dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Instalacja elektryczna na poddaszu - pytania

    Witam,
    chciałem rozprowadzić instalację elektryczną na nieużytkowym poddaszu - oświetlenie, gniazdko itp, żadnych dużych obciążeń - takie tam dodatki, czasem tylko wykorzystywane. Generalnie zasilanie mam tam wyprowadzone (przygotowane do podłączenia do oświetlenia zewnętrznego), jeszcze niepodłączone w skrzynce.
    Mam pytanie, na które niestety nie znalazłem odpowiedzi w archiwum forum. Jak zamocować kable (i generalnie osprzęt - IP44, bo wilgotno tam czasem może być) na drewnianej więźbie. Czy można montować bezpośrednio do drewna, czy jakoś izolować (gdzieś widziałem rozwiązania z cyklu blacha, ebonit itp. jako warstwa izolacyjna pomiędzy osprzętem a drewnem), czy kable układać w plastikowych rurkach (tego co mi zostało wystarczy), czy nie ma sensu.
    Chodzi mi generalnie o względy bezpieczeństwa a nie koszty czy łatwość wykonania, bo odcinki do położenia to zaledwie kilka metrów.
    Wykańczam wykończeniówkę i z wzajemnością.
    Tak czy inaczej grunt to spokój

  2. #2

    Domyślnie Re: Instalacja elektryczna na poddaszu - pytania

    Cytat Napisał barzuc
    Witam,
    chciałem rozprowadzić instalację elektryczną na nieużytkowym poddaszu - oświetlenie, gniazdko itp, żadnych dużych obciążeń - takie tam dodatki, czasem tylko wykorzystywane. Generalnie zasilanie mam tam wyprowadzone (przygotowane do podłączenia do oświetlenia zewnętrznego), jeszcze niepodłączone w skrzynce.
    Mam pytanie, na które niestety nie znalazłem odpowiedzi w archiwum forum. Jak zamocować kable (i generalnie osprzęt - IP44, bo wilgotno tam czasem może być) na drewnianej więźbie. Czy można montować bezpośrednio do drewna, czy jakoś izolować (gdzieś widziałem rozwiązania z cyklu blacha, ebonit itp. jako warstwa izolacyjna pomiędzy osprzętem a drewnem), czy kable układać w plastikowych rurkach (tego co mi zostało wystarczy), czy nie ma sensu.
    Chodzi mi generalnie o względy bezpieczeństwa a nie koszty czy łatwość wykonania, bo odcinki do położenia to zaledwie kilka metrów.
    Witam

    Ja mam na poddaszu nieuzytkowym oswietlenie oraz gniazdko. Kabel bezposrednio z rozdzielni z osobnym zabezpieczeniem. Pod wszystkie puszki przybilem blache. Cala instalacja w rurkach. Ladnie to wyglada, kable zabezpieczone takze mechanicznie. Jedno popoludnie i gotowe (takze robilem z tego co zostalo). U znajomych elektryk z 20-letnim doswiadczeniem powiedzial ze nigdy nie kladl w rurkach, tylko bezposrednio i jakos zaden dom sie nie spalil;] Ja w kazdym badz razie robilem w rurkach i tak wszystkim proponuje zrobic.

  3. #3

    Domyślnie

    Blacha jakaś specjalna czy najzwyklejszy, dowolny kawał "żelastwa" o wymiarach ~2 cm większych niż instalowany na nim osprzęt?
    Wykańczam wykończeniówkę i z wzajemnością.
    Tak czy inaczej grunt to spokój

  4. #4

    Domyślnie

    Ja dalem kawalki o 0.5 cm wieksze z kazdej strony od puszek. Blacha z obrobki dekarskiej, brazowa, lakierowana (mam dach kryty blachodachowka). Taka blacha nie powinna zardzewiec, jest zabezpieczona, pasuje do brazowych krokwi

  5. #5

    Domyślnie

    Mi niestety żadna blacha nie została po budowie... bo oddałem na złom wszystkie resztki... jedyne co mi zostało to jakieś kawałki profili aluminiowych, ale to się za bardzo raczej nie nada
    Stąd moje pytanie co najlepiej dać - skoro i tak raczej będę musiał kupić.

    Jedno pytanie jeszcze. Jak mocowałeś rurki do krokwi? Wieszaki jak do rur od wody, czy jakiś inny sposób?
    Wykańczam wykończeniówkę i z wzajemnością.
    Tak czy inaczej grunt to spokój

  6. #6

    Domyślnie

    Z blacha nic mi na mysl nie przychodzi z czego innego mozna by wykorzystac. Moze popytaj znajomych co robili dachy lub parapety blaszane, moze w salonach z blachodachowka dadza ci probki kolorow do przymierzenia Rurki do krokwi mocowalem za pomoca uchwytow takze znalezionych w piwnicy. To byly takie polokragle blaszki z mocowaniem po obu stronach na gwozdzie. Mniej wiecej górna czesc takiego mocowania: http://www.allegro.pl/item455329715_...wymiar_12.html chyba wiesz co mam na mysli.

  7. #7

    Domyślnie

    Co do uchwytów - wiem co masz na myśli, próbowałem coś takiego znaleźć ale jak na razie znalazłem mocowania do odkurzacza centralnego - za droga impreza, więc chyba coś pokombinuję we własnym zakresie. Z blachą - dobry pomysł sprawdzę, tym bardziej że właściwie dużo nie potrzebuję
    Dzięki za pomoc.
    Wykańczam wykończeniówkę i z wzajemnością.
    Tak czy inaczej grunt to spokój

  8. #8

    Domyślnie

    Co do uchwytów - wiem co masz na myśli, próbowałem coś takiego znaleźć ale jak na razie znalazłem mocowania do odkurzacza centralnego - za droga impreza, więc chyba coś pokombinuję we własnym zakresie. Z blachą - dobry pomysł sprawdzę, tym bardziej że właściwie dużo nie potrzebuję
    Dzięki za pomoc.
    Wykańczam wykończeniówkę i z wzajemnością.
    Tak czy inaczej grunt to spokój

  9. #9

    Domyślnie

    Co do uchwytów - wiem co masz na myśli, próbowałem coś takiego znaleźć ale jak na razie znalazłem mocowania do odkurzacza centralnego - za droga impreza, więc chyba coś pokombinuję we własnym zakresie. Z blachą - dobry pomysł sprawdzę, tym bardziej że właściwie dużo nie potrzebuję
    Dzięki za pomoc.
    Wykańczam wykończeniówkę i z wzajemnością.
    Tak czy inaczej grunt to spokój

  10. #10

    Domyślnie

    Co do uchwytów - wiem co masz na myśli, próbowałem coś takiego znaleźć ale jak na razie znalazłem jedynie mocowania do odkurzacza centralnego - za droga impreza, więc chyba coś pokombinuję we własnym zakresie.
    Z blachą - dobry pomysł z próbkami - sprawdzę, tym bardziej że właściwie dużo nie potrzebuję
    Dzięki za podpowiedzi i pomoc.
    Wykańczam wykończeniówkę i z wzajemnością.
    Tak czy inaczej grunt to spokój

  11. #11

    Domyślnie

    Co do uchwytów - wiem co masz na myśli, próbowałem coś takiego znaleźć ale jak na razie znalazłem jedynie mocowania do odkurzacza centralnego - za droga impreza, więc chyba coś pokombinuję we własnym zakresie.
    Z blachą - dobry pomysł z próbkami - sprawdzę, tym bardziej że właściwie dużo nie potrzebuję
    Dzięki za podpowiedzi i pomoc.
    Wykańczam wykończeniówkę i z wzajemnością.
    Tak czy inaczej grunt to spokój

  12. #12

    Domyślnie

    do rurek są oryginalne mocowania - groszowa sprawa
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  13. #13

    Domyślnie

    A gdzie takich mocowań szukać?

    Przepraszam za ilość powtórzonych postów - nie wiem jak to się stało
    Wykańczam wykończeniówkę i z wzajemnością.
    Tak czy inaczej grunt to spokój

  14. #14

    Domyślnie

    W kazdej hurtowni elekrycznej i wiekszym sklepie dostaniesz (a raczej kupisz) uchwyty do mocowania rurek PCV do inst. elektrycznej

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki - już zrobiłem
    Wszystko działa jak należy, blacha pod osprzętem, kable w rurkach PCV.
    Wykańczam wykończeniówkę i z wzajemnością.
    Tak czy inaczej grunt to spokój

  16. #16

  17. #17

    Domyślnie

    Jako podkład pod osprzęt wykorzystałem perforowaną (nawiercaną) metalową płytkę z marketu (coś a'la złącza ciesielskie tylko że płaskie). Przy braku resztek innych materiałów okazało się to najtańszym rozwiązaniem
    Wykańczam wykończeniówkę i z wzajemnością.
    Tak czy inaczej grunt to spokój

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Xiff
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Königshütte
    Posty
    437

    Domyślnie

    trzeba bylo sie jeszcze raz na zlom przejechac i odkupic to co sprzedales, wyszlo by jeszcze taniej
    Xiff..

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał schwamm
    Ja dalem kawalki o 0.5 cm wieksze z kazdej strony od puszek. Blacha z obrobki dekarskiej, brazowa, lakierowana (mam dach kryty blachodachowka). Taka blacha nie powinna zardzewiec, jest zabezpieczona, pasuje do brazowych krokwi
    Prawidłowo. Można stosować dowolny ocynk.
    Blachę stosuje się ze względów pożarowych.

    Uchwyty do ruru PCV - z hurtowni elektrycznej - prawidłowo.
    Zalecane lampy - na podstawie niepalnej, najlepiej porcelana, szczelne.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  20. #20

    Domyślnie

    Tak na marginesie: może być także blacha z dostatecznie dużych puszek po konserwach - poważnie ... Jest trochę mitręgi z docięciem i wyprostowaniem ale jak nie ma nic pod ręką i nie trzeba tego wiele to się nada...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony