednych bardzo kombinowanych drzwiach, które licują się z szafą wnękową, ale otwierają się do wewnątrz pokoju

    język zamka przestał wyskakiwać. Okazało się, że szczelina w tych drzwiach jest minimalnie większa, a z kolei gniazdo zamocowano w ościeżnicy głębiej. Wystarczyło wyciągnąć gniazdo i włożyć podkładkę. Gniazdo licuje już z ościeżnicą i zaciąga język.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony