dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie Pelne cegly pod wiencem obowiazkowe ??

    Witam
    Buduje dom z cegly dziurawki (poroton). No i wlasnie dochodze do wienca i sie zastanawiam. Jak patrze to 99 % dokow ostatnia warstwa robiona jest z cegly pelnej i dopiero potem idzie wieniec. Zarowno moj kierownik jak i ekipa mowi, ze to bez sensu. Jedynym argumentem dla nich robienie tej warstwy to jest zalatanie dziur przed uciekaniem betonu. Ale mowia ze zawsze po prostu rezjada cegle dziurawke zaprawa, zalataja dziury i nic nie ucieka. Wiec jak to jest ? Czy ta warstwa ma jeszcze jakies znaczenie ? Aktualnie wysokosc parteru wychodzi mi 2,75 i wiecej nie chce. A koszt zakupu cegly w moim przypadku to jakies 90mb * 8 szt = 700 szt * przynajmniej 1 zl + transport to z 1000 zl. Czy jest sens to robic ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  2. #2

    Domyślnie

    niema sensu
    tynkujemy na okrągło i mało sie spotyka taką warstwę cegły ,
    dużo jest wieńców obniżonych ale rozwiązań z cegła prawie zero
    czasami jest cegła do uzyskania wysokości

    tak na chłopski rozum to ile tam tego betonu wejdzie dwie -trzy taczki ?
    jak masz strop monolityczny to ile betonu prześliźnie się miedzy deskami ?

    olej to , rób bez cegły

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie - skoncentruj się na właściwej wysokości kondygnacji. Podmurowanie cegłą miałoby sens gdybyś chciał jakiś ciężki strop typu płyty żerańskie opierać na krawędzi ściany a wytrzymałość cegieł dziurawek byłaby za mała.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    No właśnie - skoncentruj się na właściwej wysokości kondygnacji. Podmurowanie cegłą miałoby sens gdybyś chciał jakiś ciężki strop typu płyty żerańskie opierać na krawędzi ściany a wytrzymałość cegieł dziurawek byłaby za mała.
    Ad czerwone. Wszystkie stropy żelbetonowe są ciężkie

    czyli monolit, płyty kanałowe, i różne "terivy" też przecież nadlewane betonem...

    Wszystkie należy opierać na "murze z porotonu" na wieńcu opuszczanym
    lub jeśli ekipa nie zna takiego pojęcia a inwestorowi niespecjalnie zależy
    na braku pęknięć na suficie /klawiszowanie/ to właśnie po to się podmurowuje
    jedną czy dwie warstwy cegieł pełnych...

    no ew. monolit jeśli rezygnujemy z wieńca to i sam ładnie się "ułoży" na murze
    można nie podmurowywać

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    Cytat Napisał NJerzy
    No właśnie - skoncentruj się na właściwej wysokości kondygnacji. Podmurowanie cegłą miałoby sens gdybyś chciał jakiś ciężki strop typu płyty żerańskie opierać na krawędzi ściany a wytrzymałość cegieł dziurawek byłaby za mała.
    Wszystkie należy opierać na "murze z porotonu" na wieńcu opuszczanym
    lub jeśli ekipa nie zna takiego pojęcia a inwestorowi niespecjalnie zależy
    na braku pęknięć na suficie /klawiszowanie/ to właśnie po to się podmurowuje
    jedną czy dwie warstwy cegieł pełnych...
    Hmm. Ja zawsze myslalem, ze klawiszowanie bierze sie z roznic powstalych gdzies posrodku sufitu miedzy dwoma belkami a nie na ich polozeniu na murze

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wrk
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    72

    Domyślnie

    Ja też niezbyt widziałem sens tej werstwy cegieł i nawet wykonawcy bym się nie dał przekonać, ale akurat mój kierbud również stwierdził, że warto cegłę dać. No to dałem.

    Poza argumentem o "wpadaniu betonu" twierdzili jeszcze, że mój porotherm nie jest najlepszego gatunku i lepiej żeby wieniec opierał się na pełnej cegle niż na wątpliwej jakości porothermie. Jakoś mnie osobiście ten argument nie przekonuje, ale staram się wierzyć kierownikowi.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot
    Cytat Napisał beton44
    Cytat Napisał NJerzy
    No właśnie - skoncentruj się na właściwej wysokości kondygnacji. Podmurowanie cegłą miałoby sens gdybyś chciał jakiś ciężki strop typu płyty żerańskie opierać na krawędzi ściany a wytrzymałość cegieł dziurawek byłaby za mała.
    Wszystkie należy opierać na "murze z porotonu" na wieńcu opuszczanym
    lub jeśli ekipa nie zna takiego pojęcia a inwestorowi niespecjalnie zależy
    na braku pęknięć na suficie /klawiszowanie/ to właśnie po to się podmurowuje
    jedną czy dwie warstwy cegieł pełnych...
    Hmm. Ja zawsze myslalem, ze klawiszowanie bierze sie z roznic powstalych gdzies posrodku sufitu miedzy dwoma belkami a nie na ich polozeniu na murze

    Fantom
    czerwone to skutek

    błękitne przyczyna

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    Cytat Napisał NJerzy
    No właśnie - skoncentruj się na właściwej wysokości kondygnacji. Podmurowanie cegłą miałoby sens gdybyś chciał jakiś ciężki strop typu płyty żerańskie opierać na krawędzi ściany a wytrzymałość cegieł dziurawek byłaby za mała.
    Ad czerwone. Wszystkie stropy żelbetonowe są ciężkie
    Chodziło mi o oparcie takiego stropu na krawędzi a nie całej szerokości ściany, a z tym się spotkałem właśnie w wypadku płyt. To ze wszystkie żelbetowe ciężkie to wiem, dlatego zrobiłem sobie drewniany

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sonia2003
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    256

    Domyślnie

    u nas pierwsza warstwa na wylanych fundamentach to pełna cegła i dzisiaj jak byliśmy na budowie to chłopacy robili i na ostatni poziom też kładli pełną cegłę

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    Cytat Napisał beton44
    Cytat Napisał NJerzy
    No właśnie - skoncentruj się na właściwej wysokości kondygnacji. Podmurowanie cegłą miałoby sens gdybyś chciał jakiś ciężki strop typu płyty żerańskie opierać na krawędzi ściany a wytrzymałość cegieł dziurawek byłaby za mała.
    Ad czerwone. Wszystkie stropy żelbetonowe są ciężkie
    Chodziło mi o oparcie takiego stropu na krawędzi a nie całej szerokości ściany, a z tym się spotkałem właśnie w wypadku płyt. To ze wszystkie żelbetowe ciężkie to wiem, dlatego zrobiłem sobie drewniany
    nie chce mi się liczyć, bo jestem leniwy, ale tak z sufitu:

    podejrzewam że obciążenie tego biednego Porotona
    belką drewnianą w stropie drewnianym
    /cały ciężar stropu jest przenoszony na pustaki tylko przez belki
    dokładniej przez ich końce położone na pustakach/

    może być większe niż stropu żelbetonowego którego ciężar jest
    rozłożony na całej ścianie przez "wieniec opuszczony"....


    oczywiście jak ktoś poukłada belki terivy bezpośrednio na tych
    biednych Porotonach to nie, a tak jest zazwyczaj....

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    Cytat Napisał szczukot
    Cytat Napisał beton44
    Cytat Napisał NJerzy
    No właśnie - skoncentruj się na właściwej wysokości kondygnacji. Podmurowanie cegłą miałoby sens gdybyś chciał jakiś ciężki strop typu płyty żerańskie opierać na krawędzi ściany a wytrzymałość cegieł dziurawek byłaby za mała.
    Wszystkie należy opierać na "murze z porotonu" na wieńcu opuszczanym
    lub jeśli ekipa nie zna takiego pojęcia a inwestorowi niespecjalnie zależy
    na braku pęknięć na suficie /klawiszowanie/ to właśnie po to się podmurowuje
    jedną czy dwie warstwy cegieł pełnych...
    Hmm. Ja zawsze myslalem, ze klawiszowanie bierze sie z roznic powstalych gdzies posrodku sufitu miedzy dwoma belkami a nie na ich polozeniu na murze

    Fantom
    czerwone to skutek

    błękitne przyczyna
    Mozesz powiedziec skad to wziales ? Mimo przewalenia tony roznych dokumenatcji, forow i rozmow z roznymi osobami nic takiego nikt nie potwierdzil.
    Jak od strony kontrukcyjnej to jest, ze ulozenie na warstwie cegly dziurawki a cegly pelnej gdzie po drodze jest jeszcze warstwa zaprawy ma sie do tego klawiszowanie ??

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    no to jeszcze raz powoli:

    w przypadku terivy /tak ogólnie nazwę wszystkie stropy z prefabrykowanymi
    belkami pomiędzy którymi są jakieś wypełniające elementy/

    prawidłowy montaż wygląda tak:

    układamy belki nie na murze tylko na tzw. rygach /czyli podporach/
    poziomujemy
    belki wiszą nad murem w powietrzu
    układamy pustaki wypełniające
    wykonujemy wieniec tzw opuszczony i przy okazji lejemy nadbeton
    /też ew. zazbrojony siatką z drutu 6mm/

    i wtedy raczej nie pęka

    i tyle, tylko że jest to sposób nielubiany przez wykonafcóf

    bo więcej się trzeba narobić

    kładą belki na murze
    koło nich pseudozbrojenie pseudowieńca
    i beton naprzód

    i mówią: "Panie ten strop tak ma że pęka", "Budynek musi osiąść i pęka" itd
    pustaki w murze pękają w miejscu położenia belek bo "Taki ten Poroton już jest słaby jakiś"

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    Cytat Napisał NJerzy
    Cytat Napisał beton44
    Cytat Napisał NJerzy
    No właśnie - skoncentruj się na właściwej wysokości kondygnacji. Podmurowanie cegłą miałoby sens gdybyś chciał jakiś ciężki strop typu płyty żerańskie opierać na krawędzi ściany a wytrzymałość cegieł dziurawek byłaby za mała.
    Ad czerwone. Wszystkie stropy żelbetonowe są ciężkie
    Chodziło mi o oparcie takiego stropu na krawędzi a nie całej szerokości ściany, a z tym się spotkałem właśnie w wypadku płyt. To ze wszystkie żelbetowe ciężkie to wiem, dlatego zrobiłem sobie drewniany
    nie chce mi się liczyć, bo jestem leniwy, ale tak z sufitu:

    podejrzewam że obciążenie tego biednego Porotona
    belką drewnianą w stropie drewnianym
    /cały ciężar stropu jest przenoszony na pustaki tylko przez belki
    dokładniej przez ich końce położone na pustakach/

    może być większe niż stropu żelbetonowego którego ciężar jest
    rozłożony na całej ścianie przez "wieniec opuszczony"....


    oczywiście jak ktoś poukłada belki terivy bezpośrednio na tych
    biednych Porotonach to nie, a tak jest zazwyczaj....
    No ale ja mam MAX-y nie poroton, a belki drewniane oparłem na wieńcu żelbetowym. Ten wieniec załatwił mi też sprawę nadproży.

  14. #14

    Domyślnie

    Z tapełna cegła pod wieńcem to jakieś zabobony. No chyba że faktycznie nie chce robic im się wieńca opuszczonego i na cegłach chcą położyc belki. Często fahofcy coś robią ale nie wiedzą właściwie po co to robią. U sąsiada obok w wysokiej piwnicy a raczej niskim parterze zbudowanym z bloczków betonowych ocieplili betonowe nadproża i tylko to. Notabene sądząc po położeniu okien i tym co usłyszałem:" ściana jest przecież gruba na 38 cm !!! to nie przemarznie" dalszego ocieplenia nie będzie. Ale sąsiad ma deputat węglowy.

  15. #15

    Domyślnie

    Z tą pełną cegła pod wieńcem to chyba jakieś zabobony. No chyba że faktycznie nie chce robic im się wieńca opuszczonego i na cegłach chcą położyc belki. Często fahofcy coś robią ale nie wiedzą właściwie po co to robią. U sąsiada obok w wysokiej piwnicy a raczej niskim parterze zbudowanym z bloczków betonowych ocieplili betonowe nadproża i tylko to. Notabene sądząc po położeniu okien i tym co usłyszałem:" ściana jest przecież gruba na 38 cm !!! to nie przemarznie" dalszego ocieplenia nie będzie. Ale sąsiad ma deputat węglowy.

  16. #16

    Domyślnie

    z tym opuszczanym wieńcem tak jest jak pisał beton44 - mojemu wykonawcy też nie chciało się robić w ten sposób i podmurował warstwą cegły pełnej (2 warstwy) - kierbud się trochę krzywił ale powiedział że może być... generalnie cegły mają zapewnić lepsze podparcie tych belek które powinny być zalane w betonie również od dołu - aha strop teriva

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Czyli przy wiencu opuszczonym nie ma znaczenia czy cegla jest pelna czy nie pod nim ?

    Fantom

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    niesłmiało zauważam, że cegły to porażka, mogą służyć tylko do wyprowadzenia właściwego poziomu (kiedy danie pustaka spowoduje zbytnie podniesienie stropu, chociaż raczej od takiego przybytku glowa nie boli)
    beton44 napisał co i jak
    a zbrojenie wieńca (to dolne znajduje się pod belkami), czyli wtedy belki stropu opierają się niejako na wieńcu, nie na cegłach, czy pustakach, czy też innym badziewiu
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    ... belki stropu opierają się niejako na wieńcu, nie na cegłach, czy pustakach, czy też innym badziewiu
    dokładnie tak - jak pisze Barbossa

  20. #20

    Domyślnie

    http://janar.pl/1,45,4,item.html

    Po bólu. Cena wziąwszy pod uwagę robociznę na zabawę z szalowaniem i rygami to jest ekonomicznie zasadne.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony