dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 177
  1. #21

    Domyślnie

    oki a co ile ustawic czas przedmuchu czy co 10min wystarczy,mi temp spadla na piecu do pozimu 38 st ,wiec znowu zalaczylem piec bez reg, pokojowego

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał przyby
    oki a co ile ustawic czas przedmuchu czy co 10min wystarczy,mi temp spadla na piecu do pozimu 38 st ,wiec znowu zalaczylem piec bez reg, pokojowego
    no i dobrze że spadła , skoro piec ma być w podtrzymaniu to wtedy nie grzeje wody , spala tylko tyle żeby utrzymać żar, jak sterownik go włączy , to wtedy włącza się nadmuch i podajnik , zaczyna się palić normalnie , do uzyskania temperatury w pomieszczeniu , jaki sens ma utrzymywanie wody w instalacji ręcznie na wysokiej rtemperaturze skoro w domu jest na tyle ciepło że nie trzeba grzać, przecież o to właśnie chodzi ze sterownikiem pokojowym , żeby piec grzał i chodził na 0pełnych obrotach tylko wtredy kiedy trzeba. zostaw to sterownikowi , zobaczysz że bedzie działało samo , bez ingerencji , przerwa przepalania wystarczy jakieś 15 minut , napewno nie wygaśnie.

  3. #23

    Domyślnie

    Witam. Do sprawy podchodzę teoretycznie, bo kocioł uruchomię w przyszłym tygodniu, ale dlaczego spada temperatura w kotle? Skoro masz ustawioną temperaturę na sterowniku np. 65 stopni, to taka powinna być utrzymywana, i to w warunkach pracy pompy c.o. (załączanej przez termostat pokojowy) lub też gdy pompa jest wyłączona. To sterownik na kotle utrzymuje zadaną dla siebie temperaturę. I każda poniżej 56 stopni jest dla kotła szkodliwa. Ponadto, dla utrzymania optymalnych warunków pracy kotła konieczny do zainstalowania jest zawór czterodrogowy. Pozdrawiam.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    temperatura spada , bo jak jest sterownik pokojowy to on decyduje o rozpaleniu pieca, temperatura ustawiana na sterowniku pieca jest temperaturą maksymalną do jakiej piec grzeje. Mając sterownik pokojowy , nie widze sensu w ciągłym utrzymywaniu temperatury na poziomie np. 60 stopni, po co ? ogrzewać komin i podwórko ?

  5. #25

    Domyślnie

    Chodzi mi o to, że sterownik kotła tak steruje jego pracą aby utrzymać stałą temperaturę określoną przez użytkownika właśnie na sterowniku. W momencie gdy regulator pokojowy uruchamia pompę c.o., następuje odbiór ciepła z kotła i ten ze stanu podtrzymania wchodzi w stan pracy aby właśnie utrzymać temperaturę zadaną na sterowniku. Myślę, że utrzymywanie stałej temperatury na poziomie np. 60 stopni nie jest w jakiś sposób paliwożerne jeśli w danym momencie nie ma odbioru ciepła przez pompę. A chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie kotła, bo poniżej temp. 56 stopni następuje wytrącanie pary w spalinach i dochodzi do degradacji kotła (rdzewienie) i komina (choćby nie wiem z czego był zrobiony). I tu uwaga, zbyt zimne spaliny z kotłów zasilanych ekogroszkiem są wyjątkowo szkodliwe dla kominów (kwas siarkowy) - poczytajcie posty o nasadach kominowych, gdzie renomowani producenci nie udzielają gwarancji na sprzedawane nasady do kotłów na ekogroszek. To o czymś świadczy. Więc jeśli masz kocioł stalowy na ekogroszek i komin z ceramiki, to utrzymuj optymalną temp. na kotle. Ponadto zastanawiam się, czy doprowadzenie kotła przy obniżonej temp. do temp. zadanej nie powoduje zbyt większych strat ekonomicznych, niż stałe utrzymywanie temp. na określonym poziomie. Jeszcze raz podkreślam, piszę jako teoretyk, i cały czas uważałem, że pomimo podłączenia termoregulatora pokojowego, ma on wpływ tylko na pracę pompy c.o. a nie na temperaturę kotła, która według mnie powinna wynosić powyżej 60 stopni. Pozdrawiam.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktsu
    A chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie kotła, bo poniżej temp. 56 stopni następuje wytrącanie pary w spalinach i dochodzi do degradacji kotła (rdzewienie) i komina (choćby nie wiem z czego był zrobiony). I tu uwaga, zbyt zimne spaliny z kotłów zasilanych ekogroszkiem są wyjątkowo szkodliwe dla kominów (kwas siarkowy)
    1. ) piec w podtrzymaniu = prawie zero spalin , żadne wykraplanie wody nie ma miejsca

    2.) piec w trybie pracy ze ster.pokojowym = temperatura na piecu np. 70 stopni czyli grzanie "na maksa" tylko do czasu aż w pomieszczeniu się zagrzeje.

    Lepiej raz czy dwa razy dziennie żeby sie piec wygrzał i wypalił przy grzaniu na 70 stopni, niż żaby się cały dzień kisił na powiedzmy 50 stopni , jak ma to miejsce bez regulatora pokojowego.

  7. #27

    Domyślnie

    Nie jestem ekspertem od kotłów i paliwa - ekogroszku, ale trochę się tego naczytałem (zajrzyj choćby do instrukcji obsługi kotła). Po to stosuje się zawór czterodrogowy aby stworzyć w instalacji taki bajpas, zamkający obwód w miarę krótką drogą aby kocioł z łatwością utrzymywał włąściwą temperaturę. Nie jestem tu bardzo stanowczy, doświadczę tego niedługo na własnej skórze i być może nawet będę zwolennikiem Twojego rozwiązania. Choć szczerze powiem, na Twoim miejscu bałbym się o przedwczesną wymianę kotła i sypiącego się od wewnątrz komina. Jeszcze raz przypomnę, radzę poszperać w internecie na stronach producentów kotłów, kominów i stowarzyszeń kominiarkich. Pozdrawiam.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    kocioł pracuje w temperaturze zalecanej u mnie mam ustawione 65 stoponi , bo czas w którym jest w podtrzymaniu , to wtedy nie pracuje, jak się grzeje powiedzmy 2 godziny na temperaturze 65 stopni , to jest to prawidłowa temp. pracy , mam zawór mieszający więc woda w kotle rozgrzewa się szybko , pozatym po 3 latach palenia, i obserwacji tego co jest w kominie , w wyczystkach i kanałach pieca , stwierdzam że tylko suchy bardzo drobny pył, żadnych śladów wilgoci , to samo w kominie , tylko niewielkie ilości sadzy a właściwie pyłu . Jak po 2 latach przy odbiorze miałem poraz pierwszy czyszczony komin , to kominiarz stwierdził że jest prawie czysty , minimalna ilość sadzy i do tego suchej jak pieprz.

  9. #29

    Domyślnie

    Cieszę się z tego, że masz wszystko w porządku, bo to znaczy, że system kotłów na ekogroszek z regulatorem pokojowym się sprawdza. Pozdrawiam.

  10. #30

    Domyślnie

    pawelurb
    zgadzam sie z toba w stu procentach ,po zamontowaniu regulatora tem. pokojowego zuzycie opalu spadlo prawie o 100%(przy ostatnich wysokich temp.piec nie zalancza sie),tylko wieczorem wylanczam regulator aby piec nagrzal wode i sam siebie do temp zadanej,wczesniej spalalem okolo 25kg na dobe teraz ok 1kg(przy wysokich temp na zewnatrz) wiec bez regulatora czarow nie bedzie wszystko idzie w komin

  11. #31

    Domyślnie

    Witajcie. Gdzie podłączyliście termik - dodatkowy czujnik temperatury wody? Czy dobrym miejscem jest przyklejenie go do wyjściowej rury wody z kotła?

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktsu
    Witajcie. Gdzie podłączyliście termik - dodatkowy czujnik temperatury wody? Czy dobrym miejscem jest przyklejenie go do wyjściowej rury wody z kotła?
    nie , bo woda w tej rurze jak nie płynie to wystygnie i odczyt będzie nieprawidłowy , mam bojler , w którym jest miejsce do podłączenia cyrkulacji i miejsce na termometr ( rurka wchodząca wgłąb bojlera ) włozyłem czujnik w tą rurkę od termometru .
    To ma mierzyć temperaturę wody wewnątrz i to jeszcze dobrze jak jest czujnik mniej więcej w 1/3 wysokości od dołu zbiornika ( woda cieplejsza gromadzi się zawsze w górnej cześci zbiornika , na dole jest chłodna , więc czujnik powinien być ponad dnem , tam gdzie temp. jest powiedzmy średnia.

  13. #33

    Domyślnie

    Ciekawe jak to włożyć do bojlera, gdy długość przewodu termika jest akurat taka, że wystarcza tylko do wyjściowej rury wody z kotła ? U mnie przynajmniej tak było fabrycznie, więc uznaliśmy z hydraulikiem, że trzeba do wyjścia wody z kotła go podczepić. Nie stwierdziłem przez to anomalii w pracy kotła. Może ten termik wogóle nie jest do niczego potrzebny...

  14. #34

    Domyślnie

    Myślę, że nie zrozumieliśmy się. Sterownik ST-37 ma w sumie 4 czujniki:
    1. Temperatury kotła - włożony w kocioł, w górnej części.
    2. Podajnka.
    3. Temoeratury c.w.u. - w bojlerze.
    4. No i Termik (taki napis widnieje na tym czujniku)- dla zabezpieczenia kotła przy temp. 90 lub 95 stopni C, którego rola przy krytycznie wysokiej temp. polega na wyłączeniu podajnika i nadmuchu a uruchomieniu pomp wodnych.
    Chodzi mi, gdzie go przyłączyć, dodam, że termik jest charakterystycznie obłożony otuliną z tworzywa sztucznego. [/quote]

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sigurd
    Ciekawe jak to włożyć do bojlera, gdy długość przewodu termika jest akurat taka, że wystarcza tylko do wyjściowej rury wody z kotła ? U mnie przynajmniej tak było fabrycznie, więc uznaliśmy z hydraulikiem, że trzeba do wyjścia wody z kotła go podczepić. Nie stwierdziłem przez to anomalii w pracy kotła. Może ten termik wogóle nie jest do niczego potrzebny...
    Termik jest w kotle , stanowi dodatkowe zabezpieczenie , długość przewodu to przecież nie problem, bo odłącza się go od sterownika przedłuża na dowolną długość i po wszystkim, czujnik temperatury CWU zamontowany na rurze wylotowej - zły pomysł bo : woda gorąca w bojlerze jest zawsze w jego górnej części , może być sytuacja taka że 80 % bojlera jest woda zimna, na samej górze gorąca, ta gorąca leci do kranu , oszukując sterownik , piec zacznie grzac wodę ciepłą dopiero wtedy gdzy wyleje się całość gorącej , mimo że nie zdąży się nagrzać cały bojler , wystarczy że ktoś odkręci wodę i znowu sterownik uzna że już jest gorąca

  16. #36

    Domyślnie

    Z tego wszystkiego zadzwoniłem do producenta Termo-eko, i tam miła pani wyjaśniła, że termik należy przykleić np. taśmą izolacyjną do rury na wyjściu z kotła, możliwie najbliżej kotła, aby odczyt temperatury był w miarę właściwy. Z termika nie należy zrywać otuliny z tworzywa sztucznego. Z tego wszystkiego nasuwa mi się pytanie, dlaczego producenci kotłów stosujący st-37, nie wykonają właściwego miejsca w kotle dla termika, tak jak robią to dla innego czujnika temperatury w kotle. Pozdrawiam.

  17. #37

    Domyślnie

    Uruchomiłem eko-techa, w ciągu I doby zużył 3 worki groszku !!! Po podłączeniu programatora pokojowego w ciągu II doby 1 worek. Wszystko by było ok, ale niepokoi mnie niska temperatura na kotle. Nastawioną mam na 60 st. a na kotle jest 35 - 38 st. Pawelurb pisał, że jest wszystko OK. Ale ja się niepokoję, bo jest to temperatura za niska dla prawidłowej pracy kotła. I już nie wiem, czy czasami może by wyłączyć regulator po to aby kociołek popracował w optymalnych warunkach tj. powyżej 56 st.
    Macie może sposób na suszenie paliwa, ja wsypałem ekogroszek, i zarosił się od wewnątrz zbiornik.
    Jeszcze jedna sprawa - pojemność zbiornika na paliwo. W danych technicznych jest napisane, że 22 kw posiada zbiornik o pojemności 80 kg, u mnie wchodzi 125 kg i na siłę wsadziłbym jeszcze pół worka. Pozdrawiam.

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktsu
    Uruchomiłem eko-techa, w ciągu I doby zużył 3 worki groszku !!! Po podłączeniu programatora pokojowego w ciągu II doby 1 worek. Wszystko by było ok, ale niepokoi mnie niska temperatura na kotle. Nastawioną mam na 60 st. a na kotle jest 35 - 38 st. Pawelurb pisał, że jest wszystko OK. Ale ja się niepokoję, bo jest to temperatura za niska dla prawidłowej pracy kotła. I już nie wiem, czy czasami może by wyłączyć regulator po to aby kociołek popracował w optymalnych warunkach tj. powyżej 56 st.
    Macie może sposób na suszenie paliwa, ja wsypałem ekogroszek, i zarosił się od wewnątrz zbiornik.
    Jeszcze jedna sprawa - pojemność zbiornika na paliwo. W danych technicznych jest napisane, że 22 kw posiada zbiornik o pojemności 80 kg, u mnie wchodzi 125 kg i na siłę wsadziłbym jeszcze pół worka. Pozdrawiam.
    no i dobrze, zauważ że te około 30 stopni masz tylko wtedy jak kocioł nie pracuje , jak przechodzi w cykl pracy to przeciez pracuje we właściwej temperaturze.

  19. #39

    Domyślnie

    pawelurbnapisał:
    no i dobrze, zauważ że te około 30 stopni masz tylko wtedy jak kocioł nie pracuje , jak przechodzi w cykl pracy to przeciez pracuje we właściwej temperaturze.
    Faktycznie kociołek w tym momencie nie pracuje, to mnie przekonało. Ale problem tkwi w jeszcze jednej sprawie: jak przy temp. 35 stopni (u mnie spadła nawet do 26), zasilić ogrzewacz wody, który ma nastawione np. 50 stopni i jak zasilić podłogówkę. Jeśli włączę ogrzewanie podłogowe to przez określony czas podniesie się temp. w domu, wyciągnięte zostanie całe ciepło z kotła, a programator pokojowy nie pozwoli na uruchomienie kociołka - bo temp. w domu jest taka jak ma być. Mam dobrze docieplony dom, gdy wyłączyłem kocioł w piętek o 20:00 przy temp. w domu 17 stopni, to w sobotę o 11:00 też było 17 stopni. Może macie inne rozwiązania i sposoby podłączenia ogrzewania podłogowego i współpracy takich układów z programatorem pokojowym. Dowiedziałem się, że rozwiązaniem może być podłączenie programatora pokojowego do pompki c.o., wóczas kociołek będzie pracował zgodnie z nastawą temp. na swoim sterowniku, i zapewnione zostanie ciepło dla innych obiegów grzewczych (cwu i podłogówki).

  20. #40

    Domyślnie

    Tydzień próbowałem różnych ustawień, ale spalanie i tak oscylowało w granicach 25-30 kg na dobę . Dzisiaj podłączyłem regulator pokojowy i myślę, że to powinno zmniejszyć apetyt pieca na paliwo.

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony